reklama

reklama

Drift HD – TEST kamery

Drift HD – TEST kameryOutdoorové kamery se pomalu stávají základní výbavou všech, kteří loví adrenalin za řídítky horského kola. Honbě za akčními záběry propadli drsnými sjezdy zocelení profesionální jezdci, nadšení hobíci a nedávno i celá naše redakce. Malá odolná kamera Drift HD se totiž velmi hlasitě hlásila o test.

Dej ty nenechavé…

…pracky pryč, napomínám sám sebe ve snaze vysvobodit kameru z nedobytné černočervené krabice a choutky urychleně zdokumentovat oblíbený sjezd prozatím měním za neméně oblíbený internetový vyhledavač a kupu tiskových materiálů. Drift HD je dílkem v Londýně sídlící společnosti Drift Innovation, která si vetkla za cíl produkovat ty nejlepší odolné kamery a příslušenství k nim, vše za úzké spolupráce s týmovými jezdci, například Cedricem Graciou v mezinárodním nebo Michalem Prokopem v týmu českém. Na lehkou váhu se nebere ani odezva z řad ryze amatérských uživatelů. Podrobnější informace přenechme sobotní byznys příloze a pojďme se raději podívat, jak si Drift povede v terénu.
Drift HD – TEST kamery

Osobní prohlídka

Ač se rozměry od konkurence příliš neliší, zaujme kamera Drift HD kompaktním podlouhlým tvarem (104 x 50 x 33 mm), který ji předurčuje k pohodlnému upnutí všude tam, kam si jen budete přát. Odolné, hojně pogumované tělo plné nejrůznějších těsnění hravě snese veškeré rozmary počasí, invazi prachu, nějaký ten šťouchanec a také krátkodobé ponoření do vody.

Tahákem je širokoúhlý otočný objektiv s úhlem záběru 170° a především přítomnost barevného náhledového displeje. Pečlivé zkoumání odhalí dobře chráněný mikrofon a šroubovacím mechanismem zajištěný zadní kryt, který střeží slot pro baterii a paměťovou kartu a také rozhraní pro připojení k počítači, k televizi nebo pro zapojení externího mikrofonu. Zdlouhavou osobní prohlídku ukončíme na spodní straně přístroje, kde vše doplňuje klasický stativový závit pro připevnění příslušenství nebo jisté usazení na libovolné trojnožce, alias tripodu.
Drift HD – TEST kamery

Vztah na dálku

Spolu s kamerou najdete v balení veškeré příslušenství, které budete pro začátek potřebovat. Samozřejmostí je lithium-iontová dobíjecí baterie s kapacitou 1100 mAh, dobíjení a také spojení s počítačem probíhá pomocí přiloženého USB kabelu. Mezi další neméně užitečné součásti patří dva nalepovací držáky, univerzální držák, klip pro připevnění kamery do těchto držáků, stahovací pásek se suchým zipem nebo náhradní zadní kryt (tentokrát s odnímatelnými průchodkami na kabel externího mikrofonu a USB).

Pohodlnou vychytávkou je přítomnost jednoduchého dálkového ovladače s dosahem necelých pěti metrů, pomocí kterého lze zahájit a ukončit nahrávání, spustit foto sekvenci atd. Teď už z toho gauče ani nemusíte vstávat. Jediné, co v balení pochopitelně chybí a bude vyžadovat další investici je paměťová karta. Drift s hlasitým mlaskáním svačí paměťovky typu MicroSD a MicroSDHC a to až do maximální kapacity 32 GB, přičemž jedna minuta záznamu v plném rozlišení zatěžká paměť přibližně 112 MB.
Drift HD – TEST kamery

Živě z helmy

Uchycení kamery na přilbu je, díky dodávanému příslušenství, záležitostí okamžiku. Konec konců pořizovat akční záběry z pohledu jezdce je denním chlebem Driftu HD. Nejrychlejším řešením je použití nalepovacích držáků, které bezpečně přilnou i na ne zcela rovný povrch. Druhou možností je upevnění pomocí univerzálního držáku se stahovacím páskem. Vroubkovaný povrch univerzálního držáku doplněný gumovými výstupky je v kombinaci se zmíněným stahovacím páskem dokonale použitelný i pro instalaci Driftu na řídítka či některou z rámových trubek.

