reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #22_2020 | Pivo, cígo, eBike?!

Kola s elektrickým asistentem, tedy eBiky, elektrokola, eMTB a jak jinak lze tuto kategorii označit, vnímá každý trochu jinak. Pro jedny je to „absolutní zlo“, kterému by neměl být umožněn vjezd do lesa, pro jiné je to spása, díky níž se mohou opět usadit do sedla. Pro další je to třeba cesta, jak se vůbec dostat k cyklistice.

Názorů na elektrokola panuje mnoho, ostatně jak praví klasické okřídlené rčení: „Sto lidí, sto chutí.“ Já přitom eBiky vždy vnímal spíš jako něco nového, zajímavého, lákavě jiného.

V podobě, s jakou se s eBiky setkávám nejčastěji, se jedná o stroje určené pro nadšené sportovce a jezdce, kteří nepotřebují motor nutně k tomu, aby byli vůbec schopni vytáhnout na kopec svůj „pupek“, ale pro jedince, kteří hledají nové rozměry MTB, svým způsobem určitý průsečík mezi horským kolem a terénní motorkou.

Bolavé nohy z elektriky

Já sám jsem třeba schopný zničit se na eBiku, jak jen jeho baterie dovolí, takovým stylem, že mě druhý den bolí ruce, a někdy i nohy pomalu víc, než když řádím na klasickém kole. S eBikem si totiž člověk připadá, že má celkově více energie, že s ní nemusí tolik šetřit, a tak jde mnohdy do všeho více naplno než s klasikou, kde by si hlídal každý zbytečně vynaložený joul, aby mu na konci dne nedošlo…

Jenže ono to také může vypadat trochu jinak, jak s oblibou poukazují mnozí odpůrci eMTB a jak jsem to nedávno sám viděl na jednom krásně názorném příkladu. Byl jsem takhle s dětmi na naší oblíbené venkovní zahrádce, když se zde zjevila partička tří bikerů, kteří vypadali, jako by je skoro někdo naklonoval. Dva z nich navíc měli skoro stejná kola.

Neberte to prosím tak, že se tu chci do nějaké skupiny cíleně navážet, jen mě fascinoval ten výjev. Všichni tři dotčení měli eBike, všichni měli docela slušnou nadváhu, tedy pořádný pupíček, a když jsem procházel kolem jejich stolu o něco později, každý měl před sebou pivko a myslím, že všichni tři potahovali ze svých „vonných tyčinek“ [čti: cigarety].

www.instagram.com/bikeandride.cz

eBike jako argument pro další pivo?

Jak říkám, nechci tu na nikoho ukazovat prstem a nikoho shazovat, nebo snad soudit… V principu jsem za ty chlapy rád, že mají alespoň ten eBike, že občas vypadnou do přírody, prohání se po lese, a přestože tímto způsobem asi radikálně nezhubnou, je to stále lepší, něž kdyby se vypravili na onu zahrádku bez kol a skončili u piva s cigárem tak jako tak.

Zároveň jsem měl ale v tu chvíli pocit, jako bych slyšel hlasy notorických odpíračů eMTB, kteří od stolu vystřihnou popis právě takových jedinců, kteří (tohle je osobní spekulace) možná používají svůj eBike také jako výmluvu pro to, aby si mohli dát o jedno pivo a jednu tlačenku víc než normálně.

Když to zase trochu otočím, sám na sebe, tak nemám potřebu dělat ze sebe svatouška nebo snad ikonu zdravého životního stylu. Do toho mám hodně daleko! Také si dám s chutí pivo, někdy nejen jedno, a rád si ho občas dám i někde na zahrádce v průběhu cyklo vyjížďky.

Obvykle to ale nepřeháním, obvykle tomuto moku na kole příliš nepropadám, jelikož mám zkušenost, že mi po pivu neskutečně tuhnou nohy. Obzvláště na konci delší vyjížďky. Na eBiku bych to asi tolik řešit nemusel, tam to za mě „roztočí“ motor, ale stejně… Příliš piv při cyklistice mi nepřipadá jako rozumné.

Foto z článku na Pinkbike.com (foto: Rob Trnka)

Prober to se svým svědomím…

V principu tedy nemám nic proti elektrokolům a eMTB, kdy i u nás vídám kola této kategorie stále častěji. Mě osobně eBiky baví, protože mi otevírají nové, doposud nepoznané a neprobádané aspekty pohybu v terénu, jako v mnoha jiných případech ale záleží jak, k tomu kdo přistupuje.

Obecně mě spíše těší, že se i díky elektrokolům dostane více lidí na vzduch, vyráží na kolo i lidé, které by to jinak třeba ani nenapadlo, ale když už se sportuje, tak by to tak mohlo trochu i vypadat… Nebo jsem snad příliš naivní Mirek Dušín? Tady ale ať už si sáhne na svědomí každý sám.

Mountain Bikers In Quarantine

Karanténa už je naštěstí za námi… Snad se hned tak nevrátí!!!

DON’T TRY THIS AT HOME!!! CANT BELIEVE I FELL!!! HOME RAMPAGE Ep.5

Lidé vážně zkouší šílené věci, když jsou zavření doma! Třeba jako Brendan Faircloug a jeho Home Rampage!

RAW Paradis

Venku je to prostě ráj!

Hawt Dawging

Když se baví mladí kluci z BC!

Jackson Goldstone’s „Family Hunt for the #bestbikebanger“

„Tak jo děcka, jde se ven na kolo a schválně kdo bude mít lepší fotky, vy nebo já s mamkou?!“

The MTB Guide to April Fools‘ Day (2015)

Až budete za rok přemýšlet, jak pobavit své kamarády vyvedeným aprílem…

**CZECH MADE**

JAK TO VYPADÁ PŘI NATÁČENÍ VELKÉHO BIKE VIDEA

„Oslovila nás Fullface production a natáčíme s Dominikem Pufferem Enduro-Trialový part do nového Bike filmu, kde budou ti nejlepší jezdci z ČR z různých cyklistických sportů. Rozhodl jsem se, že Vám natočím z jednoho dne backstage video, jak takové profi natáčení vlastně vůbec vypadá.

Je to spousta práce, jak pro jezdce, tak pro kameramany, ale výsledek bude určitě stát za to.“ Vašek Kolář

ROADGAP PŘES MOJE AUTO!

„Tenhle nápad už jsem nosil v hlavě několik týdnů a konečně se mi podařil jej zrealizovat. Hledal jsem skok kde bych mohl přeskočit svoje nové auto. A ve videu samozřejmě uvidíte, jak to všechno probíhalo…“. Jakub Vencl

TrailDIRECTOR – NA TENTO TRAIL NEJEZDI!

„Tohle vlastně ani není trail, to je prostě kozí stezka. Kdo zná tenhle kopec, ví o čem mluvím. Na kolo nedoporučuji, ale na pěší výlet určitě ideální místo.“ Michal Prokop

*Michale znám! Prošel jsem si to pěšky a jednou jsem to zkoušel i na kole a je to mazec, takže souhlas 🤘🏻

Jen pro doplnění, náhodou jsem narazil na článek, kde Michal představuje traily v Krušných horách. Jsou tam super fotky (viz úvodní foto) a má to atmosféru, takže doporučuju mrknout! Pinkbike.com

Skalka POV

Trocha poskakování na dirtech na závěr.