reklama

reklama

Garbaruk – Vymazlené díly pohonu nově u Protocycles (představení)

Rodinná firma Garbaruk byla založena před osmi lety, přičemž její kořeny jsou pevně spojeny s motorsportem. Nemělo by nás tedy překvapit, že původní činností této společnosti byla výroba dílů pro motorky v širokém záběru od řídítek po specifické části motorů. Od terénních motorek ale není daleko k horským kolům, proto i Garbaruk začal koketovat se světem MTB.

S novou vizí rozšíření nabídky se uvnitř společnosti Garbaruk zformoval team vysoce kvalifikovaných a pro cyklistiku zapálených lidí, kteří si vzali na svá bedra právě tento segment, z něhož se postupně stal hlavní proud výrobního programu Garbaruk.

Přechod výroby od moto-součástek k těm cyklistickým byl poměrně plynulý a nenásilný. V počátcích se největší úsilí zaměřilo na kompletování a ladění špičkových kol včetně výroby vlastních tuningových dílů. Tato etapa následně vedla k současnému stavu, kdy se pod značkou Garbaruk vyrábí kompletní díly „alternativního“ pohonu, a to v celé šíři současných standardů.

U Garbaruku si tedy vyberete z pestré nabídky lehkých kazet, jednopřevodníků, kladek a ramének přehazovaček, šroubů, drobných doplňků a dutých frézovaných klik.

reklama

Lehké kazety, určené pro mnohé současné systémy řazení s 10, 11 a 12 rychlostmi, vznikají frézováním z jednoho kusu oceli. Mimořádně široká je nabídka převodníků všech možných tvarů a uchycení, určených pro systémy 1x mířících na asfalt, štěrk i do terénu. Neméně zajímavým sortimentem jsou raménka přehazovaček a luxusní barevné kladky rozšiřující rozsah převodů, které může daná přehazovačka obsloužit.

Vedle špičkových materiálů a sofistikovaných výrobních procesů zaujmou díly Garbaruk, kompletně vyráběné „in-house“, také pestrou škálou barev díky hojně využívané anodizaci. Ruku v ruce tak vedle sebe kráčí kvalita, nízká hmotnost a výrazný vzhled. *Samozřejmě si lze vybrat i čistě černé díly…

(c) 2023 Rob Trnka

Kliky Garbaruk XC

Zajímavou a lákavou součástí nabídky jsou sportovní duté kliky Garbaruk XC vyráběné ze slitiny hliníku a zkrášlené CNC opracováním! Díky tomu všemu se mohou pochlubit hmotností 391 g při délce 170 mm (bez převodníku).

Tyto kliky s minimalistickým designem nabízí, vedle nízké váhy, také vysokou tuhost a odolnost potřebnou pro přísně technickou podobu současného XC. Jejich součástí je 30mm dutá osa délky 136 mm. Nabízené jsou v délkách 165 / 170 / 175 mm.

Pro spojení s převodníky využívají kliky Garbaruk standardu Cannondale direct mount, který se ukázal být jako jeden z nejlehčích a nejpraktičtějších.

Kliky Garbaruk XC: protocycles.cz

Převodníky Garbaruk

Výše vzpomínané převodníky Garbaruk využívají nejen na vlastních klikách preferovaný standard Cannondale, ale vyrábějí se i v mnoha dalších variantách. Kompatibilní by měly být prakticky se všemi současnými klikami, ať se již jedná o různé direct-mount standardy, nebo klasické pavouky se šrouby.

Nabídka převodníků čítá jak klasické kruhové, tak i oválné a různé aero tvary. Všechny varianty jsou plně kompatibilní se současnými díly řazení systému 1x. Vybírat lze převodníky určené pro 9-10-11-12rychlostní systémy. Bezproblémová kompatibilita by měla být zaručena i díky spolupráci s řadou předních výrobců řetězů. Je vlastně potřeba znovu zdůrazňovat velké množství barevných provedení?

Díly Garbaruk na: protocycles.cz

Kazety Garbaruk

Exkluzivně vyhlížející kazety Garbaruk vynikají už jen svou konstrukcí, jelikož jsou frézovány z jednoho kusu prvotřídní oceli. Pouze největší „závěrný“ pastorek je samostatný, vyrobený ze slitiny hliníku 7075. Na začátku výrobního procesu je ocelový blok s hmotností 9 kg, na konci pak špičková kazeta vážící třeba jen 340 g.

Tvary jednotlivých zubů jsou pečlivě modelovány a detailně opracovány tak, aby na nich hladce běhalo řazení SRAM i Shimano. Zároveň se pamatovalo na prevenci padání řetězu při protočení klik dozadu, zejména na nejlehčích převodech. Mezi hlavní přednosti kazet Garbaruk proto patří nízká hmotnost, velký rozsah převodů a samozřejmě i barevná rozmanitost.

Kladky a raménka přehazovaček Garbaruk

Nikoliv pouze designové, ale také praktické vylepšení představují originální raménka přehazovaček a vlastní kladky, díky nimž lze zvýšit rozsah převodů vašeho kola. Ke kazetám Garbaruk se proto hodí nejen po stránce vzhledu, ale pomohou i se vzájemnou kompatibilitou. Ostatně tyto díly lze pořídit buď zvlášť, nebo jako ucelený set – kazeta, raménko, kladky.

Drobné doplňky…

Na závěr bychom mohli připomenout i řadu dalších drobných dílů. Například barevné šrouby do převodníků, víčka představce, jistící matice ke kazetám a mnoho dalšího. Vše nejen pro zajímavější vzhled, ale i precizní funkci.

Text: Rob Trnka, Štěpán Hájíček / Foto: Rob Trnka

Domácí stránky výrobce: www.garbaruk.com

Prodej v ČR zajišťuje: protocycles.cz