reklama

reklama

Red Bull Rampage 2022 – videa, osobní dojmy a výsledky

Red Bull Rampage 2022

Osobně nejsem zrovna prototyp zarytého „fanouška“, který by každou chvíli vysedával u televize a napjatě sledoval svůj oblíbený sport. Obvykle se radši zvednu a jdu něco dělat! Jako vždy se ale najde výjimka, které jsem už řadu let věrný. Red Bull Rampage je podnik, který si jen nerad nechávám ujít.

Nejiné to bylo letos, konkrétně poslední pátek 21. 10. 2022, kdy se uskutečnil další (již 16.) ročník této slavné exhibiční soutěže pořádané ve vyprahlé krajině s tolik charakteristickým pouštním reliéfem v jižních partiích amerického Utahu.

Letošní event se přitom vrátil do míst, přesněji na tu stranu kopce, kde se soutěžilo v letech 2008-2013. Fakticky se tak jezdci vydali do míst, kde své kousky předváděli naposled téměř před deseti lety! Bylo proto rozhodně na co navazovat, ale také co měnil, zlepšovat, stavět a vymýšlet.

Pro doplnění, první ročník Red Bull Rampage se jel v roce 2001, loni se proto slavilo 20 let od založení tohoto klání. Fakticky to ale znamenalo 15 uskutečněných ročníků, které poznaly 9 různorodých vítězů.

reklama

Trénink na Red Bull Rampage 2022

Pracné přípravy a jedna smutná událost před začátkem!

Red Bull Rampage je soutěž, klání, exhibice, která nemá ve světě obdoby. Třeba už jen v tom, že si každý jezdec může v podstatě vymyslet a se svojí partou „nakopat“ lajnu a překážky, jaké se mu zlíbí! Tato svoboda je na jednu stranu úžasná a přináší obvykle řadu neotřelých nápadů, pro jezdce a jejich teamy to ale znamená hromadu práce.

Fakticky se tak na místo vybrané pro daný ročník sjedou pozvaní jezdci a jejich „kopáčské teamy“ už týden dopředu. Vyrazí na kopec s lopatami, krumpáči, konvemi vody a další výbavou, včetně slamáků, čepic a opalovacích krémů, a postupně tvoří překážky, které se později mají blýsknout v rámci finálových jízd.

Nemusíme si přitom nic namlouvat, bude to pořádná fuška! Tedy jak kopání, tak i opakované tahání kola nahoru do svahu a zkoušení jednotlivých sekcí v rámci tréninku. Ten letošní přitom uzavřela jedna mimořádně nepříjemná událost. Ikona (nejen) této soutěže – Kyle Strait – zřejmě nedoletěl až do zamýšleného dopadu jednoho dost vysokého dropu, načež…

Prostě to skončilo leteckým převozem do nemocnice, kde se potvrdilo podezření na poškozené obratle a následovala proto nezbytná operace. Podle posledních dostupných informací snad Kyle neztratil cit v rukách a nohách, zranění to ale rozhodně není banální. Přát mu proto můžeme brzké uzdravení a pozvolný návrat do sedla!

Přípravy na Red Bull Rampage 2022 – Kyle Strait

­Když už jsme u těch pádů, jeden, výrazně méně dramatický, postihl v tréninku také Kyleho kámoše – Camerona Zinka. Ten si pro změnu pochroumal nohu, ale o tom ještě bude zmínka dále. Zinkův pád je vidět na konci následujícího videa, ten, kde se z kopce bezvládně kutálí Kyle Strait, je zde také (čas 8:40). Brrrr!

Přípravy na Red Bull Rampage 2022 – Cam Zink

Finálový den a neposlušný vítr

Přemýšlím nakolik barvitě líčit co se stalo a jak to letos proběhlo na Red Bull Rampage 2022? Ono bude asi nejsnazší pustit si to nejzajímavější ze záznamu, což lze nejlépe na RedBull.tv Tady je možné celý záznam kouskovat a přeskakovat jízdu za jízdou. Pro ty, kteří se nedívali, můžu dopředu říct, že se letos uskutečnilo pouze jedno finálové kolo, místo obvyklých dvou.

