reklama

reklama

Manitou MATTOC – Univerzální krumpáč pro všechny! (TECH NEWS)

Vidlici Manitou Mattoc, alias „Krumpáč“ jsem měl vždy hodně rád. Dokud stačila zdvihem, tak šlo o mimořádně příjemný kousek, který si sice řekl o trochu specifické péče, za ni ale dokázal nabídnout super jemný a dokonale nastavitelný chod. Ač se odpružení Manitou u nás již pár let neprodává, nedokážu si odpustit lehké představení nejnovější generace této řady!

(upravená tisková zpráva)

Nový Manitou Mattoc je skvělou vidlicí pro současnost i budoucnost, která ale zůstává věrná svým kořenům. Velká část všestrannosti a oblíbenosti vidlice Manitou Mattoc pramení z jejího širokého rozsahu zdvihu, protože jeden jediný model lze nastavit v krocích po 10 mm od 110 do 150 mm bez nutnosti použití dalších komponentů nebo extra doplňků.

Nový Mattoc proto představuje skvělou vidlici, která najde využití od XC, přes trailové dovádění až po lehké enduro. A to nejen díky zmíněným možnostem úpravy zdvihu, ale také díky širokým možnostem nastavení celkového projevu, díky čemuž se Mattoc snadno přizpůsobí jakékoliv disciplíně.

Vedle toho všeho je nová platforma řady Manitou Mattoc o 30 % tužší než předchozí generace, aniž by to ale mělo vliv na její hmotnost. Tu se totiž podařilo udržet na úrovni krásných 1750 g u modelu Pro, díky čemuž je Mattoc dostatečně lehký pro náročnější XC nasazení a zároveň i patřičně pevný pro lehčí enduro dobrodružství.

Malé ohlédnutí za našimi články o vidlicích Manitou Mattoc

reklama

Zaměnitelné všechno se vším!

Záměrná volba v dnešní době spíše slabšího průměru vnitřních nohou 34 mm, kterou nová generace dědí od svých starších sourozenců, má vícero praktických důvodů. Jedním z těch skutečně podstatných je široká kompatibilita vnitřních systémů napříč jednotlivými modely řady Mattoc, ale také mezi dalšími vidlicemi Manitou.

Vzduchová pružina, olejové tlumení a různé doplňkové systémy (IRT, IVA a další) jsou kompatibilní a vyměnitelné jak v rámci rodiny Mattoc (Pro, Expert, Comp), tak mezi dalšími vidlicemi Manitou (Circus, Mastodon).

Tento přístup znamená, že si lze na začátku koupit třeba nejdostupnější variantu Mattoc Comp, kterou můžete postupně upgradovat a posunout na funkční úroveň řady Expert nebo Pro. Vidlice tak může jednoduše „růst“ zdvihově, ale i po stránce funkce a možností nastavení společně s potřebami a požadavky jezdce.

Navíc sdílení řady prvků mezi vícero modely (Mattoc, Circus Pro a Mastodon) znamená lepší dostupnost náhradních dílů a zároveň i jednodušší práci pro distributory při jejich skladování, stejně jako snazší servis a údržbu.

Manitou Mattoc – Rozměry a výbava

Nejnovější Manitou Mattoc je k dispozici primárně v 29“ verzi s offsetem 44 mm. Jelikož je ale cílem oslovit co nejširší spektrum uživatelů, bude možné vybírat si i vidlice určené pro kola průměru 27,5“ a to s offsetem 37 mm nebo 44 mm.

Nejvyšší Mattoc Pro je vybaven vrcholnou technologií plně uzavřené tlumící patrony MC2, která využívá nezávislý okruh pro vysokorychlostní kompresi (HSC), ale také samostatné nastavení útlumu nízkorychlostního (LSC). Tato patrona s pružným měchem je dále vybavena bezpečnostním ventilem pro nouzové „odfouknutí“ v případě nečekaně vysokého tlaku při kompresi vidlice. Celkově by mělo být tlumení konzistentní a vyrovnané bez ohledu na terén a zatížení.

Oblíbeným bonusem řady Pro je systém IRT (Infinite Rate Tune). Tedy sekundární vzduchová komora, která ovlivňuje zejména střed a závěr kroku. Toto řešení umožňuje využít nižších tlaků v hlavní vzduchové pružině, čímž dojde ke zlepšení citlivosti na malých nerovnostech. Samostatná komora IRT následně zajistí dostatek podpory ve středním rozsahu a přiměřenou progresivitu na konci kroku. Tento prvek lze samozřejmě dodatečně instalovat i na dostupnější kousky Expert a Comp.

Nejnovější varianta vidlice Manitou Mattoc je ztělesněním nejdůkladnějšího vývojového cyklu v historii značky Manitou, ale i představitelem hesla „velké věci vyžadují svůj čas“. Nejedná se o jednorázový technologický výkřik reagující na okamžité trendy, ale spíše o komponent, který má za cíl nabídnout jezdci skutečnou hodnotu, užitek, dlouhou životnost a dokonalou přizpůsobitelnost.

Text: Štěpán Hájíček / Foto: Manitou (Hayes Bicycle Group)

Manitou Mattoc Pro

Vzduchová pružina Dorado Air se sekundární komorou IRT pro úpravu průběhu zdvihu. Kompresní tlumení řešené uzavřenou patronou MC2 s technologií HBO a tlumením odskoku TPC.

Nastavitelný tlak vzduchu, IRT, odskok, vysoká a nízká rychlost komprese.

Rozměry: 29“ i 27,5“

Zdvih: 110 – 150 mm (lze měnit v krocích po 10 mm)

Hmotnost od 1750 g

Manitou Mattoc Pro

Manitou Mattoc Expert

Vzduchová pružina Expert Air s IVA (snadná změna objemu vzduchové komory). Tlumení komprese pomocí systému VTT-6P, tlumení odskoku pomocí otevřené patrony TPC.

Nastavení tlaku vzduchu, objem vzduchové pružiny, odskok, 3 polohy komprese (Open, Trail, Lock).

Hmotnost od 1770 g

Manitou Mattoc Expert

Manitou Mattoc Comp

Vzduchová pružina Expert Air s technologií IVA (změna objemu vzduchové komory).  Kompresní tlumení ABS+, tlumení odskoku TPC.

Nastavení tlaku vzduchu, objemu vzduchové komory, odskoku a komprese.

Hmotnost od 2000 g

Více informací o nových vidlicích Manitou na webu: hayesbicycle.com/collections/forks

Manitou Mattoc Comp