6T9 Frames – Svařování, síla trubek, délka zadní stavby | Epizoda 6
Jak si dal Přemek Tejchman přes sezónu trochu „voraz“ z prací na pravidelných video-návštěvách jeho dílny, kde se rodí rámy 6T9Frames, tak se poslední dobou naopak dost pochlapil a hrne na nás nový obsah čím dál častěji. Pojďme se tedy podívat, co nového a zajímavého odhalí aktuální 6. epizoda.
Dnes už asi není nutné po X-té opakovat, co je projekt 6T9Frames zač, případně jakým způsobem je vymyšlený a postavený bike s virtuálním „High Pivotem“, který je ústředním motivem této malé dílny. Přemek si vedle něj už stačil postavit i pevné „švihací“ XC kolo, které bylo částečně představeno v minulé 5. epizodě. Místo toho všeho se pojďme vrhnout na to, co zajímavého zaznívá v aktuální epizodě č. 6!
reklama
Pedál místo tlačítek!
V úvodu si lze vyslechnout příběh o tom, jak Přemek, z původního ručně ovládaného svařování, přešel na pokročilejší metodu, kdy si ke své svářecí soustavě pořídil ovládací pedál. Důvody asi není nutné extra podrobně vysvětlovat – díky tomuto kroku má nově volnější ruce a může se o to více věnovat samostatným svárům, jejichž náležitě pečlivé a kvalitní provedení není žádnou procházkou pro začátečníky.
Když totiž Přemek s Pepou před ostrým startem celého projektu oslovili zkušené svářeče, bylo jim řečeno, že si v tomto směru vybrali sakra těžkou disciplínu. Svařují totiž poměrně tenké trubky malého průměru, navrch trubky nerezové, a ještě ke všemu kalené! To je dohromady skutečně nelehký úkol, který ale Přemek zvládá, i díky nově pořízenému pedálu, stále lépe a lépe.
Proč vlastně ocel?
Rozhodně důležitá je i otázka, proč jsou vlastně rámy vznikající pod značkou 6T9Frames ocelové? Důvodů je celá řada. Přemek zmiňuje třeba už jen odkaz na staré mistry rámaře, ale také možnost vybírat si a objednávat trubky v mnoha variantách, s různou pevností, s proměnnou sílou stěny atd.
Příkladnou ukázkou toho, nakolik jsou možnosti práce s ocelí všestranné, dokazuje třeba skutečnost, jak se kluci poprali s problémem v podobě několika prasklých výztuh mezi horní a spodní trubkou (u hlavy). Zjistili totiž, že je rám v tomto místě zatížen nezanedbatelným krutem, který je zřejmě příčinou oněch prasklin. Proto u další evoluční fáze zvolili pevnější horní rámovou trubku, která by tomuto neduhu měla předcházet.
Původně totiž byla horní trubka zeslabována ze síly stěny 0,9 mm (na koncích) do síly pouhých 0,6 mm ve své střední části. Pro nově stavěné a do budoucna chystané „závodní rámy“ se použijí zakázkově vyráběné trubky Reynolds s konstantní sílou 0,9 mm. Společně s tím se upravila i podoba spodní trubky, která si své ztenčování sice ponechala, byla ale použita odlišná verze s kratší zužovanou částí.
Rám skutečně na tělo každému
Jedno dílčí téma dnes nahrává dalšímu. Konkrétně nyní jde o skutečnost, že individuální uzpůsobení každého objednaného rámu může zahrnovat skutečně mnoho specifických rovin. Od, například, zakázkově laděné geometrie, po individuálně vybrané sady trubek s menším, nebo naopak výraznějším zeslabováním podle způsobu využití daného kola.
Přemek v aktuálním videu totiž rozebírá i téma poměru hmotnosti a odolnosti s tím, že určitá hmotnost navíc může, v případě endura, hrát často do karet jezdci, než naopak proti němu. Jinak řečeno, je zde zmíněno, že si nadšený hobby jezdec může klidně užít předností lehčího rámu postaveného z výrazněji ztenčovaných trubek, naopak závodník nejspíš ocení pevnost a odolnost, za kterou rád zaplatí cenu v podobě pár desítek gramů navíc.
Co udělá rozdíl v délce zadní stavby 6 mm?
Poslední z témat, která bych chtěl vypíchnout z aktuální 6. epizody, se týká testování dvou délek zadní stavby. Už jen pro letošní trénink ve Finale Ligure si Přemek připravil zadní stavbu s délkou 420 mm (základ) a druhý delší kousek (426 mm). S oběma délkami krátce po sobě absolvoval 4 měřené úseky a byl zvědavý, jaký bude výsledek, přesněji jak velký to přinese rozdíl.
Pocitově si říkal, že zrovna zde budou časy s delší zadní stavbou zřejmě o fous lepší, finální čísla ale byla překvapivě dost srovnatelná. Výstupem je proto zjištění, že kratší zadní stavba je v případě tohoto kola asi celkově výhodnější, stejně tak, že to zřejmě bude do značné míry dané konstrukcí odpružení jako takového.
Enduro bike 6T9Frames totiž využívá systém s virtuálním vysokým čepem (High Pivot), kde se rozdíly v délce zadní stavby na čase jízdy zřejmě neodráží tolik, jak by tomu nejspíš bylo v případě kola s klasicky koncipovaným zadním závěsem s tradičním „nízkým čepem“. Zajímavá úvaha, nyní částečně ověřená praxí, smysl ale rozhodně dává.
Co nás čeká příště?
Tolik by pro dnešek asi stačilo, ať z Přemkova videa nevykrademe úplně vše, co zde zaznívá. Upozornit každopádně můžeme ještě na zajímavou vychytávku v podobě hliníkové vložky vkládané do sedlové trubky, která má za úkol rozložit tlak od sedlovky samotné do větší plochy uvnitř rámu. Další drobný, ale praktický a chytrý nápad od 6T9Frames.
Abychom ale nezamluvili otázku z titulku. V závěru Přemek slibuje trochu bližší pohled na první produkční rám, který se už postupně kompletuje, a jehož příběh si snad budeme moci vyslechnout příště.
Text: Štěpán Hájíček / Foto: 6T9 Frames
6T9Frames E na eshopu www.rebelcomponents.com
6T9 Frames E – materiály, parametry, specifikace
Použité materiály:
- Hlavní část rámu z oceli Reynolds 853
- Síla trubek ztenčovaná z 0,9 mm až na 0,6 mm
- Pevnost v tahu až 1400 Mpa
- Vahadla vyrobena frézováním z hliníku 7075 T6
Požité výrobní technologie:
- Svařování TiG
- 3D tisk kovových a plastových dílů
- Strojní obrábění
Specifikace / Rozměry:
- Zdvih: 160 mm
- Doporučený zdvih vidlice: 170 mm
- Tlumič: 230×65 mm
- Hlavové složení: 44/44 mm
- Sedlovka (vnitřní vedení): 30,9 mm
- Středové složení: DUB BSA 73 mm
- Převodník boost: 30 – 34z.
- Zadní náboj: BOOST 148×12 mm (patka UDH)
- Maximální šířka pneu: 2,5“
- Brzdový kotouč: 200 mm
- Cena rámu: 70 000 Kč