Holux FunTrek 130 Pro – Představení

Holux FunTrek 130 Pro - PredstaveniPodle britských výzkumů si mnoho řidičů nedokáže představit jízdu automobilem bez navigace, přiznám se, že patřím mezi ně. Je proto s podivem, že v sedle kola zatím bojuji se svým orientačním smyslem a papírovou mapou. Pomocnou ruku mi nyní nabízí HOLUX v podobě outdoor navigace FunTrek 130 Pro, vybavené mapovou aplikací SmartMaps, která se zanedlouho objeví v redakčním testu.

Multifunkční krabička

Společnost HOLUX se na písečku GPS navigací pohybuje již bezmála dvacet let a ve svém produktovém portfoliu nezapomíná ani na lavinově se rozrůstající skupinu milovníků outdoorových aktivit. Pro cyklisty je přichystána bytelná hračka s neméně hravým názvem FunTrek 130 Pro, která kombinuje funkce cyklocomputeru a sporttesteru s možností plnohodnotné navigace v terénu. Pádu, vodě a snad i konci světa odolná krabička je dobře použitelná i pro turistiku nebo geocaching, a poslouží i v autě při dopravě za adrenalinovými zážitky.

Ukaž se pane Holux

FunTrek komunikuje se světem pomocí třípalcového dotykového displeje s technologií TFT-LCD a rozlišením 240×400 pixelů, v útrobách skrývá citlivý GPS čip, výměnnou dobíjecí Li-on baterii a slot pro paměťovou kartu SDHC s nainstalovaným softwarem. Výrobcem udávaná výdrž baterie se pohybuje mezi osmi a dvanácti hodinami v závislosti na míře a četnosti využití podsvícení displeje. Pro úplnost dodejme, že přístroj o rozměrech 58x105x23 milimetru váží 124 gramů včetně baterie.
Holux FunTrek 130 Pro - Predstaveni

Roztočme kola…

…neboť jen tak zjistíme, že žlutošedý fešák trumfne bez větších obtíží většinu chytrých cyklocomputerů. Údaje týkající se rychlosti, vzdálenosti, času, polohy, nadmořské výšky, to vše a mnoho dalšího FunTrek zpracovává a přehledně zobrazuje na displeji tak, jak jen uživatel chce. Je libo tabulku nebo rovnou graf? K dispozici je, vedle GPS výškoměru, barometrický výškoměr nebo přesný kompas, a díky volitelnému příslušenství v podobě hrudního pásu, bezdrátových čidel kadence a rychlosti lze přístroj jednoduše dovybavit o funkce maximálně našláplého sporttesteru. Spojení s čidly a měřiči přitom probíhá pomocí bezdrátové technologie ANT+, proto by Holux FunTrek měl fungovat i s jinými neoriginálními měřiči, které využívají tento otevřený komunikační protokol.
Holux FunTrek 130 Pro - Predstaveni

Přepočítávám

Navigační funkce FunTreku zajišťuje mapový a navigační software SmartMaps (již jsme testovali verzi určenou pro chytré telefony), předinstalovaný na paměťové kartě, kterou dostanete spolu s navigací. V balíčku dodaných mapových podkladů ocení tuzemští bikeři zejména podrobnou mapu ČR a SR v měřítku až 1:10 000, turistickou mapu ČR v měřítku 1:25 000 a cykloturistickou mapu ČR a SR v měřítku 1:40 000. Mapová vybavenost umožňuje pohodlné plánování tras po silnicích, ale hlavně po cyklostezkách a značených turistických trasách KČT. Pro práci s mapami je připravena aplikace SmartMaps PC Manager, pomocí které lze rovněž nahrávat existující trasy ve formátu GPX.
Holux FunTrek 130 Pro - Predstaveni

FunTrak a ti další

Žlutošedý pogumovaný FunTrek 130 Pro se sám o sobě nabízí v několika prodejních balíčcích, které se liší množstvím externích měřičů a čidel. Základní varianta, kdy je v balení pouze navigace HOLUX s aplikací SmartMaps včetně zmíněných podrobných map České a Slovenské republiky vyjde na přijatelných 5 990 Kč. Další dva „stupně výbavy“ přidávají měřič tepové frekvence (sada HRM), respektive měřič TF, snímač rychlosti jízdy, snímač kadence a náhradní držák na představec kola balíček Bundle (cena 7 990 Kč).
Holux FunTrek 130 Pro - Predstaveni

GPS cyclocomputery Holux

Pokud po mapové GPS navigaci netoužíte, ale chcete důsledného tréninkového parťáka, který bude mýt dokonalý přehled o vašem výkonu, můžete si vybrat jeden ze dvou vyspělých GPS cyclocomputerů Holux. Vyšší verzi Holux GPSport 260 Pro, která vás mimo záznamu všech potřebných veličin dokáže rovněž navigovat po uložené trase nebo základní variantu Holux GPSport 245 Cyklo Logger, která se s cenou 1 790 Kč příliš nevzdaluje lepším cyclocomputerům bez GPS!

