reklama

reklama

Giant Full E+ – potřebujeme elektrické biky?

Giant Full E+Giant rozhodně není prvním a jistě nebude ani posledním z těch, kteří teď budou tlačit elektrické biky. Tedy skutečná kola, která v terénu něco dokáží, nejen samohybná vozítka pro slabé a nemohoucí.

Vize to vlastně není špatná. Mít kolo náležitých terénních schopností a vlastností, na kterém si můžete naplno užít jízdu z kopce dolů, přitom se nemusíte dřít jako mezek, když se chcete ze spodního konce trailu vyškrábat zpět na jeho začátek. I když – je tohle opravdu to, co chceme? Mně osobně šlapání baví a na kole jezdím také proto, abych se udržoval v patřičné kondici a abych si mohl do krevního řečiště nechat přírodní cestou vyplavit náležité množství endorfinů…

Krom toho nejsou elektrická kola zatím zrovna hezká. Konstrukce a vzhled takového biku musí ustoupit požadavkům na umístění velkého akumulátoru a stejně tak i rozměrného motoru. Efektní je, pokud je motor integrován do zadního kola, to ale není zrovna efektivní, zejména pokud hovoříme o plně odpruženém stroji. Elektromotor v zadním kole totiž neúměrně zvyšuje množství neodpružené hmoty – zadní kolo je moc těžké.

Giant Full E+

Motor v rámu má své výhody a pravdou je, že Giant sáhl po zajímavém hnacím ústrojí – „GIANT powered by Yamaha SyncDriveC“ s výkonem 250W a točivým momentem 60Nm. Zdrojem energie je potom akumulátor „pohozený“ na spodní trubce (36V-11.1Ah / 400Wh). Vše se ovládá pomocí jednoduchého přepínače u gripu, celkovou kontrolu a přehled nad funkcí elektrických systémů zajišťuje na řidítka upevněný velko-computer.

Krom toho zde najdeme vepředu vidlici RockShox Revelation 27,5“ RL (ano, tento elektro-bike se otáčí na nejmladším průměru kol), která díky řešení DualPosition dává jezdci na výběr dvě možné délky kroku, 140 nebo 110 mm. Zadní zavěšení nazvané Smart-Link (v zásadě klasický jednočep s přepákováním) pak disponuje zdvihem 127 mm (tlumič RockShox Monarch RT3).

Giant Full E+

V prodeji (prozatím v Německu a v Holandsku) budou dva modely s odlišnou výbavou. Giant Full E+ 0 (4 999 Eur) a Full E+ 1 (3 699 Eur), tedy žádná láce… Zajímavé je zpřevodování 1×10, kdy dražší varianta využívá sadu SRAM X0, levnější pak Shimano Deore a Deore XT. Jeden převodník zajistí neměnnou řetězovou linku, vhodnou pro optimální chod použitého systému odpružení, navíc díky silnému motoru prostě deset rychlostí musí stačit.

Giant Full E+

Takto tedy vidí budoucnost MTB, nebo spíše jedné její možné odnože Giant. Propagační video k tomuto kolu je poměrně zajímavé a ukazuje, kterak by takové kolo mohlo být využito. Ve skutečném světě ale nevím nevím… Spíš si myslím, že by podobný stroj mohl dobře sloužit někde v půjčovně v horském středisku a mohly by se jeho prostřednictvím provádět výpravy s průvodcem, podobně jako po Praze jezdí turisté na vozítcích Segway. Nebo pro starší movité bikery, kteří již nemají a nechtějí si znovu budovat potřebnou kondici pro jízdu skutečným terénem nebo po horách.

Je to určitě zajímavý směr vývoje, my ale, dokud nám to naše tělesné schránky umožní, zůstaneme u strojů poháněných jen a pouze silou lidskou.

Více o těchto kolech na německých stránkách Giant-Bicycles.com

Giant Full E+