GARMIN Edge 1050 – Elegantní a výkonný computer | TEST
Pravidelní čtenáři jistě vědí, že na bikendride.cz častěji testujeme všelijaké „železo“ než elektroniku. Čas od času je ale potřeba udělat výjimku a zabrousit i do „alternativních vod“, třeba jako když se naskytne možnost hrát si pár týdnů s nejnovějším tréninkovým parťákem Garmin Edge 1050.
Obecným představením přístroje Garmin Edge 1050, který nahrazuje, nebo možná na čas doplňuje dosavadní top-model Garmin Edge 1040, jsme se zatím nezabývali, tímto testem to ale můžeme částečně napravit. Odkázat můžeme případně i na prodejnu Garmin Brno, kterou jsme si nedávno představovali a díky níž máme tento přístroj zapůjčený k praktickému testu.
Co nového pod Garminím sluncem?
Než se dostaneme k praktickým postřehům, pojďme mrknout, co nového model Edge 1050 přináší, čím by vás mohl okouzlit. Tím prvním na ráně je jistě zvětšený, plně barevný, dotykový, LCD displej s úhlopříčkou 3,5“ a rozlišením 480×800 px usazený v elegantním těle s minimem fyzických tlačítek.
Více než dostatečná by měla být kapacita použitého akumulátoru u něhož výrobce slibuje provoz až 20 hodin při maximálním možném zatížení. Při šetrnějším způsobu použití se lze ale dostat na výrazně vyšší čísla (vyzkoušeno).
Další z novinek je kupříkladu nově přidaná hlasová navigace. Očekávatelně nechybí propojení s aplikací Garmin Connect™, zajímavým bonusem mohou být praktická upozornění na nebezpečí či kritická místa, která můžete sami hlásit (funguje podobně jako v aplikaci Waze). Dále lze nahlížet do aktuálních žebříčků, připojit se k hromadným vyjížďkám a mnoho dalšího.
Pro lepší orientaci v terénu dodává český prodejce také voucher sloužící ke stažení mapy Topo Czech PRO.
Garmin Edge 1050 – Základní vlastnosti a přednosti:
- Kvalitní barevný dotykový LCD displej s vysokým rozlišením zobrazuje mapy a statistiky do nejmenších detailů
- Výdrž baterie až 20 hodin (v maximálním režimu)
- Upozornění na nebezpečí na silnici nahlášená ostatními cyklisty, možnost podávat vlastní hlášení
- Plánování tras na zařízení a zobrazení typu povrchu v mapě
- Snadno přístupná funkce zvonku využívající integrovaný reproduktor
- Hlasová navigace
- Možnost spárovat s řadou čidel, senzorů a dalších periferií včetně radarů apod. (připojení WiFi, Bluetooth, ANT+)
- Cena: 18 490 Kč
- Více informací naoř: www.garmin-brno.cz
Půjdu na něj po svém
Hned na úvod bych se rád přiznal, že na rozdíl od kol a různých komponentů, nejsou navigace a sporttestery, jako je dnes zkoušený Garmin Edge 1050, rozhodně mým denním chlebem. Pár zařízení tohoto druhu mi historicky rukama sice prošlo, poslední dobou si ale obvykle vystačím s mapami v telefonu a se záznamem své jízdy pomocí chytrých hodinek.
Dnes to proto bude více o celkových a často i prvních dojmech, které jako relativní nováček na tomto poli s nejnovějším a aktuálně nejvýše postaveným cyklopočítačem Garmin průběžně zaznamenávám. Snad to bude i tak dostatečně vypovídající a přínosné.
Vybalit, nabít, spárovat, aktualizovat…
Prvním krokem, po obdržení zásilky s novým Garminem Edge 1050, je celkové seznámení a prvotní instalace. Krabička je to veskrze elegantní, co do plochy velká podobně jako balíček kapesníků, přiměřeně tenká s poměrně velký displejem chráněným kvalitním sklem s lehce zaoblenými kraji. Tabulková, i reálná hmotnost 160 g mi přijde tak akorát.