Všechny potřebné informace a ceny o produktech SmartMaps najdete na stránkách www.smartgps.cz

Líbí se vám článek? Podpořte nás na vaší sociální síti. Díky
 • Tak na test si rád počkám, hodně používám na kole v telefonu SM Locator mapy 1:25 a absolutní spokojenost a po aktualizaci na nejnovější mapu se objevily i cesty, které jsem dřív jezdil a v mapě nebyly a naopak 🙂 Ale telefon má slabší baterku, tak uvažuji právě o Holuxu. Jen ta cena a pak ještě přikoupení map a snímačů a už šplháme relativně vysoko.

 • Holux FunTrek 130 Pro používám už přes rok a jsem s ním maximálně spokojený. Nemohu komentovat snímače, protože je nepoužívám, ale mám hodně rád mapy SmartMaps díky jejich přehlednosti, protože mi nahrazují věrně papírovou mapu, a přístroj Holux je dokonale doplňuje. Vyzkoušená výdrž při úporném režimu je opravdu minimálně kolem osmi hodin, GPS nabíhá rychle a je velice přesná, při použití pro geocaching mě dovede na místo v rozmezí 1-3 metry a to i v lese. Přístroj je odolný vůči vodě a nárazu, displej je dobře citelný a citlivý, velikost je tak akorát na kolo i do ruky, na kolo stačí i držák ze základního balení. Velkým bonusem je aplikace PC Manager pro mapy SmartMaps, kde se dá při připojení přístroje k počítači plánovat trasa a vzhledem k tomu, že počítač používá mapy z přístroje, se plánování rovnou ukládá na kartu a po odpojení přístroje se v něm rovnou zobrazí. Jsem přesvědčen o tom, že poměr cena/výkon u tohoto přístroje je bezkonkurenční a mohu jej jedině doporučit. Jediným problémem, kterého jsem si u svých známých všiml, je přechod od map Garmin k mapám SmartMaps, ale vzhledem k tomu, že mám zkušenosti s oběma aplikacemi, myslím, že mapy SmartMaps jsou přehlednější, lépe ovladatelné a intuitivnější. Opravdu vřele doporučuji!

  • jura

   Dobrý den, mám holux fun trek 130 pro asi měsíc a nevím jak vymazat body z položky oblíbené
   (označení srdce)
   Můžete mě prosím napsat jak na to?

   • Zatím se s tímto přístrojem také spíše seznamujeme, ale zkusím se na to podívat, třeba mě něco napadne.

   • jo tohle se mi taky stalo, po mesici pouzivani se cely sam vymazal….ale víckrát se to nestalo

 • Aleš Bursa

  Mě by zajímalo využití v zahraničí. Díky aplikaci a mapám ČR je navigace určitě skvěle využitelná pro turistiku a biky v ČR, ale chtěl bych ji využít i v zahraničí, např. na kolo v okolí Gardy, Engadin, prostě Alpy nebo na turistické trasy v Dolomitech atd. Lze s tou aplikací do navigace nahrát nějakou mapu příslušné části Alp a pak si stáhnout nějakou trasu ve formátu .gpx a podle této trasy jet? Doporučuje výrobce nějaké zdroje turistických map neplacené i placené a eventuelně tras v zahraničí, které lze použít v této navigaci? Třeba všichni obdivujeme trasy z Trail busters. Na jejich webu jsou odkazy na souřadnice tras. Co je třeba udělat, abych takovou trasu s Holuxem mohl projet, jakou mapu potřebuji stáhnout a kde? Vím, že v té leší verzi smartmaps je i mapa Evropy 1:40000, ale není turistická. Lze podle ní jezdit v horách po singlech? V rámci testu by tohle mohlo být vyzkoušeno. Děkuji.

  • Dostal jsem odpověď od dovozce, že Holux FunTrek nativně podporuje mapy OSM (Open Source maps)

   "Holux Funtrek 130 Pro podporuje OSM mapy, primo od vyrobce.
   Doporucuje se pouziti aplikace CVT Tool a konvertor WFL na SMF"

   CVT tool je mozne stahnout ze stranek vyrobce zde: http://www.holux.com/JCore/en/products/products_d

   Vyzkoušíme a poreferujeme 😉

 • Aleš Bursa

  Díky

 • Moje nejhlubší poklona všem Open Source programátorům a tvůrcům dat, co máme k dispozici všichni zdarma.
  Včera večer jsem si hrál s nástroji pro stažení OSM map do Holuxu. Chvíli mi trvalo, než jsem přišel na to, jak to celé funguje, ale zdařilo se! Hurá!!!