Při statických záběrech oceníte přítomnost klasického závitu pro stativ, není proto nutné, na rozdíl od konkurence, utrácet za zbytečné redukce nebo často předražené originální příslušenství. Když je řeč o originálním příslušenství, Drift překvapí širokým výběrem i poměrně rozumnými cenami. Je libo externí mikrofon, náhradní sadu držáků nebo do 30 hloubkových metrů vodotěsné pouzdro? Proč ne, vyrazíme bajkovat na Slapy!
Drift HD – TEST kamery

Nevolnost z čísel? Zkuste kinedryl

Vteřiny před jízdou musím chtě nechtě věnovat nastavení kamery, ke slovu tak poprvé přichází barevný LCD displej obklopený čtveřicí tlačítek s tuhým chodem. Ovládání je intuitivní, pohyb v čtyř-ikonové základní nabídce s českou lokalizací naprosto bezproblémový. Přes obvyklé systémové nastavení data, času, jasu displeje, citlivosti mikrofonu, hlasitosti reproduktoru a dalších nezbytností je na čase konfigurovat i vlastní video záznam.
Drift HD – TEST kamery

Kamera pracuje výhradně ve formátu 16:9 a širokoúhlém 170° režimu záběru. K dispozici je možnost volby mezi třemi hodnotami rozlišení, maximem je FullHD rozlišení 1080P (1920 x 1080) se snímací frekvencí 25 nebo 30 snímků za vteřinu (neboli fps), střední cestou je rozlišení 720P (1280 x 720) se snímací frekvencí 25, 30, 50 nebo 60 snímků za vteřinu, minimem je rozlišení WVGA (848 x 480), které ale umí cvaknout až 90krát za vteřinu. Pohrát si lze také s hodnotou expozice v rozsahu plus mínus dva stupně EV, vhod jistě přijde také režim připravený pro použití v nepříliš příznivých světelných podmínkách. Veškerý natočený materiál je ukládán do formátu MOV s kódováním H.264.
Drift HD – TEST kamery

Natáčíme, fotíme, zoomujeme, prohlížíme

Není velkým překvapením, že Driftu není cizí ani fotografie. Snímky lze pořizovat jednotlivě anebo v rámci rychlých sekvencí. Na výběr jsou přitom dvě hodnoty možného rozlišení (5 Mpx v akčním módu do zhoršených světelných podmímek a 9 Mpx na „plnou díru“).
*Bohužel jsme v době testu ne zcela důkladně četly manuál a fotili pouze na menší rozlišení. Co nejdřív to ale napravíme, pořídíme pár fotek v plné palbě a přidáme je k našemu hodnocení.

Kvalita fotek (menší rozlišení 5Mpx) není nikterak oslnivá, ale pro dokumentační účely a rychlé cvakání vtipných momentek plně poslouží. Plusem je přítomnost čtyřnásobného digitálního zoomu, který přiblíží scénu jak pro případ focení, tak i ve všech kvalitativních režimech natáčení videozáznamu. Přímo na displeji lze fotky a videa prohlížet, přičemž nepovedené záběry je možné ihned poslat do koše a šetřit drahocenné místo na paměťové kartě.
Drift HD – TEST kamery

Klapka, kamera jede… Akce!

Ještě před tím, než se na mém oblíbeném trailu rozlehl rázný pokyn režiséra k akci, znovu jsem ocenil přítomnost displeje, který umožní získat dostatečně věrnou představu o tom, co kamera vlastně snímá. Širokoúhlý objektiv vtěsná do záběru značnou masu prostoru a díky otočné konstrukci je vlastně skoro jedno, v jakém úhlu je kamera upevněná, pouhé zakroucení objektivem zajistí ten správný obraz. Snímanou scénu je možné ještě přiblížit pomocí funkce zoom, což je praktické například v případě jízdy dvou riderů za sebou ve vláčku.

