Dvě tváře Strážova – SK fotostory

Dvě tváře Strážova - SK fotostoryV redakčním mailu BikeAndRide se tu a tam mihnou zajímavé podklady či náměty od jezdců či tvůrců z Česka i jiných zemí. Aktuálně nás kontaktoval Juraj Lukas, který spravuje web OutdoorFilmy.sk a nabídl nám své reporty ze seriálu o bikování na Slovensku – We ride Slovakia. Začínáme Strážovskými vrchy.

Strážovské vrchy jsou podle mě neobjeveným bikerským rájem Slovenska. Dobrodružství, adrenalin, pocit svobody, rychlé i technické sjezdy či úžasné výhledy do krajiny jsou jen zlomkem toho, co za svou námahu dostanete. Možná jsem ovlivněn tím, že jsem tady vyrůstal, ale nemohu si pomoci. Pováží je prostě krásné. I proto jsem při výběru první části ze série „We ride Slovakia“ neváhal ani vteřinu a vybral si Strážov, 1213 metrů vysokou dominantu tohoto pohoří. Neodradil mě ani fakt, že tato oblast je známá častým výskytem medvědů!
Dvě tváře Strážova - SK fotostory

Je ráno, něco po 10:00, pracovní den (čtvrtek) a my zastavujeme auto na parkovišti v Priedhorí, odkud startujeme sebe i své bajky. Je tu pusto. Klid a absolutní ticho narušuje pouze zurčení blízkého potoka.

Skládáme bajky a vydáváme se na první zahřívací část, která vede po zdánlivě nekonečné asfaltce, táhnoucí se mezi dvěma dolinami. Sledujíc turistické značky se na prvním rozcestí – při vydatném zdroji pitné vody – vydáváme směrem na Medvědí skálu.
Dvě tváře Strážova - SK fotostory

Babí léto v listnatém lese je krásné, a když nám do kroku občas zatroubí jelen v říji, našli byste na světě jen málo šťastnějších lidí, jako jsme my dva. Snažím se ho pomocí vábničky – vyrobené z obalu müsli tyčinky – přivábit, ale výsledek snad ani nemá cenu popisovat.

Kratší cesta neznamená automaticky menší námahu, spíše naopak. Výškové metry koncentrované do kratší vzdálenosti dají pořádně zabrat, a proto se nejspíš nevyhnete tlačení kola, místy ho dokonce i ponesete na rameni nebo na zádech.
Dvě tváře Strážova - SK fotostory

Naštěstí míst vhodných k odpočinku je po cestě hned několik, a tak se alespoň na chvíli vyhříváme v paprscích zubatého slunce.
Dvě tváře Strážova - SK fotostory

Nejkrásnějším místem, alespoň pro mě osobně, není vrchol Strážova, ale louka pod ním. Dokázal bych tady strávit hodiny a hodiny s pohledem upřeným na hřeben Lúčanské Malé Fatry a její dominantu – Kľak (1351 m.n.m.).
Dvě tváře Strážova - SK fotostory

Po nějakých 2 hodinách cesty konečně stojíme na vrcholu Strážova (1213 m.n.m.). Užíváme si samotu a výhledy, které rozhodně ani zde nejsou k zahození. Pokud zdejší krajinu neznáte, téměř nová, tento rok zřízená kruhová tabule s reliéfem krajiny a názvy kopců vám pomůže s orientací. Bílé Karpaty, Vršatecké bradlá a Javorníky jsou pouze zlomkem toho, na čem můžete při dobré viditelnosti oči nechat. S vědomím, že nás teď čeká už jen parádní sjezd dolů, se tu dlouho nezdržujeme a po pár kouscích müsli tyčinky a doušcích čaje nedočkaví letíme loukou dolů.

Na rozcestí se s Dášou rozhodujeme, kterou cestu zvolit. Napadne nás, že nejlépe uděláme, když se rozdělíme a takto lépe zmapujeme všechny možnosti. Dáša si vybrala parádní točivý singl přes sedlo Samostrel a já zase techničtější cestu zpět přes Medvědí skálu, „Uvidíme se dole“, zní krajinou.
Dvě tváře Strážova - SK fotostory
Dvě tváře Strážova - SK fotostory

Pokud jste dosud byli na pochybách o tom, zda je Strážov směrem dolů dostatečně zábavný, zda stojí za všechnu tu námahu a tlačení, úzká cestička klikatící se mezi listnatými stromy vám bude jistě dostatečně dobrou odpovědí. Trail biking jak se sluší a patří! Rychlé pasáže po úzkých lesních stezkách střídají technické úseky s kamenitým podkladem a prudkými sjezdy, kde brzy doslova hoří.
Dvě tváře Strážova - SK fotostory
Dvě tváře Strážova - SK fotostory

Brzdy hoří i na mé cestě kolem Medvědí skály. A možná více, než by mi bylo v danou chvíli milé. Strmé úseky přecházejí v ještě strmější, místy průjezdné pouze pro totální frajery – mezi ně já nepatřím. Proto tlačím, nesu a když se dá, jdu. Přesto se znamenitě bavím a říkám si, že snad jednou…
Dvě tváře Strážova - SK fotostory
Pokud zpětně porovnám obě cesty, tou přes Medvědí skálu už podruhé asi nepojedu. Přestože je zde množství skvělých strmých sjezdů, ostrých zatáček a úzkých cest, kde stačí jedna chyba a skončíte o 15 metrů níže v potoce (a na nichž by se technicky zaměření bikeři určitě dosyta vyřádili), mě osobně více nadchl trail přes sedlo Samostrel. Trail s perfektním flow vedoucí sluncem zalitou podzimní přírodu, kde se za koly vířilo barevné listí, mě prostě dostal. Proto si ho s Dášou na druhý den dáváme znovu a společně!

