reklama

reklama

Niceboy Vega 4K – TEST kamery

Niceboy Vega 4K - test (foto: Tomas Jiracek)V nedávném testu kamery Xiaomi Yi jsem se zmínil, že jsem měl na zkoušku hned dva levnější přístroje od dovozce a prodejce www.kamerov.cz. První byla již zmíněna a na duhou se podíváme právě dnes. Vega 4K je nejvyšší model outdoorové kamery v nabídce značky Niceboy, která disponuje možností natáčet video v rozlišení 4K, i když s jistým omezením…

Kamera Niceboy Vega 4K disponuje vestavěným 2″ displejem, WiFi připojením, čočkou s šířkou záběru 170°, navíc výrobce slibuje, že její baterka vystačí pro 90 minut záznamu. Vše ostatní je víceméně standardní a Vega 4K ničím zásadním nevybočuje z řad klasických malých kamer. Nepřekvapí ani tvar ve stylu GoPro, navíc díky použitému systému uchycení ji bez problému upevníte i do kamarádova držáku na helmu určeného primárně pro kamery této nejznámější značky.

Niceboy Vega 4K - test (foto: Tomas Jiracek)

Tohle už přeci znám

Balení kamery jako bych už někde viděl… Do ruky dostanete kvádr, na jehož vršku se pyšně předvádí samotná kamera, pod ní je pak tradičně zabalena celá škála příslušenství. I přes podobnost „čistě náhodnou” je balení pěkné a působí solidním dojmem. Jak jsem již naznačil, příslušenství najdete uvnitř víc než dost. Či přesněji mraky doplňků, držáků a jiných udělátek. Každý samostatný kousek doplňkové výbavy má svůj vlastní pytlíček, proto jsem si při jejich rozbalování a zkoumání připadal jako malý kluk u vánočního stromečku.

Prvků výbavy je tolik, že se ani nebudu snažit vše vyjmenovat, jelikož bych jistě na něco zapomněl. Za zmínku ale určitě stojí dvě nálepky na helmu, držák na řídítka či na rám, nebo dálkové ovládání (WiFi).

Součástí každého balení Niceboy® VEGA 4K je:

 1. vodotěsný obal (připojitelný k dalšímu příslušenství)
 2. náhradní dvířka k obalu s průduchy (kvůli lepšímu sbírání zvuku)
 3. nabíjecí kabel + nabíječka
 4. úchyt na řidítka
 5. úchyt na pásek + otevřený držák (připojitelný k dalšímu příslušenství)
 6. čistící hadřík
 7. baterie
 8. sada úchytů pro připojení obalu a držáku k dalšímu příslušenství
 9. dva nalepovací úchyty (například na helmu)
 10. 4 popruhy na přichycení, zdrhováky a kovové lanko
 11. dálkové ovládání (balení obsahuje samostatný návod pro dálk. ovl.)
 12. manuál v CZ

Niceboy Vega 4K - test (foto: Tomas Jiracek)

reklama

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 4)

Černá jí sluší

Kamera samotná je zpracovaná velice pěkně, nikde nic nevrže a musím podotknout, že černá barva jí sluší. Co se mi líbilo byl její kryt, protože na ty levné kamery trpí asi nejčastěji, a už jsem se setkal i s tím, že kamera v krytu lítala jako v mixéru! V případě kamery Niceboy Vega 4K se v krytu nic nekvrdlá a hlavně kryt neničí obraz, nebo, jak se také stává, nepůsobí vinětaci (tzn. ztmavení v rozích záznamu).

S ohledem na zpracování je zde jen jedna věc, kterou bych kameře Niceboy Vega 4K vytkl, a to jsou odhalené konektory (USB a micro HDMI), stejně jako vstup pro MicroSD kartu. Když máte kupříkladu možnost vozit kameru na stabilizaci WG Fly (gimbal), jsou konektory a karta zbytečně vystaveny prachu a další možným nečistotám.

