reklama

reklama

Festka Pascal – co umíme v ČR!

Festka - pascalJe to někdy až s podivem, kolik toho naše malá zemička v srdci Evropy dala světu. Slovo Robot, kontaktní čočky, katalyzátor, radar na neviditelná letadla atd.  atd. Teď je tu další zajímavost, která se možná chytí, možná ne. Rozhodně ale stojí za pozornost – karbonový bike Festka Pascal s unikátní sendvičovou konstrukcí trubek.

Technické informace o tomto kole a jeho rámu zní docela zajímavě. Stěny karbonových trubek nejsou tvořeny jednou vrstvou, ale skládány jako sendvič. Podobně jako kartonový papír. To by mělo zajistit vysokou pevnost a mechanickou odolnost při srovnatelné hmotnosti v porovnání s konvenčními uhlíkovými trubkami. Nevýhoda? Pracná a zdlouhavá výroba a s tím sovisející vysoká cena.

Nicméně lidé z Festa Bicycles svému revolučnímu výtvoru hodně věří a mají v plánu jej (sady trubek) prodávat dalším stavitelům kol. Uvidíme, jak se tento nápad ujme. Za pozornost ale jistě stojí i fakt, že Festka Bicycles se chystá otevřít vlastní pobočku v USA v Kalifornii. Jak se prosadí mezi dlouhou řadou tamních malosériových výrobců? Napoví až čas.
Festka - pascal

*Dále původní tisková zpráva ke kolu Festka Pascal

Festka Bicycles představuje horské kolo ze speciálních trubek vlastní konstrukce, plně osazené hydraulickými komponenty.
Festka - pascal

Praha, Česká republika, 30. března 2012 – Společnost Festka Bicycles dnes představila na pražském veletrhu cyklistiky For Bikes 2012 unikátní horské kolo Pascal, na jehož vývoji pracovala v několika posledních měsících. Nové MTB kolo, které svým vzhledem připomíná klasické ocelové rámy, vzešlo z dílny této mladé a progresivní, ryze české značky, která se zaměřuje na návrh, design a ruční výrobu unikátních kol, oblečení a cyklodoplňků. Společnost Festka Bicycles v současné době také dokončuje otevření filiálky v USA v San Francisku a postupně se chystá expandovat i na další trhy. Do budoucna se Festka bude nadále soustředit na ručně vyráběné rámy, drobné karbonové doplňky a produkci trubek pro výrobu rámů, které nabídne i dalším výrobcům.
Festka - pascal

Pod strohým designem kola Pascal se ukrývá mnoho zajímavých technických řešení. Rám je vyroben ze sendvičových trubek vlastní konstrukce. Technologie jejich výroby využívá jednoduchého principu, který zná každý např. z lepenkové krabice. Trubka se skládá se tří vrstev, mezi dvěma karbonovými vrstvami je umístěna kevlarová mříž. Celá konstrukce je pak výrazně tužší a stabilnější, ale hmotnost zůstává stejná jako u klasických trubek. Konstrukce navíc činí trubky velmi odolné vůči mechanickému poškození. V případě poškození dojde zpravidla k průniku pouze první vrstvou, díky kevlarové mřížce se průnik dále nešíří a kolo je možné bez problémů dále používat. Oprava pak probíhá pouze zakytováním a není nutné rekonstruovat celou trubku. Trubky jsou připravovány na míru dle požadavků klienta. Změnou směru vláken lze docílit různých vlastností – rám může být pevný či velmi pohodlný.
Festka - pascal

Kolo bylo pojmenováno po francouzském fyzikovi Blaise Pascalovi, který dal základ hydraulické technice. Ta je klíčová pro ovládání celého kola. Přehazovačka, přesmykač a brzdy jsou uváděny do pohybu díky kapalině. Minimalistický design kola podtrhuje vnitřní vedení bovdenů. Pascal není osazen odpruženou vidlicí (dodávána na přání zákazníka). Karbonová vidlice od firmy DT Swiss je velmi lehká a zároveň pohlcuje nárazy. Celé kolo váží pouze 7,5 kg a je velmi rychlé.
Festka - pascal

Roční produkce horského kola Pascal je omezena pouze na 10 ks tohoto exkluzivního modelu. Každému zákazníkovi je k dispozici grafik společnosti Festka Bicycles, který připraví pro klienta individuální design přesně dle jeho přání. Každý z 10 vyrobených kusů kola Pascal tak bude i designovým originálem, s kterým při nákupu zákazník standardně získá nejen doživotní záruku, ale také cyklistický dres v designu svého kola a přepravní bag. Cena horského kola Pascal bude 199 000 Kč.
Festka - pascal