reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #13_2020 | Za svitu korony…

Je to hodně zvláštní situace, jakou nyní zažíváme… Ano, řada vědců nám tvrdila, že může něco podobného přijít, ale možná už těch varování či obecně strašáků bylo prostě moc, stejně jako řečí o další krizi, proto jsme jim nevěnovali příliš pozornosti. On samozřejmě není konec světa, jen si myslím, že až toto vše odezní, bude svět zkrátka jiný, než jaký byl před koronou.

Ale co s tím vlastně můžeme dělat jiného než sedět doma, čekat až to přejde a… šít kupříkladu roušky?! Navíc, když se aktuální situace u nás i ve světě mění každý den! Ostatně jak zaznělo již ve Švejkovi: „Situace na vojně se mění každým okamžikem…“

Jednu krizi jsem už zažil…

Co přitom znamená aktuální dění pro fungování našeho online magazínu BikeAndRide.cz? Z dlouhodobého hlediska nelze absolutně odhadovat?! Uvidíme, jak dlouho se budeme (my Česko, my svět) prát s touto nákazou, co to udělá se světovým trhem, jak na výslednou situaci zareaguje cyklistický segment, kolik do obnovy ekonomiky napumpují jednotlivé státy atd.

Jednu ekonomikou krizi jsem, již jako sportovní novinář, zažil a bylo to takové zvláštní, i když v něčem docela i očistné! Najednou se zjistilo, že kupříkladu není nutné investovat zcela nesmyslné peníze za globální Press Campy, kam se sjedou novináři ze všech koutů planety a pořádající společnost je hostí jako saúdské šejky jen proto, aby o jejich novinkách někteří napsali třeba jen pár oslavných odstavců do svých lokálních plátků.

My (já a kolegové tehdy ve Velu) jsme se sice podobné akce snažili vždy maximálně vytěžit, připravit reportáž na X stran, když už člověk letěl třeba do USA a žil si pár dní jako král, ale už tehdy mi to přišlo dost přitažené za vlasy a v konečném důsledku zbytečné. Vzpomínám sice na tyto výjezdy se značnou nostalgií, díky těmto akcím jsem se dostal na řadu úžasných míst, kam bych se jinak nepodíval, ale prostě to bylo mnohdy nesmyslně velké a nenažrané!

www.instagram.com/bikeandride.cz

Detektivní pátrání

Není se pak čemu divit, že se po krizi okolo roku 2008 podobné akce utnuly jako první položka na seznamu „kde začneme šetřit“ a přitom se dohromady nic moc nestalo. Pravda, on se tehdy celý cyklo průmysl dost výrazně zbrzdil, skoro až zastavil, až to jeden čas to vypadalo, že lovit novinky třeba na Eurobiku bude vyžadovat klobouk a lupu Sherlocka Holmese, ale i to se časem srovnalo. 

Pokud se budeme bavit primárně o horských kolech, tak nápad, který pomohl rozhýbat na čas zamrzlou „mašinu na inovace“ byl tehdy nový střední rozměr 650b, alias 27,5“. Mnozí si možná dodnes myslí, že to byl celý jede velký marketingový trik, že by nám šestadvacítky bývaly stačily, alespoň do doby, než i střední rozměr začal být válcován průměrem 29“, což může být pravda i nemusí. 

Každopádně díky parametru 27,5“ začala vznikat řada nových kol, nových modelů a nových řad, začalo se víc řešit technické ježdění a celý svět MTB se pak během pár let dost proměnil, a hlavně po krizi z roku 2008, po pár suchých letech, zase konečně nastartoval do plných obrátek!

www.instagram.com/bikeandride.cz

Paralela, nebo jen falešné zdání?

Proč to tady ale celé připomínám? Sám nevím… Asi v tom vidím jistou paralelu s dnešní situací, která je ale samozřejmě postavená na zcela jiných základech než tehdejší „průšvih s hypotékami v USA“. Možná se také snažím uklidnit i sám sebe s tím, že nás zas holt čeká další krize, o níž se již dlouho mluvilo, která mnoho věcí zbrzdí, řadu z nich zastaví a pohřbí, ale pak se to zase, díky lidské houževnatosti a touze jít stále vpřed, opět nějak srovná, nastartuje, rozjede na novo! 

A co budeme dělat do té doby? Nosit roušky a umývat si ruce, učit děti doma a vymýšlet pro ně program… Do toho se snad občas (se zahalenou tváří) vydáme také na chvíli na kolo, aby z toho člověk úplně nezmagořil, budeme se snažit průběžně pracovat z domu, když bude prostor, a ono se uvidí! Lehké to nebude, lehké to není ani teď, ale život jde dál a…

Třeba je tohle jen první důraznější varování Matky Země, která zvedá varovný ukazováček ve znamení: „Koukejte tu svou neustále rostoucí civilizaci krotit, nebo s vámi zatočím opravdu ve velkém!“

Vždyť se podívejte, co tato krize znamená pro světové klima! V Číně jsou místa, kde je po letech života pod neustupující smogovou poklicí znovu na chvíli vidět modrá obloha, v Itálii se k pobřeží vrací delfíni, v Benátkách se místo opilých turistů v kašnách koupou labutě (rev: jak upozornil časopis National Geographic, jednalo se o podvrh – delfíni byli natočeni u břehů Sardinie a labutě na ostrově vzdáleném 9 km od Benátek)… Ono to vlastně má i své pozitivní stránky! Poučíme se alespoň trochu? 

Welcome Andreu Lacondeguy

CLAWLOMITES

Trek Rail: Minimum Days, Maximum Fun

Kanadské BC na elektrice! Foto k videu na pinkbike.com

EUROPE´S DREAMTRAILS – SEASON 1 – EPS02 – LLANGOLLEN // WALES // UK

Foto k videu: Pinkbike.com

The RIDER.404

Fotky a kratší příběh k videu na Pinkbike.com 

HOW NOT TO START A RIDE!!

MYSTIC MOUNTAINS (New Zealand)

Hardtail Hooning in South West England

Between Storms

**CZECH MADE**

WES MONACO 2020 / RACE VLOG!

„První závod WES – World E-Bike Series 2020 – se konal první březnový víkend v Monaku. Závod měl čtyři měřené rychlostní zkoušky, 26 km a více než 1200 nastoupaných metrů. Jednotlivé erzety byly hodně fyzicky náročné a velmi technické. VLOG mi pomáhal dát dohromady fotograf Rob Trnka,“ říká Michal Prokop

MOJE ZÁVODNÍ E-BIKE ENDURO!

Na čem letos závodí Michal Prokop!

First time in Lousã

„Místo třech týdnů ve Finale Ligure na přelomu února a března z toho bylo sotva 10 dní. Koronavirus nečekal na nic a začal se velmi rychle šířit napříč Itálií. Naštěstí jsme stihli z Itálie včas odjet… V tu dobu jsem hledal jinou alternativu na trénink a napadla mě tahle vyhlášená sjezdařská destinace v Portugalsku.“

„Týden shuttlování a tvrdého tréninku. Ruce na maděru, kolo přežilo nemožné, a tak jsem po týdnu odjížděl slušně domlácený, protože to byl totální motokros. Bohužel jsem se po příletu dozvěděl, že první 2 závody EWS jsou přesunuty na listopad a kvůli nim jsem právě do Portugalska jel…“ Milan Myšík

Skalka-Trails „MTB Section“

Na kole v době koronavirové

**BONUS**

PRO TIPS: How I build and set up my trail bike | Get ready to learn!

HEROES INSPIRE HEROES : EP3 – Daddy Daughter Day

Evolution Of Downhill (1990-2018)