reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #4_2018

Jak moc se dokáží naše zvyky a pohled na určitou věc změnit během pouhých pár let jednoduše tím, že to, co jsme dříve považovali za zbytečný výdobytek se „přes noc“ stane standardem až samozřejmostí, bez níž najednou nemůžeme fungovat! Tak je to třeba s teleskopickými sedlovkami, ale týkat se to může i věcí, které nás teprve čekají…

Otázku nastavitelných sedlovek a svůj osobní postupně se proměňující vztah k nim jsem v dřívějších pondělních úvodnících rozebral více než dostatečně. Přesto mám v hlavě ještě jednu poměrně čerstvou myšlenku, která se k tomuto tématu váže. Jak jste si již mohli všimnout, minulý týden jsem začal s testem štěrkoletu Whyte Gisburn (první dojmy), který český dovozce, zastupující také značku BikeYoke, ozdobil zcela novou a v řadě ohledů revoluční sedlovkou BikeYoke Divine SL.

Tato sedlovka je určena a byla vyvinuta primárně pro Gravel biky či XC stroje, proto kombinuje zdvih relativně omezených 80 mm a velice zajímavou hmotnost 385 g (platí pro průměr 30,9 mm a délku 400 mm). BikeYoke přitom tvrdí, že jde o aktuálně nejlehčí produkční teleskopku s délkou oněch 400 mm.

www.instagram.com/bikeandride.cz

Zařízni teleskop!

To ale není vše, tato sedlovka má poměrně unikátní konstrukci i funkci. Na jedné straně je totiž navržena tak, aby ji bylo možné zkrátit (zaříznout) a tak upravit pro bezproblémové zapasování do vyšších rámů, dětských kol, nebo ji ještě více odlehčit! Na straně druhé disponuje speciální „fíčurou“ v podobě pojistky proti prosednutí, což v praxi znamená, že při silnějším dopadu vašeho pozadí na sedlo to pod vámi zapruží.

Všechny tyto vlastnosti – rozměry, nízká hmotnost, schopnost pružit, či možnost zaříznutí – přitom otevírají sedlovce BikeYoke Divine SL brány především do světa štěrkoletů a cyklokrosek, kde jsou teleskopy zatím přijímány vcelku nesměle, ale také třeba do závodního XC, které tento vynález zatím spíše odmítá, což mi přijde dost škoda.

Uznávám a klaním se před tím, co vše ostřílení XC jezdci a jezdkyně zvládnou, sjedou a projedou i se svým „sedlem v nebi“. Že jsou schopni s vytaženou sedlovkou skákat nechápu už vůbec! Ale co my ostatní? Sám čas od času dostanu na hraní, a hlavně na test sportovnější kolo, na které „teleskop nepatří“, s čímž pak do jisté míry bojuju. Zejména ve sjezdech a v náročnějším terénu.

www.instagram.com/bikeandride.cz

Dřív to bylo jinak…

Ano, vzpomínám na doby, kdy jsem také vše jezdil se „sedlem v nebi“ a dodnes mi vlastně není příliš jasné, co vše jsem takto pokořil! Dnes už jsem ale na možnost rychlého snížení polohy sedla natolik zvyklý, že se bez tohoto doplňku v terénu bojím snad víc, než bych musel. Tělo a hlava jsou již zkrátka navyklé, mám naučené pozice, vím, jak pracovat s těžištěm, načež když mi někdo do cesty postaví dlouhou vysunutou tyč, jsem v tu ránu ztracený.

Když jsem si přitom loni v průběhu sezóny pořizoval nový Gravel bike, říkal jsem si, že na něj nejspíš nahodím jeden z teleskopů, co se mi válí ve sklepě, ale zatím na to nedošlo. Zatím nebyla ta potřeba. Pravdou ale je, že pokud začnete se štěrkoletem více blbnout, a hlavně když si půjčíte jeden s teleskopem, zjistíte, že to je fajn věci i na kole s berany.

