Obhajoba VELOfascinace 29″

VELOfascinace 29"S příchodem nového českého magazínu BIKE se na cyklistických fórech rozjela slušná diskuze. Vedle všeho ostatního mě ale zarazilo několik příspěvků, „obviňujících“ testery z Vela, že až příliš silně propadli omamnému volání parametru 29“! Jelikož jsem ve Velu roky pracoval, není mi moc jasné, kde mají tato tvrzení své kořeny?

Kdyby tak dotyční diskutéři věděli, jak těžce a zdlouhavě se rozměr 29“ pral o své obecné redakční přijetí! Jako první pionýr (odmyslete si prosím komunistický význam tohoto výrazu) začal aktivně velká kola ve Velu prosazovat, proti vůli většiny ostatních, Tomáš Taich. Já pak byl jedním z prvních, kdo se jeho zápalem pro věc nakazil a společně s ním krůček po krůčku infiltroval velká kola do klasických srovnávacích testů.

Kdo zná kluky z Vela, respektive naší původní sestavu, nejspíš by tipoval, že se pro velká kola jako jeden z prvních „zblázní“ dvoumetrový čahoun Eda Pinkava, ale opak je pravdou. On tento koncept přijal za svůj jako jeden z posledních… Paradoxně mezi další oběti naší 29“ inkvizice se zařadil André Vébr, který se této myšlence zprvu dost bránil. Pak si ale půjčil Spešla Stumpa 29er, snad vůbec první testovací model od Spešlu na velkých kolech, který se dostal do ČR. To kolo ho natolik uchvátilo, že si ho na konci roku odkoupil!
VELOfascinace 29"

Takže žádní čahouni, ale bojovníci v sedle ořů s vyraženým nápisem Medium na boku. Nebo dokonce i Small v případě Karla Kuchlera, který si nechal postavit ocelovou devětadvacítku pro trpaslíky (sorry Karle za ten výraz). Velká kola to zkrátka ve Velu nemívala vždy jednoduché, i když si vzpomínám také na momentky, jak jsme si na Eurobiku nadšeně vykládali, kdo kde objevil novou devětadvacítku. Přeci jen to byla velká věc, v Americe už skoro samozřejmost a v Evropě stále rarita. Co víc změnilo nebo posunulo horská kola od dob jejich vzniku? Odpružení, kotoučovky a pak Garyho obruče! O čem jiném by tedy odborný cyklistický plátek měl psát?

Proč to ale celé píšu? Abych bránil Velo, kde jsem roky pracoval? Abych bránil sebe i poté, co jsem si někde přečetl, že jsem zabiják 29“ a že mi zaplatili, abych teď všude tlačil průměr 27,5“? Ne, to nejsou hlavní důvody. Chtěl jsem jen poukázat na skutečnost, jak moc rozdílné může být vnímání mediálního obrazu nás pisálků a našich médií obecně (časopisů, webů atd.) v porovnání s prostou skutečností.
VELOfascinace 29"

Ale tak už to zkrátka chodí u lidí co se neskrývají za často anonymními profily na internetových diskuzích a jdou zkrátka s vlastní kůži na trh. Na druhou stranu je o to víc povzbudivé, když se mezi záplavou bezbřehé kritiky blýskne alespoň náznak uznání. Díky!!! To celé neděláme jen proto, že nás to baví a že nás to živí. Děláme to proto, aby to bavilo vás!

Štěpán Hájíček

Líbí se vám článek? Podpořte nás na vaší sociální síti. Díky
 • Dan

  Díky za tenhle článek Pišto, super a přesně to, co jsem, částečně uvnitř, za ty roky vnímal. Přijde mi, že někteří "odborníci" na fórech spíš závidí Vám redatchořům tu možnost jezdit na všech možnýc kolech na všech možných lokalitách a ještě za to mít nehorázně moc peněz…a netuší tu skutečnost, o ohromně náročné práci, minimu voného času a standartním příjmu (a i to někdy ne…)… A druhý důvod pak je kolikrát to, že mám nějaké kolo doma a nemám na jeho změnu a tak vše ostatní je fuj… Stačí, když někdto tvrdí o někom, že je zaplacen za propagaci 29 a on sám všude píše a vykládá, že dle něj 27,5 je to pravé ořechové… Ale to na okraj. A ještě poznámka – jestli se nepletu, první 29 měl ve VELO André a to Ninera ještě když Taichič měl jen LTS…? Ale ot je fuk…

