Holux Funtrek/SmartMaps – jak importovat a sledovat trasu?

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPXLetos z jara jsme si podrobně představili outdoor navigaci Holux Funtrek 132. V původním článku bylo popsáno, kromě jiného, jak trasu uložit a exportovat; dnes bychom se rádi blíže podívali na opačnou cestu – získání a import GPX dat a následné sledování projeté trasy.

Možností, jak se dostat k navigačním datům, nejčastěji ve formátu GPX, je celá řada. Může vám je poslat kamarád, můžete využít svou vlastní již dříve projetou stopu, můžete si stáhnout něčí výlet z internetu, nebo si trasu „projet prstem na mapě“ – v dnešní době spíše naplánovat v počítači, uložit, nahrát do přístroje a pak se jí v terénu jen držet.

Tento článek nebude nijak extra upovídaný, jelikož jsme se rozhodli využít formu praktického obrazového návodu. Dnes se přitom zaměříme na dvě primární možnosti, kterak naplánovat, uložit a nahrát trasu do Holuxu.

reklama

Mapy.cz a PC Manager

Jednou z možností je plánování na dobře známém portálu Mapy.cz, který využívá algoritmy a navigační data SmartMaps (Mapy.cz před časem asimilovaly SmartMaps), druhou pak plánování v programu SmartMaps PC Navigator, který je součástí této navigační aplikace jak v Holuxu, tak i v chytrých telefonech. Další varianty jako je plánování a export dat z oblíbeného portálu cykloserver.cz a dalších pro dnešek přeskočíme, jelikož jde především o pochopení základního principu. Přestože se jednotlivé kroky u různých služeb mohou lišit, logika postupu je vždy stejná.

Plánování v Mapy.cz

Když si otevřete stránku Mapy.cz ve svém počítači, možná si všimnete nabídky na vyzkoušení nové verze této oblíbené mapové a navigační služby, která vás zavede na stránku beta.mapy.cz. Jelikož máme rádi novinky, plánovali jsme náš výlet na nové verzi webu Mapy.cz, pro úplnost jsme ale doplnili i jeden náhled obrazovky z klasické (staré) verze.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Začněte tím, že si přepnete na „Turistickou mapu“, abyste viděli vrstevnice, turistické značky, cyklotrasy atd. Tlačítko najdete nahoře vlevo. Pak už jen stačí vybrat si patřičnou oblast.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Nyní klikněte na tlačítko „Plánování“ (Plánování a měření trasy), dále klikněte do políčko start (se zelenou vlaječkou), kde můžete místo startu napsat do textového pole nebo lze myší najet nad mapu a daný bod označit ručně, což nám připadá mnohdy praktičtější.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Další krok je více než logický – stanovit cíl výletu. Opět stačí kliknout do určeného místa na mapě, kam se „zapíchne“ červený cílový špendlík. Jedním i druhým (start a konec) můžete dále libovolně pohybovat.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Nezapomeňte si zvolit odpovídající způsob přepravy – autem, na kole, pěšky, MHD. Nám se nejvíce osvědčilo plánování turistické (pěší), jelikož obvykle vede po značkách mimo silnice a to je přesně to, po čem naše bikerská duše touží.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Přestože je plánování na Mapy.cz poměrně sofistikované, program nemůže nikdy odhadnout, co přesně máte v plánu. Proto se často hodí přidat do trasy své vlastní průjezdní body a tak trasu upravit přesně dle svého přání. Stačí podržet myš nad trasou, objeví se žlutý špendlík a ten pak s držením tlačítka přesunete na požadované místo.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Nyní, když je trasa připravená, stačí srolovat dolů a najít tlačítko uložit. Jak již bylo zmíněno výše, nejlepší volbou je obecně přijímaný formát GPX. Soubor se uloží do počítače a je hotovo. Alespoň tato fáze.

*V případě, že importujete trasu do SmartMaps v mobilu, je zde na to v aplikaci přímo tlačítko (Stopy -> GPX import). V Holuxu nic takového není, je třeba využít PC Manager, proto se nejprve podívejme, jak se v PC Manageru vytváří trasa, pak si popíšeme import GPX dat.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Pro srovnání náhled klasického zobrazení Mapy.cz

Plánování s aplikací SmartMaps PC Manager

Pokud se vám nechce používat on-line plánovací služby nebo když třeba nejste na síti, můžete využít aplikaci PC Manager, která je součástí programu SmartMaps v Holuxu i ve smartphonu.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Spuštění SmartMaps PC Manager. Stačí připojit přístroj k počítači, počkat až se zobrazí jako další disk, otevřít si SD kartu (SMARTMAPS), zde si najděte složku Smartmaps a v ní spouštěcí soubor smartmapspc.exe – nic není třeba instalovat, stačí poklepat a už to běží.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Zvolte si danou oblast a potřebné přiblížení. V místě, kde má trasa začít klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte možnost „Vytvořit průjezdní bod.“ Takto pokračujte po trase a vytvořte tolik průjezdních bodů, kolik si myslíte, že bude třeba.

