WTB Vulpine & Vulpine S | Pláště na gravel rychlé, nebo rychlejší?
Tématu spíše svižnějšího spektra gravelových plášťů WTB z rodiny Vulpine jsme se letos již jednou zlehka dotkli, jelikož se zkraje léta představovalo více nových či inovovaných vzorků WTB, a to nejen pro gravel. Přitom právě nový vzorek WTB Vulpine S jsem brzy poté dostal na test a mohl jej přímo porovnat s do té doby nasazeným a mnou hodně oblíbeným kouskem WTB Vulpine 700x40c.
Aby bylo toto srovnání zajímavější, nebo možná naopak ne tak bratrovražedné a s širším záběrem, neměl jsem možnost porovnávat pláště WTB Vulpine a WTB Vulpine S ve stejném, ale v rozdílném rozměru, i v trochu odlišné „výbavě“.
Různé vzorky, různé rozměry a různé TPI
Služebně starší a v mém případě poctivě a poměrně dlouho používané základní Vulpiny jsem si vybíral v době, kdy se nabízela „pouze“ šíře 36 mm a 40 mm. Já přitom sáhl po tehdy (nej)širší variantě. Letos v létě totiž do klasické řady WTB Vulpine přibyl i rozměr 700x45c – viz ono už jednou vzpomínané letní představení novinek WTB.
Naopak v případě novějšího a „papírově“ rychlejšího vzorku Vulpine S se WTB zaměřuje primárně na větší parametry, proto nabízí „pouze“ šířky 40 mm a 45 mm. Osobně bych asi automaticky opět sáhl po „ostřílené čtyřicítce“, ale už jen pro zajímavost, pro porovnání a praktickou ukázku jsme nakonec vybrali rozměr 700x45c.
Toto teoretické srovnání, spíš takové praktické seznámení, může být o to zajímavější, že se do jisté míry u zkoušených vzorků WTB lišila i jejich konstrukce či vybavenost. Zatímco totiž starší kousek WTB Vulpine mám v provedení Dual DNA s hustotu pletení 60 TPI*, širší kousek WTB Vulpine S pořídíte dnes vlastně jen s ochranou SG a s hustotou vláken 120 TPI.
*WTB Vulpine lze také pořídit s hustotou pletení 120 TPI ve variantě SG a dokonce i SG2.
V každém případě by shodná měla být směs Dual DNA, stejně tak i zařazení obou plášťů do „kategorie“ Light/Fast Rolling. Třešinkou na dortu je skutečnost, že oba typy gravel plášťů jsem měl v provedení se světlými boky (tan), což mému převážně černému kolu dost sluší. Na výběr je pochopitelně i tradiční černá, záleží tedy čistě na vkusu.
WTB Vulpine 700x40c, TCS Light/Fast Rolling, 60 TPI, Dual DNA (tan)
Už tady vlastně zaznělo, že jsem „služebně starší“ Vulpiny proháněl na svém gravel biku poctivě možná i rok. Dodat k tomu musím, že jsem s nimi byl po celou dobu maximálně spokojený. Tenhle vzorek, v této šíři a provedení je takový příjemný univerzál pro pohodové i výkonnostní brouzdání krajinou s berany v ruce.
Není to žádný dramatický drapák, který by vám zaručil dokonalý grip při všech bláznivých úletech mimo zpevněné cesty, na to vážně není stavěný. Rozhodně ale není bezzubý a rozpačitý kdykoliv opustíte asfalt, nebo pevně udusanou štěrkovou cestu.
Co se mi na těchto pláštích po celou dobu líbilo, byla právě kombinace svižného odvalování (a rozumně nízkého hluku) nejen na asfaltu, společně s naprosto dostatečnou jistotou záběru v místech, kde asfalt a štěrk střídá hlína. Jednou pevná, jindy měkčí nebo i mokrá.
Do bláta se WTB Vulpine příliš nehodí, ale úplně mizerné zde také nejsou. Alespoň pokud není bláta po kolena!