Zjevně zcela nový a poprvé zapnutý Edge 1050 si hned v úvodu vyžádá spojení s aplikací Garmin Connect™, aby se mohl propojit s mým telefonem, také s domácí WiFi a nabídnout mi různá dílčí nastavení, vytvoření profilu atd. Jedním z kroků je i aktualizace firmwaru, což zabere pár minut, které Garminu rád dopřeju.
Jiným „nezbytným“ krokem je možnost spárovat přístroj s téměř libovolnými čidly, snímači a dalšími periferiemi. Vzhledem k tomu, že Edge 1050 pracuje s WiFi, Bluetooth a ANT+, lze k němu připojit vážně ledacos. Já sám si vystačil s měřičem tepu, jehož hledání a „zapojení do systému“ bylo otázkou sotva pár minut.
Pocitově trochu delší mi přišlo jen první nabíjení, avšak při opakování procesu „sosání šťávy“ jsem měl pocit, že do něj elektřina proudí o poznání rychleji.
Vyber si svůj styl, povrch, obor
Pro zkušené garministy asi nic nového, pro mě příjemné překvapení se skrývá v možnosti volby různých profilů, druhů cyklistiky. Z řady dostupných variant volím tři pro mě nejvíce typické, tedy Horská kola, Horská elektrokola a Štěrk. Zmiňuju to hlavně proto, že na úvodní obrazovce lze snadno vybrat právě z těchto preferovaných profilů aktuální disciplínu, díky čemuž se získaná data následně nepletou mezi sebou
(Nejen) nový Garmin Edge 1050, respektive jeho aplikace a celý tento ekosystém, nabízí možnost poměrně podrobné analýzy získaných dat, kvůli čemuž si tato zařízení jistě řada lidí pořizuje. Mně aktuálně stačí nastavení exportu dat do Stravy, s tím si docela vystačím.
Displej a jen pár tlačítek…
Klíčovým ovládacím prvkem nového Garminu Edge 1050 je primárně jeho velice pěkný dotykový LCD displej, přítomno je i pár fyzických tlačítek. Konkrétně jsou tři („Power“ | „Lap“ | Start/Stop“) jejichž funkci si nejspíš snadno domyslíte. Vše ostatní se řeší dotykem, který funguje nadmíru dobře a jistě, a to i v rukavicích.
Ostatně už jen samotný systém, rozdělení a logika uživatelského prostředí, jsou dostatečně jednoduché, přehledné a vcelku intuitivní. Často stačí jen posunout prst do strany (změna různých obrazovek – jízdní data, mapa, stoupání atd)., případně nahoru a dolů, čímž se dostanete k možnostem nastavení, podsvícení, statistikám, Garmin Pay a všemu možnému více či méně užitečnému.
Z hlediska praktického použití bych rád zmínil, že systém po startu přístroje nabíhá docela rychle, velice rychlé a jisté je třeba i načítání polohy díky GPS a dalším poskytovatelům „satelitních souřadnic“ (Multiband). Pak už stačí jen vybrat aktuální režim (disciplínu), tlačítkem v pravém spodním rohu zahájit záznam a jede se.
Displej, kvalita, odezva, viditelnost
Zaměříme-li se více na displej jako jednu z klíčových novinek a primární komunikační rozhraní, pak je nutné uznat, že zde Garmin rozhodně nešlápl vedle. Velice slušné je jeho rozlišení, perfektní je viditelnost dat, krásně pohotová, jistá až okamžitá je jeho odezva, jakož i odezva celého systému.
Grafika, mapy, data a vše další, na co se díváte, jsou vždy do detailu vykreslené, jasné, přehledné a kontrastní. Sám sice nemám přímou zkušenost s předchůdci či současnými konkurenty, každopádně po aktivaci automatického nastavení jasu jsem neměl jediný problém s čitelností displeje, ať už za šera či na přímém slunci.
