reklama

reklama

Eltrinex SportCam HD – TEST

Eltrinex SportCam HD – TESTModerní internet je plný informací, obrázků, ale také videa. Mnoho lidí rádo natáčí sebe nebo své okolí a pak se o tyto pohyblivé obrázky dělí s celým světem. Proč ne, když nahrát video na web je tak snadné. Čím ale takové video pořídit? Třeba domácí kamerou… Když chci ale video z bikování?

Naštěstí současný trh nabízí široký výběr různých záznamových zařízení (kamer, kamkodérů), která se liší cenou, zpracováním a mnoha dalšími vlastnostmi. A jak by měla vypadat taková biková, respektive sportovní kamera?

Bez HD to neberu

Měla by být jistě lehká a pokud možno i malá, aby ji bylo možné uchytit na helmu, na rám, na řídítka na stehno… Kamkoliv vás napadne. No a samozřejmě musí natáčet video v HD neboli ve vysokém rozlišení. To je v dnešní době již zavedeným standardem, jak co se týká televizí a monitorů, tak celkem logicky také záznamových zařízení – kamer.

Všechny tyto základní požadavky celkem hravě splňuje sympaticky malá kamerka Eltrinex SportCam HD, kterou jsme dostali do redakce k praktickému vyzkoušení. Po teoretické stránce má vše potřebné, navíc její cena vaši kapsu jistě nevytuneluje.
Eltrinex SportCam HD – TEST

Malý lehký páreček

Tahle malá, pogumovaná mrška tvaru malého párečku (průměr 22 mm, délka 72 mm) umí nahrávat v HD rozlišení 1270×720 px a to při snímací frekvenci 30 snímků za sekundu. Výborné je, že ji lze použít jak při jakékoliv venkovní aktivitě, tak i při potápění. Použijete-li utěsněné víčko, můžete s ní natáčet v hloubce až 10 metrů pod hladinou vody. Snímání na helmě bikera by tak měla vydržet zcela hravě, navíc při hmotnosti 32,5 g vaši hlavu opravdu moc nezatíží a ani jízdu nezpomalí.
Eltrinex SportCam HD – TEST

Je libo zmrzka?

Při otevření papírové krabičky vytáhnete umělohmotný obal, který složením i tvarem připomíná obal polárkáče. Z vrchu na vás z víčka mrká kamerka a po odklopení víčka se na vás vyvalí celá hromada příslušenství. To skýtá mini USB kabel pro spojení s počítačem a zároveň nabíjení, náhradní prdelku (víčko) se sadou těsnění a hromadu držáčků všech různých tvarů, velikostí a provedení. Počínaje držákem na řídítka, přes různé úchyty na helmu po latexovou pásku určenou k připevnění kamery nejen na hlavu.
Eltrinex SportCam HD – TEST

Dost bylo omáčky!

Po odšroubování prdelky na vás vykoukne slot na MicroSD a miniUSB konektůrek. Klobouk dolu, že s kamerou dorazila i 8GB paměťová karta, není třeba nic dokupovat, stačí nabít baterku a může se vyrazit do akce. Závit je opatřen těsněním, což napovídá, že kamerka bude opravdu vodotěsná. Víčka, alias prdelky jsou na výběr dvě. Jedna je opatřena otvory a umožňuje tak záznam zvukové stopy, druhá je plně utěsněná, tedy určena zejména pro natáčení pod vodou.

Spojení navázáno

Spojení s počítačem proběhlo jako nic, není potřeba žádný SW, jelikož kamerka se vám objeví jako další datové úložiště. Titěrná LED diodka na levé straně indikuje spojení a tudíž i nabíjení, které nastane automaticky při připojení. Ovládání zajišťuje jediný prvek, tím je tlačítko na hřbetu kamerky. Zmáčkneš – točíš, zmáčkneš – netočíš. Ovládání se mi opravdu líbí, v jednoduchosti je síla.
Eltrinex SportCam HD – TEST

Jak to poladit, aby koukala, kam chci?

Naladit kamerku na helmě, řídítkách a šlahounu od vodnice byl opravdu boj hodný statného Bivoje. Kamerka nemá bohužel žádné zaměřovadlo. Teprve po pár nahrávkách a následném spojení s PC jsme objevili tu správnou polohu, kdy se kamera nedívala do země ani do nebe, ale tam, kam jsme chtěli.

Točíme! Anebo snad ne…

Při používání přes den (na což je kamerka primárně určená), nastával častý problém s indikací spuštění záznamu. Malinkatá dioda o svítivosti polochcíplé světlušky nedávala svůj stav příliš najevo. Běžně se stávalo, že jsem kamerku na kopci vypnul a po dojetí lajny jsem jí u vleku zapnul. Sakra! Výsledkem byly spousty nahrávek míhající se pomy před řídítky. Argument hovořící o tom, že je intenzita světla diody schválně poměrně nízká, aby jejím zářením nebyl ovlivněn záznam, má sice svojí logiku, v praxi by ale výraznější indikace aktuálního stavu přišla vhod.

Za málo peněz… Kolik to bude hudby?

Už jsem se zmiňoval, že cena kamerky je velice přívětivá, dodat musím, že jí také odpovídá kvalita nahrávek zvuku a hlavně obrazu. Výstupní formát MOV, přestože si o něm myslím své, je dnes celkem běžný u zařízení s HD rozlišením, proto ho nebudu znovu propírat. Při ideálních světelných podmínkách a plynulém netrhaném pohybu dostanete na oplátku parádní záznam vašeho pohybu. Bohužel, něco takového je ale při bikování skoro nemožné dosáhnout. I při jízdě na silnici se helma, potažmo kamera, dost klepe a rychlým přechodům z plného sluníčka do stínu lesa se taky budete vyhýbat jen stěží.

Kolem a kolem

Pokud chcete zařízení za super cenu a nekoukáte tolik na kvalitu záznamu, ale jde vám hlavně o náladu a dobrý pocit, že můžete někomu ukázat, jak vypadá vaše jízda z různých úhlů pohledu, je Eltrinex SportCam HD ta pravá volba. Tato kamerka se parádně hodí pro silniční cyklistiku a na záznam z jedoucího auta. Ostrý biking k ostrému obrazu zrovna nevede. Stabilizace v akových situacích příliš nezvládá, výrazné světelné přechody se jí také příliš nelíbí. Znovu je ale třeba připomenout, že pořizovací cena se pohybuje ve značně jiných řádech, než v případě mnohé konkurence. Kameru Eltrinex SportCam HD totiž pořídíte za 2 490 Kč.

Každopádně nejlepší bude, když si uděláte obrázek o kvalitě záznamu sami. Níže jsou videa, která jsme s kamerkou Eltrinex SportCam HD za dobu testování pořídili.

VIDEO Nr. 1 Press-kemp Aspire – Jedovnice

VIDEO Nr. 2 – Report ETBikez Kemp

VIDEO Nr. 3 – BnR trip Dolní Morava

A ještě dalších několik videí je ve fázi přípravy… již brzy na BikeAndRide.cz