Vzorek napoví…
Ono se vlastně stačí podívat na samotný vzorek se středním vodícím pásem poskládaným z větší bloků, který dokáže snoubit jak snadné odvalování, tak i dostatečný záběr v terénu. V tom mu pomáhá i tisícovka drobných hranek, které vyplňují prostor směrem k bočním pevnějším špuntům.
WTB Vulpine je proto za mě skvělá guma, která působí jako příkladný univerzál, zejména vhodný pro teplejší a sušší části roku a pro obecně sportovnější pojetí jízdy.
Z dalšího, čistě praktického hlediska, jsem s těmito plášti také neměl žádný problém. Vozím je celou dobu s lehkými dušemi Tubolito (vyzkoušet bych měl i WTB NanoAir), a to k plné spokojenosti. Už jen jejich obouvání bylo snadné a bezproblémové, defektům se mi podařilo se účinně vyhýbat, pláště nehážou, fungují! WTB Vulpine prostě krásně brnká na moji osobní notu!
WTB Vulpine (v testu)
- Rozměr: 700x40c
- Provedení: TCS Light/Fast Rolling
- Hustota pletení: 60 TPI
- Směs: Dual DNA
- Hmotnost: 535 g (1 ks, zváženo)
- Cena: 1380 Kč (vybrané modely v akci za 931 Kč)
Více informací: www.wtb.com
Do ČR dováží: www.zookee.cz
WTB Vulpine S 700x45c, TCS Light/Fast Rolling, 120 TPI, Dual DNA, SG (tan)
S příchodem a přechodem na WTB Vulpine S mám spojeno několik zajímavých postřehů. Obecně mám za poslední roky zkušenost, že pro můj styl jízdy a můj přístup ke gravelu je šířka 40 mm tak akorát. Tento rozměr obvykle znamená rozumný komfort, dostatečný záběr, ale také pocitovou lehkost, rychlost a přesnost ovládání. I proto jsem byl zvědavý na Vulpine S, jak pro jejich lehce odlišný vzorek, tak i s ohledem na jejich „moderní“ šíři 45 mm.
Ani v tomto případě jsem neměl jediný problém s obouváním, i zde šlo vše hladce a zcela na pohodu. *Možná i proto, že jsem gumy WTB obouval na ráfky WTB! Po nasazení jsem si větší šířky všimnul prakticky hned. 5 mm rozdílu není sice ve světě čísel moc, ale on je s tímto nárůstem šířky spojen i celkově větší objem a trochu jiné chování.
Prostorově jsem ve svém rámu Norco Search XR C problém s šířkou 45 mm neměl ani v nejmenším. Pocitově (pohledově) už mi ale tyto pláště připadají docela velké. Zároveň je pravdou, že na 40mm gumách už mám své osvědčené tlaky, u šířky 45 mm se musí člověk trochu hledat. Obecně lze sice použít o něco nižší hodnoty, nic se ale nesmí přehánět, jelikož pak se začne, zejména přední guma, v zatáčkách snadno „žvýkat!“
Komfortní rychlík
Jaký je tedy výstup či závěr z mých praktických postřehů s plášti WTB Vulpine S 700x45c? V konečném součtu vlastně velice příjemný. K mému oblíbenému vzorku (WTB Vulpine) ve variantě „S“ přibyl hlavně souvislý středový pás, díky němuž nový Vulpine S jede, zejména na asfaltu a na tvrdém pevném povrchu, ještě o fousek lépe! Navíc s ještě menším hlukem, až s takovým jemňounkým, příjemným šumem svistu.
Mimo zpevněné cesty se ke slovu snadno dostává zbytek prakticky zachovaného dezénu tradiční řady WTB Vulpine, proto třeba v zatáčkách v terénu prakticky nepoznáte rozdíl. Maličko jiné to může být při záběru na měkčím povrchu, kde je nepřerušovaný středový pás gumy přeci jen jistou nevýhodou vůči drobným kostičkám základního Vulpinu, ale propastný rozdíl to také není.
