reklama

reklama

MAX1 Trail, Hunter, Evo – sportovní a stylové brýle na vlastní oči!

Přemýšlím, jestli znám vůbec někoho, kdo by na kole jezdil bez brýlí? Jedinců, kteří jezdí bez rukavic je vícero, nemálo je i těch, co si nevezmou ani helmu!!! Brýle jsou ale většinou neopomenutelný základ. Už jen aby vám oči neslzely od větru, aby vám do oka nevlétla moucha nebo kamínek… Jaké ale vybrat? Sportovní klasiku, modernu s velkou „zasklenou plochou“, nebo do foroty jeden civilní model?

Sportovních brýlí je na trhu až nepřeberné množství, od zcela obyčejných po luxusní drahé kousky, nad jejichž cenovkou snad nebudu ani uvažovat. Rozhodně se ale najdou i cesty, kterak si pořídit brýle stylové, dostatečně kvalitní, dobře padnoucí, a navíc reflektující poslední trendy a módní vlivy, jež vaši kasičku zbytečně nevytunelují.

Do této skupiny jednoznačně patří brýle domácí značky MAX1, jejíž sortiment je až neskutečně široký. Zahrnuje totiž komponenty všeho druhu, včetně kupříkladu vlastních zapletených kol nebo karbonových ráfků, řady doplňků (batohy, brašny, světla, zvonky…), materiál pro servis kola, ale třeba i vlastní odrážedla, nebo právě brýle.

Brýle MAX1 Trail a MAX1 Hunter

reklama

Brýle MAX1 – pár modelů stačí

Orientace v nabídce brýlí MAX1 není rozhodně složitá, jelikož v jejím sortimentu je pouze pár modelů. Pro nás jsou jednoznačně nejzajímavější sportovní brýle MAX1 Trail a jejich druhý sesterský model MAX1 Hunter. Oboje s výměnnými zorníky, verze Hunter pak ještě s trojicí různě barevného spodního lemu (rámečku) pro ideální doladění.

Pro dospělé jedince je dále určen model MAX1 Evo, stylové sportovně-civilní sluneční brýle za příjemných 290 Kč. Nabídku v této části sortimentu uzavírá dvojice dětských slunečních brýlí MAX1 Kids ve dvou barevných variantách.

Aktuálně mám doma hned trojici brýlí MAX1 na vyzkoušení a běžné použití při testech. Konkrétně sportovní verze MAX1 Trail a Hunter, ale také civilní MAX1 Evo. Podívejme se na ně trochu více zblízka.

Brýle MAX1 přehledně na stránce: www.max1.cz

Text a foto: Štěpán Hájíček

Brýle MAX1 Evo, Hunter a Trail

MAX1 Trail – sportovní klasika

Brýle MAX1 Trail bychom mohli označit jako moderněji střiženou sportovní klasiku. Nesou sice rysy nejnovějších skel s větší plochou, nejsou ale zbytečně rozložené v ploše. Obecně jsou spíše pevnější, solidně zpracované a také dostatečně odvětrané. Základem je lehce pevnější horní rámeček se skládacími nožkami, které jsou v místě kontaktu s hlavou dostatečně pogumované, a navíc i zahnuté. Brýle MAX1 Trail proto skutečně pevně a jistě sedí na hlavě.

Opora pro nos drží na samostatném spodním rámečku, který lze snadno sundat, vyměnit, což v tomto případě využijete hlavně při výměně zorníku. V balení je jeden čirý a jeden zatmavený s modrým nádechem a lehce zrcadlovým efektem. Samotná opěrka pro nos je očekávatelně gumová. Je přilepená k spodní části rámu a není nijak nastavitelná. I přes její fixní polohu mi ale na nose seděla pohodlně, brýle rozhodně nikde netlačí.

Výměna skla (zorníku) je poměrně snadná, pokud víte, jak na to. Sundáte spodní část rámečku, sklo vytáhnete opatrně z horní nosné části a poté postupujete přesně opačně a usadíte druhé sklo.

Teplejší tóny a kontrastní výhled

Základní instalovaný zorník nese označení REVO, svým zatmavením spadá do kategorie 3 a obsahuje, očekávatelně, 100 % UV filtr. Jeho tónování je orientováno více k teplým barvám, pohled přes tento zorník je proto barevně velice příjemný, dostatečně kontrastní a celkově dost pozitivní.

*Kategorie 3 – Propustnost zorníku 8-18 %, doporučeno polojasno až jasno

Zmíněná kategorie 3 představuje poměrně vysoký stupeň ztmavení, proto jsem tato skla používal hlavně při výraznějším světle, primárně za jasných letních dní. Z mého pohledu se více hodí na silnici či gravel bike, v terénu mám radši nestíněný výhled a často sahám spíše po čirém, nebo jen maličko ztmaveném skle.

