reklama

Giant Reign 27,5 2 LTD (2015) – první dojem

Giant Reign 27,5 2 LTDMusím se hned zkraje přiznat, že tak moc, jako na test tohoto kola, jsem se již dlouho na nic jiného netěšil. Tedy minimálně v rámci mojí pracovní (rozuměj testerské) náplně. Když jsem jej pak dostal do ruky, byl jsem trochu nervózní: „Nebudu zas pro přílišné očekávání spíše zklamaný?“ Ne! To kolo je boží!

Tento článek popisuje skutečně a doslova mé první dojmy z jízdy na Reignu 27,5 2 LTD (model 2015), jelikož jsem na něm strávil „zatím“ jen necelé tři hodiny blbnutím na brdských „secret local trails.“ Pro alespoň základní potvrzení mého vysokého očekávání to ale „prozatím“ stačilo. Navíc jsme stihli udělat i pár fotek a sestříhat krátké video. Tedy Los Tomanos – já jen dělal modelku a průvodce.

Abych ale neskákal v balerínkách okolo sakra horké kaše!

Zkusme to vzít dnes poněkud jinak – formou jednotlivých praktických postřehů. První, co mě překvapilo již na cestě od parkoviště v sedle nad Řevnicemi, bylo, jak nízko jsou řídítka vůči sedlu. Poslední dobou jsem seděl na samých vysokých strojích a tohle byl krapet šok – samozřejmě jsem si ještě před jízdou hodil představec až k hlavě, já už ani jinak jezdit neumím! Trochu mi to připomnělo prvotní šok z AGangu Cult, když jsem na něm seděl před lety vůbec poprvé na parkovišti pod Ještědem.

Jedeme dál!

Přišlo první kratší, o to však strmější stoupání a já měl morál nanejvýš na to, abych to v první třetině zabalil a dál tlačil. Jenže… Jedu, šlapu a čekám, až se to začne zvedat nebo zadní kolo začne prokluzovat a najednou koukám, že jsem nahoře! Tahle vlastnost Giantu Reign se mi přitom potvrdila opakovaně – ještě se v tom budu muset utvrdit, ale zatím mi přišlo, že téměř každý v jeho sedle narazí dříve na limity své fyzičky, rovnováhy atd., než-li na vrchařské schopnosti samotného kola!

reklama

Giant Reign 27,5 2 LTD

Sakra to je nějak lehké!

Jo, tohle mi proběhlo hlavou, když mě Tomanos hnal třikrát na skálu, aby si zatím „seštěloval čočku.“ Na to, že jde o mašinu se 160 mm zatraceně aktivního kroku, s hliníkovým rámem a tak nějak „normálním osazením“ – RockShox Pike a Monarch DebonAir, snad i kola Giant P-AM2 jsou jediné luxusní prvky, jinak zde vládne Shimano Deore (řazení, smyk, brzdy) a SLX (přehazka) – působí v ruce skutečně lehounkým dojmem. „Kde jsem, „sakra“, nechal tu váhu?“

A když jsme se konečně rozjeli…

Nebudu se tu teď rozplývat nad funkcí nového Piku, případně i tlumiče RS Monarch s vylepšením DebonAir – obě jednotky jsou prostě „boží“! Na tohle téma ještě bude čas v rámci plnotučného testu, teď máme prostor jen na odstředěnou štávičku. Zásadní a zlomová je zde geometrie. Delší horní rámová trubka (vel. M – 620 mm), extra položená hlava (65°) a upravené předsazení vidlice RS Pike (tzv. offset 46 mm namísto standardních 42 mm). Tohle jsou klíčoví hráči v této vskutku nezvyklé partii.

Giant Reign 27,5 2 LTD

Zas jednou chvíli přemýšlím, jak to popsat. V dnešní době je hodně různých kol s rozličnou geometrií. Jedno je stabilnější, jiné hravější, všechna jsou si ale svým projevem podobná. Oproti tomu Giant Reign 27,5 na mě, alespoň zatím, působil natolik „revolučně“, jako kdysi Gary Fisher a jeho geometrie Genesis 2. Prostě úplně jiný šálek čaje, ne-li karibského rumu!

Stabilní furt, hravý když chceš

Zkrátka větší offset (46 mm) zkracuje stopu kola, díky čemuž je předek krásně hravý a poslušný – alespoň tak působí v rukách. Zároveň je však celek vysoce stabilní, jelikož je „čumák“ jakoby posunutý více dopředu a vidlice hoodně položená. Prostě v nízké rychlosti si s předním kolem můžete dělat, co se vám zlíbí. Ve strmých padácích a ve vyšším tempu jedouce vstříc gravitaci se pak ale nemusíte bát, že by vás nějaký kamínek, kořínek nebo snad kolmý padáček poslal k zemi.

Tohle se na pumptrack nevejde!

Korunu všemu nasadila moje podvečerní zkušenost na pumptracku v Praze na Kamýku. Kdo by čekal, že se zde Reign vzhledem k úhlu hlavy, svému zdvihu a dalším parametrům bude jen ztěžka lámat do klopenek, ten by se sakra mýlil. Padalo mi to tam jedna točka za druhou. Hustýýý!

Giant Reign 27,5 2 LTD

Předbíhá mě přední kolo…

Vtipné bylo, když jsme později večer soutěžili v bunny-hopu přes kládu. On se ten předek z pohledu jezdce nezdá až tak dlouhý, jaký ve skutečnosti je. Oběma se nám přitom stalo (já a Zed), že jsme při prvních pokusech odlepili přední kolo příliš pozdě. „On ten Reign mate tělem, přední kolo je u překážky dřív, než bys čekal,“ zanalyzoval jsem později situaci.

OK, toliko informací by pro prvotní namlsání mohlo být akorát. Nového Reigna budeme ještě nějakou chvíli trápit a na konci si naservírujeme komplexní hodnocení, jak jste na webu BikeAndRide.cz zvyklí.

Foto, video a editace: Los Tomanos

Giant Reign 27,5 (2015) from BikeAndRide.cz on Vimeo.

Více informací o tomto kole najdete na webu
www.giant-bicycles.com
giant logo