reklama

reklama

BOX Components – nová alternativa MTB řazení

Box Components - Tech NewsNa menším lokálním veletrhu QBP’s Frostbike v americké Minnesotě bylo nedávno k vidění hned několik zajímavých dílů jedné z mnoha „garážových“ kalifornských značek Box Components. Vedle elegantních řídítek a představců nás nejvíce zaujal prototyp čtyřpístkové brzdy a hlavně vlastní desetirychlostní systém řazení!

BOX – řídítka a představce

Vezměme to popořádku a začněme prvně zmíněnými karbonovými řídítky v elegantním metalicky lesklém provedení. Tato rodla vyrobená z jednosměrných uhlíkových vláken nabídnou zajímavý tvar přechodu, přičemž budou v nabídce ve třech verzích: Cross-country (700 mm/160 g), Trail (760 mm/180 g), a DH (800 mm/235 g).

V případě zájmu jim společnost může dělat stejně zbarvený Direct-Mount představec Box Cusp 6061-T6 v délce 50 mm, nebo jeho tradičnější kovaná obdoba nabízená v délkách 45, 55, a 65 mm. Těžko říct, zda se tyto díly objeví i u nás či alespoň v Evropě, každopádně pro představu doplníme cenový rozsah: 129-149 USD (řídítka).

Box Components - Tech News

Box Components - Tech News

Box Components - Tech News

reklama

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 4)

BOX – čtyřpístkové brzdy – prototyp

Informace o brzdách a v úvodu slibovaném řazení jsou zatím poměrně strohé, jelikož oba systémy stále prochází stádii vývoje a testování. Každopádně je zajímavé se na tyto díly podívat alespoň zběžně a trochu si zaspekulovat…

Brzdy samotné využívají poměrně masivní tělo páky ostře řezaných tvarů z nápadnou nahoru vystupující expanzní nádobkou, která dle dostupných informací obsahuje minerální olej. U prototypu jsou k dispozici dva prvky nastavení – jeden sloužící k úpravě síly stisku (pákový poměr), druhý klasicky regulující polohu samotné páky. Dvoudílná objímka je koncipována tak, že by měla umožnit spojení s vybranými druhy řazení.

Čtyřpístkové třmeny jsou, stejně jako tělo brzdy, vyvedeny ve výrazně řezaném designu a nutno podotknout, že se nejedná o žádné drobečky. Dvoudílný třmen by měl dle všeho využívat služeb dvou nestejně velkých párů protiběžných pístů, aby se zajistila patřičná modulace, tedy pozvolný náběh. Pokud se tyto brzdy podaří dotáhnout do finálního produkčního stádia, bude se nejspíš jednat o další nanejvýš zajímavou trailovou, enduro až DH alternativu zavedených značek.

Box Components - Tech News

Box Components - Tech News

Box Components - Tech News

BOX – vlastní systém řazení

Perličkou nakonec může být původní systém řazení, který počítá s deseti rychlostmi a kompatibilitou s ovládacími prvky Shimano. Tedy se stejným poměrem posunu lanka a pohybu přehazovačky, jako využívá japonský gigant. Jinak řečeno, ať již vás zaujme řazení, které si vystačí s jedinou páčkou pro pohyb přehazovačky oběma směry, nebo naopak agresivně vyhlížející přehazovačka Box, nemusíte se hned nutit do nákupu celého setu, nýbrž můžete jeden či druhý komponent jednoduše zaměnit s díly Shimano.

Dle vyjádření zástupců značky Box se již nyní pracuje na zrcadlově obrácené ovládací páčce, aby v budoucnu mohl Box nabízet řešení jak pro systémy 1×10, tak i 2×10. Páčka přesmykače a přesmykač samotný jsou ale zatím v raných fázích vývoje. Naopak přehazovačka se zdá být blízko své finální podoby. Měla by přitom využívat podobného horizontálního pohybu hlavního paralelogramu jako je tomu v případě SRAMu X-Horizon, čehož je nezbytným prvkem vyosená horní kladka.

Dle moderních trendů by přehazovačka Box měla být rovněž vybavena třecí spojkou pro zajištění stálého napnutí řetězu. Ta by se přitom měla aktivovat a deaktivovat páčkou, podobně jako je tomu v případě systému Shimano Shadow Plus. To vše jsou ale zatím jen základní obrysy. Jak se bude celý projet vyvíjet se ještě uvidí. Nám se ale nové řešení líbí a držíme mu palce, jelikož nikdy není na škodu, když mladá štika rozvíří stojaté vody mezi líně se převalujícími kapry!

Foto: PinkBike.com | Původní článek: PinkBike.com

Box Components - Tech News

Box Components - Tech News

Box Components - Tech News