Co je špatně? Vždyť Singltrek je skvělý!

Singltrek pod Smrkem - podzim 2011To je nám panečku situace! Právě se vracím… nikoliv z hradu, ale ze Singltreku pod Smrkem, kde jsem se s Tomášem Kvasničkou byl projet a vyzkoušet na vlastí kůži nové stezky, které zde letos na podzim vznikly. Cestou domů projíždím na mobilu web, a co nenajdu…

Myšlenky se zatoulaly…

Pardón, nejdřív na chvíli odbočím – stezky, nové, ale i ty původní, jsou naprosto luxusní! Kdo říká opak, tak asi neměl zatím možnost si je na vlastí kůži zkusit, nerozumí zábavné formě MTB nebo vyznává jinou formu cyklistky, případně je tak zaslepený, že si nevidí ani na špičku vlastního nosu!

Cyklokros a zimák na Singlltreku? ANO!

Dnes jsme potkali dokonce dva borce, jaké bych tu nečekal! Jeden na cyklokrosu druhý na 29″ zimáku s blatníky. A co víc, vypadali náramně spokojeně. Ptali se na cestu k bufetu, a když jsme je odkázali na zkratku po asfaltu, poděkovali a vzali to radši o trochu delší cestou po Singlu! To je panečku příklad, jakým lákadlem je Singltrek pod Smrkem (zkráceně SpS) pro různé druhy cyklistů. Ale také důkaz toho, že dílo Tomáše Kvasničky není žádným plácnutím do vody, ale promyšleným a smysluplným projektem! Proč mu to tolik lidí má za zlé? Ptám se, protože to vážně nechápu!

Já se v tom nevyznám, já se v tom neorientůůjuu…

Nechápu, proč má tolik lidí potřebu stále vláčet bahnem jméno Tomáše Kvasničky, když se jen snaží realizovat svou vizi, svůj sen, ze kterého ve finále můžeme těžit nejen my bikeři jako jednotlivci, ale také celý obor a stejně tak i města a regiony, kde podobná sít stezek vznikne. Tomáš je naštěstí silný bojovník, „nechť ho i nadále provází síla“! (že by hvězdné války…) Můžeme proto jen žasnout nad tím, jak se projekt Singltrek pod Smrkem krásně rozvíjí. Příští rok zde už bude už tolik stezek, že nejspíš ani nebude možné je všechny objet za jeden den. Bude to alespoň motivace k tomu, strávit zde celý víkend plný báječného bikovaní.
Singltrek pod Smrkem - podzim 2011

Nevěříš, tak nezahálej!

Nevěříte? Ještě je stále dost slušné počasí na to, vyzkoušet si stezky pod Smrkem na vlastní kůži. Neuvěřitelná byla dnes ráno cesta do Frýdlandského výběžku. Nad celou republikou nehezká šedá poklice, na Frýdlandsku jasno a slunečno… Každopádně rovněž nedávné zařazení Singlterku pod Smrkem mezi destinace doporučené americkou bikovou organizací IMBA (IMBA Ride Centers) vypovídá mnohé… (článek o zařazení SpS mezi doporučené lokality IMBA)
Singltrek pod Smrkem - podzim 2011

Najít jádro pudla

Tak a teď zpět k jádru pudla, který se mi zatím někam zaběhl, asi někde mezitím očůrával keříky a stromky (jakože ten pudl) Pln nadšení a super zážitků se vracím ze Singltreku, otevřu Facebook a přes jeden se sdílených odkazů se dopracuji k dvojici poměrně „zajímavých“ článků. První je na stránkách domácí organizace ČeMBA. Jedná se o aktualitu, která hovoří o tom, že se Hanka Hermová stala opět členkou ČeMBA. Hanka byla blízkou spolupracovnicí ČeMBA v době, kdy jí vedl Tomáš Kvasnička… Nechci to tu až tak moc rozmazávat, ale pokud si přečtete celý tento článek, budete mít možná o pár věcech jasno. Tedy hlavně si přečtěte vyjádření Hanky, které k této aktualitě přidali sami pánové z ČeMBA.

Co je tam špatně?

To snad pozná každý! Na jednu stranu se tam o Hance nehovoří úplně kladně (jemně řečeno), na druhou stranu je tam její vyjádření, které zjevně nebylo myšleno jako veřejné prohlášení… Rovněž je tam vznesen požadavek na úpravu původního znění článku. „Proč něco přepisovat, dáme to tam celé, ať si každý udělá svůj názor,“ řekli si asi pánové z ČeMBA. No, já si názor udělal rychle…

ČeMBA je naše budoucnost. Držme jí palce!

Zmíněný článek jsem dočetl a ze zvědavosti rozkliknul další s odkazem níže –
Rudolf Hronza – Zklamání Čembou a nová cesta k ní. Rozhodně stojí za to otevřít si a přečíst celý úvodník, stejně tak i článek o nové podobě a směřování organizace ČeMBA pod novým vedením. Zajímalo mě, jestli a co se ve Velu změnilo od dob, kdy jsem tam dělal v přístupu k ČeMBě. Změnilo se mnohé, s novým vedením je situace zcela jiná. Asi tak o 180°. Nechci vystupovat příliš zaujatě k novému vedená ČeMBA, věřím, že to myslí upřímně a chtějí své konání někam dotáhnout. Šest úkolů popsaných v tomto článku má hlavu a patu a vypadá slibně a nadějně. Snad se jim bude dařit. Trochu mě ale zaráží zmínka o tom, že zatím nebylo možné nic dělat, protože se Tomáš Kvasnička s ČeMBou soudí. Soud probíhal, probíhá, ale kdo ho vyvolal? Z toho jak jsem se dnes bavil s Tomášem je jasné, že on z těch soudních tahanic rozhodně radost nemá!

Kdo může za co?

Kdo rozvrátil ČeMBu? Kdo jí zachránil? Proč jí zachránil? Proč je Tomáš Kvasnička stále jen ten špatný? To by mě taky zajímalo! Já jen vím, že Tomáš není žádný podvodník, lhář, tunelář, vypočítavý podnikatel a tak podobně, jak se o něm říká! Je to člověk, který tvrdě dře, do své práce dává maximum energie a často i spoustu prostředků z vlastní kapsy. Proč by tuneloval to, co stvořil? Vždyť by tuneloval sám sebe! Ale to je jedno, veřejné mínění jedním článkem nezměním. Každopádně to, co jsem chtěl sdělit světu, je už snad jasné. Až se vydáte na Singltrek pod Smrkem a budete si celý víkend vychutnávat skvělé a zábavné stezky, užívat si služeb zázemí, jaké v cyklistice v Čechách nemá obdoby (mezi lyžaři je ale celkem běžné) a pak si cestou domů přečtete opět něco o tom, že „Kvasnička škodí MTB v Čechách“, doufám, že si na danou věc uděláte vlastní názor.

Můj osobní názor!

Vše výše zmíněné je vyjádřením mých osobních názorů a postojů. Je to můj osobní pohled na věc a na lidi a jejich chování v tomto „případu“. Berte to tak a pokud se mnou nesouhlasíte, prosím, je to vaše právo. Někdy se o tom můžeme pobavit, až se potkáme pod Smrkem nebo jinde. Každý ať si utvoří vlastní názor. Vždy je ale lepší čerpat z více zdrojů, aby informace o určité problematice nebyly příliš jednostranné. To je pak k objektivitě docela daleko…

(text: Štěpán Hájíček)

*Pokud jste ještě nebyli na Singltreku pod Smrkem, podívejte se, jak to tam aktuálně vypadá, alespoň prostřednictvím několika fotek

Líbí se vám článek? Podpořte nás na vaší sociální síti. Díky
 • ANO – jarda

  smrk je boží

 • ANO – jarda

  ostatnímu nerozumim

 • Kuba

  Jen mě mrzí jedna věc a to, že se o Singltreku prakticky nedá diskutovat bez konotací k Čembě či panu Kvasničkovi. Jsou mi nepříjemné jednostranné články a to jak plné kritiky, tak ty oslavné. Nic není černobílé. Když se ke stezkám vyjádříte kriticky, tak je to osobní útok na pana Kvasničku a jeho spolupracovníky (a z jejich FB stránek jste smazán) a když pozitivně, tak jste označen za "ovci". Příliš se nezajímám o pana Kvasničku, ani o Čembu, já jezdím po stezce a o té bych rád někdy podiskutoval.

  Jsem toho názoru, že Singltrek je zajímavý. Paradoxně ale jeho zajímavost a zábavnost klesá se zvyšujícím se počtem návštěv. Odstavec "Myšlenky se zatoulaly…" je za mě dosti diskutabilní. Byl jsem tam řekněme sedmkrát a s každým dalším projetím začínám mít více připomínek hlavně co se rozšiřování týče.

 • blue

  „Myšlenky se zatoulaly" měl bejt toiž nadpis celýho článku, to by bylo výstižnější

  první tři odstavce naprosto demagogická propaganda a kvasničkovský odsouzení těch, co singltrek nevynášej do nebes, a zbytek slátanina několika problémů dohromady z pohledu Kvasničky prostřednictvím „objektivního" žurnalisty, kterej doufá, že si taky uděláte ten "správnej" názor, až si tohle přečtete

 • břitwa

  smrk je to nejlepší v čechach klobouk dolu tomu kdo to zrealizoval ..odpurci by meli přejit na druhou stranu jinak zustanou brzdou regionu

 • Ducháček

  Pan Kvasnička mohl klidně žít v simbióze s ČEMBA a ostatníma bikerama, kdyby sám něpřišel s tím, že ČEMBA zruší, rozpustí, potopí a to proti vůli naprosté většiny členů… a protože se mu to nepodařilo "normální" cestou napadal neustále nové vedení a oboustranně se podávaly k soudu žádosti o předběžná opatření. To určitě o něčem vypovídá. Jeho zásluhy na budování stezek mu nikdo neupírá a asi se dá říct, že je to opravdu dobrý počin, ale možná pochopíte, že soukromé podnikání (což Singltrek s.r.o evidentně je) a činnost v občanském sdružení propagující zájmy MTB může zavánět střetem zájmů. Nikdo nikdy přece nemluvil o tom, že si tuneluje Singltrek, mám za to, že mluvilo o tunelování jakéhosi občanského sdružení….

  Článek sám o sobě je změť blábolů. Kromě toho, že měl popsat p. Kvasničku jako velkého dříče, který dělá všechno pro bikery a na kterého všichni hází jenom špínu, nic jiného neřekl … čekal jsem popis toho ježdění na SpS nebo zážitků … asi se hold myšlenky zatoulaly….

 • gulas

  Stepane, nechal si ze sebe udelat akorat blbce :-(. Vzdyt vubec nejde o SpS, ten projekt ma svoje misto na slunci. Jde o to jak se Kvasnicka zachoval ke komunite MTB, k puvodnim partnerum CeMBA, ke clenum CeMBA. Ty jeho pohadky se mozna nekomu dobre poslouchaji, nicmene realita je na hony vzdalena. Stacilo malo, zjistit si nazor druhe strany, zjistit si vysledky soudnich jednani. Nechapu tvuj clanek.

 • Taky jsem na to kliknul kvůli tomu abych si přečet nějaký zážitky z ježdění na místě který jsem poprvé navštívil až letos na podzim. Článek je ale fakt zbytečná směska čehosi a je jen otázkou zda-li se autor vymezuje spíš proti Velu, nebo proti Čembě a proč se vůbec snaží obhajovat a vyjadřovat k TK? Tohle se ti Štěpáne teda nepovedlo, sorry 🙁

 • Fanoušek
 • Díky všem za vyjádření názorů

  Ano,možná jsem se nechal unést emocemi. Ano, možná jsem to trochu přehnal s vynášením SpS do nebes v odstavci "Myšlenky se zatoulaly…" To se ale může snadno stát, když se tam člověk celý den parádně vlní nahoru a dolů a kličkuje mezi stromy až pomalu nestačí s dechem… Mě se tenhle způsob jízdy prostě líbí, ale beru ho jen jako jednu z možností, která se nám tu teď nabízí.