Niceboy Vega 4K - test (foto: Tomas Jiracek)

Ovládání

Na kameře najdeme klasicky tři ovládací tlačítka – on/off, WiFi a Rec. On/Off tlačítkem si, vedle vypnutí/zapnutí, měníte režim kamery a ovládáte menu, tlačítkem Rec zase potvrzujete zvolenou nabídku. Ovládání není špatné ani komplikované, člověk mu porozumí poměrně rychle a to i při použití krytu. Zároveň je ale potřeba se s kamerou trochu sžít, jelikož když v menu přeskočíte nějakou položku, musíte celou nabídku režimů proskákat znovu dokola.

Přiznám se, že ze začátku se mi to stávalo poměrně často, hlavně u otáčení obrazu, ale po pár proklikáních a bližším soužití s kamerou už byl klid. Tím celým chci říct, že je škoda, že třeba WiFi tlačítko nejde použít pro pohyb v menu směrem zpět (nahoru), člověk by pak nemusel projíždět celé menu znova a znova, pokud přeskočí jednu konkrétní položku.

Niceboy Vega 4K - test (foto: Tomas Jiracek)

Univerzální WiFi app

Když už jsem zmínil tlačítko WiFi, je třeba doplnit, že se kamera Niceboy Vega umí propojit s chytrým telefonem, což dnes není žádný  nadstandard, ale naprostá nutnost. Připojení k mobilnímu zařízení (telefon nebo tablet) probíhá pomocí aplikace Ez iCam (Google Play), která umožňuje spárování a uložení do paměti pro více kamer najednou, navíc od vícero značek. Aplikace Ez iCam je vlastně dokonale univerzálním pomocníkem, který si sám, bez zádrhelů a bez zbytečného čekání kameru našel, přidal a pracoval s ní jako kdyby tato appka byla napsaná přímo pro Vegu. Velký luxus!

Niceboy Vega 4K - test (foto: Tomas Jiracek)

Jak to vypadá se 4K?

Zatím jsme si popsali jak kamera vypadá a jak se s ní pracuje, nyní se pojďme vrhnout na data, která z ní lezou. Jako mnohá jiná konkurence i Niceboy Vega 4K umí natáčet v několika variantách rozlišení, konkrétně: 1080p 60 fps, 2,7K 24 fps a 4K 15 fps (fps = snímků za vteřinu).

Osobně to moc nechápu! K čemu je mi ve 4K 15 snímků za vteřinu? Vždyť je to jako rychlý timelaps?! I když se kamera pyšní rozlišením 4K, a to velkým nápisem na přední straně, je toto rozlišení díky pomalému snímkování prakticky nepoužitelné, jelikož lidské oko, potažmo hlava potřebují pro plynulost alespoň 25 snímků za vteřinu. U 2,7K je to už lepší a 1080p (FullHD) je v pohodě, i když frekvenci snímkování stáhnete na 50 %. Video z testovaného kousku najdete níže a je třeba podotknout, že mnoho záběrů vzniklo za asistence gimbalu (stabilizace) WG Fly, proto jsou akční záběry jen minimálně roztřesené a rozlítané.

Niceboy Vega 4K

Kdybych měl kameru ohodnotit pomocí hvězdiček na stupnici 1 až 5, kdy 5 je nejvíce, dostal by Niceboy Vega 4K hvězdičky tři. Bylo by to hlavně proto, že krom videa toho o moc víc nenabízí. Nenajdete zde třeba možnost tvorby časosběru (timelapse apod.). Niceboy Vega 4K je spíše lepší základní kamerou, která ovšem svou „základnost“ kompenzuje bohatým příslušenstvím a také tím, a že by její schopnosti lidem, s ohledem na její cenu, mohly vlastně po většinou stačit.

Kameru Niceboy Vega 4K i s dálkovým ovladačem pořídíte na e-shopu www.kamerov.cz, který nám jej zapůjčil k testu za 3 290 Kč.

Další ukázková videa

Foto: Tomáš Jiráček