reklama

reklama

#Pondělní Videonálož BnR #21_2021 | Bloumání v Brdech!

Uplynulý víkend patřil opět k těm spíše chladnějším a deštivějším, což by vám asi nejlépe popsali účastníci prvního letošního závodu České Enduro Série konané premiérově v areálu Kraličák v Jeseníkách (výsledky). Já svůj víkend pojal poněkud jinak, ač o bláto a různé terénní krkolomnosti jsem nouzi také neměl.

Opět se pro jednou sešly určité okolnosti, A doplnilo B a já si zařídil nedělní výlet v duchu lehce netradiční expediční jízdy na elektrickém gravel-biku Rock Machine Gravelride INT E700 Di2, který mi minulý týden přistál doma na test. Jak bylo ostatně možné zaregistrovat na našem Instagram profilu.

Než ale začnete lamentovat nad tím, co je to za podivnou mutaci, křížence, kompenzační pomůcku a podobně, poslechněte si můj „nedělní příběh“, který byl jako ušitý právě pro takovéto kolo!

V pátek jsem byl totiž na první dávce očkování proti – víte čemu – následně jsem si přečetl informaci, že si mám na 2 až 3 dny naordinovat klidový režim. Přemýšlel jsem tedy nad tím, jak tento víkend pojmout? Skutečnost, že mám doma elektrický gravel, mi v tu chvíli proto připadala jako:

Znamení osudu!

V sobotu jsem tedy trochu zvolnil a vyrazil pouze na pěší túru, jelikož jsem ještě trochu cítil rameno po vpichu – dle doktorky i řady zkušeností lidí z mého okolí naprosto běžný jev. Proto mi přišlo vhodné ruce první den po aplikaci očkování výrazně nezatěžovat. V sobotu večer už ale lehký tlak v rameni postupně odezníval a v neděli ráno byl téměř pryč!

Kam tedy vyrazit, když už mám doma tuhne netradiční elektriku? A navíc, když je počasí dost nestálé? Doma ale sedět nebudu!!!

Po chvíli uvažování a spekulování střídavě nad mapou a nad meteorologickým radarem jsem se rozhodl, že to asi nebude zadarmo, každopádně že jsou vlastně ideální podmínky k tomu vyrazit do bývalého vojenského újezdu Brdy, začít u Toku, kde to mám rád, a poté projet místa, která zatím neznám. Vytyčil jsem si tedy několik dílčích cílů – zejména Padrťské rybníky a vrchol Praha – a zbytek již ladil za jízdy dle nálady, intuice a místy i dle aktuálního vzdušného proudění a pohybu dešťových mraků!

Nakonec to vyšlo skutečně parádně! Projel jsem solidní kus světa, dostal se na místa, které jsem si dopředu vytyčil, a na řadu jiných, které mě zaujaly cestou. Užil jsem si nejednou poctivý gravel-elektro-motokros a vracel se do výchozího bodu po nějakých pěti hodinách putování, s šedesáti kilometry na kontě, s celkovým převýšením 1 360 m a s poslední čárkou na baterii (Darfon 504 Wh)!

Na vrcholu Tok. Ten bazén vlevo, tam bývala lesní cesta…

Bláto, kořeny, kameny i lesní dálnice!

O podobném výletu do Brd jsem přemýšlel již hodně dlouho a dlouho také uvažoval nad tím, s jakým kolem něco podobného podniknout? Žádný XC bike nemám, na celopéro, krom nějakého sportovního lehoučkého, by to byla nesmyslná turistika, s klasickým gravel-bikem zase nevím, jak bych dopadl v místy dosti nevyzpytatelném terénu? Respektive tradiční gravel by byl asi ideální, jen by se člověk musel oprostit od různých náhodných experimentů a více plánovat podle druhu cest.

Takto, se silnou elektrikou (Shimano EP8 a 504 Wh baterie), s plášti 700x50c, s odpruženou vidlicí a v tomto případě, kvůli počasí zcela rozumně i s blatníkem SKS Speedrocker, to byla naprosto dokonalá kombinace. Jisté a stabilní kolo, které mě místy doslova protlačilo skrz rozbahněná pole, široké a poměrně jisté pláště, berany a sportovní posed vhodný pro delší přejezdy po starých vojenských a lesních cestách, místy skoro až dálnicích!

Tohle prostě byla luxusní jednodenní mini-expedice, vlastně jen s jedním nebo dvěma případy, kdy jsem se schovával před deštěm. Zároveň by to mohl jeden považovat i za test voděodolnosti pohonu Shimano EP8 a řazení Shimano GRX Di2, které, i v těchto vskutku až nesmyslných podmínkách, fungovalo bez problému od začátku do konce!

Rock Machine Gravelride INT E700 Di2 a rozbořený bunkr pod Dlouhým vrchem.

Sesedat nebudu!!!

Zastavilo mě vlastně jen pár specifických úseků. Tu a tam jsem třeba kolo poponášel v místech, kde bylo tolik šutrů, že by mi riziko průrazu za pokus projet to trialovým stylem vážně nestálo. Dvakrát jsem pak byl nucen sesednout a tlačit do kopce, ale to zase byly případy, kdy se cesta zvedla prakticky kolmo k nebi! Tohle by člověk nedal snad ani na eBiku!