Celkový dojem z brýlí MAX1 Trail je rozhodně pozitivní. Jsou celkově pevnější, tužší, o to jistější jsou na hlavě. Jejich odvětrání je dostatečně funkční, stačí se trochu rozjet a pokud jste si předtím brýle „zafuněli“, budou po chvíli zase hezky odmlžené.

MAX1 Trail – základní přednosti a parametry

 • Odolný kompozitní rámeček
 • Polykarbonátová skla odolávají nárazům
 • Fixační konce nožiček – pogumované
 • Snadná výměna skel
 • Součástí balení ochranný textilní sáček
 • Černý matný rámeček
 • Skla – REVO Blue, kat. 3 / MAX1 Clear
 • Hmotnost: 27 g
 • Cena: 990 Kč
 • Více informací: www.max1.cz

MAX1 Hunter

Druhou variantou sportovních brýlí je model Hunter, který se vyznačuje zejména stylovou zvětšenou plochou skel a celkově více „trendy“ stylem. Výrazným prvkem těchto brýlí jsou i zatmavená skla v nápadném zlatém odstínu s atraktivním zrcadlovým efektem.

Bonusem k tomu všemu je možnost měnit spodní část rámečku a barevně tak své brýle doladit k oblečení, k helmě či k další výbavě. Součástí balení jsou totiž hned tři varianty spodního rámečku – základní černý, vedle něj ještě modrý a červený. Pokud byste jejich pestrou barevnost nevyužili, může vás alespoň hřát vědomí, že máte v zásobě více kusů rámečku, více nosníků, které se mohou hodit, když se něco ztratí, nebo poškodí.

Lehký rám a měkký výhled

Také v tomto případě nese tmavé sklo označení REVO, spadá rovněž do kategorie 3 a pyšní se 100% UV filtrem. Barevnost těchto skel není až tak výrazná, je spíše neutrální, jen zlehka posunuta do teplejšího spektra. Pohled přes ně je spíše měkčí než vysloveně kontrastní jako u modelu Trail.

Při přímém porovnání je barevnost skel možná lehce zvláštní, po chvíli je to ale vlastně dost příjemné a přirozené. Ztmavení se rovněž zdá být lehce slabší než u verze Trail.

Příjemné jsou tyto brýle také v tom, že na hlavě působí hodně lehkým a vzdušným dojmem. Jejich nožičky jsou tenčí, rámeček není až tak těsný, celková hmotnost je, i přes větší skla, o fousíček nižší.

Na jedné straně nejsou brýle MAX1 Hunter až tak pevně ukotvené, přesto, díky nízké hmotnosti, hezky sedí a po hlavě zbytečně necestují. Přiznám se, že si je, vzhledem k jejich vysokému komfortu, velké ploše a příjemnému měkčímu podání barev, s oblibou beru také do auta na řízení.

Na kole opět volím tmavá skla jen za výrazně slunečných dní a spíše při pohybu mimo náročný terén, jinak sahám častěji po čiré variantě. I zde je postup výměny skel prakticky stejný a po troše cviku komfortní a rychlý. Ani u modelu MAX1 Hunter se nezapomnělo na dostatečné odvětrání. Jelikož jsou skla sama o sobě dost velká, za chladnějších dní se snadno zamlží, při opětovném pohybu se ale během chvilky ofouknou a odmlží.

MAX1 Hunter – základní přednosti a parametry

 • Odolný kompozitní rámeček
 • Polykarbonátová skla odolávají nárazům
 • Fixační konce nožiček – pogumované
 • Součástí balení je ochranný textilní sáček
 • Součástí balení jsou 3 volitelné spodní rámečky (černý matný, červený, modrý)
 • Černý matný rámeček (horní)
 • Skla – REVO Red, kat. 3 / MAX1 Clear
 • Hmotnost: 25 g
 • Cena: 990 Kč
 • Více informací: www.max1.cz

reklama

MAX1 Evo

Třetím typem brýlí, který mám od MAX1 na vyzkoušení, je sportovně civilní model Evo, který asi nevyžaduje zásadní rozbor a popis. Poměrně tradiční vzhled a „střih“, výrazná loga MAX1 zboku na nožičkách, které mají flexibilní gumové konce… Příjemná skla REVO Silver, opět kategorie 3 s kvalitním UV filtrem. Co víc dodávat?

 • Odolný kompozitní rámeček
 • Polykarbonátová skla odolávají nárazům
 • Pružné gumové konce nožiček
 • Součástí balení je ochranný textilní sáček
 • Sklo REVO Silver, kat. 3, 100 UV filtr
 • Hmotnost: 29 g
 • Cena: 290 Kč
 • Více informací: www.max1.cz