  • Pravda, Andrýs a jeho Nin… To bylo Nishiki, jestli se nepletu? Na to jsem úplně zapomněl! Ale on to až tak netlačil… A vlastně je to jedno, pokud by se tedy TT a André nechtěli pustit do sporu, kdo byl skutečnám mediáním Guru 29" 😀

 • Dan

  Jo vlastně blbnu – Nešika jj! 🙂 První 29 na které jsme jel… Nj léta tomu, paměť slábne!

 • arnošt

  hele, já sem strašně vděčnej za velo, za trailbusters a i za bikeandride. baví mě to číst, jsem rád, že nemusím někde složitě hledat novinky o kolech a mám je zhuštěný a přebraný díky vám v přijatelný podobě.
  Ale taky zároveň musím říct, že když jsem si kupoval kolo, byl jsem na tuty přesvědčenej, že chci full 29er – prostě jsem jsem se na tom svez a věděl jsem, že při mejch 190cm a 95 kg je to pro můj styl ježdění přesně to, co potřebuju. A mám všechny chytrolíny ve stylu "29 nebrat" u prdele, protože prostě na moje ježdění je to kolo super. Takže pokračujte v tom co děláte – jak velo tak BnR – a já budu spokojenej…DIK KLUCI

 • Jirka

  Díky za článek. Ono vždy, když je o něčem psáno pozitivně, nadšeně a doporučuje se to, tak různí "chytráci" vykřikují, ohání se, atd. Nepřijmou skutečnost, že to může být prostě tak, ale hledají argumenty, proč to tak není atd. Já bych na všechny tyhle kecy neměl nervy. Připomíná mi to trochu Google Android vs. Apple iOS vs. Microsoft Phone. Každé má své mušky, každému sedne něco jiného, ale říct o jednom či více, že je to skoro nepoužitelné a k ničemu, může říct jen omezenec. Těším se na další články, čau Jirka.

 • Jura

  Ahoj,
  nestává se často , že by jsem něco komentoval nebo řešil na netu ..prostě to nemá cenu 🙂 Každý je expert a rozmaznou Vás jako nic .. takže ať je názor "dobrý" nebo "špatný" ve "vodách" českého netu vypadá vše "špatně" a to je sakra k smíchu 🙂 proto na to kašlu a myslím si svoje ..a "komentátory" neřeším ..a jsem rád za to , že jsou lidi , kteří se snaží nám přinést to co hledáme , ať jde o cokoliv.. A to je např. příklad BnR 🙂 Nový časák jsem ještě neviděl , ale je v plánu si ho pořídit a podívat se a pokud možno se bavit a užít si to 🙂 Proto nechápu proč je všude tolik negativních ohlasů a nepřejících keců …to je smutné ..

  A tady u toho jsem se fakt bavil .. http://mtbs.cz/clanek/novy-cesky-cyklisticky-caso… 🙂

  Na závěr prostě .. Ať se daří BnR a časáku Bike taky !! 🙂 Ostatní ať si melou pod nos ty své ****** a jsou "HAPPY" ! 🙂

 • Slavo

  ja svoje 26" miluju a urcite bych rad skusil 27,5" .. 29 ma neuchvatili rpetoze ma mrad kolo hrave…
  nicmene chcem len som povedat ze vacsina "diskuterov" len keca a nejazdi.

 • Děkuju všem za pozitivní a věcné komentáře. Evidentně se najde na internetu i mnoho rozumných a střízlivě uvažujících lidí s vlastním názorem. Škarohlídi a křiklouni jsou sice většinou víc slyšet, ale to už je holt život 🙂