Nová outdoor navigace Holux Funtrek 132

HOLUX Funtrek 132 - TECH NEWSNa trhu se nedávno objevila nová outdoorová navigace Holux Funtrek 132, která je vylepšeným nástupcem námi důkladně prověřeného a doposud používaného navigačního přístroje Holux Funtrek 130 Pro využívající mapy SmartMaps.

Již předchozí model (Holux Funtrek 130 Pro) byl a je mezi zákazníky velice oblíbený, o čemž svědčí i fakt, že se v roce 2012 stal finalistou soutěže Produkt roku v sekci GPS. Novinka Holux Funtrek 132 si zachovává všechny klíčové vlastnosti svého předchůdce, k nimž přidává další vylepšení:

HOLUX Funtrek 132 - TECH NEWS– větší paměť RAM
– větší interní paměť na záznamy stop – 4GB
– vylepšená mapová aplikace od Holuxu pro práci s vlastními mapami
– větší kapacita baterie
– citlivější displej – i na ovládání prstem
– citlivější GPS
– oranžové barevné provedení
– upravené vnitřní rozhraní – barevnost a funkce
– operační systém Win CE 6.0
– mapy v balení SmartMaps Navigator ve verzi 2012/2013 s možností aktualizace zdarma na verzi 2013/2014
– možnost rozšíření o mapu Evropy 1:40 000, turistické mapy 1:25 000 a AERO leteckou nadstavbu

Navigace Holux Funtrek 132 je ideálním zařízením na řidítka vašeho kola nebo do ruky na výlet. Zvládne vás navigovat po silnicích, cyklostezkách, cyklotrasách i turistických trasách KČT. Poslední bod je pravděpodobně tím nejhodnotnějším, jelikož právě zde se pozná síla terénní navigace. Samozřejmě se ale můžete pohybovat čistě podle mapy nebo hledat skryté schránky při Geocachingu.

Se zapnutým záznamem se za vámi bude vykreslovat stopa vašeho pohybu a doma si pak budete moci prohlédnout svůj výkon. Přímo z Holux lze po připojení k PC spustit program PC Manager, kde můžete plánovat další výlety a jednoduše pracovat s mapou na velké obrazovce. Software od Holuxu plně nahradí jakýkoliv cyklocomputer. Nabízí 60 voleb zobrazovaných údajů – rychlostních, časových i výškových.

Další podstatnou funkcí této navigace je možnost nahrát do přístroje volně přístupné Open Street Mapy (OSM) celého světa. Při cestách za hranice Česka a Slovenska proto nemusíte dokupovat drahé a někdy těžko dostupné topografické podklady, stačí je stáhnout a nahrát. Holux Funtrek 132 je zkrátka multifunkční outdoorová navigace, se kterou se už nikdy neztratíte.

Doporučená prodejní cena: od 3990,- Kč. V prodeji v ČR i SR.
Přehled obchodů na Heureka.cz a Zbozi.cz nebo přímo na www.alza.cz

Ilustrační foto: HOLUX Funtrek 130 Pro
Holux FunTrek 130 Pro – Test navigace

Technické parametry zařízení:
– 3″ dotykový displej s rozlišením 240×400
– 3D elektronický kompas
– Barometr s vysokou přesností
– Multifunkční využití (navigační a mapové funkce, záznam a statistika trasy, budík, stopky, kalkulátor, kalendář…)
– Vhodné pro Geocaching
– Voděodolné dle specifikace IPX6
– Automatická regulace podsvětlení
– Operační systém WinCE 6.0
– Integrovaná paměť 4GB
– Slot pro paměťové karty micro SDHC – až 32GB
– Provoz na baterii 8,5/12h (s podsvícením/bez)
– Dodáváno s navigačním software SmartMaps Navigator + PC Manager
– Dodáváno se software ezTour Plus, ezPlanner
– Záznam trasy a export do různých formátů
– Rozměry a hmotnost: 58 x 105 x 23 mm, 142g (včetně baterie)
– Baterie: 1150mAh Li-Ion

Mapy obsažené v produktu SmartMaps Navigator:
– Podrobná mapa ČR a SR 1:10 000
– Cykloturistická mapa ČR a SR 1:40 000
– Cykloturistická mapa ČR a SR 1:75 000
– Automapy 1:100 000+

Doplnění

Také s ohledem na řadu dotazů na tuto navigaci jsme požádali dovozce Holuxu, společnost ELKO Trading, zda by bylo možné dlouhodobě vyzkoušet i novou verzi Holux Funtrek 132. Doposud jsme využívali předchůdce Holux Funtrek 130 Pro. Naše prosba se setkala s kladnou odpovědí, proto je nyní ve výbavě týmu BikeAndRide.cz nová outdoor navigace. Dříve než nasbíráme dostatek zkušeností k uveřejnění testu, rádi bychom se s vámi podělili o několik dotazů a odpovědí, které vzešly z komunikace s jedním čtenářem a následně byly zodpovězeny zástupci Elko Trading, SmartMaps i námi samotnými.

