reklama

reklama

Nová kola ENVE a IBIS – Širší = lepší

ENVE WheelsJak dlouho jsme museli čekat, než se masově rozšířilo hnutí enduro a my tak konečně máme k dispozici pořádné komponenty! Už nemusíme ničit v těžkém terénu lehké XC součástky, nebo se naopak do kopců vláčet s těžkými DH či FR kladivy. Je to trochu nadsázka, ale faktem je, že enduro a 27,5“ slušně roztočilo soukolí vývoje. A když jsme u těch kol – jak široké jsou vaše ráfky?

ENVE a IBIS před nedávnem odtajnili své novinky pro letošní rok. Nebo ten příští? Kdo se v tom už má vyznat!? Obě značky přitom shodně vsází na karbon, coby materiál pro výrobu MTB ráfků. Jak krásné a snové vlastnosti nám taková kola slibují… Jenže kdo za set kol zaplatí 40 000 Kč i víc! Za tu cenu si většinou kupujeme celý bike!!!

Nevadí, každopádně jde o určitý posun celého oboru a neznamená to, že by široké ráfky zůstaly do budoucna výsadou pouze předražených karbonových mutací. Jistě se dostane i na hliník. Třeba takový American Classic a jejich Wide Lightning 27,5“ Tubeless kola s vnitřní šířkou ráfku 29,3 mm za 15 752 Kč (cykloprofi.cz).
AC-Wide_lightning_650
American Classic Wide Lightning 27,5“ Tubeless

reklama

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 4)

A co je to vlastně „pořádná šířka“? The New Wide od Ibisu znamená 41 mm široký ráfek, ale pokud by to na vás bylo už moc, pak můžete vsadit na The New Normal parametru 28 mm. Vše je krásně vysvětleno v následujícím videu. Každopádně v Ibisu tvrdí, že širší ráfky poskytují lepší oporu bokům pláště, proto je možné vozit nižší tlak. To znamená větší kontaktní plochu pláště s podkladem a lepší trakci. Navíc pláště usazené na širších ráfcích se tolik nežvýkají a jsou odolnější proti procvaknutí. A k tomu všemu jsou širší ráfky jednoduše odolnější a tužší. Halelujáááá

2007-ibis-to-rad-ultra-siroke-02
IBIS The New Wide a The New Standard

Enve-M-wheels-tab
ENVE a jejich řada M

ENVE M-SERIES from ENVE Composites on Vimeo.