reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #5_2019

V poledních letech zažíváme postupný rozvoj toho, čemu se říká Čtvrtá průmyslová revoluce, nebo také zkráceně Průmysl 4.0. Jinak řečeno masivní nástup automatizace a digitalizace všech možných oborů lidského konání. Náš sport zatím relativně odolává, což ale nemusí platit na vždy.

Můj dnešní úvod je vlastně až moc obecný, jelikož může zahrnovat jak výrobní procesy, kde se jistě již dnes uplatňuje automatizace a digitalizace v mnoha formách, i když se stále najde řada oblastí, kde je ruční práce jen těžko nahraditelná, tak zejména podobu našich kol, tedy vzhled, výbavu a konfiguraci výsledného výrobku.

Podívejme se okolo sebe, například na masivní nástup elektroniky v autech, u nichž byl člověk dříve rád za autorádio a v lepším případě GPS navigaci, a dnes s vámi váš vůz může komunikovat klidně i na dálku, v případě Tesly s ním může pohybovat kupříkladu za použití telefonu a tak podobně!

www.instagram.com/bikeandride.cz

A co kola?

Nu, na jedné straně zde máme masivní nástup elektromobility jako takové, kdy si začínáme pomalu zvykat, že součástí jízdního kola může být elektrický motor, objemná baterie a řídící mikroprocesor komunikující s jezdcem buď prostřednictvím k tomu vyhrazeného kontrolního panelu, nebo opět pomocí telefonu. Na straně druhé tu jsou pokusy prosadit masověji elektronické řazení, o což se v minulosti pokoušela celá řada značek, například i Mavic!

Pravdou je, že funkční a spolehlivé elektronické řazení máme k dispozici již řadu let, primárně ve světě silniční cyklistiky, kde se perou zejména koncepty značek Shimano (dráty) a SRAM (bezdrát), své se k tomuto tématu snaží říct i Campagnolo. Ať si elektroniku na postu řazení již stačilo oblíbit nemálo jezdců, přední závodníci světového formátu ji často vozí povinně, tak stále platí, že se servomotorky ovládaný pohon vyskytuje jen u nejvyšších, a tedy logicky u nejdražších sad. Zatím se přitom nezdá, že by se na tom mělo něco měnit…

Ve světě horských kol je pak situace ještě omezenější, o to ale přehlednější. Zde existuje (zatím) vlastně jen jedna varianta v podobě řazení Shimano XTR/XT Di2 postavené na technologii převzaté ze silničního světa. Ač se zprvu zdálo, že má elektronika šanci ustálit se poměrně brzy na nejvyšších modelech jednotlivých značek, slibně to vypadalo zejména po uvedení sady Shimano XT Di2, tak realita je poněkud jiná.

Dobře si vzpomínám, jak se před pár lety někteří výrobci či dovozci „chlubili“ tím, že díky elektronickému řazení překonávají jejich nejvyšší modely nejednu cenovou psychologickou hranici – u nás to obvykle bylo 300 000 Kč! Nějaký čas poté jako by se po takovémto zvíření emocí tornádem elektroniky zase začínal usazovat prach. Nemám dopodrobna nastudováno, kde je kolik elektroniky, kolik top modelů ve světě MTB spoléhá na řazení Di2, ale čistě odhadem bych řekl, že jich bude méně než v roce, kdy se o tom nejvíce mluvilo.

www.instagram.com/bikeandride.cz

Osobní zkušenost

Když na to přijde, musím vlastně docela pracně lovit v hlavě vzpomínky na zkušenosti s elektronickým řazením. Tuším, že jsem alespoň jednou zkusil silniční Shimano Di2, vcelku živě si pamatuju na zážitky se silničním SRAMem Red eTap a nyní, zcela čerstvě, se už nějaký čas vozím v sedle Rock Machine Blizzard e90-27, které je vybaveno řazení Shimano XT Di2.

Tato zkušenost mě ostatně inspirovala k otevření tohoto tématu a nutno uznat, že právě tato aplikace elektronického řazení mi vlastně dává největší smysl. Jednak jde o to, že na elektrokole už je i tak dost kabelů, proto se pár dalších, které navíc nahrazují bovdeny, snadno ztratí, jednak na elektrokole nepotřebujete žádnou extra baterku navíc, abyste živili samostatné řazení.

Vše jde z jednoho zdroje, jen bacha, ať vám kompletně nedojde šťáva!

Ostatně na toto téma jsem se zamýšlel již při svém popisu prvotních dojmů v sedle zmíněného kola, kde jsem hovořil o tom, že vzhledem k přítomnosti řadících páček Di2 na levé straně (ovládání motoru), nepůsobí přítomnost toho samého systému na pravé ruce (kontrola převodů) nikterak kontroverzně.

S ovládáním „divokého“ elektrokola má navíc člověk často plné ruce práce, proto není vůbec od věci, když převody měníte tak, že jen mačkáte tlačítka!

*Zde tedy spíše páčky se záměrně výraznou mechanickou odezvou

Navíc, alespoň subjektivně mám pocit, že si elektronické řazení s elektromotorem lépe rozumí, snad i dochází k milisekundovému snížení výkonu při řazení apod., takže lze řadit obvykle i při zátěži, aniž by to střílelo, práskalo a křupalo, jak se tomu občas stává ve spojení s mechanikou!

Osobně se i tak v nejbližší době rád opět „smířím“ s klasickým mechanickým řazením na svém biku, gravelu a dalších kolech, pokud mi ale v rukách přistane další eBike s elektronikou, tak nad ním nos ohrnovat rozhodně nebudu. Stát se ale může i to, že se situace zakrátko změní a my jen budeme zírat s otevřenou pusou, nebo se urputně bránit novým trendům. Uvidíme, tohle ukáže jedině čas!

reklama

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 4)

Another Day on Patrol

Jak se nejlépe dostat na kopec? Nechat se vytáhnout motorkou? Proč ne! Hlavě když si to pak naplno užijete i dolů!

Fotogalerie k videu na: www.pinkbike.com

Pinn’d at Peaslake w/ Monet Adams

Zimní sezóna nezastaví dívku jako je Monet Adams, aby nevytáhla svůj SCOTT Contessa Genius 710 a nevyrazila na traily do Peaslake poblíž Surrey hills…

The Scottish Adventure – Part 1

Znáte značku Bird Cycle? Také ne! Nevadí, pojďme se i tak s jejími jezdci podívat do Skotska v rámci jejich letní výpravy za dobrodružstvím.

Více o Bird Cycle na webu: www.bird.bike

Wyn Masters‘ cyclo-cross quest | SHIMANO

Jak to dopadne, když se DH a Enduro jezdec, navíc zvyklý na teplo u protinožců, postaví na start jednoho z nejtěžších závodů evropského cyklokrosu?!

Amaury Pierron – Reunion Island

Po studené zastávce v Belgii se na chvíli přesuňme za teplem na ostrov Reunion, nenápadný francouzský ostrůvek ležící na východ od Madagaskaru.

**CZECH MADE**

VYCHYTANÝ TRENAŽER JÍZDY PO ZADNÍM KOLE!

Zima je ideálním obdobím pro trénování techniky. Pokud jste přitom alespoň trochu zruční, zvládnete si podle návodu Michala Prokopa sestrojit trenažér jízdy po zadním kole! Ano, podobných návodů je na internetu mnoho, ale tenhle, zatím snad jediný, je česky!

Dresslerova Škola kola – Zima

K zimnímu tréninku techniky lze přistupovat i jinak, podle Pepy Dresslera a jeho seriálu Škola kola. Malá připomínka z loňského roku.

GoPro Hero7, nové pláště, sníh a kontrola trailů

Do třetice zimní cyklistika, tentokrát malý výlet na traily ve společnosti TrailHuntera a jeho nové výbavy.

reklama

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 4)

**BONUS**

The Wild Looking Motion Ride E18 Enduro Fork

Vzpomínáte na náš článek ohledně vidlice Trust The Message, kde se rozjela slušná diskuze o pákových vidlicích obecně? Zde je malá ukázka produkční varianty zajímavého kousku Motion Ride E18, na nějž také přišla řeč.

Více o této vidlici na stránkách výrobce: www.motion-ride.com

20 MTB Tricks to survive the winter II

Když už jsme výše zmínili pár domácích tipů jak přežít zimu, tak zde je další inspirace, za kterou je zodpovědný Fabio Wibmer.

2019 Marzocchi Bomber CR Coil Shock in Action

K nedávno představenému tlumiči Marzocchi Bomber CR se začínají objevovat první praktické recenze…

How To Corner A Mountain Bike W/ Matti Lehikoinen — Supported Corners

Na konec dva tipy, jak se poprat se zatáčkou (klopenou/otevřenou) od lidí z Pole cycles a jezdců účastnících se závodů EWS!

*Tyto rady neplatí jen pro extra dlouhá kola od Pole cycles 😉

How To Ride FLAT Corners On A Mountain Bike W/ Joe Nation