Rozhodně zajímavé je srovnání samotné šířky, díky níž je zkoušený Vulpine S (45 mm) o poznání komfortnější, zároveň je stále krásně svižný a lehce se odvaluje. Zejména při vyrovnaném tempu někde na rovině valí širší Vulpine S tak krásně a opojně…
Překvapivým zjištěním bylo, že se ani hmotnostně tyto pláště zásadně neliší. U WTB Vulpine 700x40c jsem navážil cca 535 g/kus, u WTB Vulpine S 700x45c to bylo okolo 550 g!
Větší objem a přesnost ovládání?
Pokud se ještě samostatně zaměříme na rozdíl v objemu porovnávaných plášťů a s tím související jízdní projev, pak zde narážíme na dvě roviny zachytitelných rozdílů. Jednu z nich představuje výše popisovaný komfort, získaný už jen díky většímu objemu a nižšímu potřebnému tlaku.
Druhá rovina je spojena s ovládáním kola, které se při přechodu na větší šíři (objem) také lehce změní. Díky téměř identické konstrukci zkoušených plášťů nebyl tento rozdíl nijak dramatický, ale patrný určitě je. Přestože jsem si na širší Vulpiny S zvykl velice snadno a brzy, stále mě v hlavě hlodá přesvědčení, že je projev plášťů v šíři 40 mm jednoduše ostřejší, přesnější, pohotovější… Mně osobně o něco milejší!
Výhodou dnešní doby zároveň je, že máme na výběr. Máte-li rádi přesnost, rychlost, okamžitou odezvu – berte gumy užší! Jezdíte-li s bagáží, máte sami „robustní“ tělesnou stavbu, je pro vás prioritou komfort nebo třeba jistota v členitějším terénu – větší šíře bude pro vás nejspíše výhodnější cestou.
Dnes přitom WTB nabízí jak Vulpine, tak i Vulpine S, ale i řadu jiných vzorků, ve více rozměrech. Řádově od hodně spartánských 36 mm po masivních 50 mm, proto stačí pouze zvolit správnou položku v katalogu a je vyřešeno.
WTB Vulpine (v testu)
- Rozměr: 700x45c
- Provedení: TCS Light/Fast Rolling
- Hustota pletení: 120 TPI
- Směs a ochrana: Dual DNA, SG
- Hmotnost: 550 g (1 ks, zváženo)
- Cena: 1380 Kč
Více informací: www.wtb.com
Do ČR dováží: www.zookee.cz
Závěrečná WTB Vulpinologie!
Jestli jsem chtěl svým dnešní povídáním něco říct a něco vám předat, pak to je jednoznačně zjištění, nakolik příjemné, všestranné a schopné jsou pláště WTB Vulpine a Vulpine S. Vzhledem k podobě jejich vzorku a jejich určení se sice jedná o gumy vhodné spíše do sušší části roku, aktuálně si je můžete alespoň přát pod stromeček a nachystat si je na jaro!
Navíc díky letošnímu rozšíření variant na Vulpine a Vulpine S, ale také vzhledem k nově přidaným rozměrům (40 mm a 45 mm) už záleží jen na specifických potřebách a preferencích každého z nás, jaké konkrétní provedení si vybere. Mým čistě osobním, privátním favoritem je vlastně stále výchozí model WTB Vulpine v rozměru 700x40c, ale ani Vulpine S 700x45c mě rozhodně nezklamal.
Ostatně tyhle gumy (Vulpine S) nejspíš na své kolo s příchodem jara znovu nahodím a budu si užívat jejich rychlost, komfort a tichoučkou plavnou jízdu, která mě poslední roky na gravelu baví víc než dramatické poskakování v rozbitějším terénu, kterému se vysloveně nevyhýbám, už ale není mojí prioritou.
Text a foto: Štěpán Hájíček