reklama

reklama

iXS European Downhill Cup (EDC) se vrací na Špičák (pozvánka)

Vrcholný podnik ve sjezdu horských kol se jede ve resortu Ski&Bike Špičák již po jedenácté! Opět je přitom zařazen v nejvyšší kategorii Mezinárodní cyklistické unie (UCI) – C1!

(tisková zpráva | foto ilustrační – iXS European Downhill Cup #3 Maribor 2021)

Poslední čtvrtý závod letošní evropské série sjezdu horských kol – iXS European Downhill Cup –  přivítá o nastávajícím víkendu šumavský Ski&Bike Špičák. Největší sportovní areál západočeské Šumavy přivítá jediné mezinárodní závody ve sjezdu horských kol, které se v posledních letech v nejvyšší kategorii UCI jezdí v ČR. Po roční odmlce způsobené pandemií koronaviru to bude celkově po jedenácté!

Předchozích deset ročníků měli, a také tento rok mají, účastníci špičáckého downhillu jednu jistotu. Jak sobotní kvalifikace (21. 8. od 14:30 hodin), tak nedělní finálové jízdy (22. 8. od 12:30 hodin) se jedou na zdejší nejtěžší 1750 metrů dlouhé trati Struggle s 320metrovým převýšením. Nejnáročnější trať ve Ski&Bike Špičák nabízí divákům atraktivní podívanou v nejtěžším možném terénu se spoustou skoků (celkem 11) i technických pasáží, s kameny nebo průjezdy mezi stromy šumavského lesa. Povrch trati je ze sta procent přírodní a střídá se na něm hlína, kamení a kořeny, překážky/skoky jsou dřevěné. 

David Ivanjko – EDC Maribor 2021

reklama

Na startu ve Ski&Bike Špičák bude o víkendu cca 165 bikerů a bikerek, kteří budou bojovat o body v celkem v šesti kategoriích – U17 dívky a chlapci, U19 chlapci, elite mužů a žen, masters (muži ročník 1991 a starší). Ve startovní listině jsou jména z 23 zemí světa i mimo Evropu, např. z Nového Zélandu, Jižní Afriky, Kanady nebo USA. Nejvíce startujících bude v kategorii elite mužů – celkem 78. Nejvíce bikerů a bikerek závodí v barvách Německa (57), Rakouska a Švýcarska (shodně po 25), z pořádajícího Česka pak pouze 7.

Předchozí tři závody EDC se konaly ve slovinském Mariboru (5. 8.), italské Pile (25. 7.) a rakouském Brandnertalu (25. 6.). Předposlední srpnový víkend ve Ski&Bike Špičák tak určí konečné pořadí letošního ročníku EDC.     

„Závod u nás se jede v časové pasáži po Mistrovství Evropy (Maribor) a před Mistrovstvím světa v DH (Val di Sole, Itálie) a každý z bikerů ladí mezi dvěma vrcholnými akcemi sezony formu jinak, i tomu přičítám letošní nižší českou účast. Přesto se mají diváci na co těšit. V rámci finále iXS se na Špičáku představí vedoucí muž kategorie elite – Noel Niederberger ze Švýcarska, či řada předchozích špičáckých vítězů jako např. Johannes Fischbach z Německa, Johann Potgieter z Jižní Afriky nebo Stanislav Baranek ze Slovenska,“ říká ředitel špičáckého podniku EDC Jan Kasík.

Greg Minnaar – EDC Maribor 2021

V ženské kategorii elite na Špičáku uvidíme vedoucí jezdkyni série EDC Isabelu Jankovou z Bulharska nebo jednu z předchozích vítězek Harriet Rücknagelovou z Německa. Mezi sedmičkou Čechů ve startovním poli jsou pouze dva zástupci v elitní kategorii mužů – Antonín Král (KELLYS FACTORY TEAM) a Jan Čepelák (CTM Racing Team). Dále David Cvinger (ORE MTB RACING TEAM) a Robin Novotný (Banshee Racing Brigade) v U19. Dále dvojice Petr Novotný (Phkovo.cz) s Vladimírem Pickem (SCOTT OFBIKE TEAM) v Pro Masters a Sabina Košárková (KELLYS FACTORY TEAM) v U17 dívek. Pro zpestření a zajímavost – své, nikoli literární, ale jezdecké, umění předvede na špičáckém svahu také britský mladík jménem Shakespeare! Ne však Wiliam, nýbrž Thomas (U19) 😁

Špičácký závod představuje v tuzemsku nejprestižnější přehlídku evropského i světového downhillu. Na odměnách se letos celkem vyplatí přes 5 000 EUR! Na „prize money“ dosáhne 8 nejlepších v obou elitních kategoriích (vítězný muž i žena získají každý 600 EUR). V ostatních kategoriích se pak odměna vyplácí třem nejlepším.  

Pořadatelé ze Ski&Bike Špičák opět zachovají každoroční tradici a nebudou vybírat divácké vstupné. Diváci mohou být rozmístěni podél celé závodní trati s výhledem na atraktivní skoky.  

Provoz celého areálu Ski&Bike Špičák zůstává během akce pro veřejnost neomezen! K dispozici jsou ostatní tratě bikeparku, nezávodící bikeři i jiní cyklisté a diváci mohou využívat lanovku na vrchol Špičáku. Otevřená je i rozhledna.

Program  iXS European Downhill Cupu 2021 ve Ski & Bike Špičák:

Pátek 20
. 8. 2021: 12:00 až 18:00 hodin trénink
Sobota 21. 8. 2021: 9:00-14:00 trénink, 14:30 start kvalifikace
Neděle 22. 8. 2021: 8:00-12:00 trénink, 12:30 start finálových jízd

*Superfinále 30 nejlepších mužů v kategorii elite se jede jako poslední v pořadí všech kategorií.
**Vyhlášení výsledků po skončení závodu!

Pascal Stillhart – EDC Maribor 2021