Bike škola Alpského klubu Brno – pozvánka

Bike škola Alpského klubu Brno - pozvánkaS rozvojem cyklistiky roste také počet lidí, kteří jezdí na kole. Zdaleka ne všichni ale svému kolu dostatečně rozumí, jsou si zcela jisti v otázkách jeho nastavení, údržby nebo jeho ovládání. Pomoct zdokonalit se ve všech těchto otázkách může aktuálně startující Bike škola pořádaná Alpským klubem Brno.

K projektu Bike školy se snaží přispět i náš portál BikeAndRide.cz, proto můžete očekávat v průběhu letošního roku pravidelné reportáže z každého pořádaného semináře se základním výčtem informací z probíraných témat a okruhů.

*Dále oficiální pozvánka

S rostoucí popularitou MTB maratonů narůstá i počet účastníků těchto závodů. Velmi často si můžeme všimnout elementárních jezdeckých chyb, kterých se závodníci z řad amatérské veřejnosti dopouštějí. Výsledkem je plýtvání fyzickými silami, zbytečné pády a nakonec chabá pozice ve výsledkové listině.

Bezpečně ovládat horské kolo není užitečné jen při závodech. U klientů MTB zájezdů mají ty stejné chyby za následek, že potenciál špičkového horského terénu zůstává často nevyužit, jezdec se trápí s překážkami, které lze snadno zvládnout a zážitek z vysněné dovolené je přinejmenším rozpačitý.

Instruktoři Alpského klubu Brno se na základě těchto zkušeností rozhodli připravit pro širokou veřejnost projekt Bikové školy, otevřené všem zájemcům o zlepšení jejich jezdecké techniky a dovedností.
Bike škola Alpského klubu Brno

Nedílnou součástí programu jsou také workshopy zaměřené na ukázky, respektive instruktáž základních servisních úkonů pro bezproblémový provoz jízdního kola a jeho případné nouzové opravy v terénu. Své místo zde mají také rady pro výběr nového kola, jeho přizpůsobení proporcím postavy (nastavení posedu), stejně tak i správné nastavení klíčových komponentů, jako jsou kotoučové brzdy anebo odpružení.

Dalším cílem Bikové školy je účastníkům zprostředkovat vztah k cyklistice šetrné k přírodě a jejím ostatním návštěvníkům, jedno zda v prostředí Alp anebo v nejbližším okolí bydliště. Stejný důraz je kladen také na předání základních návyků pro jízdu v běžném městském provozu, aby se kolo mohlo stát nejen náplní volnočasových aktivit, ale také plnohodnotným dopravním prostředkem.

Protože moderní doba přináší také mnohem širší nabídku možností, jak cyklistice přivést děti, výše zmíněná témata doplňuje rovněž přednáška zaměřená na téma výběru odrážedel, dětských kol a vozíků za kolo.
Kompletní program na jaro 2012 najdete na stránkách www.bikeskola.cz
Bike škola Alpského klubu Brno

Stručný přehled výukových bloků:

2.2. Nastavení posedu
16.2. Nastavení odpružení
1.3. Oprava duše a pláště, nouzové postupy
15.3. Opravy pohonného systému (seřízení přehazovačky, nýtování řetězu atd.)
22.3. Opravy a seřízení brzd
29.3. Jízdní techniky na rovině – praktické cvičení
5.4. S dětmi do hor a přírody – cyklistika
12.4. Jízda do kopce – praktické cvičení
26.4. Jízda z kopce – praktické cvičení
19.5. Rychlebské stezky

Kontakt:

Alpský klub Brno o.s.
Michael Pokorný – předseda sdružení
Tel. 724 98 93 98
michal(at)v-tour.cz
www.bikeskola.cz

Líbí se vám článek? Podpořte nás na vaší sociální síti. Díky
 • Pavel Horník

  Jsem opravdu rád, že se alespoň tady dočtu o podnikatelských aktivitách, které si někdo vymyslí bez toho, aby to s námi alespoň projednal. Líbí se mi fakt, že tihle podnikavci na stezky nedají ani korunu a udělají si tady svůj byznys.

  Ano tohle je realita myšlení některých lidí… bohužel

  Pavel Horník – Rychlebské stezky

 • Nejak tomu nerozumim. Dam priklad, kdyz bych ucil lidi jezdit na kole a poradal nejakou skolu a rekl ze po 20 lekcich az to vsichni zvladnete tak vas nalozim a pujdeme si zajezdit nekde kde to vyuzijete – napriklad na Rychlebske stezky tak bych za to mel rychlebskym stezkam platit? Nebo bych mel platit kdyz je vezmu nekam do bikeparku jeste neco navic krome vleku? to snad NE. V podstate by stacilo kdybych usporadal oficialni zajezd na rychlebske stezky a mel bych za to take platit? Desim se toho na co vsechno by se pak dal zavest poplatek….

 • Jinak nechci aby predchozi komentar vyznel nejak negativne, ale osobne bych to povazoval za dalsi dobrou reklamu pro RS a verim ze ucastnici radi prihodi do kasicky po bezvadne projizdce a nehledal bych za tim az tak byznys….

 • Pavel Horník

  Problém je v tom, že najednou všem dochází, že stejně jako v UK i u nás bude fungovat výuka. My připravujeme na sezonu bikeškolu v kooperaci se Simpleride a je to jedna z věcí, které by nám konečně měly přinést peníze na údržbu a rozvoj stezek. Jsou to věci, které nás ročně stojí statisíce. Ty dobrovolné příspěvky od bikerů totiž za rok uděljí jen pár tisíc. Nikdo totiž nechce za nic platit. A my si máme tu exkulzivitu na vlastnoručně vykopaných stezkách nechat vzít? Letos to bude třeba na zkoušku a další rok tam bude deset kurzů… Především mi, ale vadí to, že se o této aktivitě dozvím tady. Ano stezky jsou zdarma a jsou volně přístupné. Ovšem slušnost by byla se na tom s provozovateli domluvit, tak jak to dělají ti slušnější. Toť vše, jestli se to nedá pochopit tak už to bohužel lépe nevysvětlím.

 • Pokud je to takto podane tak to chapu. Je to urcite o slusnem jednani a kdybych pro podobnou aktivitu chtel vyuzit kvalitni lokalitu tak bych urcite aspon jednal s tim kdo se o to stara. Exklusivitu podle me mate porad a to diky tomu ze mate perfektni podminky pro vyuku "za barakem" a cely Vas kurz muze probihat na RS. To nebude nikdy srovnatelne s tim ze nekdo jiny na zaver celeho kurzu vyrazi na jedno odpoledni jezdeni k Vam. Myslim ze pokud Vas kurz bude stejne kvalitni jako jezdeni u Vas o ucastniky nouzi mit nebudete a radi se radsi prihlasi u Vas nez nekde u konkurence.
  Jinak preju hodne stesti a preju at se Vam i RS dari a v sezone se urcite potkame nekde na trati, nebo na enduro zavodu pokud planujete opet jeho poradani.