reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #51_2020 | Více kol, více radosti

Už jednou v tomto roce jsem psal úvodník na téma: „Kolik by člověk potřeboval kol, aby byl spokojený a pokryl všechny své cyklo zájmy?“. Tehdy se strhla vcelku slušná diskuse a padala různá, často dost vysoká čísla! Nešlo by to ale zjednodušit?

Určitě ano! Člověk se buď může ve svých nápadech výrazně uskromnit, nebo hledat nějaká zjednodušující řešení. Mě nedávno napadlo jedno takové, ač tedy není nijak revoluční, přitom s ním lze pokrýt relativně širokou škálu disciplín, aniž by vás to nutně zruinovalo.

Už vlastně v onom původním zamyšlení jsem říkal, že by v zásadě mohla stačit dvě kola – enduro či all-mountain a gravel bike – a bylo by vcelku vystaráno. Pak mě ale napadlo, že by se tato rodina dala jednoduše rozšířit tím, že si ke svým kolům koupíte druhá kola!

V případě kompletního setu (kola, pláště, kotouče, kazeta), který by člověk měnil jednoduše kus za kus, by to sice nebyla žádná extra levná záležitost, ale pokud byste si tím vynahradili potřebu kupovat další dva kompletní stroje, tak je to vlastně za hubičku.

www.instagram.com/bikeandride.cz

Rotační pancéřování / odlehčení

Ono by toto řešení asi nefungovalo vždy a všude, ale pokud by si to člověk dobře promyslel, tak by se tímto stylem dalo mnohé vyřešit. Napadá mě příklad, že bych si pořídil jeden všestranný all-mountain stroj, dnes asi s většími koly, rozumným zdvihem a přiměřenou hmotností. K takovému kolu by stačilo doplnit jedna robustní kola s širšími ráfky, hrubými plášti a třeba i nějakou „vycpávkou“ (vložky do ráfku) a mít tak jeden neprůstřelný set do těžkého terénu.

Vedle toho by se hodilo mít i druhá kola ke stejnému biku, postavená na lehčích ráfcích, s lehčími rychlejšími plášti a váš stroj by byl hned někde jinde! Vzhledem k tomu, že se dnes enduro pláště na 29“ svou hmotností běžně pohybují za hranicí 1 kg/ks by stačilo použít jiné gumy, odpustit si vložky do plášťů a hned by byl celek o kilo až dvě lehčí. A to vše jen na rotační hmotě!

Navíc vzhledem k obecné oblíbenosti různých Flip-chipů by člověk mohl z jednoho biku vytvořit během chvíle dva dosti rozličné stroje! Jeden na již zmíněné enduro řádění, druhý na rychlejší trailové vyžití.

*Příhodný kandidát pro takové proměny by mohl být třeba Giant Trance X 29

www.instagram.com/bikeandride.cz

Podobně by se to dalo vymyslet třeba i s gravel bikem, kde se primárně nabízí možnost prohazovat terénní kola s plášti větší šíře za lehoučký set na silničním obutí. Tady by se dalo ještě polemizovat či experimentovat s různým průměrem – menší odolnější kola 650b na expediční jízdy cestou necestou, klasický „velký“ průměr 700c pro lehký a rychlý pohyb.

Ve výsledku by tak člověk mohl vlastnit dvě kola a k nim čtyři rozdílné sety a dohromady z toho vytěžit čtyři různé kombinace. Snad to není vyslovená utopie, jelikož věřím, že to podobným stylem pár lidí reálně řeší.

Když nad tím tak přemýšlím, tak bych se podobnou cestou nejspíš zkusil vydat i já sám, pokud bych byl v jiné situaci, jelikož bych vedle gravelu asi nechtěl živit dva různé biky… Přitom bych ale chtěl mít jeden stroj pro sportovnější vyžití v okolí baráku a druhý schopný zvládnout i výlety do hor, enduro závody atd.

Come ride with me – Episode 3 Les Vosges

Rémy Absalon, Damien Oton a François Bailly Maitre v dalším dílu miniseriálu „Come ride with me“ – inspirováno televizním pořadem „Come dine with me“. Něco s tím vařením doma a zvaním na večeři máme u nás také, ne?

Trocha povídání a fotky na pinkbike.com

ASCENDU 3×3 presentation

Kolik kol potřebujete k tomu, abyste vyjeli vše, co vás napadne? Moderní „skládačka“ Ascendu 3×3 používá 3 kola, pohyblivou „přední nápravu“ a řazení s rozsahem 1045 % (*SRAM 1×12 obsáhne 520 %).

Více na pinkbike.com

Remote in the Wild: Joonas

Na čem jezdí finský kameraman Joonas Vinnari spolupracující se značkou Kona?

Více o jeho filmování a kole na: pinkbike.com

Whips and Whisky – Sam Cofano and Jake Gilfilan Tear up the Tweed

Trocha řádění, smykování, kopání, občas i bourání do stromů a jiného padání…

One Day Pass – Thomas Estaque

Za projektem One Day Pass stojí jednoduchá myšlenka – každý člen týmu COMMENCAL 100% si může vybrat svůj oblíbený bikepark, kde s ním pak celý den stráví teamový kameraman. Dnes je lokalitou: Portes du Soleil (Morzine, Francie).

The Hometown Hero | Introducing the Stoic

Nové trailové hardtaily se poslední dobou rodí jako houby po dešti! Jedním z čerstvých přírůstků je Canyon Stoic!

Více na webu: canyon.com

**CZECH MADE**

TYPY BAJKERŮ! (KAŽDEJ HO ZNÁME!)

Tohle chcete vidět celý!!! 👍🏻🤣

„Každej máme takovýho kámoše! Naprosto klasický typy bajkerů, se kterýma se setkáváme dnes a denně. Je to vždy jako přes kopírák stejný!“

BIKE O’Clock

Gravel wheelie.

Každý má svého kámoše z určité skupiny (viz video výše) a pak je tady Jirka Fikejz a jemu podobní blázni! 😁

BIKECHECK AŽ NA KOST!

Michal Prokop rozebírá svoje enduro Rock Machine Blizzard (test modelu 2021) až na kost!

JEDEN DEN V ŽIVOTĚ PROFI BIKERA

Jeden den s Kubou Venclem…