Zážitky z výletu tedy ohromné. Na kilometry to vlastně tolik nebylo, ale co do převýšení je vidět, že jsem sebe, ale ani kolo rozhodně nešetřil. Původně jsem měl vlastně v plánu, že stihnu navštívit ještě pár dalších vrcholů, avšak… Zhruba od půlky mého výletu, kdy jsem měl najeto jen kolem 20 km, zato nastoupáno již přes 700 metrů, jsem začal trochu víc přemýšlet nad tím, kolik náročných výjezdů si můžu ještě dovolit? Kolik mám v akumulátoru energie, aby mi vystačila i na cestu zpět k autu?

Ano, kdyby byla v rámu ještě o něco větší baterie (např. 630 Wh), tak mi to vydá minimálně na ještě jeden větší kopec, čímž bych asi nepohrdnul. Ale i takto to byl luxusní výlet, při němž jsem objevil řadu krásných míst, užil si divokou přírodu, místy bojoval s dost náročným terénem a přitom se, za řídítky gravelbiku, necítil nepatřičně na delších asfaltových či štěrkových přejezdech.

Hořejší Padrťský rybník

Domů už jen z kopce!

Poslední tečku k mému výletu a k mému povídání můžu přihodit v podobě konstatování, jak dobře se mi podařilo trefit „trajektorii návratu!“ Poslední bod dne, poslední vrchol, kterého jsem chtěl dosáhnout, byla Praha (862 m). Odsud byly luxusní výhledy a vzhledem k unikátní viditelnosti jsem zahlédl i hřebeny šumavských kopců a při porovnání mapy a radaru sledoval na dálku silnou dešťovou přeháňku nad Sušicí a Klatovy!

Pro „cestu z Prahy“ k výchozímu a cílovému bodu poblíž Příbrami to ale bylo ještě docela daleko – nakonec se ukázalo, že nějakých 15 km! A to už jsem měl jen jednu čárku na baterce! Naštěstí to ale „z Prahy do Příbrami“ bylo z 90 % z kopce, až jsem nechápal, jakým způsobem to sviští a jak rychle najednou naskakují ujeté kilometry! Když si vezmu, že prvních 15 km tohoto dne mi zabralo pomalu dvě hodiny a posledních 15 km možná jen 20 minut…

Prostě to klaplo, průběžné zírání do mapy nezklamalo, kolo si to, po celodenní náročné dřině, odsvištělo do cíle také vlastně za odměnu, a navíc se do nás k večeru opřelo slunce a já se mohl jen usmívat, balit věci, loupat z kola tu nejhorší krustu bláta a vychutnávat si pocit, že dopolední přemlouvání se k tomu vyrazit zrovna na tento výlet nebylo rozhodně zbytečné!

Klíčové a nejzajímavější body z brdských hvozdů jsem tedy projel, stále je zde ale řada míst a oblastí, které neznám, takže i příště bude rozhodně co objevovat. S jakým kolem ale do Brd vyrazím při dalším tripu?

Text a foto: Štěpán Hájíček

U Padrťských rybníků není terén výrazně členitý, stačí se ale vydat třeba směrem k vrcholu Praha a zase to začne pořádně stoupat!

Future Ground | Freeride Mountain Bike Progression Camp 2021

Děvčata si poslední roky užívají solidní podporu a velký zájem v mnoha sportovních odvětvích a technické MTB nechce zůstat pozadu, proto se konají akce jako je „Future Ground Progression Camp“.

Více informací na webu: pinkbike.com

IS THIS THE FASTEST RACE TRACK IN THE WORLD!!!

Gee Atherton a jeho místy až nesmyslná rychlost na DH trati Fort William!

Fort William On A Hardtail – It’s Not The Bike – Euan Thomson

Prý to ale není vůbec o kole! Jak lze zvládnout trať ve Fort William na pevňáku se 120mm vidlicí?!

Full Speed at Reunion Island – Léo Abella

Slušné tempo lze nabrat třeba i na svazích ostrova Reunion. Jezdec – 15letý Leo Abella!

29″ POV on Hand Built Jump Trail!

Minulý týden jsme si v Pondělní videonáloži ukazovali záchranářský Giant Reign 29, který si k dokonalosti vyladil Reece Wallace. Dnes se můžeme podívat jeho očima na jeho neméně vyladěný skákací trail, který stavěl tuto zimu.

Suspension testing with the Rocky Mountain Race Face Enduro Team

Jak probíhá ladění odpružení u profesionálů?  Takto to chodí u Rocky Mountain Race Face Enduro Teamu!

This man corners on a Mountain Bike like no one else! Karver

Rémy Métailler a jeho dnešní host na trailu – Chris Karver Kovarik. Pokud se chcete dozvědět něco o tom, jak na kole zatáčet…

**CZECH MADE**

TrailDIRECTOR – ČERNÝ TRAIL – DOLNÍ MORAVA

Na Dolní Moravě toho poslední dobou vzniklo mnoho nového, samotného mě zajímá, jak zdejší traily vypadají. Díky Michale!

TRAILPARK PLEŠIVEC – JAK TO VIDÍM JÁ?

„Tentokrát jsem vyrazil prověřit jeden z novějších Bikeparků a volba padla na Plešivec v Krušných horách. Tenhle areál už jsem trochu znal ze závodu Hardcore Blinduro, ale bikeparkové traily jsem tu jel poprvé. Jak se nám tu jezdilo samozřejmě prozradí tohle video.“

Jakub Vencl

Napálil jsem to do Kuby Hejla, přežil to?

Tomáš Zejda

Po trailech přes hory 2021 – Jeseníky a Bikepark Kopřivná

Na závěr další díl seriálu Po trailech přes hory, tentokrát se zastávkou v Jeseníkách a na Kopřivné.