Arabba – traily v srdci Dolomit

Do Arabby jsme vyrazili začátkem září a trochu jsme nepočítali s tím, že by tamní dolomitské traily už mohly být pod sněhem. Stihli jsme projet tedy jen dva, o to víc nás ale nalákaly k další návštěvě. Vesměs jsou tu stezky namotané po celém slavném okruhu Sella Ronda, takže je rozhodně co „sjíždět“!

Text: Andrea Drengubáková / Foto: Tom Rucký

V městečku Arabba necháváme auto na bezplatném parkovišti přímo v centru u kostelíka a velkokapacitní lanovkou se necháváme vyvézt na Porta Vescovo do úctyhodné nadmořské výšky 2 530 m. Odtud se vydáváme na jednoduchý okruh „Panoramatic tour“, který nás po klesající šotolině dovedl ke křižovatce s hlavní cestou a následně stoupajícím singlíkem k nástupu lanovky Saletei, která nás vyvezla na Passo Pordoi.

Při jízdě na sedačkové lanovce Saletei jsme mohli pod sebou vidět oficiální Downhill&Enduro lajnu vedoucí z Passo Pordoi právě k nástupní stanici této lanovky. Protože jsme měli v plánu jiné traily, ten pod lanovkou jsme nejeli, nicméně podle řady klopenek a lávkových přejezdů šlo o docela pohodový sjezd, který by měl bavit širší spektrum sjezdařů.

Příště už tahle pasáž rozhodně projde pod našimi jednostopými stroji! Na Passo Pordoi navíc finišuje další trail, tentokrát vedoucí z vedlejšího Canazei, který už byl o něco techničtější. My se svezli jen na jeho kousku, který jsme si z Passo Pordoi museli vyšlápnout.

Z Passo Pordoi jsme se dál vydali směrem na pevnost z 1.sv.v. Ossario del Pordoi, tedy k pohřebišti padlých rakouských a německých vojáků, kterých tu v kryptě „odpočívá“ přes osm tisíc. Abychom si odsud tedy odvezli i nějaké ty kulturní zážitky, šli jsme si do pevnosti rozšířit obzory. A taky se schovat před deštěm!

Od pevnosti bylo potřeba vrátit se kus zpátky, kde už nám cedule po levé straně hlásila začátek trailu Passo Pordoi-Monte Burz. Už začátek nás docela nalákal – šlo o víceméně vyhlazený singlík s hliněným podkladem a dle vytrhaných kořínků po stranách se zjevně jednalo o „mlaďocha“.

Trail nebyl čistě sjezdový, hlavně ze začátku vedl mírně do kopce. Po chvíli přišlo i na dlouhou dřevěnou lávku a následně jsme křižovali horský vodopád vyseknutý do masívu dolomitu.

reklama

Od vodopádu se trail začal nenápadně svažovat a nabýval postupně na jezdivosti. Po chvíli už došlo na ortodoxně bikerké klopenky, které byly poměrně zavřené, takže v kombinaci s mazlavým blátem šlo o docela hravou záležitost. Pěším je sem vstup zakázán, takže máte garanci čistě bikového požitku.

Trail se ještě párkrát zvlnil, takže sem tam jsme museli šlápnout do kopce, vesměs jsme ale k vrcholu Burz spíše klesali. Díky jednoduchosti a nenáročnosti terénu se tento trail dá doporučit i začátečníkům nebo i jako rodinný výlet s manželkou či dětmi. Délka činí 4,3 km a průměrný biker ho dá za cca 45 min.

Z Burzu zpět do Arabby vedl trail „Monte Burz-Arabba“, který byl 1,3 km dlouhý a sliboval náročnost o level vyšší. Jeho charakter byl podobný předchozímu, jen profil už byl čistě jen z kopce a místy šlo o poměrně prudké úseky. Přibyly klopené zatáčky i zábavné lavice či menší dvojáky. Značení „Hard“ (černé) by tedy nikoho nemělo zastrašit, v bikeparcích v našich končinách by se klidně jednalo o trail modré barvy.

Toť vše, co jsme v Arabbě z trailů stihli, druhý den už za okny hustě chumelilo! Arabba ovšem v našem hledáčku určitě zůstane, protože celý okruh Sella Ronda je protkaný podobnými traily a navíc ho za pomoci lanovek můžete objet podobně jako v zimě na lyžích.

Zdejší traily jsou poměrně dlouhé, přírodního charakteru a netradiční dolomitská panoramata se vám tu jen tak neokoukají. Protože nám hustá mlha z krajiny moc neukázala, přikládám jedno ilustrační foto, abyste měli lepší představu…

Itálie je známá i díky výborné gastronomii a konkrétně v Dolomitech se to jen hemží michelinskými nálepkami na dveřích mnoha restaurací. Jednou takovou je středověká pevnost Al forte necelé 4 km od Arabby, která zaujme nejen kulinářskými delikatesami, ale také interiérem odpovídajícím královskému sídlu. Navíc se tu ve stejnojmenném hotelu můžete i ubytovat.

Arabba v kostce:

Vzdálenost z Prahy                          7 h 22 min
1 jízda Arabba-Porta Vescovo         10 eur
Ubytování                                         www.alforte.com
Webové stránky                                www.arabba.it www.dolomitisupersummer.com

V Arabbě jsme sedlali kola Ghost Pathriot 8 a Lapierre Overvolt SX 800, byli jsme oblečeni v Maloje, s rukavicemi, chráničemi a helmami Poc. Videomateriál jsme pořídili technikou Lamax a v batůžku Evoc nechyběla svačina v podobě tyčinek Bombus.

Text: Andrea Drengubáková / Foto: Tom Rucký

Líbí se vám článek? Podpořte nás na vaší sociální síti. Díky
  • Jan Musil

    Je potřeba udělat základní tábor spíše v Canazei a projet traily Superenduro Italia. Zážitek, čisté enduro, ovšem většinou nahoru lanovka (naštěstí, převýšení jsou obrovska). Gpx si každý najde, případně pomůže trailforks. Potom, pokud se jede Sella Ronda, což je spíš jednodušší ježdění, tak se dají najít traily v Gardeně (ciampioni) a z Passo Gardena kde se staví i nějaké flow lajny.

    • Díky za tip. Už toto mě dost nalákalo, tak snad příští rok…