Dvě tváře Strážova - SK fotostory
Dvě tváře Strážova - SK fotostory

Strážov není typickým bikerským kopcem, spíše zde potkáte turistu a na podzim možná i stahující se medvědy, jeleny nebo jiná zvířata. Rozhodně se jej však vyplatí zařadit do seznamu výletních cílů. Kromě parádních výhledů zde na každého čeká nefalšovaná biková zábava, díky níž možná propadnete kouzlu Strážovských vrchů podobně, jak se to stalo mně už před lety.

Text a foto: Juraj Lukas
WEB www.outdoorfilmy.sk
BLOG – původní článek včetně map a GPX dat www.mtnlovers.sk

Líbí se vám článek? Podpořte nás na vaší sociální síti. Díky
 • rudy

  miluju reporty > vdaka … btw. nechcem sa vas dotknut ale volba pedalov a bot je asi pre vas alchimia ..

  inak slovenske lesy su posledne plne medvedov.. takze vsem hodne stesti.. sused zrovna mal "stastie" a mali ocnu vymenu ktora nakoniec skoncila spatne pre medveda (bohuzial sa pry tomu nedalo vyhnut)

  • jurrasic

   ja sa zasa nechcem dotknut teba – preco si myslis, ze to co vyhovuje tebe, vyhovuje automaticky vsetkym?
   Kazdy nech si jazdi v com chce. My pouzivame klasicke turisticke topanky s vibramovou podrazkou a nevidim na tom nic zle. V pripadoch ako je tento, sa v nich do kopca slape urcite lepsie a pohodlnesie, ako v specialnych bajkovych topankach, ktore su ovela tazsie, tvrdsie a maju hladku podrazku. A ani pri zjazdoch nicomu nevadia – z mojho pohladu je to len o osobnych preferenciach…

   • rudy

    povodne som dokonca myslel ze mate mtb turisticke boty ale z videa a tvojho komentu usudzujem ze mate pohorky v kombinacii obyc pedal a platformy. A ani jedno neni med lizat… na platformach kvoli podrazke je to k nicomu a na obyc pedaloch to snad nemusime rozoberat..
    asi to je na uplne iny pokec ale skusali ste nejaku kombinaciu ktora funguje? aby si tomu nerozumel zle nepovysujem sa skor sa snazim naznacit ci nechcete skusit nieco co funguje

    • lopez

     omg troll !! 😀

    • Přidám se se svou trochou do mlýna. Chápu použití pohorek, ale když jsem si letos na podzim vyzkoušel kombinaci Five:Ten + kvalitní platformy hážu hned SPD do šuplíku a vyndám (nandám) je jedině na XC, CX nebo silnici. Rozdíl přilnavosti klasických bot a bikových pro ploché pedály je neskutečný. Určitě to stojí za vyzkoušení. A chodí se s nimi taky poměrně dobře.

     Vždyť to znáte sami, člověk každou chvíli běhá okolo kola, leze po stromech a skalách aby našel pěkný úhel záběru 😉

 • ksichtchyně

  moc pekna reportaz. Podobné jsou na http://www.trail-busters.cz. Na fotce s vrcholem Strážova a výhledem je kopec uprostřed myslím Ostrá malenica 909m, a vlevo od něj Butkov 773m – ten je na odvrácené straně likvidován těžbou kamene nebo vápence. S těmi medvědy je to jedna věc, ale větší nebezpečí se může skrývat v záludném terénu. Na rozdíl od Rychlebských stezek vyletíte snadněji z trasy, a poletíte v lepším případě několik desítek metrů z svahu. Zkuste místo Strážova vyjet nedaleký, ale vcelku neznámý kopec Hrubá Zlezajňa 946m asi 5 km na západ

  • jurrasic

   ja som z Povazskej Bystrice, takze mam na skor – ci uz na Strazov, alebo Malenicu. Na Hrubej Zliezajne som este nebol, ak mi das nejaky tip, kadial ist, urcite sa tam rad vyberiem, nafotim a spravim aj video…Vopred dakujem…

   • ksichtchyně

    tady je odkaz http://hiking.sk/hk/ga/5914/strazovske_vrchy-hrub

    nebyl jsem tam zatím,ale lákalo by mě to, to byl jen nápad 🙂

    • ksichtchyně

     vrch naproti Vapeci, stejne vysoky ale rozložitý, jsou tam skalne brala a nějaké cety tam budou, jen tam nezabloudit

 • Štěpán Hájíček

  Díky, že zde plánujete nové díly putování po Slovensku. Jsme tím příjemně potěšeni. O to víc, že se našemu serveru zatím vyhýbají bezduché diskuze bez konce 😉