reklama

reklama

Pondělní Videonálož BnR #19_2020 | Hmotnost stoupá, a s ní i zábava?

Běžný smrtelník, který neleží dennodenně v tabulkách či katalozích nových kol, ale vybírá si nové kolo jednou za čas, to možná hnedle nezaznamená a vlastně i u nás testerů to není příliš jinak, jelikož tato změna je vlastně dost plíživá… Jinak řečeno: „Nemáte pocit, že je v MTB materiál postupem času těžší a těžší?!“

Ono to může mít řadu úrovní, ale pokud začneme u toho nejzřejmějšího, tedy u kompletních kol, pak zde je to poměrně jasné, nebo také ne, pokud jsme se smířili s plíživým nárůstem hmoty. Ono to nejspíš souvisí s postupným nárůstem zdvihů, postupným nárůstem rozměru kol, postupným nárůstem náročnosti terénu, kterému naše stroje vystavujeme, a pak to snad i dává smysl.

Přesto…

Přesto si vzpomínám, že byly doby, kdy se řada bláznivých gramařů byla schopná dostat se s ostřejším trailbikem (130-140 mm), ale vlastně i v té době s běžným endurem (okolo 150 mm) celkem v klidu na hranici 12 kg! Dokážete si něco takového představit i dnes? Já už skoro ani ne!

Objektivních důvodů, proč se situace až tak moc změnila, bude nejspíš celá řada. Od těch hodně obecných, že se jezdí ostřejší věci, vyšší rychlosti atd., proto potřebujeme odolnější materiál, až po ty dílčí. V dobách, na které vzpomínám, se třeba takový teleskop ještě nebral za něco samozřejmého a dnes si bez něj svoje kolo, vyjma XC speciálů (ani to už dnes tak úplně neplatí), nedokážeme představit.

Takže to je teleskopická sedlovka, kde přibyla určitá hmota, jež na našich kolech dříve vůbec nebyla. Co dál? Bytelné rámy, ty karbonové nevyjímaje, masivní čepy, velká ložiska a mnohdy hromady ložisek, veliké široké gumy (2,3“ bývala „velká guma“ a dnes máme vepředu běžně 2,5“ a široký ráfek), ale také gumy těžké.

www.instagram.com/bikeandride.cz

Něco ubereme, něco přidáme!

Sice jsme se jedné věci obvykle zbavili – duše v našich kolech, kterou ale nahradilo těsnící mléko (stále lehčí než běžná, či naopak odolná duše) – navíc k tomu často přihazujeme různé vložky do ráfku, které mají ochránit naše obutí před defektem a ráfek před zničením. Nebo už jen ty pláště, kdy se dříve nějakých 750 g považovalo za dost pryže a dnes? Dnes máme na jednom kole klidně přes kilo gumy a nepřijde nám to divné!

Zajímavé je, že hmotnost zřejmě roste napříč kategoriemi, které ale v průběhu času znatelně přitvrzují. Koukněte na trailbiky se zdvihem okolo 130 mm před pár lety a dnes! Koukněte na mnohá XC kola „včera a dnes“! Jako zajímavý příklad poslouží třeba Ghost Lector SF poslední generace za XC kategorii.

Hmota na hlavě

Hmota ale přitom jako by rostla i jinde než jen na kole samotném. Ano, na silnici a v jiných rychlostních kategoriích se naopak dosahuje stále nižších čísel, jinde ale hraje větší prim zřejmě bezpečnost a odolnost. Vzpomínám třeba na roky, kdy se rozhořel boj o nejlehčí produkční helmu s plnou zárukou bezpečnosti, přičemž se výsledné údaje pohybovaly okolo hranice 200 g!

A dnes? Pár superlehkých kousků se jistě stále na trhu najde, ale mnohdy se zjevně řeší něco jiného. Tu se jde více po aerodynamice a hmotnost není vysloveně vedlejší, ale už není tak zásadní, jinde se zase hledí více na bezpečnost, proto třeba Giro do svého top sportovního modelu Aether přidalo sytém MIPS, navíc v poměrně specifické mutaci – na gramy se zde úplně nehrálo!

Když už jsem u helem, tak dnes už také nevozíme skořápky s vahou někde okolo či pod 300 g, ale v klidu se smíříme i s údajem nad touto hranicí (Giro Radix MIPS – 344 g, vel. L). Problém zároveň nemáme ani s váhou okolo 400 g či nad (Bell Super Air R – 421 g, vel. M), pokud je zdůvodnitelná. Respektive s chráničem brady ať je to klidně nad 600 g, vždyť nám to chrání hlavu / život!

www.instagram.com/bikeandride.cz

Superlehká kola jsem neměl nikdy rád!

Ale koneckonců to asi není špatně. Zrovna u helem pro trailové a enduro ježdění by mělo být bezpečí prioritou a stejně při XC či na silnici, jen zde jsou čísla na trochu jiné úrovni. Zároveň si vzpomínám na svou skoro až nevoli jezdit na kolech s vyššími zdvihy a extra nízkou hmotnostní (okolo 12 kg)! U nich jsem totiž míval pocit, že jsou moc lehké a nedrží proto vlastní vahou dostatečně jistě u země!