Máte-li hotovo, pak si uložte průjezdní body + si můžete orientačně nechat kliknutím na tlačítko „Plánovač“ spočítat trasu daného typu (auto, kolo, pěšky…).

Pozor! Data se ukládají rovnou do přístroje, což velká výhoda. Pokud ale plánujete trasu v PC Manageru, uloží se pouze průjezdní body a plánování trasy jako takové je potom třeba zopakovat znovu v přístroji.

Import GPX dat do Holuxu Funtrek 132

Nyní se dostáváme k tomu nejpodstatnějšímu. Máte-li aplikaci SmartMaps v mobilu, pak stačí uložená data ve formátu GPX (z Mapy.cz, od kamarádů atd.) uložit do složky SmartMaps, ideálně do podadresáře trackimport a následně zvolit Stopy -> Import GPX -> vybrat daný soubor a je hotovo.

V případě, že chcete dostat GPX data do Holuxu, je třeba použít PC Manager – postup je ale jednoduchý.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Najděte si v počítači uložené soubory GPX. Implicitně ve Windows ve složce „Stažené soubory.“ Pak si otevřete SD kartu SMARTMAPS z připojeného Holuxu a zde jděte touto cestou SMARTMAPS / Smartmaps / tracksimport – zde svá data uložte a ideálně je i pojmenujte tak, abyste věděli, co obsahují.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX
Nyní si otevřete SmartMaps PC Manager, v záložce stopy klikněte na tlačítko „Import“ a vyberte příslušnou složku a požadovaný soubor. Stačí potvrdit a pokud bylo vše v pořádku, stopa se nahraje. V dalším kroku vás program vyzve k uložení stopy (lze ji rovnou přejmenovat), kterou pak najdete mezi stopami i přímo v Holuxu.

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX

Nyní již můžete PC manager vypnout, Holux odpojit, znovu zapnout a podívat se do SmartMaps, kde se vaše trasa objeví pod záložkou stopy. Klikněte na Stopy -> Následovat, vyberte svou stopu a je hotovo. Daná trasa se zobrazí růžově a vy se můžete vydat na cestu. Zobrazení trasy ve SmartMaps je poměrně výrazné, proto by neměl být problém ji důsledně sledovat. Pokud vás ale přepadnou choutky po improvizaci, nikdo vás peskovat nebude. Leda vaši přátelé, pokud je zavedete někam hluboko do divočiny, do míst, odkud není návratu!!!

Toť vše? Ano!

Na první pohled vypadá tento postup možná trochu složitě, když si jej ale jednou projdete, zjistíte, že jednotlivé kroky na sebe logicky navazují a že stačí pár minut u počítače a je hotovo. Žádná velká věda, jen trochu práce s myší a už můžete vyrazit za poznáním.

*V původním testu jsem slíbil ještě postup (návod) pro import OSM (Open Street Maps) do přístroje Holux Funtrek 132, což hodlám dodržet. Určitě se k tomuto tématu ještě vrátím, abyste věděli, kterak Holux využít i při cestách do zahraničí. Letní prázdniny a výlety za poznáním se rychle blíží!

Holux Funtrek/SmartMaps - import GPX

Líbí se vám článek? Podpořte nás na vaší sociální síti. Díky
 • tihlous

  Na ten návod na import OSM map se celkem těším – práci se SmartMaps jsem už jakžtakž zvládl, tak su zvědavej na další level :). Jinak nebylo by možná na škodu to rozšířit i o nějaký návod na přípravu a import i dalších map třeba pomocí Mobile Atlas Creatoru…

  • OSM import rozhodně bude o Mobile Atlas Creatoru slyším poprvé. Nejsem až takový GPS geek, ale třeba se jednou pustím i do tohoto…

   • tihlous

    Zjednodušeně řečeno aplikace na vycucání mapovýho podkladu z on-line zdroje a jeho zpracování do konkrétního formátu map pro daný zařízení nebo aplikaci. Ale je jasný, že ne každej se v tom potřebuje „až tak moc“ vrtat. Ono je to celkem jednoduché, ale ne úplně.

