reklama

reklama

Holux Funtrek/SmartMaps – jak importovat a sledovat trasu?

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPXLetos z jara jsme si podrobně představili outdoor navigaci Holux Funtrek 132. V původním článku bylo popsáno, kromě jiného, jak trasu uložit a exportovat; dnes bychom se rádi blíže podívali na opačnou cestu – získání a import GPX dat a následné sledování projeté trasy.

Možností, jak se dostat k navigačním datům, nejčastěji ve formátu GPX, je celá řada. Může vám je poslat kamarád, můžete využít svou vlastní již dříve projetou stopu, můžete si stáhnout něčí výlet z internetu, nebo si trasu „projet prstem na mapě“ – v dnešní době spíše naplánovat v počítači, uložit, nahrát do přístroje a pak se jí v terénu jen držet.

Tento článek nebude nijak extra upovídaný, jelikož jsme se rozhodli využít formu praktického obrazového návodu. Dnes se přitom zaměříme na dvě primární možnosti, kterak naplánovat, uložit a nahrát trasu do Holuxu.

reklama

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 4)

Mapy.cz a PC Manager

Jednou z možností je plánování na dobře známém portálu Mapy.cz, který využívá algoritmy a navigační data SmartMaps (Mapy.cz před časem asimilovaly SmartMaps), druhou pak plánování v programu SmartMaps PC Navigator, který je součástí této navigační aplikace jak v Holuxu, tak i v chytrých telefonech. Další varianty jako je plánování a export dat z oblíbeného portálu cykloserver.cz a dalších pro dnešek přeskočíme, jelikož jde především o pochopení základního principu. Přestože se jednotlivé kroky u různých služeb mohou lišit, logika postupu je vždy stejná.

Plánování v Mapy.cz

Když si otevřete stránku Mapy.cz ve svém počítači, možná si všimnete nabídky na vyzkoušení nové verze této oblíbené mapové a navigační služby, která vás zavede na stránku beta.mapy.cz. Jelikož máme rádi novinky, plánovali jsme náš výlet na nové verzi webu Mapy.cz, pro úplnost jsme ale doplnili i jeden náhled obrazovky z klasické (staré) verze.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Začněte tím, že si přepnete na „Turistickou mapu“, abyste viděli vrstevnice, turistické značky, cyklotrasy atd. Tlačítko najdete nahoře vlevo. Pak už jen stačí vybrat si patřičnou oblast.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Nyní klikněte na tlačítko „Plánování“ (Plánování a měření trasy), dále klikněte do políčko start (se zelenou vlaječkou), kde můžete místo startu napsat do textového pole nebo lze myší najet nad mapu a daný bod označit ručně, což nám připadá mnohdy praktičtější.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Další krok je více než logický – stanovit cíl výletu. Opět stačí kliknout do určeného místa na mapě, kam se „zapíchne“ červený cílový špendlík. Jedním i druhým (start a konec) můžete dále libovolně pohybovat.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Nezapomeňte si zvolit odpovídající způsob přepravy – autem, na kole, pěšky, MHD. Nám se nejvíce osvědčilo plánování turistické (pěší), jelikož obvykle vede po značkách mimo silnice a to je přesně to, po čem naše bikerská duše touží.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Přestože je plánování na Mapy.cz poměrně sofistikované, program nemůže nikdy odhadnout, co přesně máte v plánu. Proto se často hodí přidat do trasy své vlastní průjezdní body a tak trasu upravit přesně dle svého přání. Stačí podržet myš nad trasou, objeví se žlutý špendlík a ten pak s držením tlačítka přesunete na požadované místo.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Nyní, když je trasa připravená, stačí srolovat dolů a najít tlačítko uložit. Jak již bylo zmíněno výše, nejlepší volbou je obecně přijímaný formát GPX. Soubor se uloží do počítače a je hotovo. Alespoň tato fáze.