Člověk si může nejen usnadnit práci s kolem v rámci strmějších sjezdů, někdy je prostě příjemné ulevit nohám tím, že je můžete na chvíli pokrčit, nebo si jen zasunutím sedla v nenáročném sjezdu narovnáte záda díky vzpřímenějšímu posedu. Také jsem třeba zjistil, že když to pálíte z kopce dolů po silnici, není vůbec od věci rovněž zasunout sedlo, připlácnout se na rám, snížit odpor vzduchu a snížit také těžiště, načež se můžete více vyklánět do zatáček, a tak podobně.

reklama

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 4)

Štěrkoletci to chápou

U Gravel biků vlastně nemám příliš obavu, jelikož si myslím, že to možná nebude hned, ale postupem času se u nich budou teleskopy z výše popisovaných důvodů objevovat stále častěji. Spíš si ale říkám, co ti zarytí cross-country závodníci? Pochopí někdy, že těch pár pohyblivých gramů navíc jim může ve výsledku pomoct? Že si budou jistější na náročných technických pasážích a ve strmých sekcích, kterých je v moderním XC stále víc a víc?

Trvalo to dlouho, ale nakonec pochopili, že není od věci, když jejich odpružená vidlice, kterou mají od sponzora, skutečně pruží a není nafouknutá na milión atmosfér! Pochopili, že stejně tak i plné odpružení je věc, která je může mnohdy spíše urychlit, než by je brzdila, sami nás přesvědčují, že původně odmítaný rozměr 29“ je dnes tím jediným správným! Tak co ty teleskopy?

PS: Při psaní prvního odstavce jsem si myslel, že se dostanu také k tématu elektronického řazení v MTB, jakožto k další věci, které se stále urputně bráníme, za pár let by to přitom mohla být zcela běžná záležitost, ale vypadá to, že si zamyšlení na toto téma nechám radši na další pondělí.

*Elektronické řazení Shimano XT Di2 je totiž přítomné na dalším z tesťáků Rock Machine Blizzard e90-27 (25th Anniversary)

www.instagram.com/bikeandride.cz

Matt Roe Raw in Wales

Trocha stylového hoblování trailů v RAW stylu!

Monster Energy: Downhill Taxco 2018

Sezóna šílených jihoamerických městských závodů v DH je opět v plném proudu. Zde je ukázka jednoho z těchto klání.

Introducing the SCOTT DH FACTORY! Dean Lucas, Brendan Fairclough, Marine Cabirou and Flo Payet

Představení aktuální sestavy sjezdového teamu SCOTT DH FACTORY!

The Scottish Adventure – Part 1

Výlet do hloubi Skotské vysočiny, jako možná inspirace pro výpravu s kolem na tuto sezónu. *Tedy pokud nastane tvrdý brexit, tak se na takováto místa budeme nejspíš dívat už jen na videu :-O

Slide Mountain MTB First Descent

Když se kluci americký rozhodnout sjet „Klouzavou horu“, kterou (nejspíš) ještě nikdo před nimi nesjel!

Riding Hangover | Sedona AZ

Chyběl vám Nate Hills? Tady je jeden z jeho posledních kousků…

reklama

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 4)

**CZECH MADE**

CYKLOKROS JE NÁŘEZ!

Michal Prokop a jeho dva odlišné pohledy na cyklokros!

Celopéro na traily s opravdovým pérem: Ghost SL AMR 6.7

Kolega TrailHunter nám svým videotestem trochu leze do zelí, ale my mu to rozhodně nemáme za zlé, naopak se rádi mrkneme na jeho hodnocení zajímavého trailbiku Ghost SLAMR 6.7!

**BONUS**

Packing A Pole Into An Air Travel Bag // How-To

Napadlo vás, že byste si mohli udělat výlet s kolem někam do tepla? Jak ale dostat svůj rozměrný stroj do standardního přepravního zavadla? Zde je pár tipů od lidí z Pole. Jinak řečeno, pokud se „jezevčík“ Pole vejde do běžného boxu, pak už se tam vejde cokoliv!

Graham Jarvis Wins British Extreme Enduro | Round 1 Tong | 2019

Na závěr trocha závodního vzrušení a motorového bzučení z britského podniku Extreme Enduro (moto-enduro).