reklama

reklama

Manitou Mezzer Sterling Limited Edition (tech news)

Jaká škoda, že se produkty Manitou již běžně nevyskytují na našem trhu a že si nelze ani samostatně koupit vidlici či tlumič tohoto klasického výrobce. Ono by se to dalo vyřešit objednávkou ze zahraničí, ale co pak se servisem a náhradními díly?! Každopádně proč se nepodívat na jednu perličku – limitovanou sérii vidlic Manitou Mezzer Sterling!

Aktuální, dnes oficiálně představená novinka – Manitou Mezzer Sterling Limited Edition – bude omezena na 250 kusů pro celý svět!

To by byl ale pěkný sběratelský kousek! Technicky toto nápadně stříbrné provedení vychází z klasického modelu Manitou Mezzer Pro, který jsme si představili v květnu 2019. Faktickým rozdílem oproti „Próčku“ je speciální péče, která byla věnována každému Sterlingovi před opuštěním výrobních závodů Manitou!

Každý kousek je před finálním lakováním precizně ručně vyleštěn a očištěn, abyste na své vidlici nenašli jediný kaz na jeho exkluzivním laku. To vše společně s vysokou kvalitou výroby a poměrně unikátními vlastnostmi krásně fungující a v širokém rozsahu nastavitelné vidlice s nejnovějšími technologickými zlepšováky Manitou!

Abychom si připomněli, co tato vidlice umí a nabízí – Manitou Mezzer je klasickou moderní enduro vidlicí, která je v nabídce pro kola průměru 27,5“ a 29“ s hodnotou zdvihu vnitřně měnitelnou v rozsahu 140-180 mm (oba průměry). Zdvih lze přitom měnit poměrně snadno přeskládáním vnitřních podložek (spacerů) v krocích po 10 mm, nikoliv relativně drahou výměnou celého táhla vzduchového pístu, jak je tomu u mnohé konkurence.

35, 36, nebo 38? Nebude lepší 37!

Jednou z technických specialit, která se zpětně ukazuje jako vizionářská, je třeba hodnota průměru vnitřních nohou 37 mm*, s čím Manitou přišel v době, kdy ostatní enduro kousky spoléhaly na 35 mm, či 36 mm a až dnes poskočily na 38 mm! Výsledkem toho by měl být Mezzer jednak tužší než původní RockShox Lyrik, či Fox 36, zároveň ale lehčí než aktuální „monstra“ RockShox ZEB a Fox 38. Manitou Mezzer Pro, stejně jako Sterling LE, váží rovných 2000 g (varianta 27,5“), či 2032 g (29“).

Toto jsou ale jen takové tabulkové tahanice, i když jak se to vezme. Důležité jsou rovněž vnitřní systémy a řešení, kde jde Manitou již delší čas svou vlastní cestou. Charakteristická je třeba vzduchová komora Dorado Air, převzatá ze slavné DH vidlice konstrukce up-side-down (stále se prodává), která se fouká netradičně zespodu.

Nahoře na korunce najdeme druhý ventilek nezávislého plovoucího pístu IRT (Infinite Rate Tune), jehož pomocí lze doladit charakter vidlice k dokonalosti. Díky tomuto přídavnému pístu lze kupříkladu ubrat trochu z tlaku v hlavní komoře, tím zvýšit citlivost na začátku kroku, aniž by vidlice ztratila potřebnou stabilitu někde od druhé třetiny kroku dál.

*Připomeňme si hrátky s pístem IRT na vidlici Manitou Mattoc

Vlevo na korunce (z pohledu jezdce) kompresní tlumení MC², vlevo pak ventil pístu IRT (Infinite Rate Tune).
Modré kolečko dole – tlumení odskoku TPC. Lehká a pevná osa s šestihranem – Hexloc SL2.

Pro posílení stability a jistoty na konci kroku je pak do systému pružení integrován ještě systém hydraulického dorazu (Hydraulic Bottom Out – HB0), který by měl chránit vidlici i vaše ruce od nepříjemně tvrdé rány, pokud by měla jít vidlice skutečně až na dno!

A konečně, co se týká systému tlumení, pak se lze spoléhat na systémy MC², kompresní tlumení s měchem s možností externího nastavení komprese v nízké a vysoké rychlosti, plus klasický TPC Rebound, tedy tradiční odskok. Tolik asi pro dnešní připomenutí vidlice Manitou Mezzer Pro a představení limitované edice Manitou Mezzer Sterling.

Manitou Mezzer Pro / Sterling Limited Edition

 • Vnitřní nohy průměru 37 mm
 • Obrácený můstek – Manitou Reverse Arch
 • Pevná osa Hexloc SL2
 • Hmotnost: 2000 g (27,5“) / 2032 g (29“)
 • Zdvih: 140-180 mm (pro obě velikosti kol, možno interně měnit po 10 mm)
 • Kluzná pouzdra SKF
 • Vzduchová komora Dorado Air System
 • Plovoucí píst IRT pro možnost samostatného doladění začátku, středu a konce zdvihu
 • Kompresní tlumení – MC² Bladder-Cartridge
 • Odskok – TPC
 • Hydraulický doraz – Hydraulic Bottom Out (HB0)
 • Offset: 27,5“ – 37 mm / 44 mm | 29“ – 44 mm / 51 mm
 • Cena: 1 140 EUR
 • Více informací na webu: hayesbicycle.com/../mezzer-pro-le

Text: Štěpán Hájíček / Foto: Manitou (Hayes Bicycle)