reklama

reklama

Chromag 2020 – Železo, hadry i doplňky (představení)

Whistlerská biková ikona Chromag je pravděpodobně všem dobře známá. Jejich řídítka, sedla, pedály atd. jsou pověstné svou kvalitou a trvanlivostí a jelikož nelze žít pouze z minulosti a přešlapovat stále na místě, máme zde přehled zajímavých novinek a klasických produktů Chromagu pro rok 2020!

Odbočíme-li ale ještě na chvíli, pak jistě stojí za to připomenout, že je Chromag pevně spojený s řadou věhlasných jmen jako je například Brandon Semenuk. Ten je s Chromagem pevně spjatý již řadu let a zároveň je podepsaný pod sérií „signature“ produktů s označením Liaison – u pedálů Contact, sedel Overture a gripů Wax. Dalším jménem, které je nutno zmínit, je Chris Kovarik, se kterým Chromag navrhoval třeba nové pedály Dagga.

*Tyto pedály jsem si mohl osobně zkusit v rámci testu Pivotu Switchblade

Pedály Chromag Dagga jsou určené pro nejtvrdší možné použití (DH, Enduro). Osvědčí se všude tam, kde se na jiných pedálech zuby nehty držíte „na paťáka“ a modlíte se, aby to neskončilo trapným pekařem.

Disponují největší plochou, jakou kdy Chromag u pedálů použil, zároveň reflektují požadavky Chrise Kovarika, aby na nich bota držela za všech okolností jako přilepená. S těmito pedály přestanete řešit, jaké máte boty a jaké podrážky.

Další pedály, které zmíníme, nesou označení Chromag Synth. Jejich určujícím prvkem je vstřikované plastové tělo využívající stejná ložiska a osu jaké najdete u modelů Scarab a Contact. Pedály Chromag Synth byly vytvořeny jako nekompromisní komponent se vším všudy. Semenuk na nich v roce 2019 jel i Rampage!

Jedná se tedy o plnohodnotný pedál se standardy, jaké nabízí i ostatní pedály Chromag. Robustní tělo bez „kudrlinek“ zaručuje tomuto pedálu dlouhou životnost, samozřejmostí je plná servisovatelnost.

Sedla Chromag

Také za věhlasem sedel Chromag stojí opět slavní profesionálové MTB. Tedy nejen ti, které má Chromag „podepsané“ a vozí jeho sedla v rámci sponzorské smlouvy, ale především ti, které podepsané nemá! Kupříkladu model Overture si na své kolo montuje z vlastní iniciativy třeba Szymon Godziek. Ostatně zrovna sedlo Overture je mezi profesionálními freestylery a freeridery jedním z vůbec nejrozšířenějších. I tento model je možné sehnat v provedení „Liaison“, tedy designované Brandonem Semenukem.

Když už jsme u sedel, Chromag pro letošní rok drobně inovoval klasický model Mood DT – aktuálně nejtužší a nejpevnější sedlo, kterému nově přidal několik milimetrů pohodlí. Ostatní zůstalo ověřené. Mood DT je odolný kousek, který oceníte zejména v mizerném počasí. Skvělý je i jeho tvar, jenž je jako dělaný pro dlouhé jízdy v těžkém terénu.

Ráfky Chromag

V tvrdém terénu kolem Whistleru jsou pečlivě prověřovány také ráfky Chromag, které jsou navrhovány a ježděny lidmi, kteří zde žijí. Když vezmete ráfek Chromag do ruky, hned si všimnete masivní hrany ráfku, která se nezalekne velkých kamenů a jiných nástrah terénu. Obzvlášť tomuto prvku byla věnována mimořádná pozornost. Pojďme si představit několik důležitých modelů:

Chromag Phase30 – špičkový ráfek pro tvrdé ježdění s rozumným poměrem odolnosti a váhy.

Hmotnost: 27,5” – 480 g / 29” – 510 g

Chromag BA30 je skvělou zbraní tam, kde je tvrdých rázů od kamenů a ostrých hran nejvíc. Z hlediska vnějšího profilu je stejný jako Phase 30, uvnitř má ale o dvě žebra víc pro vyšší pevnost.

Hmotnost: 27,5”- 570 g / 29”- 610 g

Ekonomičtější možností odvozenou od modelu Phase 30 je ráfek Ally, který se liší zejména jednodušším výrobním procesem a tím i nižší cenou, ale také trochu vyšší hmotností.

