reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #11_2020 | Vrátí se ještě 27,5“?

Už je to vážně hromada let, kdy se velká kola (29“) začala, zejména díky snahám Garyho Fishera, prosazovat ve světě MTB. Ze začátku tomu ale vlastně nikdo příliš nevěřil… Sám si vzpomínám, jak jsem byl jako mladý nadšenec do kol na jedné „besedě cykloservisu“, kde se toto téma poměrně aktivně diskutovalo, přičemž zde padaly spíše záporné argumenty. A dnes?

Dnes si člověk říká, jestli se vlastně ještě dočkáme návratu nebo alespoň okrajového zachování menších průměrů, nebo zda zůstane vše jen na velkých kolech? Jak jsem ještě před rokem či dvěma sám trochu ohrnoval nos nad tím, když jsem se dozvěděl, že mám testovat kolo s vyšším zdvihem postavené na velkých kolech, tak dnes už se vlastně ani neptám.

„Jo, nové enduro, nový trail-bike nebo all-mountain, ok! Na průměr kol se neptám, jen aby to nebyla moc velká velikost…“

www.instagram.com/bikeandride.cz

(Ne)zapomenutá menšina

Jenže ono by to vlastně nemuselo být až tak vyhraněné, proč do toho občas nezamíchat střední průměr, i když kolik takových příležitostí se dnes najde? Když si tak cvičně projedu seznam testovaných kol, třeba počínaje jarem 2019 do dnešních dní, tak se zde sice pár sedmadvacítek najde, ale jedná se jednoznačně o výraznou menšinu v záplavě velkých obručí.

Ostatně když se tak zamyslím nad testy, které mě potenciálně čekají letos, pak strojů na středním průměru také mnoho nebude, naštěstí ale netvrdím, že se nenajde žádný. Ač je tedy trend velkých kol zcela zřejmý, pomalu začínám přemýšlet, v kterém okamžiku se to tak radikálně změnilo – asi s příchodem sezóny 2019 –, přitom ale nelze tvrdit, že by střednímu průměru odzvonilo.

Když totiž letmo zapátrám v hlavě a trochu na internetu, tak mě napadá hned několik nových, nebo skoro nových modelů, či rovnou modelových řad, které rezignují na velké obruče a nadále věří střednímu průměru.

*Případně se najdou takové, které nabízí oba průměry paralelně, ale to sem teď nechci motat (např. Norco Sight).

Lehce připomeňme třeba značku Giant, která se sice také snaží dobýt část trhu s velkými koly (připomněl bych testy modelů Trance 29 a Reign 29), základ její nabídky plně odpružených strojů ale zatím stále stojí a padá na průměru 27,5“ (opět zejména Trance a Reign).

www.instagram.com/bikeandride.cz

27,5“ trailbike stále žije!

Pokud naopak zacílím třeba na jedno z kol, které bych měl letos v praxi prověřit, pak na mě vykoukne takové Yeti SB140 (představení Yeti SB140), které jako by předznamenávalo jistou souvislost, o níž chci hovořit o odstavec dál. V tomto místě bych rád ještě připomněl model Yeti SB165 (představení Yeti SB165), tedy neohroženou enduro/bikepark/FR mašinu na kolech standardu 27,5“, aktuálně nejdrsnější model v rodině Yeti.

Zpět ale k SB140, které jako by předznamenalo znovuobjevení jedné pomalu pozapomenuté kategorie. Tedy všestranné a především maximálně hravé a zábavné trailbiky, které je radost řídit, které neovládají vás, ale vy ovládáte je!

Vedle Yeti SB140 se před časem v této kategorii představil třeba Transition Scout (150/140 mm, 27,5“), zajímavým příkladem může být i menší bratr aktuálně do testování zařazeného Nineru RIP 9 RDO 27,5, což je historicky první Niner, který není „niner“ – tedy nemá velká kola! I v tomto případě se jedná o kolo se 140 mm nad zadní osou a 150 mm vepředu, což mi připadá, že už asi nebude úplná náhoda, co?

Jak je ale vidět všude okolo a jak je slyšet od řady lidí, kteří řeší, vybírají, kupují nebo staví nové kolo, aktuálně se největší zájem točí stále okolo 29“… Co s tím naděláme? Obávám se, že nic moc!

Zkusíme se snad jen nenechat zcela uhranout, ponecháme si alespoň vzpomínky na sedmadvacítky, budeme se snažit tu a tam nějaký stroj na středním průměru zařadit do testu a počkáme si, jakým směrem se pohne další vývoj v MTB! Různých otoček, kliček či návratů k tomu či onomu jsme již zažili…

www.instagram.com/bikeandride.cz

Orbea Laufey

Kategorie trailových hardtailů není až tak často vidět jako mnoho jiných strojů s plným odpružením, to ale neznamená, že by se na ni mělo zapomínat. Koukněte na toto video, mrkněte na fotky a tešte se, že vám v nejbližších dnech prakticky představíme jiný trailový pevňák – Stevens Monarch Trail (29).

Krásné fotky na: www.pinkbike.com

6 Mistakes To Avoid When Riding A Hardtail Mountain Bike | MTB Skills

Pokud by vás zlákal nápad s trailovým hardtailem, jistě se vám hodí pár rad do života!

What The Heck? Danny Macaskill rides the new Santa Cruz ebike

Teď si trochu zablbneme s elektrikou! Nedávno představený eBike Santa Cruz Heckler totiž Danny MacAskill protáhl a poskákal na pár skotských ostrovech.

The Tribe Rocky Mountain PowerPlay E-Team is born!

S eBiky se již nějak čas poměrně seriózně závodí, proto se postupně objevují nové „elektrifikované teamy“, jako třeba Tribe Rocky Mountain E-Team

Více informací v oficiálním představení na: www.pinkbike.com

FUN IN THE MUD! MATT WALKER FOLLOWING ME DOWN THE PARDAL TRACK, LOUSA…

Čím méně elektriky, tím více bláta! Takže žádné stížnosti na nepřízeň počasí!

Harry Schofield shredding the #YTJEFFSYPRIMUS in Surrey, UK

Kdyby někdo tvrdil, že našemu sportu chybí mladé talenty…

SRAM Commits to Achieving Greater Gender Parity for International Women’s Day

Cyklistika není sportem jen pro chlapce, hochy a muže! Ženy vpřed!!!

Více informací o tomto projektu: www.sram.com

**CZECH MADE**

ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH – CRANKWORX ROTORUA

Kuba Vencl se letos předvedl na Crankworkx Rotorua! Ale ne všechny jízdy mu vyšly na 100 %…

THIS IS WHAT MOUNTAIN BIKING IS ALL ABOUT! FUN, ADVENTURE, FRIENDS AND PUSHING YOUR LIMITS.

Vojta Bláha a jeho sestřih toho nejlepšího, co projel a natočil při svém výletě na Gran Canarii.

UL-LET 2020 – MČR teaser

No comment! Just UL-LET 2020!!! 🤘🏻😎

**BONUS**

The rider-centric approach to Mtb Geometry • A day at Ghost Bikes

Když se jdou kluci z Formula podívat, jak to chodí v továrně Ghost, kde se na kola montují jejich brzdy a vidlice…

B Side Of „My War“ With Paul Couderc

Film o filmu „My War“. Rozhodně ne všechny triky a všechny záběry vyjdou napoprvé!

Paul COUDERC – My War

Původní snímek pro připomenutí…