    • Na to se schválně podívám, možná to bude jednodušší způsob jak dostat OSM mapy do Holuxu než přes onen doporučovaný konvertor…

 • Eva

  Dobrý den. Jen jsem chtěla říci, že jsem Vám velmi vděčná za návod k navigaci Holux. Mapu jsem načetla a jsem šťastná. Myslím, že mi bude trvat tak půl roku, než to nějak pochopím, ale podle Vašich návodů to jde i mně. Díky.

  • Tak to jsme rádi, že jsme pomohli. To byl přesně účel tohoto článku. Tak mnoho šťastných kilometrů bez bloudění.

 • ŠtefanV

  Import je celkem hračka, ale jak přimět při exportu zaznamenané trasy aby se výška brala z barometru (v Holuxu nastaven primárně barometr) a ne z gps?

  • To netuším… Jestli to vůbec jde. A má Holux barometr? Já měl za to, že tam je jen GPS čip a digitální 3D kompas…

   • ŠtefanV

    Bohužel všude se honosí „velmi přesným barometrem“ a i v nastavení přístroje je volba určení výšky z gps či barometru, jenž lze ručně kalibrovat … vše funguje ok, až tedy na to zaznamenání do trasy :-/

    • smartmaps

     Už je to nějaký čas, kdy jsme pracoval se záznamem stopy přímo v Holux aplikaci, ale fungovalo to asi takto:

     Barometr tam je, údaje z barometru se ukládají do stopy a měli by být vidět při prohlížení stopy přímo v aplikaci Holux Ez Tour. Ale při exportu/zobrazení jinde už jiné aplikace neumí pracovat s parametrem (ALT BAR) v gpx, tedy ani neumí toto zobrazit.

     Druhá věc co mne napadá, tak pokud si zvolím v nastavení jako primární výšku z barometru, předpokládám, že by se tato výška měla zapisovat i do stopy místo výšky z GPS? Otázka je jak to poznat..

     • ŠtefanV

      Nu standardně zapisuje do gpx opravdu údaje z barometru, ale problém očividně je při exportu z trk, do kterého holux zapisuje při následování stop ve smartmaps. Vynutit si i zápis vedle do gpx lze při navštívení jiné aplikace před koncem výletu, takže např. v e:/track bude gpx s barometrickou hodnotou a duplicitně v e:/smartmaps/tracks/ jsou trk s výškou z gps.

 • Ivan

  Mám dotaz na Holux Funtrek 132, jakmile zajedu mezi stromy, a nejde o hluboký les, rázem jsem podle navigace mimo cestu a jde-li o les hluboký, pak rozdíl mezi mojí skutečnou polohou a pozicí v mapě navigace dělá jistě desítky, možná i stovky metrů. Jde o jev běžný u tohoto přístroje, nebo mám vadný výrobek? Jaké jsou vaše zkušenosti? Díky za odpověď.

  • smartmaps

   Možností je několik, nevím jestli „mimo trasu“ ve SmartMaps myslíte přímo navigaci, pak je možné si nastavit větší toleranci pro zobrazení hlášky “ jedete mimo trasu“ dát si tam např. 150m nebo i více..to by mělo být dostatečné při nekvalitní signálu..Volby-Navigace-Různé-ochylka pro varování 150m, pro přepočet 100m

   Dále „mezi stromy“ jde o velmi subjektivní hodnocení, stačí se podívat na displeji, kolik navigace aktuálně vidí satelitů – z toho se dá usoudit o jak kvalitní příjem se v tu danou chvíli jedná a zda tedy okolní vegetace a terén ovlivní příjem GPS signálu..to by znamenalo např méně než 6 sat. – tam už může být poloha velmi rozhozená.

   Samozřejmě má vliv na pozici i počasí, zástavba, vegetace, terén – údolí, skály atd..

   Problém by nastal, pokud by aplikace ukazovala např.9-11 satelitů a i přes to by byla vaše pozice hodně mimo vaši reálnou pozici..pak by asi bylo dobré nechat prohlédnout v servisu..

   Jinak určitě by bylo dobré seznámit se ze základním principem GPS a fungování a přesností pro běžné účely..tady opravdu +-50m není žádní míra…

   • Ivan

    Dík za informace, udělám, jak navrhujete. Zdravím

 • Jirka

  Proč mažete negativní komentáře? Děkuji za odpověď.