  Každopádně tohle neměl být článek popisující nové stezky, na ten se ještě dostane. Jen jsem měl potřebu vyjádřit veřejně svůj názor.

  Rád bych ještě reagoval na příspěvek od Kuby. ANO, máš pravdu – když se mluví o Singltreku, je to až moc často zasažené debatami o ČeMBě, panu Kvasničkovi atd. Příští článek o tomto projektu – z pohledu bikera-uživatele – se pokusím od této problematiky zcela odstřihnout.

 • Blacky

  Doporučuji autorovi ať se jede podívat na singlíky do ciziny, nebo stačí i do Rychlebek.

  Chápu, že pokud to je první setkání se singlem někoho, kdo jezdí jen asfalt a šotoliny + sem tam výjimečně něco ostřejšího, nadšení je namístě. V širším srovnání už to taková bomba není.

  A to pominu za jakých okolností a proč to vzniklo.

 • pytlík

  Sem rád že takový lidi tu sou a něco uměj vybudovat i oficiální cestou a RESPEKT jim 🙂 ale protože je osobně neznám tak je mi i celkem jedno kdo je čemba a pan Kvasnička a co si mezi sebou řešej, jednim sem si jistej – nový stezky už nedělaly citlivý ruce a místo treku je tam chodník, kterej postrádá ty technický a přírodní prvky – který to dělaly zábavný a jedinečný jako je ten první úsek… a jak píše Blacky. Souvisí ta změna v přístupu jak stavět singltrek nějak s tim co se děje v čembě?

 • To Blacky: Byl jsem i na řadě dalších míst, třeba i v Rychlebech, <a href ="http://www.bikeandride.cz/2011/05/bnr-trip-dolni-morava/&quot; rel="nofollow">viz report z tohoto tripu a rozdíl je tu podstatný. Rychleby jsou úžasné. To místo mě dostalo, ale je to těžké, pekelně! Poslat tam běžného smrtelníka, tak se na těch kamenech zabije… Proč tam Merida půjčuje kola jen na spodní okruhy okolo potoka?!

  SpS je jiný, je to hlavně o rychlosti jakou jedeš, tím se mění náročnost. Jak jsem si včera zkusil, je to sakra makačka, když do toho trochu šlápneš.

  To pytlík: Máš pravdu, ať hovoří výsledek sám za sebe. Jinak nové stezky jsou nové – za rok budou vypadat jinak. Projel sis ty původní, poté, co byly čerstvě otevřené? Vypadaly o hodně jinak. Na druhou stranu, teď máš možnost si vybrat co se ti víc líbí a to je super, ne!

 • TK si chtěl v roce 2007 založit soukromou firmu na ničení přírody kvůli budování umělých bejkových cvičišť na "zelené louce" a z nějakých podivných důvodů si úmyslně či nevědomky založil občanské sdružení ČeMBA.

  A pak se TK divil, že mnoha členům tohoto o.s. se nelíbilo, že si dělá co chce, jako by šlo opravdu o jeho soukromou firmu……

 • veruna

  Já teda nevím – ježdění po asfaltce nesnáším, po šotolině je to pěkná průda, ale přitom na singlu pod Smrkem bych byla schopna strávit celý měsíc a baví mě to neuvěřitelně. Je to prostě takové flow…:) Rychlebky taky dobrý, ale tam je to o něčem jiným – něco přejedu, mám z toho dobrej pocit. Podruhý toho přejedu o něco víc, atd.

  To jen, že se mě dotklo, že pod smrkem se to musí líbit jen naprostým cyklo zoufalcům:)

 • 2 Ducháček: já a můj tým jsme ČeMBu vydupali ze země, vymysleli zaměření a činnost, ve který se ve 3 lidech dali dělat výsledky a sehnali jsme od borců ze zahraničí info jak na to. Začali jsme mít výsledky. Dali jsme do toho s Péťou a Hankou kus svýho života, dost obětí a taky dost peněz.

  A pak přišli prudiči a začali říkat, musíme debatovat, musíme měnit směr, musíte to a tamto. A hlavně kecali do projektu za 20 miliónů, kde jsme měli jasný závazky. Takhle se práce nedělá, tak se dělaj hospodský kydy. Já jsem to jasně řekl STOP a prudičům se to nelíbilo, Tak si ČeMBu vzali (za podmínek o jejichž souladu se zákonnem bude rozhodovat soud). Teď dělá už rok ČeMBA dál jen kydy a já dělám svojí práci. Dost vadí, že mi do toho málo můžou kecat, tak se aspoň nenávidí a pomlouvají.

  Ale stezky přibývaj nebo ne?

 • blue

  :-)))))))

 • 1

 • zbartos
 • Martin

  Pod smrkem jsem byl před rokem a je to hezké svezeníčko. Je to jezdivé a když tam jedete průměr cca20km/h tak si i máknete. Jinak to zvládnou i mamči na trekových kolech. Nevím, co ty nové okruhy na ty se chystám na jaře.

  Na Rychlebách jsem byl letos a musím říct, že jsem byl z toho nadšený. Nejlehčí okruh se dal proletět jako nic (úroveň původního okruhu na SpS). Ovšem zelený byla lahůdka. Nějaké ty technické pasáže po kamenech, lávky, skoky, prostě paráda. Na Walesu jsme byli s přítulkyní bohužel za deště a na těch kořenech to na pevňáku přece jenom není ono…

  SpS bych rozhoďně neoznačil za nejlepší bikovou oblast v ČR. Je to tam hezké, jezdivé, ale nejlepší bikování to rozhodně není (alespoň pro mne). Minimálně by měl soutěžit s Rychlebama a jsou i další lokality.

  Tři kopce nad Mostem byly protkány singletreky daleko dříve, než nějaký Smrk. A věřím, že tech míst by se našlo více akorát nemají takovou mediální kampaň…

  SpS není nejlepší ani první česká natož evropská lokalita pro MTB, možná je nejpropagovanější a můžeme jen doufat, že to pomůže těm ostatním…

 • Martin

  Jo ještě bych se rád zeptal, jak je to se zázemím? V loni se dalo uvažovat o občerstvení akorát u té babči na trase. Na obědě jsme byli U sudu (nebo jak se to jmenuje) a horší restauraci jsem snad nezažil!!! Tak doufám, že tam na jaře potkám něco lepšího… Nějaké tipy?

 • Ondřej

  Tomáši, nezlob se na mě, ale nech té falešné a křivé apologetiky. Všichni ví, jak to je. Do Čemby jsi nalákal spousty bajkerů na to, že půjde o organizaci zastřešující zájmy všech lidí, co jezdí na MTB. Nebudu tady rozpitvávat celou tu historii, mnozí ji znají. Skončilo to tak, když se profláklo, že sis založil organizaci Singltrek s.r.o. (vzpomínám si, jak Slavík prskal, když jsem na BF zmínil fotky s tričkama Singltrek) a nechal si "patentovat" slovo singltrek, aniž bys o tom zpravil přinejmenším členy organizace, kterou jsi zakládal a kteří ti důvěřovali.

  Nějaké prohlášení jste se Slavíkem vydali až ve chvíli, kdy po vás začlo jít B-F (nešlo jen o Sobiho a jeho pár kolegů) a tuším i Velo (které s tebou pak vypovědělo spolupráci, což jsi prezentoval tak, že jsi vypověděl sám). A v tom prohlášení, které možná někdo bude mít uložené, zdůvodňuješ vznik s.r.o tím, že nálady v Čembě byly proti směřování, které sis ty sám zvolil, a měl jsi obavy o to, že bys nemusel být díky tomuto nesouhlasu směřování Čemby k singlům znovu zvolen prezidentem a ztratil bys nad ní kontrolu.

  Spoustu lidí interpretovalo tvoje kroky tak, že jsi ve své podstatě založil zájmovou skupinu lidí, která měla sloužit k vytvoření poptávky po singlech, tedy tom, čemu se v budoucnosti měla věnovat tebou v tichosti založené s.r.o. Singltrek.

  Dost se divím, že sice máš z ostudy kabát, ale furt se budeš někde obhajovat, že jsi to myslel dobře. O prasárnách na členské schůzi v Brně raději mluvit ani nebudu. Můj názor je takový: kutej si svoje singly tam, kde je chtějí, a nějakou dobu nevylejzej na veřejnost. Dobrá zpráva je ta, že si sice můžeš kutat svoje singly, ale naštěstí už nemůžeš "mluvit za bajkery v ČR". My máme kde jezdit.

 • To Martin:

  Když jsem tam byl v létě, tak byla v provozu Chata Hubertka (tam jsem si dával Kofolu, koláč a párek) a pak ještě bufet na křižovatce U Spálené Hospody (taky vypadal solidně, snad jsem to oboje podle mapy správně trefil a pojmenoval). No a teď už je prakticky hotové i zázemí v nástupním místě u rybníku na kraji Nového Města pod Smrkem, které bude v příští sezóně v provozu.Budou tam záchody, sprchy, servis, točené pivo, mražená zmrzlina, dětské hřiště, koupačka, beachvolejbal. Prostě paráda. Jak v zimním (letním) horském středisku!

 • zbartos

  Díky Ondro ! Kdybych to totéž psal sám, tak se vztekem nedělní členské schůze nedožiju a já bych nechtěl přijít o ten zážitek s HH a AL atd. live.

 • zbartos

  Obávám se, že právě JEN to Tvoje "zázemí" dostalo tu cenu IMBA Ride Center, kterou Ty a podobní pečliví novináři a jánabráchisté interpretují jako cenu pro celý ten Kvasňův MTB cirkus v N.M.p.S……

 • 2 Ondřej:

  Jaká křivá apologetika? Dobře sis to v hlavě pokroutil. Jenže ono je to přesně jak sem to napsal ve VYSVĚTLENÍ pro lidi, ke kterým se dostávají pouze názory podobné tvým.

  Naučil jsem se dělat stezky a vymyslel jak v Česku na ně, založil organizaci, která je měla prosazovat. Přišli prudiči a pindalové, a že to není třeba a že to není správně, a že toho máme dělat míň, ale zase víc diskutovat atp. Mysleli si, že jako členové mohou mluvit do všeho vždy a to hlavně po chatu po sedmé večer. Proto odřízl, jednak od lidí, který evidentně měli se stezkami problém, a jednak od lidí, kteří odmítají profesionálně založenou a řízenou organizaci mtb advokacie.

  Moje poslání je změnit české bajkování k lepšímu a to lze jedině pomocí stezek. Když to nešlo kvůli prudičům a amatérštině dělat v organizaci, dělám to jinak.

  Nemusím mluvit za české bajkery, nemusím vlastně ani tolik mluvit, za mě totiž mluví stezky. A je vidět, že dost lidí je slyší a dost lidí v nich vidí budoucnost českého bajkování.

  To jen pár (víceméně těch samých) lidí má problém a dost úporně ho řeší útoky na mou osobu a na každého, kdo po mě odmítá plivat.

 • Ondřej

  Nepokroutil, Tomáši. Tak to jako bývalý člen čemby vnímám. Vstupoval jsem do čemby a byl v ní s tím, že půjde o organizaci zastřešující zájmy všech bajkerů, ne jen těch, kteří chtějí jezdit na singlech.

  Tak byla Čemba od začátku koncipovaná, tady toho se lidé chytili. Nebyla koncipovaná jako něco, co "jedině pomocí stezek" změní "české bajkování k lepšímu" – a o tom svědčí odliv členů a reakce na čembafóru poté, co pronikly na světlo veřejnosti zvěsti o tvém s.r.o., napojení na pochybné liberecké podnikatele apod.

