reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #9_2018

Předpokládám, že jste si nemohli nevšimnout ohromné záplavy gravel biků, které prošly, prochází, a ještě chvíli procházet budou naší testovací rubrikou. Ale nebojte, tato vlna již pomalu odeznívá, neříkám, že v průběhu roku nebude mít ještě ojedinělé následovatele, každopádně již brzy máme v plánu přepnout zpět primárně na MTB!

Co mě přitom „zarazilo“ na posledních dvou kolech, která jsem zkoušel a zkouším (RB RX / Author Aura XR4) je přítomnost dvoupřevodníku a tedy řazení „pro obě ruce“. Apriori mi to nepřipadalo jako něco, s čím bych si měl dělat starosti, i když mě vždy více potěší, je-li testovaný kousek vybaven jen jedním převodníkem. U posledních dvou zástupců jsem si ale říkal:

„A co, vždyť jsem s klasickým silničním řazením jezdil roky a nikdy mi nevadilo. Naopak, poslední dobou jsem měl párkrát zvláštní pocit, že na kolech s řazením 1X nemá levá ruka co na práci…“

Jenže jak se ukazuje, zvyk může být železná košile, stejně jako fakt, že na „lepší se snadno zvyká“. Narážím na skutečnost, že na jedničkové řazení u štěrkoletu si člověk zvykne jako nic, brzy jej přestane řešit, a skutečnost, nakolik se mu dostal tento systém pod kůži, si uvědomí až ve chvíli, kdy jej musí vyměnit a vrátit se zpět k samostatnému ovládání přehazovačky a přesmykače.

www.instagram.com/bikeandride.cz

Kdy naposledy?

Když nad tím tak přemýšlím, tak ani nevím, kdy naposledy jsem seděl na horském kole, které by nemělo jednopřevodník, ale dvě placky a přesmykač? Dnes už mi taková koncepce připadá jako z pravěku MTB. U gravelů to až tak striktně neberu, alespoň při hodnocení kol od stolu, ale v praxi je to prostě šok!

Nejde ani tak o to, že se do hry o volbu správného převodu musí zapojit i levá ruka, vůbec by mi totiž nevadilo, kdyby se třeba rozšířilo řazení, jaké využívá elektrický SRAM (eTap), kde páčkou na pravé páce řadíte na lehčí převody, vlevo na těžší.

Problém naopak vidím v tom, že najednou musím, zase, o řazení přemýšlet!

www.instagram.com/bikeandride.cz

Zatímco s jedničkovým konceptem (ve světě štěrkoletů obvykle 1×11) prostě jen cvakáte menší nebo větší pastorky (těžší nebo lehčí převody), v případě přítomnosti převodníku musíte občas udělat i větší skok z jedné placky na druhou, což s sebou obvykle nese i nutnost posunout současně přehazovačku o pár poloh, ale v opačném směru!

Přitom, zatímco dřív jsem měl tento postup dostatečně zažitý a při potřebě lehce upravit převod jsem řadil kupříkladu větší převodník a zároveň vzadu cca o tři pastorky nahoru, se dnes při podobném úkonu občas zaseknu a pak se divím, jak moc je to najednou těžké, nebo naopak moc lehké!

Navíc, přestože jsem předem sám sebe chlácholil s tím, že s dvoupřevodníkem budu mít alespoň k dispozici větší rozsah převodů, zejména lehčí převody pro prudké kopce, realita byla taková, že rozsah nebyl nijak dramaticky větší než s jednoplackou. Nebo jinak, možná zde bylo více převodů do těžka, ale v lehčím spektru jsem rozhodně neměl pocit, že bych s konceptem 2×11 dostal něco navíc.

Samozřejmě i s dvoupřevodníkem si člověk může rozsah svého řazení upravit výměnou kazety či samotných převodníků a jistě se najde mnoho takových, kteří na dvojtác ještě nějaký čas nedají dopustit. Osobně si ale myslím, že s postupem času se i mezi gravel biky prosadí jako dominantní jedničkové řazení a ostatní koncepce se stanou skomírající minoritou! Nebo snad máte pocit, že se se pletu?

reklama

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 4)

The Scottish Adventure – Part 2

Pojďme dnes začít trochou divočiny v rámci Skotské vysočiny!

Pár fotek na: www.pinkbike.com

Je me souviens

Poslední dobou je docela často slyšet, že se silná MTB komunita krom BC rodí a rozrůstá také na východním kanadském pobřeží v okolí Québecu.

Ace Hayden – Island Cruise

Jedna relativně tradiční pralesní divočina na nedávno inovovaném stroji YT Capra 29!

Více na webu: www.yt-industries.com

Angel Suarez x TUES29″ – RAW speed

Velká kola (29“) jsou dnes pomalu zákonem a takřka jediným receptem na rychlost. Takto rychlý může být třeba nový YT TUES29!

Více na webu: www.yt-industries.com

Ski & Bike down the same track

Bikování na sněhu je rozhodně sranda, zábavné může být i tehdy, když si jako kámoše nepozvete bikera, ale lyžaře!

reklama

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 4)

**CZECH MADE**

STREET triky na ENDURO kolech

Na streetové triky není vždy nutné použít čistě streetové kolo, jak dokazuje Damjan Siriški a Michal Piňos.

CHINESE DOWNHILL 2019

Chinese downhill, tedy DH závod na sjezdovce ve ski areálu Špindlerův mlýn s hromadným startem je každý rok velká událost, velká divočina a také velký mazec! Zde jsou dvě videa od účastníků letošního ročníku!

Chinese Downhill 2019 (18+) Qualification + Final

Na traily s tvrdým ocasem z karbonu: Rock Machine Blizz CRB 50 29

Aktivní brněnský MTB youtuber TrailHunter otestoval námi již vícekrát vychvalovaný RockMachine Blizz CRB v aktuální podobě pro rok 2019!

Naše hodnocení Rock Machine Blizz CRB 50-27+ (2018) / Rock Machine Blizz CRB 70-29 (2018)

SNOWSCOOT PARTIČKA NA HORÁCH!

Chcete si užít zimní radovánky, ale lyže ani snowboard vás už neberou? Chápu… Co zkusit Snowscoot!

**BONUS**

Mattias Ekström Drives Up World`s Most Challenging Ski Slope

Audi se nedávno blýsklo zajímavým výkonem, když s prototypem elektroauta E-Tron zdolalo sjezdovku se sklonem 85 % (38,25°). Jde přitom o odkaz na reklamu z roku 1986, kdy Audi Quattro pokořilo skokanský můstek, kde byl sklon „jen“ 80 %!

1986 Audi Quattro Ski Jump Commercial

Range Rover Sport – Dragon Challenge

Za mě osobně je ale stále mnohem větší mazec tenhle výkon za volantem hybridu Range Rover Sport!!!