Nezbývá než nahmatat nahrávací tlačítko na těle kamery, rukavice netřeba sundávat, nebo stisknout příslušné tlačítko na dálkovém ovládání a po zaznění dostatečně hlasitého zvukového signálu je i poslednímu nahluchlému zajíci v lese jasné, že kamera jede. Dále už záleží na vkusu a uměleckém záměru každého, zda zvolí maximální rozlišení FullHD nebo dá přednost nižšímu rozlišení s rychlejším snímkováním, které boduje svou plynulostí i v případě rychlejší akce. Jistým překvapením byl výkon Driftu při zhoršených světelných podmínkách, obrazový výstup zůstával kvalitní i přesto, že se den pomalu chýlil ke konci.
Drift HD – TEST kamery

I kameraman potřebuje dobít

Jediné, co vás může přibrzdit v režisérském rozletu, je výdrž dodávané baterie. Tedy v případě, že si s kamerou neustále hrajete, upravujete úhel záběru, prohlížíte pořízené fotky a videa atd. Při takovémto přístupu a v případě nastavení nejvyššího rozlišení dojdou Driftu síly již po necelých sedmapadesáti minutách provozu – ověřeno v praxi. *Podobný problém má i GoPro, když na něj nasadíte displej. Výkon lze adekvátně prodloužit vypnutím displeje, jeho méně častým užíváním (prostě jen točíte a točíte…) nebo přepnutím na nižší hodnotu rozlišení. Pokud se budete chovat patřičně „hospodárně“, není problém dosáhnout výrobcem proklamované výdrže okolo dvou hodin. Ostatně první den, co jsme si s ní hráli, vydržela kamera celé odpoledne filmařských pokusů a omylů.

Další možností je zakoupení náhradní baterie, která je k mání jako volitelné příslušenství. Směrem k bateriím míří také jediná větší výtka. U testovaného kusu kamery Drift HD několikrát došlo k tomu, že stavovým displejem avizovaná hodnota nabití naprosto neodpovídala realitě. Drift tak hlásil brzkou smrt baterky v době, kdy měl šťávy na rozdávání a naopak.
Drift HD – TEST kamery

Drift HD – závěr (dotočná)

Kompaktní bytelné tělo, vestavěný náhledový displej, otočný širokoúhlý objektiv, dálkové ovládání a v neposlední řadě vysokým rozlišením a rychlým snímkováním podložená obrazová kvalita. To jsou jen některé trumfy činící z outdoorové kamery Drift HD jednu z nejzajímavějších možností na trhu a to nejen pro nás bikery, ale i pro všechny ostatní sportovní nadšence. Připočítejte ještě celkem příznivou pořizovací cenu, s ohledem na MOC nejběžnější konkurence (např. GoPro s displejem navíc!), stejně jako rozumně oceněné doplňky a možná, že budete mít v celé věci hnedle jasno…

Pořizovací cena: 6890 Kč vč. DPH
(původní 8490 Kč)

Kameru Drift HD k testu zapůjčilo české zastoupení firmy Drift – www.sportkamery.cz
www.driftczech.cz

Když už testujeme kameru, tak zde samozřejmě nesmí chybět videa…
Odkazy níže slouží k přímému stažení originálních dat:
(pro stažení kliněte pravým tlačítkem myši na odkaz -> ULOŽIT ODKAZ JAKO)
DRIFT HD – demo video BikeAndRide.cz
Kouty nad desnou – Specialized 2013 prezentace

Drift HD – TEST kamery

Líbí se nám… Dalo by se zlepšit…
Kvalita obrazu
Praktický náhledový displej
Kompaktní tělo
Otočný širokoúhlý objektiv
Jednoduché a intuitivní ovládání
Výkon za zhoršených světelných podmínek
Funkční a cenově dostupné příslušenství
Cena v porovnání s konkurencí
Výdrž baterie (při častém používání displeje)
U testovaného kusu byl problémy se signalizací stavu baterie
Opravdu potřebujete plně vodotěsné pouzdro

DRIFT HD – demo video BikeAndRide.cz

Kouty nad desnou – Specialized 2013 prezentace

Kouty n. D. – Michal Prokop a komentovaná DH trať

Michal Prokop – Bikepark Kouty, komentovaná trať Mistrovství ČR DH 2012 from Drift Czech on Vimeo.

Promo video Drift HD

Drift Professional Action Camera Video from Drift on Vimeo.