  Po nějaké době se logicky začaly názory různit, a dost mě překvapuje, že jako člověk inteligentní jsi to nepředpokládal. No, spíš se ti to asi nehodilo do krámu a v momentě, kdy tyhle tobě ne úplně milé proudy začaly sílit, tak jsi prostě založil organizaci, ve které by sis mohl svůj světobajkonázor mohl prosazovat. Ale k tomuhle jsi potřeboval ty lidi, ty obyčejné členy Čemby. Jinými slovy: tyhle lidi, kteří ti pomohli dostat se tam, kde jsi byl, teď nazýváš pindaly a píšeš, že "si mysleli, že mohou mluvit do všeho vždy". Oni ti dali mandát za ně jednat a tys ho zneužil a ještě po nich pliveš. Nic víc, nic míň. Kdybys jednal transparentně, nikdo by proti tvému podnikatelskému plánu neřekl jediné slovo, kdybys od začátku řekl "nejde mi o nic jiného než o singly", nejspíš bys nezískal takovou podporu. Jde o to, že podobně jako já spousta lidí viděla singly jako "třešničku na dortu" a v tom směru se začala Čemba ubírat, tobě k nelibosti.

  Jak to celé dopadlo, to všichni víme. A ty se vidíš jako ten ublížený profík, který to s bajkováním v čechách myslí dobře. Uvědom si jedno: bajkerů, kteří půjdou na smrk nebo do rychlebek je když moc, tak 10% všech, kteří na MTB jezdí. Jakým právem si osobuješ mít "poslání změnit české bajkování k lepšímu"? Co ti k tomu dává mandát? Proč už prostě neřekneš, že TOBĚ jde o to, co zajímá TEBE a na zbytek sereš? Proč to furt musíš zaobalovat do nějakých krásných řečiček o poslání?

 • mr.antik

  Jsem pro míň diskuzí na netu, ale za lepší stezky.

  Sorry Tomáši, ale Singltrek k rozvoji kvalitního bajkingu asi stejný přínos jako Mekáč pro rozvoj kvalitních restaurací.

  Spousta lidí to ocení, ale pdle mně k opravdu opravovému bajkingu je potřeba nějaké to koření a kamení. Ale pro cykrosky a zimáky asi fajn. Masovka, prostě Mekáč, ale parkrát do roka se to dá….

  PS:

  Ale udělat tak velkou kaluž, aby to museli hasiči odčerpávat, to je kumšt. Já to vždycky musim vytáhnout, když vidím větu "Naučil jsem se dělat stezky…."

 • Milan.NMpS

  Zdravím

  Na úvod bych chtěl zdůraznit, že zde nebudu hodnotit minulost to, co bylo mezi panem Kvasničkou a Čembou. V podstatě mě to ani nezajímá, jsem typ člověka, který hodnotí především výsledky a ty pan Kvasnička narozdíl od Čemby má. Já jakožto nezasvěcený člověk, který nebyl členem této organizace, tak ani nevím čeho významného Čemba dosáhla. Ano, zajisté mi mnozí z vás předložíte dlouhý seznam zásluh, ale tak nějak se to obyčejným lidem nedoneslo do podvědomí. Naopak pan Kvasnička sem přinesl Singltrek, který se rázem stal fenoménem a získává nejedno ocenění zde doma, ale i v zahraničí. Bydlím v Novém Městě, takže mám neustále možnost vidět skupiny lidí, co sem jezdí a mohu zcela jednoznačně říci, že 90% lidí je naprosto spokojených. Jediné, co je většinou mrzí, že v Čechách není vícero těchto stezek! Samozřejmě pak je malá skupinka lidí, kteří vyznávají technický styl jízdy a naopak Singltrek jim nevyhovuje. Ale je zapotřebí si uvědomit jednu věc, Rychlebky a podobné stezky jsou zcela bez pochyby krásné a dobré, jenže jsou omezené jen pro malou skupinu lidí. Myslím si, že taková podprůměrná rodina, která si sedne dvakrát do roka na kolo, raději upřednostní právě Singltrek. Kouzlo Singltreku je mimo jiné i v tom, že při pomalé jízdě to zvládá bez problému i nezkušená žena s dítětem. Důkazem je tomu i můj dvouletý syn, který to jezdí na pouhém odrážedle (samozřejmě pod přísném dohledu a jištění)a je nesmírně nadšen. Klasické lesní cesty a cyklostezky ho tolik nepotěší. Na druhou stranu, když se bajkér opře do pedálů a pořádně to rozjede, tak se samotná jízda stává náročná. V tom je kouzlo Singltreku, že jde regulovat rychlost a náročnost , každý si zvolí to co mu vyhovuje a na co má. V Rychlebkách to už považuji za velice náročné a popravdě, trialové skákání po šutrech mě a drtivou většinu cyklistů moc neuspokojuje!

  Dále bych chtěl jen okrajově zmínit, že samotná výstavba těchto stezek je nesmírně náročná a zdlouhavá. Doprava materiálu a pokládka povrchu v lesním terénu je komplikovaná, navíc když zaprší a po pár jízdách se vytvoří 30cm bahno, tak si asi dokážete představit, co je to za neskutečnou práci.

  A kdo si myslí, že zásluha pana Kvasničky spočívá jen v tom, že usedne za PC a počítačový program mu sám zakreslí do mapy stezku a tím to končí, se hluboce mýlí. Pan Kvasnička a to málokdo ví, sám tyto stezky x-krát procházel, po strmých svazích (neskutečně bolí nohy, osobně vyzkoušeno), lezl přes padlé stromy, prodíral se a doslova se prosekával houštinami. Musel zdolat spoustu močálů a mít poškrábané nohy od trní, no panové to klobouk dolů. Vy, co ty stezky máte projeté za pár minut, tak pan Kvasnička je procházel dlouhé a dlouhé hodiny v těžkých lesních podmínkách a zcela jistě ho to stálo hodně úsilí a potu. Promiňte mi, ale chtěl jsem to tady zdůraznit, poněvadž vím, že pan Kvasnička o tomhle nikde nemluví a nechlubí se tím. Proto by bylo dobré, aby se vědělo, že on do toho dává opravdu hodně svého úsilí.

  Tomáši, na závěr ti chci říci, neděl si těžkou hlavu z kritiky, která přichází jen od pár jedinců.

  Nás spokojených, kteří ti fandí a celému Singltreku je naštěstí drtivá většina a to je moc fajn.

  Přeji ti, ať se nadále daří výstavba a projektování dalších kilometrů těchto skvělých stezek.

  Děkuji

 • Jan Zeman – weekend

  Tak myslím, že je potřeba a sluší se Tomášovi poděkovat a pogratulovat mu za to/ k tomu, že je schopný dotáhnout projekt do konce, že dělá něco pro lidi, kteří se chtějí POHODOVĚ pohybovat na kole a hlavně že ukázal, že cyklostezky lze stavět levněji, než za hafec milionů korun na kilometr – to je příslib do budoucna a obecní, krajští a státní plánovači by si z toho mohli/měli vzít ponaučení.

  Jinou věci je ale to, zda je tento projekt budoucností českého bikingu, což doufám, že fakt není a nebude, respektive né v této podobě, protože mi fakt není jasné, jak by cesty, které jde projet na cyklocrosce a s malými dětmi měly a mohly úroveň bajkování plošně pozvednout. Přijde mi to stejné, jako tvrdit, že potřebujeme co nejvíc aquaparků, bez pořádného bazénu, ale s toboganama a výřivkama k tomu, abychom dosáhli světových rekordů v plavání:) SpS je jen jeden z mnoha druhů zábavy pro určitou skupinu lidí, byť třeba početnou, nic víc, nic míň.

  A už teda vůbec nechápu jak mohla IMBA tuto lokalitu zařadit mezi to nej bajkování na světě. Tímhle stylem to ad absurdum dotáhneme tak daleko, že se příští RedBull Rampage pojede na haldě hlušiny za Kladnem, MS v DH ve Všenorech a MS v Dirtu na trati na Točné:))). Což bude jistě mediálně velice zajímavé, vlastně zázrak, ale růstu výkonnosti a techniky v bikingu jako takovém to moc neprospěje:(

 • Ondřej

  2 Milan: Milane, ten problém podle mého názoru je úplně někde jinde. Není v tom, že Kvasnička staví traily, ale v tom, jak k tomu došel, resp. přes koho, o tom výše. Ta cesta nebyla férová a skutečnost, že se dle tvých slov nebohý Kvasnička lopotí v těžkém terénu a leze přes klády s tím vůbec nesouvisí (a ani se nedivím, že o té "dřině" při procházení vhodného místa na singl nemluví – vypadal by hodně směšně).

  Naprosto zásadní problém (pro mě) je to, že svoje aktivity neprezentuje tak, že jde o jeho podnikatelský záměr, který využívá "díry v trhu" a cílí na určitou skupinu bajkerů, kteří vyznávají technické ježdění. Pan Kvasnička založil Čembu jako organizaci "lobbující za práva a zájmy bajkerů", ve Velu a jinde pouštěl hrůzu, že nebudeme mít kde jezdit (viz až hysterie se zákazem volného pohybu na MTB na Slovensku) a až později se jaksi projevilo, že jde v prvé řadě a hlavně o singly, což vyvrcholilo založením Singltrek s.r.o. Teď hovoří o tom, že má "poslání změnit české bajkování k lepšímu".

  Nemám nic proti singlům. Neměl bych nic proti tomu, kdyby tebou tak glorifikovaný Kvasnička prezentoval své snahy jako JEHO aktivitu, jeho podnikání, jeho práci, za kterou si nechá zaplatit. Nemám nic proti tomu, když bude jako podnikatelský subjekt nacházet podporu u starostů obcí jako v NMPS a vybuduje traily, které třeba do relativně "zaostalejšího" regionu (rozuměj regionu na periferii, kde je třeba vysoká nezaměstnanost a málo prac. příležitostí) přivedou "turisty" na celopérech. Nemám nic proti tomu, když se stane "králem stavitelů trailů" v ČR a pokud bude úspěšný, budu jen rád (kvůli těm regionům).

  Ale historie je jiná. První byla Čemba, pak Singltrek a mezi nimi je dost podivných pojítek. Tedy vadí mi to, že Kvasnička se staví do role mesiáše a propaguje "jediný správný způsob bajkování" pro všechny bajkery. Vadí mi, že ke svému "podnikání" zneužil důvěry členů Čemby a tu organizaci, která by byla dobrou věcí, pokud by se nezaměřovala na singly, ale lobbing proti asfaltu, legislativu, záštitu programů atp., prakticky rozložil, a to jen z toho důvodu, že se část jejích členů odmítala vydat tím směrem, kterým ji chtěl vést její exprezident.

 • jarek

  Celou KOMEDII už nějaký ten pátek sleduju a vychází mi několik poznatků:)

  a) Na první pohled je to kauza jako hrom – spor ČEMBA s Kvasničkou hýbe celým českým cyklistickým světem. Hrne se to na nás z Vela, MTBS a teď už i BikeandRide. Pak se člověk podivá blíž a zjistí, že se tu vlastně furt dokola hádá stejných 10 lidí. Přejme jim proto jejich chvilku slávy a důležitosti.

  b) Tohle je snad první článek, který nabízí pohled Kvasničky. Neříkám jestli je dobrý nebo špatný, ale má na něj má právo. Moc mě proto baví, jak tu obhájci ČEMBY volají po vyváženosti názoru. Kde byli, když ve Velu vycházely agitky kalibru "rudé právo v sedmdesátémprvním". Doufám, že jejich neaktivita nebyla způsobená tím, že jednostrannost tehdy byla v jejich prospěch:))

  Když to shrnu. Na umělecký dojem prohrávají obě strany – Kvasnička umí šlápnout do ho*na a ČEMBA místo nějaké práce plká na internetu a honí čarodějnice. Na body zatím vede Kvasnička – přece jen postavit bikovou destinaci je záslužnější než uspořádat vyjížďku v Praze. No a to kdo koho ošulil ať si vyřídí někde v soukromí a neotravují s tím celý internet.