Hmotnost: 27,5”- 585 g / 29”- 622 g

Řídítka Chromag

Chromag letos inovoval také svou legendární řadu řídítek. Například model OSX 35 a jejich nový design je opravdu chytlavý! Parametry? Výška 25 mm nebo 35 mm, šířka 800 mm, průměr 35 mm, zahnutí k jezdci 8°, zvednutí 5° a hmotnost 312 g.

Gripy Chromag

Nejen na řídítka OSX je ideální nasadit gripy Chromag. Nabízena je přitom celá škála druhů – standardní, tlusté, tenčí, dvojobjímkové i bezobjímkové, či nejnovější jednoobjímkové – model Chromag Format.

Chromag Format je skvělou volbou pro jezdce, kteří drží řídítka až na úplném konci. Netrpí nežádoucím kroucením, navíc je unikátní tvar a povrch těchto gripů výsledkem nekonečného testování, 3D modelování a měření. Format je grip, který v různých zónách přesně reflektuje dynamické síly, které zde probíhají v průběhu jízdy.

 
 

Oblečení Chromag

Také oblečení Chromag už někteří asi znáte. Tato značka vás oblékne na kolo i volnočasově. Od spodní vrstvy po poslední do příšerného počasí. Třeba dresy od dlouhých a ¾ rukávů, přes krátké, až po tílka s nápaditými designy. Vybere si nejen jedinec, kterému stačí obrys loga, ale i člověk, jenž se zblázní radostí z dresu s potiskem čumáčku medvěda.

Stejná péče jako ostatním doplňkům byla věnována i kraťasům nabízejícím perfektní jezdecký střih i odvětrání. Chromag Ambit je lehčí a více odvětranou možností určenou na dlouhé ježdění. Opakem je robustnější Chromag Feint, tedy skvělé kraťasy pro DH nebo do parku, jež jsou ale, díky elastickému materiálu, stále vhodné i pro „šlapací dny“.

Rukavice Chromag

Kraťasy jsou již vcelku osvědčeným doplňkem, žhavou novinkou jsou ale rukavice – Chromag Habit a Chromag Tact. Model Habit představuje ultralehké rukavice pro milovníky minimalistického stylu, tedy ideální volba pro všechny, kteří rukavice vozí spíše kvůli jistějšímu držení gripu než jako ochranu dlaně.

Chromag Tact jsou trochu robustnější rukavice, mají bytelnější prsty a vnější část, takže vás ochrání i proti větvím a všemu, co vás na trailu může švihnout přes prsty.

Za samozřejmost lze považovat, že oba modely rukavic fungují i s dotykovými obrazovkami telefonů.

Chromag Habit
Chromag Habit

 

Chromag Tact
Chromag Tact

 

Další novinkou je ultralehká větrovka Chromag Factor, která se směle řadí do kategorie high-endového minimalistického funkčního oblečení. Sbalíte ji do kapsy a dokud ji nepotřebujete, tak o ní nevíte. Ovšem jakmile ji potřebovat začnete, ihned o ní víte.

Chromag Factor
Chromag Factor

Chromag Tachyon

Vyrážíte-li na kolo a počasí je skutečně „kanadské“, pak přijde vhod bunda Chromag Tachyon, která si s nástrahami mizerného počasí hravě poradí.

A až se osprchujete, Chromag samozřejmě nabízí i styl nutný k večernímu klábosení s nezbytnou plechovkou piva v ruce. Mikiny, kšiltovky, trika, košili atd.

Chrániče Chromag

Na úplný závěr jsme si nechali novinku nejžhavější – chrániče! Chromag se spojil s inženýry z Rheon Labs a společně vytvořili chrániče Rift. Pro ty, kteří chtějí maximální ochranu, ale zároveň používají chrániče celý den. Po první osobní zkušenosti v Protocycles to opravdu můžeme potvrdit. Nevíte o nich, nikam nekloužou a jsou opravdovou ochranou.

Chromag Rift
Chromag Rift

Chromag – zastoupení v ČR

Dovozcem produktů Chromag do Česka, na Slovensko a do Polska je společnost Protocycles – eshop.

Text: Rob Trnka, Štěpán Hájíček / Foto: Chromag, Rob Trnka