  Rychlý návod – logika postupu
  1) Použijte Mobila Atlas Creator pro vytvoření WFL map (program není třeba instalovat, stačí spustit)
  Je doporučeno nepřehánět to s velikostí mapy kvůli datům a stabilitě systému downloadu

  2) uložené mapy převedete pomocíprogramu CVT tool do formátu SMF

  3) mapy uložíte na SD kartu co je v navigaci do příslušného adresáře (/hmp)
  HOTOVO!

  Návody a všechna potřebná data:
  Cely balicek pro konverzi z FTP dovozce (ELKO)
  Konverzní balíček
  ftp://ftp.elko.cz/Firmware/Holux/Funtrek%20130%20Pro/konverzni%20balicek.zip
  Převod formátů map
  ftp://ftp.elko.cz/Firmware/Holux/Funtrek%20130%20Pro/Convert_WFL_to_SMF_Tutorial.zip

  • Pavel Salek

   dobrý den, právě se nacházím v Irsku a pomocí návodu a této konverzace loaduji mapy do Holux Funtrek 130 Pro. vše jde dobře až do zdánlivě ješdnoduchého kroku TŘI! nemám na sd ani na G-storage adresář hmp, tak jsem ho vytvořil ručně, ale když zapnu GPS, tak na úvodní obrazovce mám "pouze" smartmaps, trasy, body trasy, cesty, aplikace a nastavení, ale nemám tam "view map" (což by se tam mělo objevit, pokud vytvořím adresář, ne?:)) jelikož jsem vždy používal smartmaps, tak jsem adresář hmp nepotřeboval…nevíte, prosím, jak na to? děkuji mnohokrát za odpověď. Pavel

   • Když jsem nahrával mapy do Holuxu, tak jsem také ručně vytvářel adresář /hmp
    Ikona mapy ale byla už před tím na úvodní obrazovce.
    Doporučuji podívat se ještě mezi aplikace, tam by se měl nacházet zástupce pro mapy.

    Pokud by se nedařilo, přepošleme dotaz dovozci, třeba na něco přijdou.
    Držím palce

    • waldez

     Nesmíš mít vypnutou záložku upravené mapy.

   • Mysuta

    Tento problém jsem taky řešila. Aplikace "View map" ve starších Holuxech není (mám přístroj koupený na konci roku 2010). Je třeba nahrát si nový firmware, který tuto aplikaci už má a potom postupovat podle bodu 1-3. Firmware lze nahrát z ftp dovozce: ftp://ftp.elko.cz/Firmware/Holux/Funtrek 130 Pro/HoluxShellap_Setup.exe Je tam i návod na aktualizai v txt.

 • A k danému tématu ještě jedna poznámka.
  Před cestou do Rakouska jsem hledal také mapy pro Tablet, abych na nich mohl plánovat výlety.
  Opět klobouk dolů před OSM!!!
  Stačí nainstalovat Locus Free, zvolit Mapy, vybrat jednu z OSM – turistickou verzi Hiking (Wanderweg) a přímo do tabletu nebo telefonu stáhnout danou oblast.

  Jak prosté. DÍKY vám lidé z Open Source

 • mirek

  tak mám objednaný holux 130 pro, už se těším na první testy!

 • Marek Polách

  Dobrý den.Měl bych jeden dotaz a to jestli je Holux Fun Trek 130 schopen přijímat signál a data ze zařízení Garmin Chirp??Děkuji

 • Dávid

  Zdravím. Obzerám sa po navigácii pre geocashing. Holux FunTrek 130 ma zaujal, ale na fórach sa stretávam s názormi, že je oproti produktom GARMIN náročný na obsluhu a má softwarové nedostatky. Nemám skúseností ani s jedným, ale Holux mi príde viac využiteľný. Môže sa niekto podeliť so skúsenosťami s týmto prístrojom pri využívaní pre geocashing, respektíve poukázať na rozdieli medzi GARMIN / HOLUX? Ďakujem.

 • Lenicka1313

  Ahoj, je těžké si vybrat ten pravý a jistě žádný „nejlepší“ neexistuje, každopádně já jsem nakonec skončila u http://www.quadlockcase.cz/, který mi vyšel jako jednoznačně nejlepší a používám ho se svým přítelem opravdu často. Dvakrát třikrát do týdne jezdíme na výlety a slouží nám po několika měsících opravdu suprově.