reklama

reklama

Odcizené komponenty = další problémy s výrobou kol! (tisková zpráva)

Aktuální situace na trhu s koly není nikterak slavná, když už je k dispozici materiál a rámy, pak nejsou komponenty, když se vše podaří dát dohromady, tak zase vázne doprava atd. Celé soukolí úzce provázaných dodavatelských řetězců se dost nepříjemně zaseklo, což platí nejen pro cyklistiku.

Přesto se snažíme hledět dále dopředu a vyhlížet „lepší zítřky“, alespoň do chvíle, než přijde další „jobovka“! Třeba taková, že si organizovaný zločin našel nový terč – kamion s klíčovými komponenty Shimano, který tito lupiči solidně vybílili! Více již tisková zpráva společnosti BIKE FUN International, výrobce kol Superior a Rock Machine.

(tisková zpráva)

Cyklistické komponenty jako nový terč organizovaného zločinu

7. února, Kopřivnice – Zdá se, že organizovaný zločin našel novou obchodní komoditu. O důležité díly pro výrobu jízdních kol totiž přišel největší český výrobce kol, kopřivnický BIKE FUN International (BFI).

Při přepravě komponent neznámí pachatelé na odstavném parkovišti uspali řidiče kamionu a odcizili důležité díly Shimano, které jsou klíčové pro stavbu téměř desítky tisíc kol, jejichž celková hodnota by činila až 250 milionů korun. Zákazníci si tak na některé modely značek Superior, Rock Machine a dalších budou muset počkat o něco déle.

Celá loupež se odehrála v noci na 21. ledna na dálničním odpočívadle v Německu během pauzy řidiče kamionu. Incident provedla dobře organizovaná skupina, která, podle všech ukazatelů, musela mít celou akci dobře naplánovanou. S největší pravděpodobností totiž kamion sledovala již od nakládky. Zloději počkali na nucenou odpočinkovou pauzu řidiče a poté jej pachatelé uspali plynem vpuštěným do kabiny. Nakonec zamaskovali důkazy v nákladním prostoru hasicím přístrojem, aby znemožnili zajištění stop.

V již tak složitém období, kdy dodávky jednotlivých komponent stagnují, je výpadek dodávky pro firmu BIKE FUN International výraznou komplikaci. I když je aktuálně schopna část komponent nahradit ze skladových zásob či od alternativních výrobců, je dopad na budoucí výrobu obrovský.

Ukázka vícero, dříve testovaných, modelů Rock Machine postavených na dílech Shimano pro ilustraci:

reklama

„Situace výrobců kol je na celém světě opravdu složitá. Vypořádáváme se na jedné straně s obrovskou poptávkou, ale na straně druhé s ještě větším nedostatkem komponent, způsobeným mnoha faktory. Z kamionu naloženého drahými díly potřebnými pro výrobu kol a elektrokol nám zbylo devět krabic s komponenty nižších tříd.“

„Výroba některých modelů se tak zpozdí takřka o rok, jelikož pro mnoho dílů z této zásilky neexistuje na trhu jiná alternativa,“ uvádí ředitel dodavatelského řetězce BFI Petr Krkoška.

„Podobnou situaci jsme opravdu ještě nezažili. Dokonce i Shimano se s cíleným vykradením zásilky v podobném rozsahu nesetkalo. Doufáme, že vzhledem k nedostatku dílu se tyto případy nebudou opakovat, protože i přes veškerá opatření, která máme nastavena, nám ztrátu, a hlavně reputaci za pozdě dodaná kola žádné pojistné krytí nevyrovná,“ dodává Petr Krkoška.

Během pandemie rapidně vzrostl zájem o jízdní kola. Dodací lhůty nových kol ke koncovým zákazníkům se však díky nedostatku komponent posunuly v některých případech až na dva roky. Svou roli sehrála kromě celosvětové pandemie i zdánlivě krátká krize způsobena uvíznutím kontejnerové lodi v Suezském průplavu, na které měla řada výrobců svůj materiál. Firma BIKE FUN International se nyní, kromě obecných problémů na trhu s díly, musí vypořádat také s jejich krádeží.

Foto: BFI, archiv BikeAndRide.cz