reklama

reklama

Bikepark Ještěd – Konec, nebo začátek? (report A.D.)

Po zveřejnění plánu vybudovat na Ještědu nové sjezdovky kolovaly mezi bikery fámy, že by tím měla být oblíbená Špageta srovnána se zemí a bikepark na Ještědu by mohlo kompletně skončit. Tak to ale naštěstí nevypadá, jelikož vše zatím funguje, víceméně, jak jsme byli doposud zvyklí.

Naštěstí to dnes na Ještědu nevypadá, že by se blížil konec zdejšího bikeparku, ba naopak, sami si tipujeme spíše na jeho další rozvoj!

Text: Andrea Drengubáková / Foto: Tom Rucký

Ještědský bikepark je v oblibě zejména díky skvělé dostupnosti, kdy stačí hodinka z Prahy a už se můžete prohánět na zdejších svazích. Navíc na kopci a na tratích, za které by se mnohdy nemuselo stydět ani pověstné „éwéesko“.

Se svojí osobitou severskou drsností se ještědský bikepark zapsal mezi technicky náročnější resorty tohoto druhu, které proto s oblibou vyhledávají enduro střelci nebo sjezdaři. Málokteré tratě totiž dokáží nasimulovat tak náročné podmínky, jako právě Ještěd, proto se skvěle hodí na trénink technických disciplín.

Osobně si sem ráda zajedu zejména na jaře před závodní sezónou, aby si ruce trochu zvykly na „sbíječkové“ pohyby, které jsou potřeba hlavně na černé sjezdové trati. Jo a také se na Ještědu dobře trénuje průjezd klopenkami na Špagetě!

La Spaghetta

reklama

Špageta je vůbec mimořádně vděčná trať, která není ani moc drsná, ani moc jednoduchá, přitom se na ní potkává jízdní technika i hravost. Tu vidím především v tom, že se na této trati stále něco děje. Zatímco horní část Špagety se průběžně sype a povrchem připomíná leckterý ortodoxní trail ve Slovinsku, druhá polovina je více na hlíně, která naopak pěkně drží.

La Spaghetta

Minulý rok nově vybudovaná sjezdovka – Nová Skalka – Špagetu naštěstí nezničila, nezrušila, ani nijak nezměnila. Vlastně jen na začátku zmizel les na levé straně a otevřely se tak výhledy na Liberec a Jizerky. Jinak je na Špagetě v zásadě všechno tak, jak jste zvyklí. Oblíbené lávky nebo dropíky nikdo nezboural ani neodstranil, jen je vše takové vzdušnější, více exponované.

La Spaghetta

Na Špagetě mě hodně baví prostřední pasáž, kde se toho na krátkém úseku vystřídá docela dost – klopenka, dvojáček, skok na lávku a následný seskok z lávky… Hned na to další klopenka, lávka zakončená dropíkem ze skalky a zase rovnou do klopky a na dvojáček!

La Spaghetta

Co se týká dropíků, těch je na Špagetě hned několik. Jednoznačně „nejikoničtější“ jsou tři dropy vedle sebe, odstupňované podle velikosti, které najdete v závěru tratě. Ten nejvyšší odškrtnutý nemám, po loňské zlomené ruce jsem letos trochu sralbotka. 🙄 Přesto jsem se šla na nejvyšší lávku několikrát podívat, hezky až k hraně, nasát atmosféru a… Ono to jednou půjde!

La Spaghetta

Zatímco Špageta je „skalkovitá“, černá sjezdová trať – El Masacre Downhill – je zase hodně „kořenitá“ a asi všechny ještědské kořeny najdete právě na ní! Mně se tady líbí úvodní lesní část, která je puštěná pěkně z kopce a řádně propletená tlustšími i tenčími kořeny, případně sem tam obroušeným pařízkem. Tím, že tu není žádná zavřená zatáčka, se to dá docela bombit a stačí jen spoléhat na dobré vlastnosti vaší vidle a tlumiče.

El Masacre Downhill

V první třetině trati přichází jediná změna, kterou výstavba nové sjezdovky způsobila – chybí tu skok „přes rygol!“ Nicméně kousek vedle je nová část tažená lesem, proto se nemusíte bát žádného hluchého místa.

Jinak druhá půlka je stará dobrá „rock´n´roll“ klasika na kořenech, které vás nenechají ani na chvíli vydechnout, až vám z toho na rukách vyběhnou žíly, o nichž jste ani nevěděli, že je tam máte! Dejte si tuhle trať hezky v kuse, a máte trénink na světové enduro jako vyšitý.

El Masacre Downhill

V podobném gardu se nese i neoficiální trať, které se místně přezdívá „Skočková“. Její začátek najdete kousek nad startem Turistické trati. Jde o ryze přírodní lajnu plnou kořenů a kamenů, přičemž zhruba v polovině se v prudké pasáži přidají ještě přírodní schody. Já si tady jen občas říkám „hlavně nepustit řídítka z ruky!“ Jestli se vám někde má gumička na vidli vytáhnout co nejvýš, tak je to právě tady 😁🤘🏻

„Skočková“

Že má Ještěd bohatý potenciál asi není potřeba dodávat, nicméně větší rozvoj samotného bikeparku je ovlivněný vícero proměnnými. Již nyní je ale skoro jisté, že ještědský bikepark bude fungovat i nadále, jeho zrušení se neplánuje, naopak se proslýchá, že by zde do budoucna mohly vzniknout další traily! Jestli se něco podaří za rok, dva, nebo tři vám teď nikdo říct nedokáže, já osobně si ale ráda počkám!

La Spaghetta

reklama

Spíše „nebajkovou“ novinkou na Ještědu je nové občerstvení na vrcholu Skalky u výstupu sedačkové lanovky, tzv. Food Truck, který nabízí hot dogy na nejrůznější způsoby. Například s BBQ omáčkou, se smaženou cibulkou nebo se slaninou (65 – 75 Kč). Nabídka je podobná, jako ve stánku u nástupu lanovky, akorát tady to máte pěkně ve stylu, v lehátku a s parádním výhledem na Liberec.

Hot dog z nového Food Trucku

Ještěd v kostce:

Vzdálenost z Prahy: 1 h 20 min
1 jízda na lanovce dospělí (Skalka): 110 Kč
Celodenní jízdné na lanovku dospělí: 520 Kč
Zapůjčení terénní koloběžky (1 den) + jízda lanovkou: 400 Kč

Provozní doba lanovky:

květen + červen: víkendy
červenec + srpen: každý den
září: víkendy a státní svátek (28. 9.)
9:05 – 17:05 po půl hodině

Webové stránky: www.skijested.cz
Ubytování: www.hotelfenix.cz

Ještědský areál z ptačí perspektivy

Na Ještědu jsme reportovali na kolech KONA, v oblečení FOX a s helmami a brýlemi značky SMITH.