Jo, tak zrovna tohle mě poslední roky u kol, která dostávám na test, či která slouží mně osobně rozhodně netrápí! Materiálu je na nich víc než dost. Naopak si říkám, nakolik je zajímavý opačný posun! Dnes mám kolo s hmotností přes 15 kg, nebo klidně i okolo 16 kg a stejně na něm jsem schopný dupat celý den!

Neobjedu sice žádný extra objem co do vzdálenosti, ale nastoupat 1000 m mě až tak nebolí a je-li čas, prostor a nálada, zvládnu ještě o X set metrů víc a jsem… Spokojeně unavený! Přitom kdyby mi někdo před X lety řekl, ať si vezmu kolo s hmotností a plášti jako měly v té době špičkové sjezďáky a jdu si s ním střihnout trať na úrovni sušického Enduro X Race (řádově 40 km a 1400 m převýšení), tak ho pošlu na příslušná místa, především do blázince!

Takže za tím holt asi bude onen postupný vývoj, postupná proměna, jako když pomalu vaříte žábu. Nejdřív to bylo řádově 13 kg (slušný), pak 14 kg (trochu těžší), později 15 kg (sakra, to už je závaží, ale furt to jede…), 16 kg (vždyť už je to skoro jedno)!

Nothing Quite Like it – An Audi Nines Documentary

Pro začátek jeden obsáhlejší dokument o sportovních akcích podporovaných značkou Audi!

Více na: singletrackworld.com

Trial Time with Alex Rudeau & his META

BACKFLIP ONTO THE STAIR | CHASE HER – Behind The Scenes 2

CHASE HER – YouTube.com

**ČESKÝ SPECIÁL**

KONEČNĚ HORY, CHYBÍ HLÍNA MODELUJEME Z KAMENÍ

„Začali jsme makat na dalším úseku modré lajny na Dolní Moravě. Tento úsek se bude napojovat na již známý úsek Míry Kopeckého. Každopádně, než k tomu napojení dojde, tak to ještě nějaký ten pátek potrvá. Mezitím se pojďte podívat, jak nám jde práce od ruky. Jedeme, jak namazanej stroj.“ Josef Kašík

KDO VYFOTIL LEPŠÍ MTB FOTKU?

„Mnoho z vás si v komentech v minulém videu vyžádalo pokračování photo-challenge na enduro kolech, a proto jsme se vydali na parádní traily do Záhoří, kde jsme zajezdili a navzájem si zase nafotili několik fotek!“ BIKE O’Clock

TRUTNOV TRAILS – JAK TO VIDÍM JÁ?

„Konečně se začínají uvolňovat omezení a s tím se otevírají postupně i bikeparky a trailcentra. V poslední době jsem slyšel hodně lidí mluvit o Trutnov Trails a tak jsem se na toto místo vydal, abych si udělal vlastní názor. Vyzkoušel jsem traily: Kozí, Modřínový, Boulder, Ptačí perspektiva a Trail pod jeskyňkou.“  Jakub Vencl

TrailDIRECTOR – HARDCORE TRAIL NA PLEŠIVCI!

„Vítám Vás u nové rubriky TrailDirector, kde bych chtěl mapovat černé a těžké traily po České republice. Budu rád za vaše tipy a návrhy na další traily a lokality!“ Michal Prokop

ROCK DESCENT IN PRAGUE!

Jo, tohle místo jsem také jednou, dvakrát zkoušel, ale pokaždé jsem narazil na sekci, kde jsem pár metrů radši popošel… RESPEKT!

Michal Prokop radí: Jak projet switchback zatáčku?

TOTO NA EBIKU? :O | FILIP ZEMAN

„EBIKE nie je iba pre starých, lenivých a nevieme akých, veď Filip ti ukáže ten flowík na jeho domácich trailoch…“

THE VIRUS ESCAPE /Poulstrup SØ MTB, Aalborg, DK/ Intense Primer 29er

„Už je to nějaký ten pátek, co jsem se ocitnul v Dánsku. Dánsko je placatá země s nejvyšším bodem asi 150 m.n.m., a tak jsem z počátku vůbec nevěřil tomu, že tady s tímto nedostatkem výškového materiálu může vůbec nějaká MTB scéna existovat. Nemohl jsem se ale více mýlit. Postupně jsem zde objevil parádní síť různě obtížných trailů a to hned za městem, proto jsem začal jezdit mnohem víc než kdykoliv předtím!“

„Trail na videu je z velké části přírodní, spíše v XC stylu, ale s několika zábavnými technickými úseky. Každý menší sjezd si přitom člověk musí vydřít krátkým a strmým výšlapem nahoru, což platí vlastně pro celé Dánsko.“

„MTB v Dánsku poslední roky roste na popularitě podobně jako v Česku, ale ani zde není všechno růžové, a ne každému je to po chuti. Tento a pár dalších místních trailů je v ohrožení kvůli soudní při města a skupiny ekologických aktivistů odvolávajících se na díru v zákoně o využívání lesních ploch a ochraně životního prostředí. To jen tak pro dokreslení.“ Zdeněk Plšek

Díky za toto video a za informace ohledně MTB v Dánsku! 👍🏻