 • Petr

  Když jsem se před cca 10ti lety dozvěděl o zájmu skupiny lidí – zájmu najít po republice nadšence, kteří by našli sobě známé terény, po dnešním "singletracky" a byli by je schopni za podpory a pomoci vybudovat a způsobem průvodce i propagovat a doprovázet bajkery, tak se mi to zdálo jako dost těžký, ale velmi dobrý a bohulibý záměr. Nakonec jsem se nezúčastnil a tím pádem Čembu nerozšířil. Po těch letech jsem rád, snažit se vlastními silami a invencí o "záměr jedince", který je nakonec ve výsledku jediný pracant a dříč, to bych asi nerozchodil. Zájmová organizace a firma, která má vydělávat majiteli peníze jsou totiž dvě věci, které se v této kauze podivně proplétají. Kde je pravda těžko říct, ovšem registrovat si název singletrack může jedině … Něco jako si dělat zálusk na název můéko, chleba… Od pravého bikera bych to nečekal.

  PS: Já chci jezdit všude a ne jen na Singletracku, byť je vybudován na základě velmi pracně a dlouhodobě zahraničně získávaného vzdělání 😀 to mi přišlo vtipné, nezlobte se…

 • Jirka Knauer

  No, pane profesore, no…

  Asi nečtu dost pozorně, zcela určitě jsem nečetl vše v této diskuzi, ale nějak se nemohu zbavit dojmu, že se pořád mluví o tom, co Tomáš Kvasnička udělal a proč to udělal špatně nebo i občas dobře (někteří se zdají, že jsou toho názoru, že to co udělal dobře se stalo jen proto, že to vlastně udělal omylem…) atd. Nějak pořád nevidím nikde žádné jiné jméno, které by zastupovalo jinou práci, která je vidět. Jsem sám kdo si toho všiml, nebo jsem opravdu nepozorný?! Ano, Tom využil postavení v organizaci, která mu dala určitá oprávnění a on je zneužil k tomu, že udělal věci, které jsou dobré a které slouží lidem, kteří se chtějí hýbat a nesedět u stolu a kecat. Vůbec nejhorší je, že řekl předem co udělá, jak to tak udělá, sdělil svoji vizi… a nikdo mu asi nevěřil…a pak se jen divili…

  V tomhle jsi Tome vinen, byl jsi úspěšný a to se v ČR dost nevyplácí… Držím palce, ať jsi pořád trnem v oku chvástalů, kecalů, budižkničemů, ignorantů a slibotechnám.

 • Petr

  Hm zásadní otázka, dělal to pro prachy nebo pro lidi? Jirko? Není špatné být úspěšný, je špatné být úspěšný a známý a udělat to po zádech ostatních anonymních chvástalů.

 • Ondřej

  to Jirka:

  Kvasnička bezesporu svoji práci udělal dobře, totiž tu se singly. Ty jsou více či méně úspěšné, záleží na úhlu pohledu toho kterého soudruha.

  Nemáš pravdu v tom, že Kvasnička předem řekl co udělá, jak to udělá. Kvasnička zakládal ČESKOU mtb asociaci jako organizaci zastřešující a lobbující za práva a zájmy bajkerů a na tuto bohulibou myšlenku nalákal lidi různého zaměření. Možná mi něco uniklo, ale v době, kdy jsem do Čemby vstupoval (hned v prvním roce působení) jsem právě takto čembu vnímal – a nebyl jsem sám. Jako organizaci, která bude bojovat proti stavění šotolinových či asfaltových dálnic pro cyklisty, která bude hlídat legislativní rámec možností bajkování v ČR a bude tedy spíše "byrokratickou" institucí, v krajním případě nabídne alternativu v podobě "přírodě blízké stezky" (termín z brožury Čemby, kterou napsal Kvasnička). Na tuhle myšlenku Kvasnička nalákal lidi do o. s., a získal tak jakousi vyjednávací sílu, tím spíše, že samozvaně zastupoval "všechny bajery v ČR". Díky těm "pisálků" a "anonymním chvástalům" (a samozřejmě i díky TK) se Čemba stala organizací, která začala být brána čím dál tím vážněji, vstupovala do jednání s lesy ČR. Ale organizací, která se začala štěpit na dva proudy: TK a několik desítek dalších, kteří viděli budoucnost bajkování v ČR v singlech, a ostatní, kteří vnímali singl jako něco navíc, jakousi nástavbu činnosti, a kteří početně převažovali.

  To TK špatně nesl a jak to dopadlo, všichni víme. O tom, že TK chtěl, aby "jeho dítě" šlo tím směrem, který si vytyčil on sám, a pokud tak nebylo, neměla být žádná Čemba, svědčí události z loňského listopadu a prosince, a především se Slavíkem sepsané vysvětlení důvodu založení organizace Singltrek s.r.o, které o tom, že TK chtěl mít naprostou kontrolu nad směřováním Čemby, hovoří naprosto explicitně – pokud ne takhle, tak vůbec.

  Kvasnička potřeboval "instutucionální rámec" pro kutání singlů, proto založil o. s., aby stimuloval poptávku po tom, co do té doby nikdo neznal. Bez tohoto institucionálního rámce by byl v háji, a to jak u bajkerů (o singlu by nikdo nevěděl), tak potažmo u obcí a jiných institucí. Nebo si myslíš, že by fungovalo, že by nějaký týpek přišel na obec a začal by jim tam předestírat své podnikatelské plány? S nejvyšší pravděpodobností by ho rovnou poslali do řiti, protože by za sebou neměl nic.

  Takhle za sebou měl byť třeba jen 700 lidí a především instituci.

  A když se díky těmhle lidem, kteří tvořili organizaci jménem "Čemba" a důvěřovali mu, dostal do obecních a jiných jednacích síní, poslal je při nejbližší příležitosti hezky do prdele tím, že si pěkně v tichosti založil s. r. o. na budování singlů a zaregistroval ochrannou známku "singltrek".

  Ale z nějakého důvodu se vždy najde někdo, kdo napíše "byl jsi úspěšný a to se v ČR dost nevyplácí". Já osobně si myslím, že mnoha lidem včetně mě je Kvasnička trnem v oku proto, že svého úspěchu dosáhl tak, že si s nimi vytřel prdel.

  Ale jak říkám, ať si jako OSVČ kutá singly tam, kde je chtějí – našel potenciální díru na trhu, prosím, ať ji využije. Pokud to přispěje k rozvoji cestovního ruchu v oblastech, kam by třeba turisti a bajkeři hromadně nezavítali, jen dobře.

  Hlavně ať se nestaví do role spasitele českého moutainbikingu a netvrdí, že zlepšit ho lze JEN pomocí stezek. To je jeho vidění věci, které v žádném případě neodráží vidění většiny těch, kteří na MTB jezdí.

  A i kdyby se mu nakrásně dařilo budovat singly v oblastech, kde jsou pro to vhodné podmínky a kde je to přínosné, u mně u jména Tomáš Kvasnička zůstane pachuť podvodu, neetičnosti a křiváctví.

  To je můj názor a řekl bych, že nebudu jediný…

 • Pijer

  Nezměnil bych na Ondřejově příspěvku ani čárku, 100% souhlas.

 • Alfonc

  Ondřeji :

  neber to jako urážku, ale ty by ses dokonale hodil do současné politiky.

  A Kvasnička? To je vlastně takový sympatický podvodníček, možná i tunelář. Který, ale narozdíl od jiných nedává jen sobě, nýbrž i ostatním. Díky jemu je tady několik kilometrů stezek. A kdyby neudělal to co udělal a zůstal v ČEMBÉ, co by bylo dnes? Ale to přeci všichni víme, jen velké kulové! Tedy něco málo přeci jen a to spousta keců, dohadů, to a tohle a výsledky žádné!

  Takže Kvasnička udělal jen to, co dělá většina úspěšných lidí v dnešní době. Ono to vlastně ani jinak nejde. Jestli je Kvasnička šivák či podvodník je vcelku jedno. Na rozdíl od politiků dělá alespoň nějaké skutky a nemá hubu plnou keců a slibů, proto má mé sympatie.

 • Zed

  A tak to prostě je. Většina lidí, co kritizuje jak Tomáše Kvastničku, tak jeho práci, si nedokáže vůbec představit, co se díky samotný realizaci singltreku jako takového podařilo udělat.

  Zkusme jen, i když vím že pro mnohý to bude nelehký, přejít do praxe – za singltrekem jako takovým je totiž schovaný neuvěřitelný dlouhý vyjednávání až do fáze, že zrealizovanázcela nová stezka, která v lese nikdy nebyla je uznávaná všemi zůčastněnými stranami. Když se v lese začne například těžit, počítá se se singltrekem a nezničí se. Dovedeme si vůbec představit, co to muselo být za neuvěřitelný "boje" přinutit třeba Lesy ČR, aby na něco takovýho přistoupily? A tím to vlastně všechno začíná a končí.

  Další věc je ta, že se zrealizovaný singltrek zanese do map, je ho prakticky možný celoročně využívat a ne jako rádoby traily, který si jen na singltrek hrají a parazitují na něm.

  Takže lidi co tvrdí, že singltrek je takovej nebo makovej a nedokáží vidět všechny souvislosti, jsou naprosto mimo realitu. Ono totiž zrealizování singltreku jako takovýho vlastně většinu problémů vyřešilo a zabránilo zřejmě definitivně tomu, co se před lety stalo na Slovensku.

  A pravda je, že "keci nemají cenu" a to je to, co ta "druhá" strana dělá. Nebýt singlteku a Tomáše Kvasničky, troufnu si tvrdit, že by zřejmě něměli ani co dělat – a jak to sleduju, dělají to už skoro rok!

 • blue

  to jsou teda perly

 • Ondřej

  to Alfonc:

  Docela by mě zajímalo, proč bych se hodil do současné politiky.

  Ale to, o čem píšeš, právě to je druhá věc, která mi vadí a v tom se s tebou neshodnu. Ty vlastně schvaluješ to, že někdo podvede ostatní nebo se ke svému úspěchu nedostane úplně košer cestou! Účel světí prostředky? Tzn. to, že existují nějaké singltreky, které vyhovují potřebám především jejich tvůrce, resp. relativně dosti úzké zájmové skupině lidí, dostatečně ospravedlňuje nefér a konfliktní způsob, jakým vznikly? Hmmm… Takže jestli tomu dobře rozumím, tak pro tebe bude OK, když ti někdo postaví barák z kradených cihel, hlavně když ten barák bude stát, jo?

  Nejsmutnější na tom všem je, že Kvasnička je schopný člověk, o tom není sporu. Singltrek vybudovaný na vhodném místě je výtečný nápad – o tom není třeba se bavit. Čemba jak ji vidím já – jako plošně působící organizace s různorodou činností – je velice užitečná věc.

  A teď si představ, že Kvasnička by volil jiné řešení celé situace: čemba se chce ubírat jiným směrem než to vidí on, fajn, takže nezaloží s. r. o. natajňačku, ale transparentně, s vědomím členů Čemby a ve spolupráci s Čembou. Využije instutucionálního rámce o. s. a její kredibility u státních i soukrmomých ve svůj prospěch v dobrém, tedy tak, že s ní bude spolupracovat. On by kutal singly, tedy dělal si to, o co mu šlo podle mě od začátku, Čemba by je zastřešovala coby "doporučující" bajková organizace. Mohlo jít o symbiotický vztak, z něhož mohli těžit všichni zúčastnění a především ty, já, prostě sportovní bajkerstvo obecně.

  Tenhle idylický scénář nenastal a já se ptám: PROČ? Došlo k tomu, že se zdiskreditovaly obě strany. Čemba ztratila důvěru a svůj potenciál si bude muset tvrdě vydobít zpět, zčásti i proto, že její bývalý prezident po ní jde. A proč po ní jde? Podle mého názoru si za všechno může Kvasnička sám, za to, že se v očích mnoha stal nedůvěryhodnou osobou, za to, že na něm mnozí nenechají nit suchou a často mu odmítají přiznat i to dobré, co udělal. A především to, jak se zachoval a chová, zavdává příčinu mít důvod podezřívat ho z nefér jednání.

 • mr.antik

  Nechápu, proč by měly mít Lesy ČR důvod ničit svoji stezku…. No nicméně já se budu opakovat – a doufám, že srozumitelně – třeba mě singl fakt nevadí (stejně jako mi nevadí McDonalds), jsem jen trošku alergický na ty marketingový plky okolo, takže kdo chce, ať si staví, kdo chce ať si jezdí, ale ty všechny Hans Reyové, IMBA center a další pohádky o prvních stezkách v ČR….to nechme tam, jak píše Zed, že "kecy nemaj cenu". Jenže oni mají, protože o prachy jde v první řadě….

 • mr.antik

  Ale jinak, docela prdel tyhle diskuze, co :-)) To jsou ty krátké dny….

 • Jirka Knauer

  Pořád se nemohu zbavit dojmu, že se plive na to co Čemba pod vedením TK udělala a říká se, že se to mělo dělat jinak. Nikde nějak nevidím záznam o tom, že by přišel někdo jiný s projektem, který by měl hlavu a patu a dokázal ho nějak solidně prezentovat aniž by kohokoli napadal, pomlouval nebo jinak diskreditoval. Moje zkušenosti z podnikové praxe mi říkají, že je potřeba přijít s tzv. vizí, misí a cílem. Jinými slovy stanovit si představu budoucnosti, naplánovat cestu a určit jakého cíle se má dosáhnout tak, aby byl nějakým způsobem měřitelný, definovatelný, časově ohraničený atd.

  Tohle prostě už nikde nevidím, nevidím žádnou práci, vidím jen bezcenné tlachání a ztrácení času. Naštěstí ne mého.

  Stejně jako všechno má svůj čas v životě, tak i o.s. musím mít čas postupně dosahovat svých cílů, což nejde hned a na všech frontách. Navíc když máte omezené časové, lidské i finanční zdroje. Jsem přesvědčen, že všechny vaše domnělé cíle by se časem naplnily, jen jste tomu nedali čas nebo jste prostě chtěli všechno hned… Singly jsou pro určitou skupinu, dejme tomu, ale je to nástroj a páka pro další práci. Je to i vyjednávací síla o kterou se někteří experti celkem snadno připravili její odsouzením. Hlavně je to ovšem ukázka dokončené práce, která má svůj význam, je to ukázka toho, že se něco opravdu děje a lze na tom stavět. Tohle zatím nikde u stávající Čemby nevidím. Mrhat čas tlacháním a kecáním o tom co bylo, to je opravdu hodno naší sněmovně a zdá se, že to je tak v celé ČR.

  Když jsem mluvil o tom, že kdo je úspěšný, tak je cílem kritiky, tak jsem mluvil ze zkušenosti vlastní a zkušeností lidí mně velice blízkých. Tom to není, možná bohužel. To jen pro upřesnění…

  Ondro, mluvil jsi o štěpení na dva proudy, jeden s TK a druhý, ale nějak jsi zapomněl zmínit, co ty druhá frakce vlastně dělala, na čem pracovala, co dokázala, čím koho oslovila. A obviňovat TK ze zneužití pozice je podle mě úplně mimo mísu. Jako předseda sdružení měl, dle mého skromného názoru, mít postavení, aby jednal o projektech se správou a úřady. Nebylo zneužití, byla to jeho funkce. Samozvaný zástupce bajkerů? Zastupoval Čembu a ta je seskupením bajkerů. Globální pojetí nabrala síla členské základy, které jsem byl i já součástí o jara 2007.

  A poslední otázka Ondro. Jakým způsobem na sobě pociťuješ na své osobě ono "vytření zadku" TK? Zkus mi to prosím osvětlit. Udělal jsi pro Čembu i něco jiného, než že jsi zaplatil roční příspěvek? Za mou osobu – já udělal pouto to a byl jsem na několika akcích Čemby. Nic víc jsem pro to neudělal, tím spíš nemám právo nikoho pomlouvat nebo říkat, že měl dělat něco jinak, když jsem neřekl jak… (teď jsem si asi pěkně na**l na hlavu, ale je to tak a je nás většina-IMHO)

 • Ondřej

  to Jirka:

  Mně už moc nebaví sem psát a bavit se s někým, kdo argumentuje tím, že Kvasnička něco udělal a ti druzí ne (to přesně je Kvasničkova "nenapadnutelná" rétorika, která namísto zdůvodnění útočí a klade otázky, aniž by na ty položené odpověděla) a zatímco já mluvím o voze, on mluví o koze.

  Jenom ve zkratce k tvému příspěvku:

  – ČEmba si nikdy neměla osobovat právo hovořit za českou bajkovou obec, ad absurdum nikdy neměla mít v názvu onen "deštníkový" přídomek, pokud chtěla budovat singltreky, které ani v nejmenším neztělesňují představu většinovém způsobu pohybu na MTB.

  – Mohl bys rozvést to, jak myslíš to, že singl je nástroj a páka pro další práci či vyjednávací sílu? Jinak řečeno: k čemu jinému by to mohla být vyjednávací síla než k dalšímu singlu? Nebo opravdu věříš, že tenhle způsob je jedinou možnou budoucností bajkování v ČR?

  – Nejde o tom, že druhá frakce něco dělala nebo nedělala. Jde o to, že právě existence této druhé frakce ve spojitosti s Kvasničkovým "bude to podle mě" způsobila to, co je. Osobně jako mlčící a platící člen, jenž se svého času nabízel v oboru své odbornosti (nebyl využit), jsem tvořil část oné "institucionální základny/rámce", díky které Čemba částečně získala svoji moc a díky níž mohla jednat s Lesy ČR a ostatními subjekty.

  – singltrek s.r.o. mě zastihl jako nečlena, po dvou letech v Čembě mě přestalo bavit stále sílící směřování čemby k singlům, neztotožňuju se s ním. A to vytření prdele pociťuju tak nějak globálně, tedy že takhle se prostě věci nedělají. Osobně mám takovou pachuť v ústech, že jsem kdysi podporoval křiváka, který se chová jak malé děcko, není sto uznat, že přepískl a viníky vidí všude jinde než v sobě.

  – a jen tak mimochodem: kecání někdy nemusí být mrhání času. Je-li konstruktivní a jsou-li v něm strany, jež jsou ochotny naslouchat, říká se tomu dialog, který nezřídka vede k pozitivním věcem. Ono i za celou čembou bylo hodně kecání… Ano, je to plané tlachání v případě, že těm řečem nikdo nevěnuje pozornost, nebere na ně ohled, natož aby je nějak zohlednil. A pokud nejsou zohledněny, nemůže přijít druhá fáze, a totiž fáze toho, co ty stavíš na piedestal – fáze "činů".

  A napadat ty, kteří "kecají" a "nic nedělají", to je Kvasničkova rétorika a s tou na mě nechoď.

 • Alfonc

  Ondro, už mě docela nudí číst pořád dokola tvé řeči o tom, co udělal Kvasnička špatně, že zradil atd.

  Dobrá, ty tedy nevidíš Singltrek jako budoucností bajkování v ČR a co to tedy bude? Máš už nějaké vlastní konkrétní plány, nápady, myšlenky???

  Tak už konečně něco rozumného vymysli a zbytečně tady netlachej!

  Ať se alespoň v něčem můžeš Kvasničkovi vyrovnat, nebo spíše jen přiblížit.

 • Ondřej

  Alfonci, já ti prozradím, co dělám, když mě něco nudí: nevěnuju se tomu… ;o)

  Já jsem spokojenej s ježděním, jaké tady je, vždycky si nějakou cestičku najdu. Já žádné nové "plány, nápady, myšlenky" nepotřebuju, nepotřebuju mít všude nějaký singltrek (TM). Už se nebudu opakovat, kam podle mě patří singl a jaký je jeho účel. Čti a vystrč hlavu z Kvasničkova ctěného pozadí…

 • Pavel

  Žasnu jaké diskuze vyvolává něco, co mně do života přináší povětšinou jenom radost a pohodu. A to je ježdění na kole. Singltreky i Rychlebky jsou supr záležitosti, které jenom podporuji. Kdybych jedzdil jenom na nich, tak by měl to moc dlouho nebavilo, ale je to supr zábavné zpestření. Každý rok zavítám tam i tam a už se těším až bude víc lokalit. Je pravda, že z nových singltreků jsem byl trošku zklamán, protože absolutně nejzábavnější je stále původní okruh (když nepočítám tu ohavnou silnici). Nové stezky jsou poněkud "ploché" málo hravé a technicky náročné. Nechápu, proč mají označení černé?!!! Ale to je věc názoru. Nicméně se pod Smrkem udělalo plno práce a já ji naplno podporuji. A těším se až tam zase vyrazím. Stejně podporuji a kvituji činnost ČEMBY pod novým vedením. Stejně podporuji rozvoj Rychlebských stezek a doufám, že brzy něco podobného vyroste v Krkonoších. A hlavně doufám, že to co nás bude všechny tak nějak spojovat je ten svobodný pohyb na dvou kolech. Tak někdy na viděnou pod Smrkem, v Rychlebkách někde na cestě, ve volném terénu, v bajkparku nebo na silnici.

 • mr.antik

  Alfonc: Chtěl jsem jít dneska na kolo, ale bohužel mi nikdo neřekl, kam mám jet, tak to zkusím shrnout, jak to vidím já:

  – nejdřív musíme všem lidem natloucet, že jediný správný bajking je ten Kvasničkův. Zrušíme prodej celoodpružených kol a širokých gum. Když nebudou lidi věřit Kvasničkovi, nadiktujeme pár tiskových zpráv kamarádům z IMBA.

  – postávíme cca 10 singltrekových areálů, rozpočet do pár set mega. Ale těch opravdových, protože ty ostatní jen parazitují na těžce získaném knowhow. A to není fér. A také jsou velmi nebezpečné.

  – příjezd ráno autem na parkoviště, děti strčíme do dětského koutku, necháme kolo technicky prověřit profíkama v servisu, dokoupíme chybějící oblečení a doplňky. Na trati je 10 webkamů, takže nás nic nemůže převapit.

  – mapu nepotřebujeme, šipka nas navede na trať a všechny ostatní odbočky raději zakážeme aby nevznikaly nějaké ilegály, které jsou pro horské kolo nevhodné, neboť jsou plné kořenů a bahna

  – nebude potřeba řešit gumy, geometrii, převody, protože všchny trejly svým profilem a povrchem splňují velmi přísné normy

  – každých 10-15km bych udělal stánek s Coca-Colou a drobným občerstvením a servis pointem, netřeba vozit nic s sebou

  – v poledne se vrátíme do centra, dáme oběd, unavenou manželku necháme s dětma u hřiště a u stánků s novou kolekcí bílo-růžových dresů s logem singltrek(r)

  – po obědě vyrzíme na chlapskou jízdu na ty nejhrubší černé trejly pro nejdrsnější chlapy

  – nahoře cvaknem časomíru a frčíme dolů, díky metodice se nám nic nemůže stát a přitom adrenalin stříká z uší. Pro psychicky slabší povahy u stánku půjčíme integrálu a chrániče.

  – pokud všechno přežijeme ve zdraví, strávíme podvečer u piva, zatímco nám pomocníci v servisu nám umyjí a naloží kola

  – večer při odjezdu a placení parkovišti dostaneme certifikát opravdového bajkera a těšíme se na další týden.

  Tak nějak by se mi to líbílo, co pane Alfonc?