Vše, co potřebuješ vědět a vidět
Nový Garmin Edge 1050 a jeho obslužná aplikace Garmin Connect™ jistě nabízí řadu všemožných „nerdských“ vychytávek, k nimž jsem se sám za těch pár týdnů ani nedostal, ale co na tom! Mě dostatečně bavily relativně základní funkce, které vám přístroj sám naservíruje na zlatém podnose.
Za jízdy mi plně postačovala základní statistika (rychlost, vzdálenost, čas apod.), občas přišla ke slovu mapa, párkrát jsem cíleně zapnul navigaci, už jen abych zkusil, jak funguje. Vše bylo intuitivní, přehledné, snadno dostupné.
Bavily mě i takové drobnosti, jakože se třeba základní datová obrazovka liší podle aktuální zvolené disciplíny, kdy u každé nabízí trochu jiná data. Zároveň je ale velice snadné jednotlivé datové bloky vyměnit, proházet, uzpůsobit. Stačí chvíli podržet prst nad příslušným panelem, pak už je to jen na vás.
Baví tě kopce?
Funkční, zábavné či motivační mi přijdou i různé moderní doplňkové funkce, jako třeba režim výjezdů (Stoupání). Blížíte-li se k nějakému kopci, který má v databázi Garminu svou uloženou statistiku, přepne se přístroj právě do režimu „Stoupání“. V něm vám ukáže profil, celkové převýšení, délku kopce a zobrazí vám i vaši polohu na profilu daného výjezdu.
Vše je poměrně hezky graficky zpracované, přehledné a slušně motivující. Bez tohoto doplňku by člověk kopec kolikrát jen bez větší snahy nechal za sebou (podle nálady), když vám to ale pípne a nabídne všechna dostupná data, tak se snadněji kousnete a opřete se více do pedálů.
Škoda jen, že nebyla příležitost zkusit tuto funkci někde na větších kopcích, výše v horách. Bylo by určitě zajímavé a zábavné sledovat detailně vymodelovaný profil oblíbeného stoupání a svého postupu na něm a podle toho zatínat svaly, či vybírat místa pro zvolnění tempa.
„Pozor, zákruta!“
Jednou z již zmíněných novinek, které s Garminem Edge 1050 přicházejí, je databáze všemožných varování i možnost posílat svá vlastní hlášení. V praxi to nejčastěji vypadá tak, že vám do ticha Garmin pípne a na obrazovce vyskočí upozornění např. „Za 100 m ostrá levá zatáčka!“ Nebo také výmol, sražené zvíře, závora, rušná silnice atd.
V místech, kde to dobře znáte, vám tyto hlášky asi budou připadat někdy až úsměvné, určitě se dají někde i vypnout, naopak v neznámém prostředí mohou být dost užitečné.
Lákavou „interaktivní hračičkou“ je zároveň možnost klepnout na displej a přímo nahlásit vlastní zjištěné nebezpeční, podobně jako se to řeší třeba v aplikaci Waze. Další uživatelé pak vaše hlášení potvrdí, nebo i výhledově „smažou“, pokud bude třeba zjištěná překážka po čase odstraněna.
Zvonek na dvě ťuknutí
Když jednou klepnete na displeje, zobrazí se vlastně hned tři rychlé volby. „Domů“, „Hlášení“, a také „Zvonek“. Nad jeho přítomností se možná zprvu usmějete, když ho ale zkusíte v praxi, brzy zjistíte, že funguje velice dobře. Stačí dvakrát klepnout na displej a už cinkáte podobně jako byste měli na kole fyzický zvonek – srovnatelný je tón i hlasitost. Zdá se to jen jako malá blbůstka navíc, když se ji ale naučíte pravidelně používat, zjistíte, jak moc je šikovná.
Navigace obrazem i hlasem
Vzhledem k tomu, že jsem se pohyboval spíše v domácím prostředí, nebo v místech dobře známých, tak jsem neměl příliš důvod zapínat navigaci. Zkusit jsem ji párkrát a byl obvykle spokojený. Příjemné bylo zjištění, že interní navigace vybírá trasu dle vašeho zadání a také dle aktuálně použitého kola (disciplíny). Na gravelu vás tak zbytečně netahá po velkých silnicích apod.
