Pondělní Videonálož #25_2019 | Stojí ti to za tu bezduchost?

Podobný příběh zná nejspíš mnoho z vás! Nejprve přijde rozhodnutí, že chci posunout jízdní vlastnosti svého kola o stupeň dál tím, že mu dopřeju bezdušová kola. OK, ale kde začít? Nakoupit ventilky, těsnící tmel a pásku. To by mělo stačit, pak už se jen pustit do díla…

Jenže poté přijde první pokus, vše se zdá být v pořádku, ventilek si hoví na svém místě, páska obepíná vnitřní stranu ráfku… Drobný únik vzduchu čerstvě po sestavení vás nejspíš nerozhodí, „Však ono si to musí sednout! Jistě pomůže, až se poprvé projedu, mléko se rozprostře po vnitřních stěnách pláště, jeho patka se srovná v ráfku a vše bude ok.“

No jo, jenže pak přijdete ke kolu druhý den a jedno, či obě kola jsou prázdná! „Dobrý, ještě si to nesedlo, to bude chtít vyrazit do akce, aby se to srovnalo jízdou.“ Ano, tento střízlivý postup někdy, či snad mnohdy, zabere. Tu a tam to prostě trvá, než se celý bezdušový set srovná a vše zapasuje do sebe… Jindy ale máte pocit, že ať děláte, co děláte, vše je marné!

reklama

Někdy to prostě nesedí!

Jednou to fouká okolo ventilku, podruhé ve spoji ráfku, potřetí se objevují drobné bublinky mléka okolo drátů či niplů. Nejdřív nad tím lamentujete, pak se snažíte chvíli uklidnit a sebrat síly na další pokus. Třeba vyzkoušet jiný ventilek, jinou pásku, preciznější postup, dvě vrstvy pásky místo jediné…?

Kdo ví, jednou si to sedne jako nic a pak s bezdušovým setem není problém celý rok. Ideálně když do něj nesaháte a zbytečně často nepřezouváte. Jindy se to třeba zprvu tváří, že je vše OK, a pak necháte, podobně jako nedávno já, své kolo na chvíli opřené na sluníčku u zahrádky, kam jste si skočili na lehčí občerstvení, vrátíte se a jedno, nebo hůře obě kola prázdná! „Teplo od sluníčka odlepilo vnitřní pásku, nebo co?!“

Co s tím? Nafoukat a věřit, že si to zase sedne? Nafoukat a počítat s tím, že vás nejspíš nemine nucená zastávka, rozborka bezdušového systému, upatlané ruce a vše okolo, a nakonec rezignace v podobě duše nacpané do pláště, aby člověk vůbec dojel?! Nebo se do toho pustit rovnou?

Nemyslete si, bezdušové systémy mám rád. Na horských kolech je používám už řadu let a na všechna výše naznačená trápení se snažím nemyslet. Tedy alespoň do doby, než dojde na to, že se do celého procesu musím pustit znovu (nové kolo, nová kola, nové testovací obutí atd).

Obvykle tuto záležitost delší čas odkládám, a hlavně se snažím naplánovat si ji na období, kdy mám poměrně velké časové okno. Jistě, párkrát se mi stalo, že jsem nový bezdušový set složil třeba i za půl hodiny a vše bylo v pořádku. Nejednou se mi ale rovněž stalo, že jsem si představoval, jak to půjde hladce a pak jsem splakal nad výdělkem, když to vůbec nešlo, nebo se skoro zapomněl radovat z toho, že mi bezduše po několika hodinách a vícero marných pokusech snad konečně drží.

Jak z toho ven?

Upřímně řečeno nevím! I když základní princip asi znám. Tedy v případě, pokud neuděláte možná nejrozumnější rozhodnutí svěřit tvorbu nového bezdušového setu někomu, kdo s tím má odpovídající zkušenosti, má na to potřebné vybavení (hlavně odmašťovací), používá svoje osvědčené pásky, ventilky atd.

V opačném případě, kdy vám vaše cyklistická čest nedovolí svěřit tento triviální úkol do péče placeného servisu, to chce prostě kvalitní pásku, kvalitní ventilky (nechte si někde doporučit), velkou dávku trpělivosti a hlavně pečlivosti.

Posledně zmíněné vlastnosti v sobě někdy hledám docela těžko, zejména pod tlakem dnešní uspěchané doby, proto si obvykle jako „čas bezduší“ vybírám večerní hodiny, kdy už nezvoní telefony a nepípají e-maily, děti spí a všude je klid a mír.

Občas poté odcházím do postele sice vyčerpaný, ale spokojený, jindy dost smutný a zdeptaný! Někdy se mi také stane, že se do postele skoro nedostanu, jelikož s bezdušemi zápasím až do ranních hodin, abych mohl druhý den vyrazit na akci, na níž jsem přislíbil svou účast.

Na bezduše se, při troše fantazie, hodí klasické pořekadlo, původně se vztahující k ohni: „Bezduše jsou dobrým sluhou, ale zlým pánem“

FOX MTB | MADE FOR YOUR RIDE – EPISODE 4 | MARK SCOTT

Trocha skotské RAW kultury!

Son’s Gonna Rise

Jeden snímek jako připomínka nedělního dne otců.

Bohatá Fotogalerie: www.pinkbike.com

The Paperboy

Jak by bylo krásné vrátit se do dětství a být poslíčkem, který rozváží noviny a jiné tiskoviny…

Street Trial 9 year old – Johannes Wibmer

Dnes tu máme celou sérii protknutou mladou krví a novými nadějemi!

INTO THE GNAR Episode 4 „HEY BUD DOUBLE BLACK DIAMOND“

Poměrně zevrubný rozbor jednoho „Doube Black Diamond“ trailu s Yoannem Barellim

Girls Show Me How To Ride Gnarly Rock Slabs & Skinnies

Když tě holky učí, jak sjet technické lahůdky…

reklama

**CZECH MADE**

NEJDELŠÍ ERZETA NA ZÁVODECH V ITÁLII

Michal Prokop nám ukáže jednu z nejdelších erzet, kterou jel nedávno v Itálii. Reportáž ze závodu: Alpine Enduro Series #1 Paganella od Milana Myšíka

Bell Super DH Mips: Helma s odnímatelnou bradou

Trail Hunter má novou helmu (Bell Super DH), tak na ni mrkneme, ne?

Jak jsem se učil jezdit na trailech a sjel Whistlera

Kdybyste se, podobně jako Trail Hunter, chtěli naučit kupříkladu sjíždět Whistler sekci na Trutnov Trails…

**BONUS**

How i separated my shoulder and broke my helmet

Jeden snímek o tom, že MTB není vždy jen radost a zábava a pohyb vhodný pro rozvoj tělesného zdraví…

Pivot X Sölden 2019

Kluci z Pivotu a jejich malý výlet do Söldenu.

WHISMAS (Official Music Video)

Na závěr jedna veselá cyklistická písnička!