 • Alfonc

  mr.antíku, no to by bylo super, pěkná myšlenka a nápad. Jenže už horší a těžší je něco takového zrealizovat. To se bohužel zatím nikomu mimo Kvasničky nepovedlo! Neříkám, že Singltreky TK jsou dokonalé, ale je tady alespoň něco. Něco málo, kde můžeme jezdit. Ano, ať klidně vznikají stezky podobné Rychlebkám, nebo zcela jiné, ale ať chytří pánové nemelou jen pusou a nekritizují a budují. Mně, obyčejnému člověku, cyklistovi, je přeci úplně jedno za jakých podmínek tyto stezky vznikají, jestli je všechno fér a dle pravidel! To ať si opravdu vyříkají v soukromí mezi sebou. Já prostě uvítám další nové stezky jakéhokoliv tipu, hlavně když budou. A jediný člověk, který to zatím v ČR umí, je Kvasnička. Bohužel, nebo bohu dík.

 • Jirka Knauer

  Pánové, a vzpomínáte proč primárně Čemba vznikla? Vzpomínáte na rok 2007? Já docela živě…

  Ondro, vyjednávací pákou jsem myslel ukázku vykonané práce a podklad pro další jednání ne jen ve světě singletreku, který uznávám je jen teritoriální záležitostí a dvě atrakce v republice je málo. Ale jiné projekty zdá se přibývají, Čemba mlčí.

  Bohužel tato diskuze je trošku rozdrobená a trošku se ztrácím ve všech příspěvcích. Každopádně z mého pohledu, jako bývalého člena Čemba, mě TK nepodvedl, nesvezl se po mých zádech, dělal práci, která byla vidět a měl úspěch. Nikdy jsem nelitoval koruny, která šla do o.s. z mé kapsy (ANO jednalo se vesměs o základní příspěvek), viděl jsem výsledky, viděl jsem cíle.

  Pokud si dobře vzpomínám, tak se před lety neřešily jen singletreky, ale chodilo s epo úřadech s novou ideou stavění cyklostezek. Cyklostezky je vyznačená trať určená převážně cyklistům, to jen pro ujasnění (není definováno MTB, XC, DH,…). U nás v ČR vznikl trend stavět stezky za desítky milonů, po kterých stejně nikdo nikdy nepojede, nebo je zřídka, jejichž budování často zavání korupcí a populismem. Čemba přišla s tím, že ne všichni jsou silničáři a chtějí drahé a nepřírodní stezky. Chtějí mít přírodní stezky, ale kultivované, tak aby si na nich zajel dobře bajker i rodina s dětmi. Jedna stezky svým typem nemůže 100% uchvátit všechny skupiny, což pochopí i všichni ti, kterým se je již existující singletreky nelíbí, protože dávají lidem pohodlí, které oni odmítají. Sám asfalt upřednostňuji je pro auto, motorku nebo inline, ne pro kolo. A asfaltové dráhy na trénink silničářů asi nikdy u nás nebudou, bohužel. Ale to si všichni silničáři jsou vědomi od nepaměti.

  Jestli používám Tomovu rétoriku, tak se omlouvám nevěděl jsem, že jsem ji v průběhu studií a života někdy studoval. Sice argumentuji otázkami, ale zdá se, že na ně není odpovědi. Závěr si udělá každý sám.

  Jinak fázi činů je možno začít i v průběhu planého tlachání, ale to jen za účasti lidí činu, což v dnešní Čembě asi není fenomén, který by byl zrovna v módě.

  A ještě jedna věc Ondro, zkus mi prosím přesně napsat, čím se to Tomovo křiváctví vlastně projevilo, co udělal pro cyklistiku špatně a pro objektivitu napiš to co udělal dobře (ale bez přídomku toho, že to udělal sice dobře, ale….). Jak se projevilo to podrazáctví, kde se vzala ta tvoje pachuť, čím se tě dotkl, jak došlo k onomu pověstnému "vytření zadků" atd. Proč ti co chtěli něco dělat jinak na to nešli dle stanov o.s. a proč docházelo k diskuzím a špinění v kruzích organizace a to formou veřejnou – fóra, blogy, atd. a ve finále devastaci všecho dobrého, co Čemba měla mohla vytěžit i bez TK, který byl jen předsedou, kterého stačilo jen zbavit mandátu. Jinak předseda má nějakou odpovědnost, někdo mu schvaluje rozpočty, uzávěrku, plány na další období… Kdo tedy udělal chybu on, nebo ti, co mlčeli a do dnes mlčí nebo jen tlachají a nezajdou za stávajícím vedením a neřeknou: "Mám tu pilku, vyjednal jsem svolení majitele lesa a potřebuji ještě dva s motykou a jdeme upravit cestu v lesa tak, aby po dalším schválení majitelem byla cesta zanesena do mapy." Ano, v praxi to není tak jednoduché, ale v roce 2009 si pamatuji jednu akci Čemby, kdy z několika desítek lidí na vyjížďce (a bylo dost hnusně) vytáhlo několik pilku pokaždé, když se na cestě vyskytla překážky ve formě spadlého suchého stromu a podobně. Do té doby tu nikdo takový nebyl. A to je mimo jiné další výsledek práce staré Čemby a její osvěty.

  Pořád nechápu, proč je všem jasné, že TK svou činností udělal spoustu dobré práce, a to nevyvracejí ani jeho největší nepřátelé, a proč ti, co to chtěli dělat jinak to tak nedělali. Proč se nevytvořila sekce, která by byla specializovaná i jiným směrem. To to byla parta nějakých nevzdělaných individují, která nedokázala vyargumentovat svoji vizi a připojit ji k té od TK???? Osobně si myslím, že to byla POHODLNOST, protože když vezmu, že dobré kole dnes něco stojí, tak je potřeba něco umět, aby si na něj člověk vydělal…se vzděláním ani sociálním postavením těchto lidí to nemělo co do činění.

  Lepší řvát a pomlouvat, než něco dělat. Jinak pole o.s. je volné. Proč nevznikla alternativa, která mohla stavět na základech Čemby a místo toho tu máme kulový spolu s argumentem, který říká, že se neděje nic, protože se soudíme!!! Myslím, že těch, kdo se chovají jako malý je povícero. A ano uznávám i Tom mezi ně patří, ale je jeden z mnoha. A zdá se, že jediný kdo se soudí na jedné straně….druhá strana je početnější. Tom dále pracuje a druhá strana se soudí:-)))

 • Jenda

  Puvodne jsem nechtel vubec reagovat ale Alfonc mi fakt neda.

  "A jediný člověk, který to zatím v ČR umí, je Kvasnička. Bohužel, nebo bohu dík." – tohle je skutecne jedna z nejvetsich perel co se tu objevily. Singly v Moste jsou tam davno pred Kvasnickou a jeho svatou priruckou, Rychlebky – tam TK resp cemba (protoze v ty dobe delal za prachy cemby jako ful time zamestnanec, takze zase z nej nedelej altruistickyho chudaka), pomohla s vyrizenim povoleni. Veskera stavebni cinnost a planovani je ciste v rukou mistnich a rozhodne bych si nedovolil tvrdit ze to umeji hur nez TK.

  A to ze TK lezi nekterej lidem v zaludku tak to proste je – ono kdyz ti nekdo neco rika a pak za tvejma zadama castecne za tvy penize si s tebou vytre prdel a udela neco jinyho tak ja osobne nejsem tak splachovaci abych toho cloveka oslavoval jako bikoveho guru.

  Jinak nejvetsi nazorovej rozpor mezi velkou casti bikeru a TK je v tom ze TK tvrdi ze jedine bikovani po umelej singlech je trvale udrzitelny a absolutne odmita nazor ze vetsina cesticek po kterejch jezdime je pri SOUCASNYM PROVOZU bikerama zcela nedotcena.

 • mr.antik

  Alfonc: Ještě jsem zapoměl, že by si tam mohl Zed otevřít půjčovnu elektrokol, ono to docela makačka to šlapání….

 • Alfonc

  Jendo, já jsem napsal, že Kvasnička je jediný, který to v ČR umí. Ty singly o kterých ty mluvíš tady samozřejmě byly už před Singltrekem a netvrdím, že jsou udělané špatně. Ale nato, že jsou tady déle, tak žádného výrazného ocenění a úspěchu nedosáhly. Možná se mýlím, ale nevím o tom. Singltrek je tu krátce a už slaví nejedno uznání. Já tedy nevím čím to je?! Jestli lepší mediální kampaň, nebo jsou navržené pro širší zastoupení bajkérů a tím pádem to získalo velkou popularitu? Opravdu nevím. Ale myslím si a proto to tvrdím, že TK to vzal za ten správný konec, nebo spíše lépe řečeno za správný začátek dobré věci.

  Jirko, napsal jsi to velice výstižně a jsem velice zvědav na reakci Ondry

 • Alfonc

  mr.antík, tak to mě nyní velice zaráží a překvapuje, co píšeš! Ty takový bajkér prvotřídního kalibru a je to pro tebe MAKAČKA?!

  Hmm, no ono by to možná chtělo jezdit více po Singltreku, nežli skákat po balvanech. 😀

  Ber to prosím s humorem.

 • Radek

  Pokud mám odpovědět na otázku z nadpisu- špatně je na SpS všechno. Proč je pro někoho tak těžké pochopit, že existuje část bikerské obce, která je z principu proti vyhazování státních peněz za podobné jednoúčelové stavby na zelené louce ( národní fotbalový stadion, ten běžkařský hambinec v NMnM). Chápu, že když už lobisté nezmákli na Smrku skiareál, zalátli to aspoň touhle stavbou. Chápu, ale nesouhlasím. Stejně nesouhlasím s tím, že je lepší dělat cokoliv za jakoukoliv cenu, než nedělat nic. Status quo je nyní v celku vyhovující a kdyby LČR věnovaly zvýšené úsilí údržbě a opravám stávajících cest (třeba podle upravené singlové metodiky) udělaly by lépe. Jestli bych něco ocenil, bylo by to jednoznačné právní potvrzení a upevnění stávající pozice terénní cyklistiky(třeba i možnost jezdit v NP tam, kde je dovoleno chodit- lákal by mne skotský model). Chci autentické cesty v autentické krajině, kterou se dá putovat na kole nebo pěšky, ne jednoúčelové bikedromy, sloužící k tomu, aby majitelé přilehlých parkovišť, mizerných českých ( potažmo moravských) hospod a suspektních penziónů oholili chudáky, kteří nemají na to najít si vlastní cestu a to vše za státní peníz. Nemám nic proti komerčním projektům z privátních peněz, ale nelze vydávat Mc Donald za charitativní vývařovnu která se stará o veřejné blaho a zdravou výživu a ještě za to utácet veřejné prostředky. Celkem se stydím, že jsem na tom druhdy celkem aktivně participoval. Tak,to je špatně! P.S. Poku příjmeme paradigma v němž účel světí prostředky, nezbude než konstatovat, že pánové Pitr, Mrázek, Kožený a spol. jsou těmi nejlepšími z nás. To si snad nikdo nepřeje. Nebo?

 • Jenda

  pro Alfonce – no treba protoze Pavel Hornik nezve haldy novinaru a politiku na otviracky a pod. Mimochodem pro me je treba oceneni Mosteckejch singlu to ze se tam pravidelne porada zavod MX poharu a dokonce tam bylo i mistrovstvi CR MX. Mezi bikery je to obecne uznavany a ceneny technicky pojezdeni nezavisle na tom jestli to dostalo nejakou novinarskou cenu nebo ne.

  Tim ale nechci rict ze by smrk byl spatnej nebo neuzitecnej ale nedelal bych z toho jediny a nejlepsi bikovani v CR kdyz to neni pravda a to samy o TK jako staviteli stezek. Ono postavit tu stezku zas tak strasna veda taky neni – v Alpach jsou stovky km singlu a myslim ze vetsina lidi co to tam stavej mozna o IMBE a jejich metodice vzivote ani neslysela (rozhodne ji nedodrzujou a svete div se, jezdi se po tom moooc dobre). Co je ale veda je ziskat na ni povoleni a sehnat prachy!

 • Ondřej

  Jirko, já už jsem to tady napsal, nechce se mi to opakovat znovu, ale pro tebe to ve stručnosti udělám.

