BnR Trip – Železné hory

BnR Trip - Zelezne HoryKol k otestování máme poslední dobou víc než dost a abychom s nimi nejezdili stále dokola na stejných trailech, snažíme se vyrážet trochu „do světa.“ Aktuálně jsme podnikli rychlý jednodenní výlet do Železných hor. Startovali jsme u hradu Lichnice, objeli vodní nádrž Seč a vrátili se zpět.

Na poměry našich posledních výletů se jednalo o poměrně dlouhý trip s délkou přes 40 km a převýšením téměř 1400 m (alespoň dle údajů z navigace Holux Funtrek 132). Pravdou je, že mnoho kilometrů zabraly přejezdy z jedné lokality do druhé.
BnR Trip - Zelezne Hory

Želené hory jsou krásné a mají svou atmosféru, ale není to zde tak, že byste mohli jezdit nahoru a dolů a užívat si jeden luxusní trail za druhým. Zajímavých míst na kolo i s vyšším zdvihem je zde dost, jen se holt nevyhnete přesunům po asfaltu nebo lesních cestách.

Proto bych dnes zmínil několik málo klíčových míst a zásadních úseků. První je sjezd z rozcestí Krkanka dolů na širší lesní cestu, z níž je krásný výhled na „Čáslavskou pánev.“ Po opětovném dosažení vrcholu následuje krásný úsek Lovětínskou roklí a bez zajímavosti není ani „Karlíkova továrna na čokoládu“ v Hedvikově a následné stoupání údolím Zlatého potoka.
BnR Trip - Zelezne Hory

Od rybníků Horní a Dolní Peklo pokračujeme přesunem k vodní nádrži Seč, kde je úžasným místem okolí zříceniny Oheb. Parádní je pak cesta podél vody po kořenech až na Mladiny. Pak už se jen musí poutník na kole dostat zpět k Lichnici.
BnR Trip - Zelezne Hory

reklama

Kdybychom bývali měli o něco více času, tak to střihneme po červené ještě přes Javorku a po hřebeni Kaňkových hor se závěrečným sjezdem ke Zlatému potoku a následným výjezdem k Lichnici. Snad příště.

Respektive příště si za výchozí bod zvolíme Seč a projedeme traily na východ (směrem k Chrudimi).

Základní data
Lokalita: Železné hory (Lichnice, Seč)
Délka: 40 Km
Převýšení: 968 m
On-line mapa a GPX data


BnR Trip - Zelezne Hory

BnR Trip - Zelezne Hory

BnR Trip - Zelezne Hory

BnR Trip - Zelezne Hory

Líbí se vám článek? Podpořte nás na vaší sociální síti. Díky
 • Dantess

  Moc pěkná oblast na bajkování. Můžu jen potvrdit. Mám to nedaleko (Hlinsko). Jen doporučuju, ale není to jediná oblast ,kde se tady u nás dá bezvadně vyřádit. 😀

  • No, pokud máš tipy na další místa tak sem s nimi. Alespoň lokaci nebo mapku, ať máme inspiraci pro příště. Dík

 • Dantess

  V Železnejch horách ještě není špatné údolí Doubravky a v blízkosti Koukalek kousek od Chotěboře , hlavně pokud natrefíte dobrý počasí je v kaňonu u Sokolohradu nádherně, ale pozor okolo vody, červená trasa je potřeba často nosit kolo), ale není tam ježdění na celý den spíš tak na 2-3 hodinky. Toulovcovy maštale asi není třeba přestavovat, takže další lokality najdete tady:

  Pěkný ježdění je na Žďárskejch vrchách v okolí Svratky a Sněžného, tras je tam spousta, dobrej typ je zaparkovat ve Svratce a pustit se nahoru směrek okolo golfového hřiště na Karlštejn – Zkamenělej Zámek – Milovské Perníčky – Čtyři Palice (po moddrý dolů) – lesní spojkou na žlutou na Podlesí a Buchtův kopec- červená na Sněžné a dál na Drátník – Malinskou skálu- Křovina- Lisovskou – 9 Skal -Žákova hora- Tisůvka- a pak se to dá ztočit zpět -Nová Huť -Kamenný vrch (tady pozor na bludnej kořen)-Vortovský vrch -Lhotecký kopec -po modré dolů do Herálce – Kopaniny po zelený a na rozcestí žlutá na Svratku

  A Pokud máte rádi na test i hodně nahoru a dolu tak bezva ježdění celkem na fyzičku krásnou přírodou je na Vírské Přehradě (záleží kudy se jede přesně,ale na něco málo přes 50km jsme měly vystoupanejch 1600 výškovejch metrů, možná se to nezdá ale síly v týdle oblasti ubejvaj rychle), doporučuju zastavit v Dalečíně a po červené na Vitochov – Karasín rozhledna- sjezd cca 3km dolů na asfalt tam doleva nahoru na hráz a za hrází cca 200 metrů nahoru doprava (od zhora je pěkný výhled na přehradu) napojit se na modrou sjet dolů na Vír dál z obce vlevo po zelene Nad Věštníkem . Malé Tresné dál napojit na červenou Velké Tresné – Rovečné -Javorův Kopec -po modré Horním lesem na Nyklovice do Svojanova, na zelenou na Bystré- Sulkovec až zpět do Dalečína ( v zásadě na týdle trase platí, vidím-li v dálce na kopci rozhlednu nebo stožár, na beton okolo pojedu.)

  Pokud chcete poslat zakreslenou trasu do mapy můžu poslat, stačí se ozvat na mejl dts73@seznam.cz

  zatím čau

 • Tomáš Kozlík

  Ahoj, má tam někdo někde DH / Freeride trail? Lopaty se nebojim, bydlí v kufru u auta 🙂

 • KaZi

  Skoro po roce jsem si vsiml, ze jste zavitali do meho rodneho mesta 🙂 Verte tomu, ze jako domorodec, bych Vam ze to jde i bez tech asfaltu. Takze kdyby se Vam jeste nekdy zachtelo tam zajet. Dejte vedet a mozna Vam toto misto ukazu z trochu jineho soudku 😉

  • Díky za nabídku, rádi někdy využijeme. Toto místo trochu znám, jel jsem s Kubou který bydlí nedaleko a ty asfaltové přejezdy jsme volili trochu kvůli času, abychom se rychleji dostali z jedné lokality do druhé, ale uznávám, že se zde dají vymyslet i záživnější okruhy. Tak příště společně 😉 Díky a mnoho šťastných kilometrů v roce 2016!