  • Nemažeme! Maximálně se může stát, že neprojdou spamfiltrem kvůli něčemu. Vše se nedá moderovat, ale rozhodně nic nemažu, neupravuju atd.

 • Pavel

  Zaujala mě možnost naplánovat si na mapy.cz trasu (start, průjezdní body a cíl) a výsledek si uložit jako stopu do gpx.

  Jde to udělat i v SmartMaps PC Manageru? V plánovači bych si vyrobil trasu, kterou bych si uložil do gpx a potom zpětně načetl jako stopu.

  Jde něco takového?

  Pavel

  • smartmaps

   Tato možnost vyrábění stop pomocí plánovače není v PC manageru možná..

 • Roman

  Zdravím, měl bych dotaz ohledně plánování vlastní trasy na PC a importu do mobilu s možností navigovat a to vše pochopitelně zdarma.

  Do mobilu jsem si stáhl aplikaci free SmartMaps.

  Na PC si v prohlížeči na Mapy.cz naplánuji trasu kterou následně uložím ve formatu GPX.

  Soubor si přetáhnu do mobilu na SD kartu (do slozky Smartmaps/Tracksimport).

  V mobilu v aplikaci zvolím (Stopy -> GPX import).

  Trasa se mi v aplikaci zobrazí ale vůbec nemůžu přijít na to jak zvolit aby byla požadovaná trasa navigována.

  Tak bych se chtěl zeptat jestli něco dělám špatně nebo jestli musí být nějaká placená verze SmartMaps která by to podporovala. Nebo je nutné použít SmartMaps PC Manager?

  Mockrát děkuji za jakoukoliv odpověď.

  • tihlous

   Aby tě SmartMaps navigovaly, tak si musíš vytvořit trasu, a ne stopu. Stopa je GPX, který stáhneš kdekoliv na netu, naimportuješ do mobilu (změní se na TRK) a jedeš podle ní, ale musíš průběžně sledovat displej, protože mobil tě nebude upozorňovat, že jsi mimo. Maximálně ti to usnadní tím, že ti současně nahrává a zobrazuje tvoji aktuální stopu, takže to hned poznáš. Oproti tomu trasu vyrobíš v plánovači na mobilu, anebo pohodlněji na PC v manageru, a tam zadáváš průjezdní body a program ti mezi těmato bodama „vymyslí“ trasu dle zadaných preferencí – silnice, turistický stezky, cyklostezky atd… Trochu blbý je, že trasu umí vymyslet (routovat) pouze po těch cestách, který jsou nakreslený nepřerušovanou čárou, a kde je to přerušovaný, tam to sám od sebe nenavrhne, nevím proč. V takovým případě musíš u průjezdního bodu, kterej leží na takovéto cestě, vypnout routování, a trasa pak přes tento bod půjde „natvrdo“, takže to musíš naklikat přesně anebo i víc bodů, aby se ti to krylo s mapou. Je to možná trochu škoda, lepší by bylo, kdyby si SmartMaps uměly GPX nějak „přepočítat“ a i při použití GPX souboru třeba pípat před důležitou změnou směru atd. Mám totiž pocit, že konkurenční navigace Teasi to umí… Mám teď čerstvě jednu doma (výhra v tombole), tak až se k tomu dostanu, tak ověřím.

   • Roman

    Problém je ten že nemůžu spustit PC Manager. Aplikaci jsem dal v mobilu aktualizovat. Stáhnul jsem všechny vybrané položky. Ale přesto když telefon připojím k PC spustím PC Manager.exe tak mi to napíše hlášku “ F:/smartmaps/icons/icons.dat “ could not be open. Make sure it exist. Přitom složku „icons“ i soubor „icons.dat“ normálne na kartě najdu. Zkoušel jsem to na víc PC a stále ta stejná chyba. Pak mě napadlo že mám telefon s integrovanou 32GB pametí a nejdou tam vkládat SD karty. Jesti to je problém?
    Zkoušel jsem stáhnout PC Manager i ručně přes PC prohlížeč ale to bohužel nejde. V tom případě nemám jak plánovat trasu pro SmartMaps. Ručně na displeji mobilu se mi to teda ještě nepodařilo něják kloudně vymyslet.

 • Jehla

  Zdravím,

  nevíte někdo, kde v ČR (nejlépe Praha, severní Čechy) mají Holux Funtrek 132 k prohlédnutí?
  Dříve jsem měl Garmin Oregon 450 Pro a chtěl bych porovnat mapy, ovládání apod.
  Dík 🙂