  Čembu, tedy ČESKOU mtb asociaci chápu jako povšechnou organizaci lobbující za zájmy mtb ve všech podobách, nikoliv jako organizaci tvrdící, že "není kde jezdit" a propagující jen singly jako to jediné správné. Netvrdím, že singly jsou špatné, ba naopak jsem tu uvedl, že je v určitých oblastech vítám a vidím jako prospěšné. Nicméně v náplni organizace, jakou chce být Čemba, by měly být pouze "okrajovou" záležitostí. Hlavní náplní by mělo být zachování statusu quo a lobbing proti stavbám typu Šumbera, nabízení nějaké alternativy nebo minimálně regulace úděsných rozměrů takovýchto staveb. Prostě já ji vnímám jako byrokratický aparát bojující proti jinému byrokratickému aparátu. Nové cyklostezky podle mě nejsou zapotřebí, pokud fungují turistické stezky. Šlo jen o to, dohodnout se KČT. Do jaké míry za neúspěchem jednání stál pověstný "modus operandi" páně Kvasničky, to soudit nemíním.

  A co vnímám jako křiváctví? Už jsem to taky psal.

  A) to, že Kvasnička vystupoval jménem bajkerů ČR, což mi nicméně nevadí tak, jako

  B) cirkus, resp. ticho po pěšině ohledně založení singltreku sro a registrace ochranné známky.

  C) skutečnost, že založení organizace, která měla sdružovat bajekry, ve světle všech událostí zavání účelovostí, což potvrzuje ona pověstná Kvasničkovo-Slavíkovská apologetika poté, co založení sro začalo probírat nejen celé BF, ale především členstvo Čemby.

  Jinými slovy, že založením organizace, do níž nalákal lidi, stimuloval zájem a poptávku po singlech, kterou na základě neustále proklamovaného "unikátního know-how a zkušeností" měla uspokojit později založená spol. s r. o. A o tom, že si na práci nejen své, ale takové, ke ketré mu dali mandát členové čemby, postavil svoje podnikání.

  D) To, že vlastní hloupostí oslabil organizaci, kterou založil, která mohla udělat leccos dobrého, a minimálně mně osobně ji dost zdiskreditoval.

  E) že svou vlastní hloupostí nevyužil potenciál, který se nabízel ve vztahu Čemba pod nekvasničkovským vedením a Singltrek s.r.o.

  Ano, a je moc dobře, že píšeš, že "předsedu stačilo zbavit mandátu". Moc dobře si pamatuju, jak Kvasnička vysvětloval založení s.r.o. tím, že by mohl přijít o předsednictví a čemba by se tak mohla ubírat směrem, kterým on nechtěl jít.

  A s tím se pojí jedna otázka: pokud mu tak moc na srdci leželo dobro bajkingu a nikoliv vlastní prospěch, proč zakládal o. s., tedy "demokratickou" organizaci, když mu muselo být jasné, že dříve či později o vliv a předsednictví může přijít?

  To jsou základní body mé nechuti. Neobhajuji novou čembu, jíž nejsem členem a hned tak nebudu, jen říkám, že Kvasnička se nezachoval férově, že si myslím, že od začátku směřoval k založení výdělečného podniku, což s tím, jestli něco udělal nebo ne, pranic nesouvisí. Už tomu rozumíš?

 • mr.antik

  Alfonc: já už po balvanech nejezdím, jdu s dobou, protože jak řiká pan Chris Bernhardt z IMBA, "Singltrek pod Smrkem je model budoucnosti evropského MTB" a nic lepšího tady přece nemáme…

 • Alfonc

  Pánové, toto je můj poslední příspěvek. Chtěl bych už jen říci, každý z vás má asi kousek té své pravdy na celou záležitost. Přesto, nebylo by lepší se třeba na jaře, až bude příjemné počasí, Se společně setkat tam pod tím Smrkem, pořádně protáhnout těla kola, pokecat si a pokusit se zakopat válečnou sekeru?! Já vím je to asi ode mne naivní představa, ale přesto, když už tam je to bajkérské zázemí včetně toho pumptreku, tak by to chtělo využít a možná přijdem i na jiné lepší myšlenky. Pánové, co vy nato? 🙂

 • Ducháček

  2 Tomáš Kvasnička: Vaší práci nekritizuju. Naopak, to co děláte a co jste vybudoval se dá považovat za úspěšný projekt. Mě vadí ty věci kolem, které vlasntě se SpS nesouvisí, ale pořád se o nich mluví. Když jste nechtěl aby Vám v Čembě do Vašeho projektu nikdo nemluvil, tak to jste neměl zakládat O.S., ale rovnou ČEMBA s.r.o. Jako ředitel vlastní firmy si pak můžete dělat určitě co chcete. Občanské sdružení ale funguje jinak. Má svá pravidla a lidé do jeho vedení jsou voleni. Na druhé straně má každý možnost z něho vystoupit, protože to není sekta. Domnívám se, že by si Vás daleko více lidí vážilo a ocenilo Vaší práci kdybyste neudělal chyby, které jste udělal a navíc je stále do nekonečna neobhajoval. Co mám na mysli:

  a) ČEMBA byla asi opravdu Vaše dítě – v tom smyslu, že jste jej počal, porodil a naučil chodit, ale když se dostala do puberty, proč ji rovnou vraždit ??? a to co proběhlo s tím, že jste ji chtěl za každou cenu rozpustit nebylo nic jiného než vražda…

  b) ČEMBA přišla na nevěru svého rodiče a rodič začal kolem sebe strašně mlžit a když se do toho zamotával čím dál víc, tak i kopat

  c) nesmyslné pře a soudní tahanice o podle Vás "mrtvé dítě"

  A nešlo to udělat jinak ?? Proč nešlo říct, pánové, nesdílím už vaše názory, chci věci dělat jinak, chci si založit komerční projekt. Byl bych rád, kdybychom se mohli vzájemně podporovat a stát vedle sebe jako partneři… Myslíte, že tohle opravdu nešlo ??? Proč ??? Takhle si všichni na sebe jenom všichni vzájemně hážou špínu…..

  To Ondřej – souhlas se vším, co jsi napsal. Kdybys šel do té politiky, tak máš můj hlas !! 😀

 • He, asi se to sem nevleze. Jestli tu nekoho zajima u nazor me malickosti, tak ho najdete na mem blogu. Dík za Vase nazory!
  http://volnajizda.blogspot.com/2011/12/hadky-kole

 • john

  No hotové Slunce, Seno a pár facek 🙂

 • Polka

  TK: tvy odpurci jsou sice pindalove a prudici, ale ty jses podvodnik a lhar. Co je horsi?

 • Aleš

  Když dá TK pokoj Čembě (dyk je směšná, tak co se s ní zabejvat) a bude si kutat svoje singly bez toho, aby všem cpal, že je to to jediné co bajker může chtít, tak ať si kutá. Soud ze strany nového vedení měl zabránit snahám o likvidaci od bývalého vedení, což se povedlo, a nemyslím, že někdo má chuť se dál soudit.

  Jak jsem pochopil, v NMpS do té doby nebylo kde jezdit a nyní jsou mu všichni místní zavázáni, že jim tam konečně udělal pár cest. OK, to je záslužná činnost (bez ironie).

  Ovšem v drtivý většině lokalit lidi kde jezdit maj. Volný pohyb po lese je něco, o čem si kolegové z IMBA můžou nechat zdát, a to si musíme držet. Když k tomu přibyde nějaký singl tam, kde je to potřeba, fajn. Ale když má někdo za barákem luxusní síť lesních cest a pěšin, tak se nedivte, že je alergickej na řeči o tom, že v singletreku(c) je budoucnost bikování. Vize mr. antika bych se fakt nechtěl dožít.

  A že je SpS megaúspěšný? Jo, marketing jim jde, ostatně musí jít, pokud je to má živit. Já zas znám lidi, kteří si svoje vytuněné cestičky (ač legální) naopak tají.

 • Polka

  Zapomnel jsem napsat, ze jakoukoli krivarnu resp. podvod na clenech Cemba nelze prece omlouvat mnozstvim odvedene prace! Cast te prace ostatne TK nikdo neupira, i kdyz podivame-li se na vysledek na NMPS, tak lze nalezt spoustu nedostatku, coz by se v pripade placene "profi" firmy stavat urcite nemelo.

 • Podle délky a intenzity diskuze je vidět, že práce mého týmu není lidem lhostejná a to je určitě dobře. Jistě se rádi dozvíte, že připravujeme několik dalších podobných sítí stezek jako je Singltrek pod Smrkem.

  Nicméně, někteří lidé (viz také debata zde) si již moji činnost v ČeMBě značně opředli mýty a pověrami. Proto přidávám několik pravd:

  a: Singltrek byl mým programem před založením ČeMBy.

  b: Singltrek byl jedním z hlavních cílů ČeMBy.

  c: Singltrek nebyl jediný cíl ani činnost ČeMBy.

  d: ČeMBA pod mým vedením byla vedena podle demokratických zasád a řízena podle zásad správy NNO ve rozvinutém světě.

  e: Mezi tyto zásady nepatří poslouchat připomínky každého, vždy a všude (ono je to mj. logicky nemožné).

  f: Soudními řízeními začala strana, která v ČeMBě převzala moc.

  g: ČeMBu jsem nelikvidoval, pouze jsem s výkonným výborem odstoupil a po té vyrovnával všechny závazky. Žaloba protistrany na mou osobu se tedy věcně mimo.

  h: Ani v jednom ze soudních sporů okolo ČeMBy zatím nedošlo k rozhodnutí.

  Celý příběh Singltreku ukazuje, kolik lidí se na Vás v Česku vrhne, když děláte něco nového a když se plus mínus daří.

 • Ondřej

  To TK: S tebou to vůbec nemá smysl, čéče… Všichni jsou hajzli, jen ty jsi běloskvoucí lilie a výlupek ctností. Jen bych si tě dovolil upozornit, že v poslední větě JSI ZAPOMNĚL POUKÁZAT NA TO, PO ČÍCH ZÁDECH JSI SE K TOMU "PLUS MÍNUS DAŘÍ" DOSTAL…

 • zbartos

  Radku (4.12. 2011) díky !!!! Ty jsi vymátl tu podstatu !!

  Podružnosti typu podrazáctví TK jsou v zásadě soukromou věcí těch napálených (pokud není následně jeho podrazáctví, prý omluvitelné svatou vizí "singltrekového cirkusu", vydáváno za vzor všem bikerům a občanům ČR), ale bezdůvodné zneužívání veřejných peněz k ničení neporušené přírody (např. formou MTB XC parků na zelené louce) , to už je horší.

  A když se k tomu přidá demagogické tvrzení TK o tom, že tohle ježdění ve "veverčím kole" chce většina bikerů v ČR i ve světě, tak je tu rázem začátek katastrofy.

  Hledejme úzké cestičky i návazné širší cesty v krajině, starejme se o ně, přesvěčujme MMR, kraje, obce a vlastníky, aby nám v tom pomáhali (příp. aby obnovili ty zarostlé či zaorané) a umožnili je sdílet pro všechny rekreační uživatele, ale do neporušené přírody nezasahujme. Stačí silnice, dálnice, satelity, tovární areály, in-line stezky a cyklostezky…….

 • Vašek
 • zbartos

  test 4

 • zbartos

  Vašku, celkem by mne zajímalo, kde vidíš na webu ČeMBy http://www.cemba.eu/aktuality/ "články kydající hnus na všechny strany" a "současné handrkování, dohady a stížnosti nového vedení na to, co komu Kvasnička udělal nebo ne".

  Ty jsi snad ještě zažil pana Kojzara z Rudého práva http://archiv.ucl.cas.cz/?path=RudePravo , že se tak mile vyjadřuješ ?

 • fandim ekoteristum v

  No kdyz uz to tu zaznelo. Jestli se nekdy v Cesku zakaze volne jezdeni po lese, tak to nebude kvuli Kvasnickovi nebo Singltreku, ale prave kvuli takovym posukum z Cemby co tvrdi, ze 50cm siroka cesticka v hospodarskem lese je niceni neporusene prirody.