Otázky a odpovědi k navigaci Holux Funtrek 132 a aplikaci SmartMaps

1) Při využití zápisu GPS v aplikaci Holux (třeba trénink) se uloží trasa. Když si k té trase zobrazím Detaily přímo v přístroji, najdu tam Stoupání v metrech. Ovšem pokud si trasu zobrazím v dodávaném programu Holux ezTour Plus, najdu tam o dost jiná čísla. Jedna z odpovědí, která se mi zatím dostala, zní, že možný rozdíl je v tom, že jedna hodnota je z barometru a druhá z GPS.

Odpověď
Toto je v režii softwaru Holuxu, ale bude to zřejmě tak, jak popisuje uživatel – jedno převýšení z barometru, jedno z GPS – rozdíly lze tedy očekávat.

2) Když si spustím navigaci SmartMaps (tedy určím bod A a B a nechám SmartMaps najít trasu), stává se mi, že během navigování se octnu na mapě mimo vyznačenou trasu a aplikace mi hlásí, abych se vrátil zpět na určenou trasu. Dokud se nevrátím dle signálu GPS na cestu, tak mě nic nenaviguje. Musím pak tedy zadat, že chci pokračovat do bodu B, ovšem z momentální pozice GPS.

Odpověď
Pokud člověk vyjede z trasy, program logicky přepočítává trasu zpět. Na displeji se zobrazí spojnice aktuální pozice s trasou – znázorněno černou čárou. Typicky pokud člověk vyjede ze značené trasy na nějakou lesní neznačenou cestu, nejsou k ní navigační data a tudíž ani navigace nefunguje. Pokud si uživatel chce připravit trasu i po neznačených cestách, doporučujeme využít funkci „neplánovat“ a „vypnout automatický přepočet“, více zde: http://www.smartmaps.cz/navody/pc-manager/planovani-tras-pro-cyklo-a-pesi-kdekoliv/

3) Přímo v Holuxu jsem si zapsal celou trasu závodu (80 km), trasu jsem naimporotval pomoci PC manageru (takže to mělo koncovku gpx a nikolik trk). Pak jsem si dal načíst cestu v Plánovači ve SmartMaps a bohužel nic. Nemohu se tedy nechat vést navigací po trase, kterou jsem si zapsal?

Odpověď
Načtení stopy ano, vše OK. Pozor ale, je nutné rozlišovat stopu (track) a definici trasy (route). SmartMaps může na displeji vykreslovat stopu nahranou ve formátu .gpx a zároveň ukládat svoji stopu (funkce Následovat), ale polohu vůči stopě si musí sledovat sám uživatel.
Nebo je možné vzít definici trasy – tzn. lomové body trasy (nikoliv tisíce bodů jako ve stopě) a software sám spočítá, kudy má jet a následně naviguje. Ale pro popisovaný případ se používá první funkce zobrazení stopy v mapě a následné její sledování. Standardní funkce.

4) Občas se mi stává, že přestane komunikovat pás tepové frekvence.

Odpověď
To není až tak výjimečný jev. Příčin může být několik. Bezdrátový přenos je rušen, například vedením vysokého napětí, jiným vysílačem v blízkosti apod. Druhá možnost je nedostatečný kontakt snímačů TF s tělem. Ideální je snímače před přiložením na tělo navlhčit, aby se lépe přenášel elektrický impuls.

5) Ještě by mě zajímalo, zda Holux komunikuje se senzory od Garminu, tedy přes komunikační protokol Ant+. Chtěl bych si pořídit čidlo kadence a Garmin má pěkné, kombinované s čidlem rychlosti.

Odpověď
Komunikuje na 100%

Líbí se vám článek? Podpořte nás na vaší sociální síti. Díky
 • modli

  vie tento pristroj nacitat gpx subory a nasledne podla nich navigovat ? taktiez vie ho niekto porovnat s garmin oregon 550t?

  • ajny

   Dobrý den,

   ano aplikace SmartMaps pracuje s .gpx stopami. Můžete si je načíst do mapy a následovat je.