Při putování po lesích na biku jsem navigaci vlastně nikdy nezkoušel. Za takové situace bych ostatně stejně spíš preferoval variantu importu předem vytvořené trasy, nebo využití dříve pořízeného záznamu. Import externích dat by přitom měl být, pomocí aplikace Garmin Connect, velice snadný.
Vcelku příjemné a funkční je i dříve zmíněné hlasové navádění, další z novinek Garminu Edge 1050. Vybrat si lze různé jazyky, čeština nechybí, volitelný je mužský či ženský hlas. Hlášení o odbočkách je dostatečně zřetelné, logické, smysluplné. Někdy je těch hlášek až zbytečně moc (za 100 m, za 50 m apod.), ale v neznámém prostředí to může přijít vhod. Člověk pak alespoň nemusí lepit oči neustále na displej.
Výdrž baterie
Další z bodů, s který jsem byl já sám nanejvýš spokojen, byla výdrž baterie. Je nutné zmínit, že jsem využíval dosti minimalistický režim, kdy jsem ze všech možností vlastně jen aktivoval propojení s telefonem a k přístroji občas připojil hrudní pás. Energii tak ubíral především displej s automaticky nastaveným jasem a čtení polohy (GPS).
S tímto přístupem mi baterie ubývala s každou jízdou jen po malých blocích. Jednou 10 %, jindy 15 %, nic zásadního. Při mojí praxi a průměrné době strávené v jednom kuse na kole to znamená, že se k nabíjení dostávám maximálně jednou za týden. Vždy jsem se jen po návratu kouknul rychle na baterku a pokud tam bylo víc jak 50 %, nic jsem neřešil.
Garmin Edge 1050 – závěr
Už jsem se vlastně přiznal, že jsem do značné míry nováček v tomto světě Garminu. Je to asi i tím, že se sám nemám potřebu nikterak zevrubně hrabat ve vlastních statistikách, k navigaci používám nejčastěji své vlastní smysly nebo občas kouknu na mapu, což mi bohatě stačí. Možná za to mohou i zkušenosti se staršími přístroji, které měly hrubé displeje a někdy trochu kostrbaté ovládání. Nyní jsem ale narazit na mašinku, která má šanci můj pohled na tento obor dostatečně změnit – Garmin Edge 1050.
Líbí se mi, že je nový Edge 1050 přiměřeně velký, není přehnaně silný ani těžký, zároveň nabízí velice příjemný, funkční a celkově dobře pojatý displej. Baví mě přehlednost a povětšinou i přívětivá logika a intuitivnost ovládání, stejně jako fakt, že 99 % záležitostí vyřešíte dotykem, a to klidně i s dlouhými rukavicemi.
Zobrazení, reakce, plynulost a stabilita systému si také zaslouží pochvalu, jelikož tady vše fungovalo čistě, hladce a spolehlivě. Bavily mě i různé srandičky, jako je hlášení překážek, extra panely pro stoupání, digitální zvonek, hlasová navigace apod.
Vše navíc, při mém minimalistickém stylu použití, podtrhla luxusní výdrž baterie, kterou jsem nabíjel maximálně jednou týden. Jistě, různě na webu najdete konstatování a porovnání hovořící o tom, že je výdrž baterie u Edge 1050 slabší než třeba u Edge 1040 Solar, očekávatelně… Ono ale hodně záleží, jak moc své zařízení budete zatěžovat.
Moje vlastně vůbec první zkušenost s cyklopočítači Garmin takto vysoké úrovně po mnoha a mnoha letech tedy za sebou zanechává maximum kladných bodů. Uznávám, že se nejedná o zrovna levný přístroj, ale pokud chcete vskutku špičkového parťáka pro tréninky, kouče, motivátora, či palubního navigátora, pak by měl být Garmin Edge 1050 minimálně jedním z vašich TOP kandidátů!
Text a foto: Štěpán Hájíček (ilustrační foto Garmin)
Zapůjčeno k testu z prodejny GARMIN Brno: www.garmin-brno.cz
Více informací: garmin.com