 • zbartos

  testv 2

 • zbartos

  Vašku, celkem by mne zajímalo, kde vidíš na webu ČeMBy http://www.cemba.eu/aktuality/ „články kydající hnus na všechny strany“ a „současné handrkování, dohady a stížnosti nového vedení na to, co komu Kvasnička udělal nebo ne“.

  Ty jsi snad ještě zažil pana Kojzara z Rudého práva http://archiv.ucl.cas.cz/?path=RudePravo , že se tak mile vyjadřuješ ?

 • zbartos

  test 4

 • zbartos

  Vašku, celkem by mne zajímalo, kde vidíš na webu ČeMBy „články kydající hnus na všechny strany“ a „současné handrkování, dohady a stížnosti nového vedení na to, co komu Kvasnička udělal nebo ne“.

  Ty jsi snad ještě zažil pana Kojzara z Rudého práva, že se tak mile vyjadřuješ ?

 • honzarb

  2 Alfonc a pan Kvasnicka:

  Neda mi to nereagovat na vetu, kterou (Alfonc) reagujes na argumenty mr.antika: "Dobrá, ty tedy nevidíš Singltrek jako budoucností bajkování v ČR a co to tedy bude? Máš už nějaké vlastní konkrétní plány, nápady, myšlenky???" — A ty vidis budoucnost bajkovani v CR jako jezdeni na tratich typu Singltrek pod S.? Ja na Singltreku pod S. uz byl nekolikrat, vzdycky jsem si to uzil, bavi me to tam, ale rozhodne to nevidim jako budoucnost bajkovani v CR! Jak timhle muze nekdo argumentovat – to mi hlava vubec nebere?? Copak nechapete/neznate podstatu bajkovani????!! Ta budoucnost pro me znamena zachovani stavajici situace, tzn. moznost jezdit prakticky vsude, kde chcem (samozrejme respektujeme-li ruzne zakazy, narodni parky, apod.). Nejsem si jisty, ze pro budoucnost bajkovani v CR je treba budovat dalsi singltreky a pod., naopak bych se co nejvice snazil zachovat stavajici stav. Singltrek pod Smrkem osobne chapu jen jako bonus k stavajicimu stavu a doufam, ze se na tom nikdy nic nezmeni… a co nejvice doufam, ze pan Kvasnicka a jemu podobni, svoji aktivitou (treba mimodek) tento stav nijak nezmeni… a za to bych se snad klidne i bil…

 • Ondřej

  Honzarb: naprostý souhlas.

 • Alfonc

  honzarb, nedá mi to, abych ještě jednou nereagoval na tvůj příspěvek. Promiň, ale vůbec jsem to nějak nepochopil. Tedy snažím se tvá slova pochopit takto, chceš říci, že TK mně, tobě a všem nařizuje a dává to rozkazem, abychom jsme jezdili jen na jeho singlech?

  Oba víme, že je to nesmysl, každý si může jezdit kde chce a nic se do budoucna zcela jistě měnit nebude. Ty jsi budeš třeba nadále jezdit po polních cestách, já po Singltreku a mr.antik bude nadále s nadšením hopsat po šutrech a všichni budeme spojení. Singltrek je a bude jen jednou z možností.

  A teď ještě pár mých slov proč si myslím, že Singltrek bude budoucností. Mám pocit, že to kritizují především bajkeři profící, nebo jak vás přesně definovat? Mluvme o vás jako o zkušených cyklistech. Většina dotázaných na singlech TK vám řeknou, že jsou absolutně spokojení. Fór je totiž v tom, že budoucností bajkování v ČR bude patřit takovým singlům a stezkám, které budou stavěné na míru co největšímu počtu lidí, počínaje od dětí až po důchodce. To je prostě už takový nastavený celosvětový trend a jen tak se nezmění. Proto jsou tyto projekty úspěšné a mají budoucnost. V jednom s vámi souhlasím, horské kolo bylo vytvořeno k tomu, aby se sním jezdilo v těžkém horském terénu, to samo vypovídá z jeho názvu, takže by mělo k tomuto účelu i sloužit. Jenže horské kolo se stalo základním a nejrozšířenějším dopravním prostředkem takže ho používá většina z nás obyčejných smrtelníků. A proto bohužel se budou stavět stezky pro všechny tyto jmenované. Dnes už nikdo neche jezdit po klasických cyklostezkách, chvíli po cestě, chvíli po silnici, to prostě nudí a hlavně jde tam o život! Takže všichni se pomalu začínají přesouvat a vyhledávat zmíněné singly. Takže dle mého názoru a jsem si tím jistý, budoucnost bajkování ovlivní početnost a široké spektrum cyklistů. My ostatní, co vyznáváme ten pravý původ bajkování bohužel budeme muset zůstat trochu v ústraní a vyhledávat to málo, co nám zůstane šité na míru. Ale zase na druhou stranu bych to tak černě také neviděl, určitě budou třeba v malé míře, ale určitě budou vznikat i náročné tratě pro nás početně menší skupinu.

 • mr.antik

  Alfonc – o tom asi nikdo nepochybuje, konzumní bajking Kvasničku uživí, jestli je to dobře nebo špatně nemá smysl posuzovat. Prodávat prdele s ušima je určitě výhodnější. Dělat těžký trejly za 20mega pro pár lidí by nám asi veřejnost dala pěkně sežrat, houbaři by nás pak mlatili holí…

  Takový trejly si musíme holt dělat sami a naštěstí je v čr spousta dobrý chstavitelů, který to dělaj zadarmo a z lásky. TK mezi ně neřadím, ale vyloženě za zlé mu to nemám. Lepší, než kdyby byl na pracáku nebo za peníze z fondu dělal nějaký bezcený prezentace.

  Ale mohl by si odpustit ty svoje sobecký výlevy o tom, jak to sem všecko přivezl kdoví odkud a že se jedná o první a nejlepší stezky ve střední evropě. Vypadá to přinejmenším trapně. To prostě musí rozsoudit pánbu a nebo každý sám. A ne TK, který to měří počtem lidí motajících se po trejlu – to je pouze měřidlo komerčnosti, ne jakésy univerzální kvality.

  Važte si, že nás tu pan kolega Hájíček (mimochodem pěkný web, docela jsem se tu začetl) nechá diskutovat, TK už by to dávno radši smazal protože takový diskuze škodí "budoucnosti bajkingu" (tedy rozumějte "velikosti rozpočtu pro jeho projekty").

  Díky za to.

 • Petr

  Nemůžu si pomoct, ale podle fotek bych si na Smrk vzal rači silničku než horáka.

  Copak ty krásný cestičky ujezdili parnímválcem?!

 • Alfonc

  mr.antiku:

  No konečně, ačkoliv mi to rve srdce, tak musím s tebou souhlasit. 😀 Teď jsi to napsal vážně hezky.

  Tomáš Kvasnička je prostě člověk trošku ješitný, má rád úspěch a nerad se o to dělí. Ale ruku na srdce, kdo dnes takový není?! Přiznávám se a stydím se za to, též jsem takový 😀

  Proto mu to nezazlívám a tak trochu ho i hájím. Myslím si, že v jádru to není špatný člověk a myslí to dobře. 🙂 V tomhle se nejspíše neshodneme a tak přijímám vaší kritiku.

 • gulas

  alfonc: zacinal sem te snad mit i rad ale vetou o TK "Myslím si, že v jádru to není špatný člověk a myslí to dobře" si to asi trochu pokakal 😀

 • mr.antik

  Podle jádra cizí lidi nesoudim. U mě si to pokakal, když se mu povedlo místo cesty postavit malé vodní dílo, místní + lidi okolo něj se to usilovně snažili nějak potichu napravit a opravit a on jen roztruboval, jak je všecko perfektní a vše dle jeho užasných plánů a vize. Pokud vidím zásadní rozpor mezi skutečností a slovy, tak bych to nazval minimálně "nedůvěryhodností". Ale jak říkáš, do jádra nevidim ani mě to nezajímá….

 • Alfonc

  gulas

  víš ono to je možná tím, že jsem to psal někdy o půlnoci v polospánku, takže člověk v takové fázi spíše sní. 😀 A ten původní záměr byl možná, to napsat trochu jinak. Možná jsem chtěl to komentovat slovy – Chtěl bych věřit za mojí obhajobu TK, že je to v jádru dobrý člověk a snad doufejme, že to myslí dobře.

  Koneckonců, ať jsem to napsal jak jsem to napsal, to nám ukáže až samotná budoucnost a následující práce TK. Poněvadž ta dosavadní, ať už byla dobrá, či špatná, jestli má cejch hřišníka, či mu je křivděno?! Tak prostě je to už minulost, která jednou vznikla a která se už bohužel nedá smazat a prostě tak či onak, musí se s tím on sám vyrovnat a dokázat případný opak opaku.

  Jen bych ti chtěl Tomáši tímto sdělit, dělej svojí práci nadále dobře, buď klidně úspěšný, ať se o tobě všude povídá, to ti z celého srdce přeji a určitě nejen já. Ale jedna taková má rada na závěr, bylo by dobré se méně chlubit a povyšovat! 🙂

 • gulas

  alfonc: co myslis tim ze dela svoji praci dobre, SpS nebo umyslne blokovani Cemby soudnima zalobama 😉 ?

 • Alfonc

  Gulas: Jenom ve stručnosti, myslím si, že jeho dobrá práce spočívá v SpS, bez ohledu na kvalitu stezek, to je zase z jiného soudku a tom teď nechci psát.

  A co si myslím o kauze TK versus ČEMBA?

  Asi bych už opakoval to, co tady bylo řečeno, stačí si pozorně přečíst příspěvky Jirky a Ondry. Já nevím jak vy, ale já jsem si už udělal úsudek.

 • Ondřej

  Jen jsem tu chtěl napsat ještě jednu věc:

  už jsem řekl, že si myslím, že na rozdíl od jiných věcí ČR žádné nové stezky plošně nepotřebuje, že však jde o dobrou věc, která do určitých regionů může přitáhnout lidi a tím pádem peníze.

  Pokud už tedy někde třeba na Svitavsku nebo Jesenicku bude nějaká uměle zbudovaná "přírodě blízká stezka" typu Rychleb či singlu pod Smrkem a já už se rozhodnu, že sednu do auta a vydám se tam, nemám problém zaplatit ani přiměřené parkovné, ani nějaké "vstupné", kterým podpořím nejen údržbu těch treků, ale i třeba místní podnikatele. To mi přijde fér.

  Tím chci říci: Kvasničko, kutej si svoje singly, važ na ně výdělečné projekty, staň se milionářem nebo i miliardářem, ale nehrej si na spasitele, nemontuj se už do českého bajkování, netvrď něco, co si myslíš ty sám a možná 150 tvých věrných a hlavně přestaň říkat takové bludy, že zlepšit bajkování v ČR jde jen "cestou singlu".

 • gulas

  zajimalo by me jestli Tomas Kvasnicka, jako hlavni akter celeho pribehu, najde odvahu odpovedet na cast textu co vyse napsal Ondra:

  "A teď si představ, že Kvasnička by volil jiné řešení celé situace: čemba se chce ubírat jiným směrem než to vidí on, fajn, takže nezaloží s. r. o. natajňačku, ale transparentně, s vědomím členů Čemby a ve spolupráci s Čembou. Využije instutucionálního rámce o. s. a její kredibility u státních i soukrmomých ve svůj prospěch v dobrém, tedy tak, že s ní bude spolupracovat. On by kutal singly, tedy dělal si to, o co mu šlo podle mě od začátku, Čemba by je zastřešovala coby „doporučující“ bajková organizace. Mohlo jít o symbiotický vztak, z něhož mohli těžit všichni zúčastnění a především ty, já, prostě sportovní bajkerstvo obecně.

  Tenhle idylický scénář nenastal a já se ptám: PROČ?"

  • Martin

   Zajímavá otázka… A odpověď zdá se v nedohlednu?

   • gulas

    proc asi 😉