 • RK2

  Ještě by bylo zajímavé porovnat hlavní rozdíly mezi 130 a 132.
  Např výdrž, co se změnilo v menu (jestli je to výhoda nebo ne…)

 • ajny

  Rozdíly jsou vyjmenovány v článku, hlavní rozdíl v lepší citlivosti displeje, výdrž lepší díky větší baterii cca 1 hodiny navíc..co jsme tak vypozoroval..mám ho zatím krátce

 • Yenya

  Holux 130 stoji 4500,- 132 stoji 6000,- To by mě vážně zajímalo, jestli ten rozdíl v citlivosti displeje za těch 1500 Kč v rozdílu ceny stojí. Nedokážete to subjektivně porovnat. Displej 132 je už kapacitní (jako u nových telefonů) nebo pořád odporový (jako třeba u Garminu Oregon 450). Proč se na to ptám – když mám mokrý displej na telefonu (kapacitní displej), tak si při ovládání ani neškrtnu a musím ho utřít …

 • Yenya

  Ještě případně by byla zajímavá informace o procesoru. Holux 130 obsahuje Samsung S3C2416 ARM9 BASE, 400MHz. Nikde se mě nepodařilo dopátrat, čím je poháněna novinka 132 😉 Ptám se na to proto, že v předchozí recenzi 130 jste uváděli, že při autonavigaci výkon zařízení nestačí a vykreslování trasy se zpožďuje …

  • Štěpán Hájíček

   Zdravím,
   Holux 132 jsem měl v ruce jen na chvíli na veletrhu ForBikes.

   Podle všeho je displej stále odporový – ovládání styusem je tedy možné. U outdoor navigace by se rezistentní asi moc nehodil.

   Přestože vylepšení nejsou čistě kosmetická, pak pokud řešíte "každou korunu" kdo ne, klidně doporučím starší model Pro 130. Citlivý je dost (jak displej, tak GPS), ovládá se bez problémů a teď je za super peníze.

   U Holuxu 132 jsou navíc i další vychytávky – upravené menu, lepší správa map. Je to spíš povedený faceift, než vyloženě nová generace.

   Co se týká procesoru – mě slouží Holux 130 Pro více než dobře a… opravdu jsem psal, že se mapa vykresluje pomalu? Ano! Když se nevypne automatický zoom, zapne se zámek aktuálního měřítka a mapu pak zvětšíte. To se pak musí procesor prát s tunou dat. Ale jak píšu, stačí vypnout autozoom a vše je OK. O výkon procesoru bych se tedy nebál u Holuxu 130 ani u 132 .

 • evžen

  cawte, prosím vas kde by som stiahol firmware pre Holux 132?
  na elko.cz zatial nie je.

  dik ahojte

  • JSD

   Už tam je.

 • Ahoj.
  Chtěl bych tuhle navigaci využít ve spojení se službami jisté tréninkové společnosti. Nabízí vyhodnocení záznamů (např.POLAR). Jaký formát má tento přístroj.

  Díky Aleš

 • Petr

  Navigace má odezvu po kliknutí na ikonu 5-10sec. Nepomohl restart ani vyjmutí baterie. Je úplně nová bez map. Kde může být chyba?

  • Štěpán Hájíček

   Zdravím, to je zvláštní, nic podobného se mi u staršího Holuxu nestalo. Možná bude vada u konkrétního kusu. radil bych kontaktovat prodejce.

 • Pecka

  Zakoupil jsem FunTrek 132 funguje bohuzel se nepripoji k PC vin XP (Zarizeni nebylo rozpoznano)
  V baleni nebylo žádné CD ani DVD s případnými ovladači.
  Kde je chyba?

  • Horný

   Měl jsem ten samý problém a navíc mi nefungovala aplikace SmartMaps. Problém byl asi ve vadné kartě, ale pro jistotu jsem si nechal vyměnit celý přístroj. Nový je OK.

 • Vladimír ŠLAJER

  Prosím poradí mě někdo jak u Holuxu FunTrek 132 nastavit hlasové navádění.Našel jsem v nastavení muže nebo ženu ale prostě mě to nefunguje.
  Díky moc.

  • Štěpán Hájíček

   Tuším, že tam nic takového není. Na FunTrek 130 Pro jsem ho taky hledal, je tam tato možnost v menu, ale přístroj sám o sobě umí jen pípat 🙁

 • Jan Fiala

  Nevidí kartu 32Gb, proč? S 8Gb chodí.

 • Ledrp

  Je součástí balení držák na řidítka?