Jak to dopoledne v Utahu vypadalo na pohádkový den, tak se po prvním kole zvedl vítr, pak se nějaký čas čekalo, a nakonec bylo rozhodnuto, nikoliv poprvé, o předčasném ukončení celé akce. Škoda! Toto byla dobrá zpráva pro jezdce, kteří už do první jízdy dali maximu, horší pro ty, kteří počítali s tím, že v druhém kole ještě přitvrdí.

Zkrácení akce doběhlo třeba další legendu – Andreu Lacondeguy –, kterému první jízda podle všeho nevyšla úplně tak, jak by si přál, a v druhém kole by jistě ještě něco peprného ještě přidal. Bohužel. Třeba zase za rok!

Úplně to sem nepatří, ale když už jsem zmínil jezdce jakým je Andreu Lacondeguy:

Red Bull Rampage hvězdy ročníku 2022

Abych nepopisoval celou letošní soutěž, pojďme už jen vyzdvihnout nejzajímavější momenty a nejvíce „nápadné“ a „nápadité“ jezdce. Celkovým vítězem se stal Brett Rheeder (1. místo – 90,66 bodů), který poprvé na Rampage startoval v roce 2012. Z mého pohledu byla jeho jízda plná a vyvážená, ale do křesla mě vysloveně neusadila. Ale to je jen osobní názor.

Co mě naopak dostalo, byla jízda, kde Szymon Godziek (2. místo, 86,33 bodů) předvedl řadu parádních kousků. Doslova dechberoucí byl přitom slavný Canyon gap, kde Szymon jako jediný namotal backflip! Rovněž jako poctu, bohužel již zesnulému jezdci, který se tímto kouskem proslavil – Kelly McGarry. I díky tomuto triku vyhrál s jasným náskokem Szymon Godziek divácké hodnocení (46 % hlasů).

Dalším velkým překvapením byl mladý borec Jaxson Riddle (9. místo, 67 bodů), jehož velkým vzorem je Travis Pastrana. Tedy legenda freestyle motokrosu, na jehož počest Jaxson nasázel ve své jízdě řadu parádních FMX triků a vysloužil si tedy cenu za nejlepší styl. Jako nejlepší trik byl vyhlášen nástup, kterým svou jízdu odpálil Brandon Semenuk (3. místo, 84 bodů).

Mrkněte sami – třeba hned v úvodu sestřihu TOP 3 nej momentů:

Pro zajímavost, vítěz letošního ročníku Red Bull Rampage – Brett Rheeder – letos navázal spolupráci se značkou Kenda, která má samozřejmě i české zastoupení (Cyklomax.cz). Představení spolupráce Bretta Rheedera a Kendy je popsáno na stránkách: bicycle.kendatire.com

Poslední speciální cenou, kterou bych chtěl zmínit, je cena za nezdolnost, odhodlanost, jak chcete… Cam Zink (10. místo, 66 bodů) si totiž v tréninku pochroumal nohu (viz video výše), a jak sám říkal, ještě ráno před startem byl přesvědčený, že ji má zlomenou! Přesto nastoupil a svou jízdu úspěšně zvládl od začátku do konce. RESPEKT!!!

A ještě jednu jízdu bych rád vyzdvihl jako perličku letošního ročníku. Reed Boggs (4. místo, 82,66 bodů) měl, jako několik dalších jezdců, ve své helmě mikrofon s online přenosem, což jeho jízdě dodalo zcela nový rozměr. Hlavně, když se mu podařilo perfektně zvládnout backflip na jednom z velkých dropů. To byl řev a radost a k tomu přidal ještě několik dalších oslavných triků. Pecka!!!

Tak jo, to je moje ohlédnutí za Red Bull Rampage 2022, budu zvědavý, kam se tahle soutěž posune za další rok!

Text: Štěpán Hájíček

Kompletní záznam Red Bull Rampage 2022 – také na RedBull.tv