*V případě, že importujete trasu do SmartMaps v mobilu, je zde na to v aplikaci přímo tlačítko (Stopy -> GPX import). V Holuxu nic takového není, je třeba využít PC Manager, proto se nejprve podívejme, jak se v PC Manageru vytváří trasa, pak si popíšeme import GPX dat.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Pro srovnání náhled klasického zobrazení Mapy.cz

Plánování s aplikací SmartMaps PC Manager

Pokud se vám nechce používat on-line plánovací služby nebo když třeba nejste na síti, můžete využít aplikaci PC Manager, která je součástí programu SmartMaps v Holuxu i ve smartphonu.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Spuštění SmartMaps PC Manager. Stačí připojit přístroj k počítači, počkat až se zobrazí jako další disk, otevřít si SD kartu (SMARTMAPS), zde si najděte složku Smartmaps a v ní spouštěcí soubor smartmapspc.exe – nic není třeba instalovat, stačí poklepat a už to běží.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Zvolte si danou oblast a potřebné přiblížení. V místě, kde má trasa začít klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte možnost „Vytvořit průjezdní bod.“ Takto pokračujte po trase a vytvořte tolik průjezdních bodů, kolik si myslíte, že bude třeba.

Máte-li hotovo, pak si uložte průjezdní body + si můžete orientačně nechat kliknutím na tlačítko „Plánovač“ spočítat trasu daného typu (auto, kolo, pěšky…).

Pozor! Data se ukládají rovnou do přístroje, což velká výhoda. Pokud ale plánujete trasu v PC Manageru, uloží se pouze průjezdní body a plánování trasy jako takové je potom třeba zopakovat znovu v přístroji.

Import GPX dat do Holuxu Funtrek 132

Nyní se dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu. Máte-li aplikaci SmartMaps v mobilu, pak stačí uložená data ve formátu GPX (z Mapy.cz, od kamarádů atd.) uložit do složky SmartMaps, ideálně do podadresáře trackimport a následně zvolit Stopy -> Import GPX -> vybrat daný soubor a je hotovo.

V případě, že chcete dostat GPX data do Holuxu, je třeba použít PC Manager – postup je ale jednoduchý.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Najděte si v počítači uložené soubory GPX. Implicitně ve Windows ve složce „Stažené soubory.“ Pak si otevřete SD kartu SMARTMAPS z připojeného Holuxu a zde jděte touto cestou SMARTMAPS / Smartmaps / tracksimport – zde svá data uložte a ideálně je i pojmenujte tak, abyste věděli, co obsahují.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Nyní si otevřete SmartMaps PC Manager, v záložce stopy klikněte na tlačítko „Import“ a vyberte příslušnou složku a požadovaný soubor. Stačí potvrdit a pokud bylo vše v pořádku, stopa se nahraje. V dalším kroku vás program vyzve k uložení stopy (lze ji rovnou přejmenovat), kterou pak najdete mezi stopami i přímo v Holuxu.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX

Nyní již můžete PC manager vypnout, Holux odpojit, znovu zapnout a podívat se do SmartMaps, kde se vaše trasa objeví pod záložkou stopy. Klikněte na Stopy -> Následovat, vyberte svou stopu a je hotovo. Daná trasa se zobrazí růžově a vy se můžete vydat na cestu. Zobrazení trasy ve SmartMaps je poměrně výrazné, proto by neměl být problém ji důsledně sledovat. Pokud vás ale přepadnou choutky po improvizaci, nikdo vás peskovat nebude. Leda vaši přátelé, pokud je zavedete někam hluboko do divočiny, do míst, odkud není návratu!!!

Toť vše? Ano!

Na první pohled vypadá tento postup možná trochu složitě, když si jej ale jednou projdete, zjistíte, že jednotlivé kroky na sebe logicky navazují a že stačí pár minut u počítače a je hotovo. Žádná velká věda, jen trochu práce s myší a už můžete vyrazit za poznáním.

*V původním testu jsem slíbil ještě postup (návod) pro import OSM (Open Street Maps) do přístroje Holux Funtrek 132, což hodlám dodržet. Určitě se k tomuto tématu ještě vrátím, abyste věděli, kterak Holux využít i při cestách do zahraničí. Letní prázdniny a výlety za poznáním se rychle blíží!

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX