DOOGEE V20 Pro – Odolný telefon s termovizí | TEST
Jaké všechny elektronické „serepetičky“ s sebou taháte při jízdě na kole? Obvykle to budou sportovní hodinky, chybět ale rozhodně nesmí telefon, že?! Jenže je rozumné vláčet s sebou běžné chytré zařízení? Nebylo by lepší zkusit odolný kousek vysloveně určený do nepříznivých podmínek? Něco jako „obrněný“ telefon DOOGEE V20 Pro, dokonce vybavený termokamerou!
Asi není nutné nikomu dlouze vysvětlovat, že předmětem testů na bikeandride.cz jsou nejčastěji kola, ale také různé cyklistické doplňky nebo komponenty. Dost zřídka se u nás objevují recenze různé sportovní elektroniky, nebo elektroniky obecně, snad s výjimkou různých světýlek apod.
Proč ale neudělat jednou výjimku, když už jsme zkraje tohoto roku dostali na hraní odolný telefon DOOGEE V20 Pro se zadáním: „Nechcete zkusit toto vodě, prachu a pádu odolné zařízení, jestli by dokázalo oslovit aktivní sportovce, cyklisty, ale nejen je?“
S cihlou v ruce!
Ani nebylo potřeba dlouho přemýšlet a na danou nabídku jsem kývnul, proto si, už slušných pár měsíců (paralelně se svým telefonem) hraju i s masivní „cihlou“ DOOGEE V20 Pro. Tedy s telefonem, který by toho měl hodně vydržet a mohl by tak být vhodným společníkem pro skutečně aktivní život.
Pravda je, že toto odolné zařízení, kterých vlastně na současném trhu zase tak moc není (pokud se nezaměříme na značku Doogee, jež jich má v nabídce celou řadu – doogee.cz), není zrovna žádný drobeček. Bez krytu a dalších „cingrlátek“ není, co do základní plochy, o tolik větší než srovnatelná klasika s podobně velkým displejem. DOOGEE V20 Pro je ale silnější (rozměry 194x103x82 mm), ale také znatelně těžší.
Tabulkové údaje uvádí hmotnost 296 g, moje kontrolní vážení ukázalo 304 g (s kartou SIM, MicroSD a ochranou fólií). Přesněji toto je hmotnost samotného telefonu, k němuž náleží ještě přídavný kryt chránící zejména zadní část a rohy přístroje. Součástí krytu je také kovová výklopná nožička, díky níž lze telefon opřít a sledovat tak pohodlně třeba videa a filmy. S tímto krytem se dostáváme na hmotnostní údaj 333 g.
Normovaná odolnost
Pro porovnání hmotnosti a „usazení do kontextu“ můžu zmínit, že můj běžně používaný telefon Motorola G54 5G s podobně velkým displejem (6,5“) váží samotný přibližně 220 g (včetně karet, ochranného skla a kovové destičky pro magnetický držák). Proto, když si do kapsy strčím místo Motoroly právě Doogee, rozdíl poznám okamžitě. A poznám ho samozřejmě i v ruce, kde působí Doogee dojmem jak těžším, tak i pocitově o dost větším. Zejména se svým krytem.
Je to prostě takové závaží, cihla, kámen… Ale kámen, co by toho měl vážně hodně vydržet, který o sobě už jen svými rozměry a hmotností dává jednoznačně vědět. Ostatně odolnost by měly garantovat hned tři specifické normy – IP68 / IP69K / MIL-STD-810H. První dvě popisují odolnost proti prachu, ale také proti vodě (*Ochrana proti silným proudům vody s vysokou teplotou).
Třetí, poměrně dlouhá norma, patří k vojenským standardům. Tato vypovídá o schopnosti odolávat extrémním teplotám, ale také pádu z poměrně velké výšky.
Zkoušel si, co vydrží?
Přiznávám, že v tomto směru jsem nebyl přehnaně důsledný. V zimě jsem sice telefon DOOGEE V20 Pro párkrát cíleně hodil do sněhu, ale o moc víc jsem ho netrápil. Spíš mě bavil už jen ten pocit, že se člověk o svůj telefon nemusí tolik bát, že ho muže nechat někde v kapse, kde je při jízdě na kole vystavený potu, nebo jinde, kde může za deště zmoknout a vy se tím nemusíte trápit.
Z hlediska odolnosti je fajn, že jsou rohy samotného telefonu i jeho záda z měkčeného plastu, poctivě chráněné jsou ale také vstupní porty. Ono jich tady vlastně moc není. Fakticky jen utěsněné „sáňky“ se SIM a paměťovou kartou, dále pak rozměrná gumová krytka chrání spodní nabíjecí USB-C port.
Pokud bych měl najít jednu potenciální nevýhodu tohoto robustního provedení, krom celkových rozměrů a hmotnosti, pak je to právě krytka nabíjecího portu. Na jedné straně je nutné pochválit to, jak jistě a pevně drží na svém místě, to samé je ale vlastně její nevýhodou. Tedy skutečnost, že je nutné tuto krytku složitě „páčit“ nehty pokaždé, když chcete telefon nabít, nebo k něčemu připojit. Ale to je takové „něco za něco“ – odolnost a vodotěsnost za trochu diskomfortu.
Tech boxík #1 – nabíjení / baterie / výdrž / připojení
- Nabíjení telefonu probíhá klasicky přes USB-C konektor, podporu bezdrátového nabíjení zde nehledejte
- Klasický sluchátkový slot (jack 3,5 mm) zde chybí, využít je nutné USB-C adaptér nebo bezdrátová sluchátka
- Vestavěná baterie má štědrou kapacitu 6000 mAh
- Výdrž telefonu je díky velké baterce více než solidní
- Osobně dobíjím telefony (po troškách) skoro každý den, ale zde, při rozumném využití, lze počítat s výdrží i několik dní
- Dobíjení není super-rychlé, ani zásadně pomalé (slušných 33W), což dostatečně odpovídá velké kapacitě baterie (počítejte minimálně s hodinou na síti, spíš trochu déle)
Ovládání, tlačítka
Pouštět se do hlubší analýzy samotného systému asi nechci, nemusím… K tomu si dohledáte jiné recenze. Já třeba, při pátrání po různých informacích, narazil na stížnost, že DOOGEE V20 Pro jede „stále ještě“ na Androidu 12, zatímco dnes je běžně v oběhu Android 14 (i v mojí Motorole) a jestli se nepletu, tak se aktuálně vyhlíží příchod Androidu 15.
Ale to snad nemusí být zásadní překážkou, jelikož telefon šlape hezky, čistě a plynule a vizuální rozdíl proti novějšímu Androidu není nijak výrazný.
Co jsem chtěl také vypíchnout, je výbava tradičně skromnou porcí fyzických tlačítek. Tedy tři na pravé straně (power a hlasitost +/-), k němuž je jako bonus jedno extra tlačítko na levém boku. Tato přídavná klávesa je programovatelná a můžete jí libovolně přiřadit různé funkce. Já si tam třeba dal na krátký stisk baterku, na dlouhý foťák a na dvojklik WhatsApp.
Tech boxík #2
- Světýlko se, po stisku programovatelného tlačítka, rozsvítí/zhasne i při zamčeném telefonu, další dvě funkce se plně aktivují až po jeho odemčení
- Odemykání telefonu se realizuje tradičně bočním tlačítkem, které má v sobě čtečku otisku prstu (na to jsem zvyklý)
- K odemykání lze využít i rozpoznání obličeje, PIN, gesto atd.
Displej, kamery atd.
Jako další bod se pojďme podívat na kvalitu zobrazení, tedy displeje. Ten má úhlopříčku 6,43“ a rozlišení solidních 2400×1080 px. Typově se jedná o AMOLED panel. Pohledem běžně náročného uživatele je displej hezký s kvalitní jemnou kresbou a s poměrně výraznými barvami. Při focení a obecně při práci s médii jsem měl pocit, že je použitý displej dost kontrastní, preferuje syté barvy, hlubokou černou… Snímky nebo zobrazení obrázků (videa) jsou někdy docela temné, ale to se dá doladit v nastavení, nebo si prostě časem zvyknete.
Pokud se podíváme na snímací soustavu, pak u DOOGEE V20 Pro dominuje slušně výkonný hlavní 64 Mpx fotoaparát. Fotky z něj, už jen na telefonu, působí někdy až dost přesaturovaně, když se ale nahrají třeba do Google Fotek a zobrazí v počítači, tak jsou obecně přirozenější.
Kvalitou je tento hlavní foťák poměrně slušným zařízením, kterému ale mnohem lépe svědčí dobré světelné podmínky, protože s přicházejícím šerem úroveň fotek a kvalita jejich kresby viditelně klesá.
Na co jsem také narazil je poměrně velká datová náročnost výsledných snímků, která se může běžně pohybovat i nad 20 MB na jeden snímek. Vzhledem k velikosti rozlišení to smysl dává, jen to pak rychle zaseká úložiště. Nic vám ale nebrání přepnout na menší rozlišení (16 Mpx), které na běžné obrázky bohatě stačí.
*Třetí snímač (MAKRO – 8Mpx) jsem ani pořádně nezkoušel
DOOGEE V20 Pro – Výbava a parametry
- 6,43″ AMOLED 2400 × 1080 px
- operační paměť 12 GB
- vnitřní paměť 256 GB
- hybridní slot (SIM, Micro SD)
- procesor MediaTek Dimensity 700
- fotoaparát: 64Mpx (f/1,8) + 24Mpx + 8Mpx, přední kamera 16Mpx
- technologie: snímač otisků prstů, GPS, NFC, OTG, 5G
- baterie 6000 mAh
- rychlé nabíjení 33W
- Android 12
*Fotky pořízené telefonem Doogee V20 Pro – bez úprav, jen oříznuté a zmenšené
Foto v noci a termovize
Jednou z velkých specialit, na kterou jsem se snažil upozornit už v úvodu, je možnost využít „druhou čočku“ s rozlišením solidních 24Mpx, která je určena pro noční vidění. Z logiky věci jsou výstupem z této kamery černobílé snímky, které jsou ale solidně prokreslené i za absolutní tmy. Ve zhasnuté jeskyni jsem to nezkoušel, ale v koupelně se zavřenými dveřmi ano.
Fotit černobílé noční snímky může být chvíli sranda, ale lepší je využít tento snímač a zároveň i druhý velký RGB čip pro tvorbu působivých termosnímků. V telefonu k tomu najdete speciální aplikaci InfiRay, která má sice tendenci se občas sekat a padat, jinak je s ní ale docela sranda.
*Režim termo-snímání nehledejte v menu klasického foťáku, tam je pouze černobílé noční vidění
V aplikaci InfiRay můžete přepínat čistý IR snímek (barevné rozlišení teploty), čistý RGB snímek (barevná klasika), nebo hybridní MIX. Tedy tepelný snímek s vyšším rozlišením a lepší kresbou díky propojení RGB a IR kamery.
To ale není vše. Zobrazit si můžete nechat teplotu zkoumaných objektů (tyto hodnoty se uloží se snímkem), můžete měnit barevné škály a… Pak je tam řada „profi“ termofotografických nástrojů, které jsem hlouběji nezkoumal.
Pokud vás více zajímá oblast termovize, tak jsem minulý rok sepsal poměrně obsáhlý článek na toto téma (ve spojitosti s drony) pro DronPro.cz. Sám bych si asi potřeboval pár pojmů osvěžit…
Výkon? Syn říká, že na hraní DOBRÝ!
Když si zas jednou lehce pomůžu informacemi z jiných nalezených recenzí, abych tu nemachroval s tím, čemu zase tak moc nerozumím, tak jsem našel zmínku o tom, že základní výkon u DOOGEE V20 Pro zajišťuje „lehce starší“ procesor Dimensity 700 od MediaTeku.
Jeho dřívější datum vydání by ale nemělo znamenat, že je tento procesor slabý, naopak i dnes funguje velice dobře. Tím spíš, když může využít velkou 12 GB operační paměť (RAM) společně s dostatečně velkým hlavním úložištěm dat – 256 GB. *Případně lze nasadit až 1TB velkou paměťovou kartu.
Já sám rozhodně žádné záseky nepozoroval, navíc důkazem o slušném výkonu může být skutečnost, že mi tento telefon občas bere syn, kterého těší, že máme doma konečně nějaké „kapesní zařízení“, na kterém mu frčí obecně náročnější mobilní hry jako je Need For Speed nebo War Thunder Mobile.
Konektivita, software, lokalizace
V otázce moderní konektivity je u DOOGEE V20 Pro snad vše potřebné, co byste tak dnes mohli po telefonu žádat. Nejnovější datové 5G připojení, Wi-Fi včetně 5GHz pásma, Bluetooth 5.1 ale také NFC, třeba pro platby mobilem. Co by tady někomu mohlo chybět je klasický audio konektor (Jack 3,5 mm), který byl obětován na oltář odolnosti a vodotěsnosti.
Když se ještě naposled odvolám na další nalezené recenze a porovnám je s vlastním zjištěním, pak můžu doplnit, že použitý software působí jako vcelku čistý Android, má ale svá omezení. Třeba to, že aplikace jsou vždy a pouze na hlavních obrazovkách, kde si je musíte nějak uspořádat, nejde je schovat do samostatného menu. Ale to je jen drobnost.
Vtipné spíš může být, že se sice celý telefon snaží na vás mluvit česky, pokud zvolíte toto jazykové nastavení, ne vždy to ale dává smysl. Většina položek a hlášek je přeložená správně, občas ale narazíte na vtipné, nebo zavádějící pojmy. Třeba „Makro“ v menu fotoaparátu je popsáno jako „Zvětšení fotografie závěrky“. Ale to jsou jen takové drobné vtípky.
DOOGEE V20 Pro – závěr
Dříve než si naservírujeme celkové hodnocení telefonu DOOGEE V20 Pro, je dobré si položit otázku, zda pro nás má přístroj tohoto ražení vůbec smysl? Přiznávám, že se mi celá myšlenka podobně stavěného odolného zařízení líbí, ale nejsem si jistý, že bych vysloveně toužil po takovém telefonu jako po jediném přístroji. Hodně ale záleží, kde se pohybujete, jak se svým telefonem nakládáte, jak moc mu nakládáte, jak často někde zmokne, spadne atd.?
Obecně by se ale dalo říct, že pokud jste dočetli až sem, tak vás asi tato kategorie docela zajímá. Poté vězte, že zrovna DOOGEE V20 Pro je celkově příjemným a povedeným přístrojem jistě usazeným v tomto segmentu. Líbí se mi jeho zpracování, už jen pocitová odolnost, robustnost, jistý úchop v ruce.
Z hlediska funkce a výbavy k němu také nemám moc co dodat, na co si stěžovat. Za mě fungoval velice slušně a syn se při svých hrách také dobře bavil a konečně chvíli nehudroval, že „se mu to furt seká!“
Nad to vše si zde můžete hrát s nočními snímky a s termovizí. Asi si nemá smysl nalhávat si, že podobný telefon vyváží kvalitou výrazně dražší profi termo-kamery, to určitě ne. Každopádně výstupní termosnímky jsou docela použitelné, někdy se s nimi můžete jen bavit, jindy je třeba využijete na něco serióznějšího – orientační hledání tepelných mostů na domě apod.
Text a foto: Štěpán Hájíček
Doogee V20 Pro 5G (AMOLED DualSIM 12+256 GB) – 2 barevné varianty
Cena: 13 990 Kč
Prodává a zastupuje: doogee.cz