  • JSD

   Ano

  • Štěpán Hájíček

   ANO!

 • Kadraj

  Jak nastavit sportovní režim? Mám v detailech nastavení -chůze- a potřeboval bych -kolo-. Je někde ke stažení manuál k tomuto přístroji? Mám pouze příručku ke Smartmaps a k Holux 130 a ten má odlišné položky v nastavení. Děkuji.

 • Michal

  Zatím ji mám týden , včera jsem rozlouskll vkládání map z atlas creatoru. A vydal se po cestách, jsem nadšený. Díky borcům z trailbusters jsem zjistil co mám v podstatě za barakem. Takže za mne velká spokojenost . V neděli jsme zase jeli podle navigace smart mapa a taky super. Proste a jednoduše víte kde jste a kudy si to střihnout .

 • RaK

  Zajímalo by mě, jestli Holux umí navigovat i po silnici obdobně jako autonavigace.
  Umí i hlas nebo třeba upozornění tonem před odbpočkou nebo jen navigaci podle displeje?
  4etl jsem výše v diskuzi, že navigace nepřepočítává automaticky po změně trasy navigaci do cíle, to není úplně šťastné.
  Chtěl bych navigaci používat i na motorce
  PS: Je to určitě otázka SW a prostor pro Smartmaps dodat moto mapy/navigaci do Holuxu

  • Navigovat po silnici rozhodně umí, jen neumí mluvit a pouze pípne před odbočkou. Přepočítávání trasy rovněž funguje, jen mu to někdy trvá o chvilku déle, než si uvědomí, že jste mimo trasu. Ale chytí se a jede dál.

 • Libor Šafek

  Mám problém s GPS signálem. Pokud spustím SmartMaps, tak družice najde a vše funguje správně. Pokud nespustím SmartMaps, tak stále jen vyhledává GPS signál, ale bez úspěchu. Kde může být problém?

  • Libor Šafek

   Odpovím si sám, už to funguje. 🙂 Pokud jsem navigaci zapnul doma, tak už se venku s GPS družicí nespojila (i když ve SmartMaps ano). Stačilo venku navigaci vypnout a znovu zapnout, a už vše funguje.

   • Štěpán Hájíček

    Tedy klasická rada z IT Crowd – "Už jste to zkusili vypnout a zapnout…"

 • Franta Fousek

  Ahoj, je tady nějaký uživatel z jižních čech? Dostal jsem ji vánocům a jsem s PC dost nešika. Pokud by mi někdo poradil budu moc rád a přijedu. Dík.

 • babu

  Ahoj, dočítal som sa, že predchádzajúci model (130) mal v balení držiak len na riadidlá a pre montáž na predstavec bolo treba dokúpiť samostatný držiak. Vedeli by ste mi niekto povedať, či je to tak aj v tejto verzií, alebo je už montáž na predstavec v balení s prístrojom?

  Díky moc.

  • To je klamná informace. U staršího i nového Holuxu je stejný držák, který je použitelný jak na řídítka, tak i na představec. Stačí pootočit jednu kjostičku proti druhé o 90° a je vyřešeno.

   Ostatně u našeho testu Holuxu FunTrek 130 Pro ji vidět, že jsem jej měl jak na představci, tak i na řídítkách:
   http://www.bikeandride.cz/2012/09/holux-funtrek-1

   • babu

    Díky, Funtrek už je doma. Len ešte k tomu držiaku, medzi tou časťou čo sa upína na riadidlá/predstavec a upínaním samotného Funtreku je trochu vôľa, nič hrozného, len jazdou po teréne sa prístroj natriasa. Je to normálne, alebo mám vadný kus? Predtým som mal Holux 260 a tam to sedelo krásne, ale ten držiak bol výrazne menší.

    • Menší vůle tam být může, ale hlavně je tam vepředu (zespoda) malý šroubek, kterým se přístroj zajistí a pak nic neklepe a taky to trochu slouží jako ochrana proti zlodějům, jelikož kdo o tom šroubku neví, jen tak navigaci nesundá (lada by přestřihl pásky…)

 • Peter

  Mam holux funtrek 132,kupil som nahradnu baterku no nechce sa nabijať,skušal som aj druhu baterku z mob.telefonu a ani tu nenabija. Kde môže byť chyba?

  • Těžko říct, nabíječka, kabel atd.

   V případě potíží bych doporučil kontaktovat dovozce http://www.elko.cz/

   • Peter

    Ale problem je,že orginal baterka ktora je v gps sa nabija normalne. Druhu baterku som chcel ako nahradnu.